საქართველოში მომხმარებლის უფლებებს აღარავინ იცავს
„დღევანდელი მოტანილია, დარდი ნუ გაქვთ“, - თუ თბილისის რომელიმე ბაზარში, ანტისანიტარულ პირობებში გასაყიდად გამოტანილი გაუგებარი წარმოშობის ძეხვი გამყიდველმა ასე დაგიხასიათად, ჯობს რჩევას ნუ ენდობით და ნუ იყიდით. მომხმარებელთა უფლებების დაცვის დღეს, 15 მარტს კავშირი „21-ე საუკუნე“ მორიგი კვლევით გამოეხმაურა და სწორედ იმ ვითარებაზე გააკეთა აქცენტი, რაც ამ სფეროში საქართველოში ხდება.
რას არ ნახავთ, მაგალითად, სამგორის მეტროსთან გაჩაღებულ გარე ბაზრობაზე: თუ ზედა დახლზე ხორცი, ღვიძლი და სხვა ხორცპროდუქტები აწყვია და სისხლი გასდის, მათ დაბლა მუყაოს ყუთებში კანფეტები და ორცხობილებია ჩალაგებული და სისხლი ზემოდან აწვეთავს. რა შესაბამისობის სერთიფიკატი და რისი ქართული ეტიკეტი - ამ მოთხოვნების წაყენებას აზრიც კი არა აქვს. და მარტო ასეთ გარე ვაჭრობის ობიექტებზე კი არა, არაერთ თავმომწონე მარკეტში გვხვდება მსგავსი დარღვევები.
კავშირი „ 21 საუკუნე“ ერთი წლის განმავლობაში ახორციელებდა საქართველოს სამომხმარებლო ბაზარზე წარმოდგენილი საკვები პროდუქციის უსაფრთხოების საკითხების შესწავლას. მონიტორინგმა მოიცვა სარეალიზაციოდ გამოტანილი სურსათის რეალიზაცის პირობების, საქონლის ვარგისობის ვადის, ეტიკეტირებისა და შესაბამისობის დამადასტურებელი დოკუმენტების არსებობის შესწავლა.
ასევე განხორციელდა სამომხმარებლო ბაზარზე შეძენილი სხვადასხვა დასახელების იმპორტირებული პროდუქციის შეძენა და მათი ტესტირება (სულ 27 ლაბორატორიული გამოცდა).
საქართველოს კანონში „პროდუქციისა და მომსახურების შესახებ“ განხორციელებული ცვლილებების შედეგად საქართველოში „სავალდებულო სერთიფიცირება დასაშვებია მხოლოდ კანონით პირდაპირ განსაზღვრულ შემთხვევაში“.  კანონში შესული ცვლილებიდან 2 წლის განმავლობაში სავალდებულო სერთიფიცირება საქართველოშო მხოლოდ ღვინის წარმოებაზეა მიღებული. ხოლო სხვა დანარჩენ პროდუქციაზე სერთიფიკაცია ნებაყოფლობითია. ამავე კანონის მე-9 მუხლის პირველი პუნქტის შესაბამისად, „,წარმოებელი ვალდებულია პროდუქციის ბაზარზე გატანამდე შეადგინოს და ხელი მოაწეროს ტექნიკური რეგლამენტის მოთხოვნასთან პროდუქციის შესაბამისობის დეკლარაციას.
„21-ე საუკუნის“ ხელმძღვანელი პაატა გაჩეჩილაძე აღნიშნავს, რომ მონიტორინგის განხორცილების 9 თვის განმავლობაში მათ ვერ აღმოაჩინეს ვერც შესაბამისობის სერთიფიკატი და ვერც შესაბამისობის დეკლარაცია.
შემოწმებული პროდუქციის 4 მახასიათებლიდან გაუმჯობესება აღინიშნება მხოლოდ რეალიზაციის პირობების დარღვევათა შემცირებაში, რაც მომრავლებული მარკეტების შედეგია.
