საქართველოში მცხოვრები ლეკების დაღესტანში შესაძლო გადასახლების შესახებ ინფორმაცია, ცოტა ხნის წინ, საინფორმაციო სააგენტო "დაღესტანმა" გაავრცელა. ამ ცნობას, რუსეთის მიგრაციის ფედერალური სამსახურის იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა განყოფილების დაღესტნის ფილიალთან ერთად, ყვარლის რაიონში მცხოვრები ლეკებიც ადასტურებენ. მათი თქმით, მასობრივი გადასახლება მაისიდან დაიწყება.
ლეკები ყვარლის რაიონის სოფლებში თივში, სარუსოსა და ჩანტლისყურეში მე-18 საუკუნიდან ცხოვრობენ. ისტორიის მიხედვით, იმ დროს დაღესტნელების ერთი ნაწილი ქართულ ჯარში მსახურობდა და ყვარელში სწორედ მაშინ დასახლდნენ. სამივე სოფელში, ამჟამად, სულ 400-მდე ლეკური ოჯახი ცხოვრობს. აღსანიშნავია, რომ ლეკების ნაწილი საქართველოს მოქალაქეობასთან ერთად, რუსეთის მოქალაქეობასაც ფლობს. საქართველოში დაბადებული ლეკი ბავშვები, სოფელ ჩანტლისყურის სკოლაში, დაღესტანში გაცემული მოწმობებით არიან ჩარიცხულნი. მაგალითად, 1998 წელს დაბადებული ასლან ახიტაევის დაბადების მოწმობაში, დოკუმენტის გაცემის რეგისტრაციის ადგილად, დაღესტნის რესპუბლიკის ბეშტას რაიონია მითითებული.
ჩანტლისყურის მკვიდრის მაგამედ ალიევის თქმით, სკოლის დამთავრების შემდეგ ლეკი ახალგაზრდები სწავლას დაღესტანში აგრძელებენ. "რა არის ამაში ცუდი? დაღესტანი ხელს გვიწყობს, რომ ჩვენმა ახალგაზრდებმა განათლება მიიღონ. რაც შეეხება დაბადებისა და პირადობის მოწმობებს, რომელიც დაღესტნის რესპუბლიკის მიერ არის გაცემული, ბევრი ასეთი დოკუმენტი ომარ დავუდოვის მეშვეობით მივიღეთ. ეს ადამიანი, დაღესტნის რესპუბლიკის მახაჩკალის რაიონის ხელმძღვანელობამ ყვარელში სპეციალურად ლეკების დასახმარებლად გამოგზავნა", - აღნიშნავს მაგამედ ალიევი.
ლეკები არ უარყოფენ, რომ დაღესტნის რესპუბლიკის(რუსეთის ფედერალური სუბიექტი) ხელისუფლების მხრიდან, მათ იქ გადასახლების შეთავაზება ჰქონდათ.
"დაღესტანში გადასახლება ნამდვილად შემოგვთავაზეს. ჯერ კიდევ გასული წლის სექტემბერში გვითხრეს, რომ მახაჩკალის რაიონის შესაბამისმა სამსახურმა, მოსკოვში, უკვე გააგზავნა ოფიციალური თხოვნა საქართველოდან ჩვენი დაღესტანში გადასახლების თაობაზე, რაზეც უარი არ უთქვამთ. ჩვენც გვინდა დაღესტანში საცხოვრებლად გადასვლა, რადგან იქ უკეთესი პირობებია. ფაქტობრივად, აქ ძალიან ცუდ, გაუსაძლის პირობებში ვცხოვრობთ და ყურადღებას არავინ გვაქცევს. როგორც ვიცით, ჩვენი გადასახლების პროცესი მაისიდან დაიწყება", - ამბობს სანათა მაგამედოვა.
კიდევ ერთი ლეკის, ალიკ ხაიბულაევის თქმით, საქართველოში ცხოვრება ძალიან უჭირთ, განსაკუთრებით ზამთარში, როცა დაღესტანში ფეხით გადასასვლელი, მოკლე გზა იკეტება.
ალიკ ხაიბულაევი: "ზაფხულობით მახაჩკალაში ხშირად გადავდივართ. ბევრი ჩვენგანი იქ მუშაობს კიდეც. ვინც ხელობა იცის, კარგი ანაზღაურება აქვს. დაღესტანში ნათესავებიც გვყავს. ისინიც გვეხმარებიან. მძიმე სოციალური მდგომარეობის გამო, გასულ წელს, აქედან რამდენიმე ოჯახი საერთოდ წავიდა და დაღესტანში დასახლდა. მაისიდან ჩვენც მივდივართ და საქართველოში, უკან აღარ დავბრუნდებით".
ყვარლის მუნიციპალიტეტის გამგებლის, კობა ბურკიაშვილის განცხადებით, ლეკების, დაღესტნის რესპუბლიკაში შესაძლო გადასახლებასთან დაკავშირებით, გამგეობაში არანაირ ინფორმაციას არ ფლობენ.
