ყოველი მეხუთე ქალი საკუთარი ოჯახის მსხვერპლია
ოჯახური ძალადობა ერთ-ერთი ხშირი და მზარდი  პრობლემაა არამარტო საქართველოში, არამედ ზოგადად მსოფლიოში. მასთან საბრძოლველად უამრავი ორგანიზაცია მუშაობს. საქართველოში მომუშავე ერთ-ერთი მათგანია არასამთავრობო ორგანიზაცია “ძდექი” (ძალადობისაგან დაცვის ეროვნული ქსელი(ფოტო).
ნატო შავლაყაძე, ორგანიზაცია “ძდექი”-ს თავჯდომარე:
- ჩვენს ცენტრს ძირითადად ოჯახური ძალადობის საკითხებთან დაკავშირებით მიმართავენ. ძირითადად ეს ადამიანები ქალები, უმეტეს შემთხვევაში, ცოლები არიან, ანუ ქალები რომლებიც მეუღლეებისაგან განიცდიან ძალადობას. მათ ხშირად თან ახლავთ შვილები, რომლებიც ავტომატურად მოძალადის მსხვერპლნი ხდებიან. ხშირია ფიზიკური ძალადობა, თუმც არა ნაკლებად დამაფიქრებელია ფსიქოლოგური ზეწოლით მიყენებული ძალადობის სიხშირეც. მიუხედავად ამ საკითხისადმი მრავალი ორგანიზაციის ყურადღებისა და მუშაობისა, ძალადობის ფაქტები საქართველოში არ შემცირებულა, ის ისევ ინტენსიურ სახეს ატარებს. თუმცა, კანონის მიღების შემდეგ ბევრად გაიოლდა ამ საკითხთან მიმართებაში მუშაობა.
- რას ითვალისწინებს  კანონმდებლობა ოჯახურ ძალადობასთან მიმართებაში?
- უკვე ერთ წელზე მეტია მიღებულია კანონი ოჯახური ძალადობის წინააღმდეგ. რომელიც მართალია დასახვეწია, მაგრამ უკვე დიდი როლი შეასრულა ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთა დაცვის საქმეში. ძირითადი მექანიზმები, რაც ჩადებულია კანონში ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთა დაცვის მიზნით, არის დამცავი და შემაკავებელი ორდერები. აღსანიშნავია, რომ კანონის მიღებამ ძალიან შეუწყო ხელი პოლიციელებს მუშაობაში. ადრეულ წლებთან შედარებით პოლიციის მუშაობა ამ კუთხით გაცილებით ეფექტური გახდა.
- არის თუ არა ფსიქოლოგიური ზეწოლა სამართლებრივი მოტივი მოძალადის წინააღმდეგ სასამართლოში ჩივილისა?
- ცხადია, რადგან ფსიქოლოგიური ზეწოლა ძალადობის ერთ-ერთი ფორმაა. საერთოდ ქართველებმა ნელ-ნელა დაიწყეს თავიანთ უფლებებში სიღრმისეულად გარკვევა და შესაბამისად, მოიმატა სასამართლოსათვის მიმართვის შემთხვევებმაც. სასამართლოს შემადგენლობის დიდ ნაწილს აქვს სწორი დამოკიდებულება ძალადობის შედეგად წარმოქმნილ პრობლემებთან მიმართებაში.
ძირითადად, ძალადობის მსხვერპლი ქალები არიან. ამასთან, სტატისტიკის მიხედვით - ყოველი მეხუთე ქალი. მოძალადის მხრიდან ფსიქოლოგიურ ზეწოლას შეიძლება მოჰყვეს ისეთი უკიდურესი შედეგი, როგორიცაა ოჯახის დანგრევა, ან ძალადობის მსხვერპლის მორალურად განადგურება, ზოგ შემთხვევაში - თვითმკვლელობაც კი. ხშირად ოჯახურ პრობლემებზე საუბარს თუ მსჯელობას, ბევრი ადამიანი სამარცხვინოდ ან სხვისი ცხოვრების ხელყოფად მიიჩნევს, ბევრი კი სულაც ხელოვნურად შექმნილ პრობლემად მოიხსენიებს. მაგრამ ფაქტია, რომ ეს პრობლემა ადამიანების ფსიქოლოგიასა და მათ შემდგომ ცხოვრებას უდიდეს დაღს ასვამს. ჩვენი რესპოდენტი სწორედ ერთ-ერთი მათგანია, ვისაც მსგავსი პრობლემა აქვს. მისივე სურვილით მის ვინაობას ანონიმურად ვტოვებთ:
„უკვე რამდენიმე წელია გათხოვილი, ქმარ-შვილიანი ქალი ვარ. გათხოვებამდეც და ახლაც ვმუშაობ ჩემი პროფესიით, მაქვს ნორმალური ანაზღაურება და ცხოვრების ნორმალური პირობები. მეც და ჩემს მეუღლესაც კარგი ოჯახიშვილები გვქვია, მაგრამ სწორედ ამ ოჯახების წყალობით, ცხოვრება ლამის ჯოჯოხეთად მექცეს. მეუღლე ძალიან მიყვარს, ვფიქრობ მასაც ვუყვარვარ, მაგრამ ჩვენ ოჯახში მეორეხარისხოვან წევრებად ვრჩებით, რადგან მიუხედავად ჩვენი ეკონომიური დამოუკიდებლობისა, ჩვენ დამოკიდებულნი ვართ დედამთილსა და მამამთილზე, რადგან მათ სახლში ვცოვრობთ.