„რეალიზაციის პირობების მიხედვით, მარკეტები ძირითადად აკმაყოფილებენ შესაბამის ნორმებს, რასაც ვერ ვიტყვით ბაზრობებზე. ბაზრობებზე ანტისანიტარიაა, დარღვეულია ხორცისა და ხორცის პროდუქტების, რძის პროდუქტების და თევზის შენახვისა და რეალიზაციის პირობები. პროდუქცია იყიდება დახლ-მაცივრების გარეშე შესაამისი ტემპერატორული თუ ტენიანობის პირობების სრული დარღვევით. ერთმანეთის გვერდით განთავსებულია შეუფუთავი საკვები პროდუქცია და სარეცხი თუ სხვა სახის ქიმიური საშუალებები. საკონდიტრო და პურპროდუქტები, რომელთა ერთად რეალიზაცია სრულიად დაუშვებელია. რეალიზაცია ხდება ღია ცის ქვეშ, მტვერიდან და სხვა დამაბინძურებელი ფაქტორებიდან პროდუქტი სრულიად დაუცველია. პროდუქციის დიდ ნაწილს არა აქვს მითითებული ვარგისობის ვადა ან მისი დადგენა შეუძლებელია, პროდუქციის რეალიზაციისას სასწორები დაუმოწმებელია“, - ვკითხულობთ ორგანიზაციის ანგარიშში.
საქართველოს კანონის „მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ“ მე-6 მუხლის თანახმად, „დამამზადებელი (გამყიდველი) ვალდებულია მომხმარებელს მიაწოდოს აუცილებელი, უტყუარი და სრული ინფორმაცია პროდუქციის შესახებ“. და ინფორმაცია მომხმარებელს უნდა მიაწოდოს ქართულ ენაზე“, ეს მოთხოვნა როგორც ბაზრობებზე, ისე მარკეტებში სრულიად იგნორირებულია. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ 2004 წელთან შედარებით 2-ჯერ და უფრო მეტად გაიზარდა სამომხმარებლო ბაზარზე პროდუქციის რაოდენობა, რომელთაც არ გააჩნიათ ქართულენოვანი ეტიკეტირება. აქ დარღვეულია ადამიანის ერთ-ერთი ყველაზე ფუნდამენტური უფლება - ფლობდეს ინფორმაციას მისი ჯანმრთელობისათვის არსებული რისკზე.
პროდუქციის ვარგისობის ვადის მიხედვით იმპორტირებული პროდუქცია მეტად სანდოა, ვიდრე ადგილობრივი ნაწარმი. საერთო ჯამში 2004 წელთან შედარებით ეს მაჩვენებელიც გაუარესებულია.
პაატა გაჩეჩილაძე ამბობს, რომ მომხმარებელთა უფლებების დაცვის მდგომარეობის მხრივ ქვეყანაში შექმნილია სავალალი მდგომარეობა. სამომხმარებლო ბაზარი გაჯერებულია დაბალხარისხოვანი, ჯანმრთელობისა და ზოგ შემთხვევაში, სიცოცხლისათვის საშიში პროდუქციით. სახელმწიფო მხრიდან არ არსებობს თითქმის არავითარი კონტროლი პროდუქციისა და მომსახურების უვნებლობასთან დაკავშირებით, რაც მოქალაქეთა კონსტიტუციური უფლებების აშკარა უგულვებელყოფაა.
„2004 წელს დაიწყო სისტემის რეფორმირება და დღეს არც ერთი მაკონტროლებელი სამსახური აღარ ფუნქციონირებს. მაშინ ამ სამსახურების გაუქმების არგუმენტი ის იყო, რომ ამ სტრუქტურებში კორუფცია მძვინვარებდა, რომ კომუნისტური გადმონაშთები იყვნენ და ახლიტ უნდა ჩანაცვლებულიყო, მაგრამ მივიღეთ ის, რომ დღეს ვერ იპოვიტ ორგანოს, რომელიც კონტროლს ახორციელებდეს. 2010 წლამდე ყველა ორგანოს ინსპექტირების ნებართვა შეჩერებული აქვს“, - აცხადებს გაჩეჩილაძე.