რუსეთის საიმიგრაციო სამსახურიდან შესაბამისი წერილი არც საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროში მიუღიათ. როგორც ჩვენთან საუბარში სამინისტროს ლტოლვილთა და რეპატრიაციის სამმართველოს უფროსმა ირაკლი კოკაიამ აღნიშნა, ყვარელში მცხოვრები ლეკების დაღესტანში შესაძლო გადასახლების შესახებ, სამინისტრო არაოფიციალურად არის ინფორმირებული. "ჩვენ მხოლოდ ის ვიცით, რაც რუსეთის საიმიგრაციო სამსახურზე დაყრდნობით, ერთ-ერთმა სააგენტომ გაავრცელა, რომ იგეგმება ყვარლის რაიონის სამი სოფლიდან ლეკების დაღესტანში გადასახლება. ოფიციალურად სამინისტროსთვის ამის თაობაზე არავის მოუმართავს. ვეჭვობ, ეს პროცესი მაისიდან დაიწყოს, რადგან მანამდე ძალიან ცოტა დროა დარჩენილი, გადასახლების პროცედურებს კი რამდენიმე თვე სჭირდება. თუ დაღესტნის რესპუბლიკა საქართველოში მცხოვრები ლეკების მიღებაზე თანახმაა და ხალხი თვითონ წავა იქ საცხოვრებლად, ეს მათი უფლებაა და ჩვენ ამას ვერ შევაჩერებთ", - განმარტავს კოკაია.
ყვარლის რაიონში მცხოვრები ლეკების, დაღესტნის რესპუბლიკაში შესაძლო გადასახლების თაობაზე, ოფიციალური ინფორმაცია, არც საგარეო საქმეთა და იუსტიციის სამინისტროებს აქვთ.

Ethnic Avars Resettlement from Kvareli District for May 2008
Information about the possible resettlement of ethnic Avars residing in Georgia was announced a short time ago by the news Agency “Daghestani”. Avars residing in the Kvareli District in Kakheti Region and Dagestan Branch of the Department for IDPs  and Refugees within the Russian Federal Service for Immigration confirm the shared information. It is claimed that mass resettlement will commence in May of 2008.
Avars have lived in the villages of Tivi, Saruso and Chantsliskuri in Kvareli District since the XVII century. Historical accounts how one part of Dagestan population had served in Georgian army and later settled in Kvareli district at this time. There are nearly 400 Avar families now living in the three villages. Many of them have both Georgian and Russian citizenships. Avar children who were born in Georgia entered the school with birth certificates issued in Dagestan. For example, Aslan Akhitaev was born in 1998 and his birth certificate was registered in Beshta District in Dagestan Republic, which is part of the Russian Federation.
Magamed Aliev, a resident of Chantliskure, said that after finishing school young Avars continue their education in Dagestan. “I cannot see anything wrong with this situation. Dagestan supports us and this allows our youth to obtain a higher education. As for birth certificates and IDs issued in Dagestan Republic, we received similar documents with the support of Omar Davudov. This person was sent to Kvareli district from Makhachkala District Government in Dagestan to support us in various ways,” said Magamed Aliev.
Avars do not deny that the government of Dagestan Republic (a federal subject of the Russian federation) had offered them to repatriate to their territory. “We were actually offered the opportunity to resettle to Dagestan. It initially happened in September of 2007. Corresponding governmental bodies of Makhachkala District sent official petitions about our repatriation to Moscow and the Central Authority did not refuse their request. We also wanted to resettle to Dagestan because conditions are better there. In fact, here we live under the poorest and most unbearable conditions. Nobody pays any attention to us and our problems. As far as we know, the process of repatriation will start in May,” said Sanata Magamedova.
Alik Khaibulaev said that it is difficult for them to live in Georgia, particularly in winter when the shortest way to get to Dagestan is blocked.
Alik Khaibulaev: “We often travel to Makhachkala in the summer. Many of us work there. People with good trade skills are able to earn much money. We have relatives in Dagestan and they support us. The difficult social conditions facing them last year motivated several families to resettle in Dagestan. In May we are also going to leave as well and we never plan a return to Georgia.”
Koba Burkiashvili, Kvareli District Governor, stated that the local authority does not have information about possible repatriation of Avars.
Russian Immigration Department has not sent the letter to the Georgian Ministry of Refugees and Accommodation about the situation. Irakli Kokaia, the head of the Refugee and Repatriation Department of the Ministry, said that the ministry has been informed about possible repatriation of Avars. “We just know the information that was spread by a News Agency within the Russian Immigration Department. The news reported that Avars intend to resettle from three villages in Kvareli District. Our Ministry has not received any official notification about the situation. I doubt the process will actually start in May because the time is too short. A process of resettlement process needs several months to be completed. If the Dagestan Republic accepts the Avars residing in Georgia, and the impacted people also want it, it is their right and we cannot hinder them from doing what they want to do,” said Kokaia.
Neither Ministry of Foreign Affairs nor Ministry of Justice has information about the up-coming resettlement of Avars residing in Kvareli District.