შეიძლება ითქვას, რომ ჩემზე მთელი ოჯახი ფსიქოოგიურ ზეწოლას ახორციელებს. მშობლების უდიდესი გავლენის წყალობით, ჩემი მეუღლე მუდმივად ჩემი ოპონენტია ოჯახში. მას გამუდმებით შეაგონებენ, რომ მე არ მაქვს უფლება მქონდეს საკუთარი აზრი, დამოკიდებულება, ფული და ა.შ. ჩემი დედამთილის და მამამთილის აზრით ოჯახში გაზრდილ ქალს არ ეკადრება ის, რასაც მე „ვკადრულობ”. მაგალითად, მუშაობა, თუნდაც ისეთ სოლიდურ ორგანიზაციაში, როგორიც ჩემი სამსახურია. თუმცა ჩემი ქმრის მშობლები განათლებულ ადამიანებად ითვლებიან. ამის გამო მეუღლე სასტიკად მიბრაზდება სამსახურიდან თუნდაც ოდნავ დაგვიანებით მოსვლაზე. ზედმეტი სამუშაო საათებით დატვირთვისას ხომ საერთოდ. ასეთი დამოკიდებულება აქვს ჩემი სამსახურის მიმართ, ხომ წამოგიდგენიათ, როგორი ექნება მეგობართან სტუმრად წასვლაზე, ან თუნდაც შესვენებაზე თანამშრომლებთან ერთად კაფეში შესვლაზე და ამგვარ დეტალებზე.
ამ ყველაფერზე ყურადღების გამახვილება დაიწყო მას შემდეგ, რაც მამამთილმა რამდენჯერმე ახსენა ჩემი „უპასუხისმგებლობა”. კერძოდ: რადგან მე ვმუშაობ 6 საათამდე, ხოლო ჩემი შვილები 5 საათისათვის უკვე შინ არიან, ამ პერიოდში ბავშვებს დედის ხელი აკლდებათო, არადა მე იმ საათებს ჩემს შვილებს ისევ მათივე კეთილდღეობისათვის ვაკლებ, სხვა მიზანი არ გამაჩნია“.
როცა ორგანიზაცია “ძდექის”  პერიოდულ გამოცემა “სამანს” გავეცანი, ჩვენი რესპოდენტის ნაამბობთან შესატყვისი ბევრი ამბავი აღმოვაჩინე. ამიტომ ერგვარი კომენტარის სახით მინდა შემოგთავაზოთ ნაწყვეტი სამანში დაბეჭდილი მასალიდან:
მარინა თაბუკაშვილი, ფონდ “ღია საზოგადოება-საქართველოს” ქალთა პროგრამის კოორდინატორი: “მე რომ მკითხოთ, როცა ბავშვი ხედავს, რომ დედას უყვირიან, სცემენ, მის აზროვნებაში ყალიბდება აზრი, რომ ასეთი მოპყრობა შეიძლება. თუმცა, ეს ბავშვი შეიძლება როგორც მოძალადის, ისე მსხვერპლის მხარეს დადგეს. იმის მიხედვით როგორი იქნება მისი არჩევანი. კიდევ უფრო სამწუხაროა, რომ ძალადობის მსხვერპლი ქალები თვითონ შეიძლება გახდნენ მოძალადენი მათ მიმართ, ვინც მათზე სუსტია.  ყოველივე ეს არღვევს იმ ცნობილ სტერეოტიპს რომ “მოძალადე ცუდია, მსხვერპლი კი კარგი”. დაკვირვებამ გვიჩვენა რომ მოძალადე ქალი შურს იძიებენ შვილებზე, სცემს მათ, რადგან ეტყობა “ჩხუბი მორევაზეა”.