Consumers’ Rights in Georgia
“It is new, don’t worry”, - if a salesperson characterizes the sausage of vague origin that is being sold in unhygienic  conditions in a Tbilisi bazaar, do not believe him and do not buy it. The union 21st Century responded to the consumer’s rights day on the 15th of March with the publication of a research on consumers’ rights in Georgia.
You will be amazed with the situation in Tbilisi bazaars. Let us take Samgori Bazaar for example: meat, liver and other meat products are sold from off the shelf and candies and dried bread products are sold on another one, and under the meat. The blood from the meat leaks and drips on cardboards where there are candy products. Nobody remembers conformity certificate or a Georgian label or seal of quality. Such violations occur not only in Bazaars but also in some of the more upscale shops.
The Union the 21st Century had been studying the situation with food products on Georgian market for one year. The organization monitored food sales, conditions of its sale, food validity dates and if there existed labels that demonstrated conformity certificates and food safety standards. The union bought various imported products and tested them (27 laboratory test in total).
After introducing amendments to Georgian Law on Products and Service, “obligatory certification is possible if when it is specifically demanded under the law”. After two years of introduction of amendments under Georgian legislation, only wine certification for the quality of wine is required. Certification of other products is optional. According to Paragraph One of Article 9 of Georgian Law on Products and Service “the product manufacturer is liable to make up and sign the declaration testifying that his product meets industry standards and products norms.
Paata Gachechiladze, the head of the “Century XX1”, pointed out that during the nine-month-monitoring they could detect neither any corresponding certificate nor corresponding declaration in this respect.
Out of four not exceeding expiry dates and realization time-limits, this is the result of an increased number of markets and retail outlets.
“According to the realization conditions, shops mostly satisfy corresponding norms that we cannot claim about agricultural markets. Conditions are unsanitary at the markets, especially in terms of storage for meat, meat products, dairy products and fish. They are practically non0existent in many instances.  The products are sold without refrigeration and this violates all standards of food safety for the range of temperatures required for safe keeping of meat and the level of humidity. Unwrapped products are placed next to washing detergents or other chemical substances. Pastry and bakery cooks, that must not be sold together, are sold out in the open, dusty areas. There are a wide range of products that are sold unprotected and this can cause a public health crisis. Packing of most food products do not indicate date of expiry and it is impossible to find out it either. While realization the scales are not checked,” stated the report of the organization.
The Georgian Law on “Customer’s Rights Protection” - Article 6, stipulates that “the producer (salesperson) shall provide the customer with necessary, valid and complete information about the production”; and ‘the information shall be provided in Georgian language.” These demands of the law are being completely ignored both agricultural markets and in retail shops. It is noteworthy that since 2004 the number of products without Georgian labels has doubled on the market. Consequently, one of fundamental human rights has been violated. Every person shall have the information about the risk s/he runs while consuming food products/”
According to the validity of the product imported food is more reliable than local production. Generally, in comparison to 2004 the situation with imported food has also worsened.
Paata Gachechiladze said that there is urgent situation regarding human rights in the country. Georgian market is full of low-quality food that is dangerous to your health. It can even be fatal. The government does not control the security of production or service that that completely neglects the constitutional rights of its citizens.
“In 2004 the government started the reform in the system and today all institutions that were in charge to control the situation, were canceled. While acting so, the argument for the government was ranging corruption in those institutions that were leftovers of the communist regime. However, such organizations should have been replaced with new ones.  Now the country has no system in place to assure the safety of the food supply. All corresponding structures have been deprived from the right to inspect food products in the country, and the situation will last until 2010,” said Gachechiladze.