ასევე ძალზე სამწუხარო გამოვლენაა დედამთილების ძალადობა რძლებზე.  ცენტრალური აზიის ქვეყნებში ჯერ კიდევ ძალზე მწვავედ დგას ეს საკითხი. ასე,რომ, „რძალ-დედამთილიანი” მარტო საქართველოს “მონაპოვარი” არ არის.
პატრიარქალურ ოჯახებში, როცა მამა ცოცხალი აღარაა, დაქორწინების შემდეგ ვაჟებს განსაკუთრებული გრძნობა უჩნდებათ დედის მიმართ. ანუ ზოგადად მეუღლის სურვილების იგნორირების ფონზე, დედაა გაფეტიშებული. ეს ძალზე დასაფიქრებელი ფაქტია, მაგრამ როგორც გითხარით, არსებობს კულტურა, განათლება, და ქცევაც, სწორედ ამისდა მიხედვით უნდა განისაზღვროს..
საქართველოში ძალადობის საკითხს ამწვავებს ერთი გარემოება, რომელიც კანონში ვერ აისახა. ეს ქონების უფლებებს ეხება. მსხვერპლს არ შეუძლია მოძალადესთან ცხოვრება, მაგრამ წასასვლელი არსად აქვს და ამიტომ ითმენს. მას არ იღებს საკუთარი ოჯახი, რომელსაც ასევე საკმარისი საცხოვრებელი ფართი არ გააჩნია. ამ კონტექსტში ძალზე მნიშვნელოვანია თავშესაფარი, მაგრამ არც ესაა გამოსავალი, რადგან თავშესაფარში მუდმივად ვერავინ დარჩება. მე მაინც ყველას მოვუწოდებდი, რომ ეფიქრათ საქორწინო ხელშეკრულებებზე. ეს ერთადერთი რამაა, რაც ქალს ქუჩაში დარჩენისაგან იხსნის, მხოლოდ მას შეუძლია იხსნას მსხვერპლი.
კანონის მიზანი მოძალადის ციხეში ჩასმა არ არის. ასევე არც ის მიგვაჩნია სწორად რომ ყოველი ძალადობის ფაქტს გაყრა მოყვეს. ამისათვის უნდა გააცნობიერო რომ მოძალადეც ადამიანია და მასთანაც ისე უნდა იმუშაო, როგორც მსხვერპლთან. სწორედ მოძალადემ უნდა გაიაროს ისეთი პროგრამა, რომლის შედეგადაც იგი არამოძალადე გახდება..”
„საქართველოს კანონი ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ“ თითქმის ორი წელია რაც მიიღო საქართველო პარლამენტმა, მაგრამ ოფიციალური სტატისტიკური მონაცემები, თუ რამდენად ეფექტურად მუშაობს იგი და რა შედეგები მოიტანა  ზოგადად ამ კანონის ამუშავებამ, არ არსებობს.
მოცემულ პრობლემასთან  დაკავშირებით მომუშავე პრაქტიკოსების დაკვირვებით, საკითხი ასე ფასდება: ოჯახური ძალადობა როგორც პრობლემა, საქართველოში კვლავაც ინტენსიური და მწვავეა. ძალადობის მსხვერპლნი კვლავინდებურად სუსტი სქესის წარმომადგენელნი რჩებიან, ხოლო მოძალადეები საკუთარ ქცევას აღიქვამენ როგორც წესს, როგორც ოჯახის მართვის ტრადიციულ მეთოდს, სადაც მამაკაცი უნდა ბატონობდეს ქალზე.
სპეციალისტების აზრით ეს არის მცდარი შეხედულება, რადგან აქ არ იგულისხმება ერთმანეთის ურთიერთპატივისცემა, რაც აუცილებელია სრულფასოვანი ურთიერთობისათვის. ანუ ეს არის ქართული ტრადიციების დამახინჯებული ფორმა, რადგან ტრადიცია არ შეიძლება იყოს ძალადობაზე დაფუძნებული. მოძალადე ადამიანები, სამწუხაროდ, ხშირად ვერ აცნობიერებენ საკუთარ შეცდომებს, რაც ხშირ შემთხვევაში საბედისწერო შეცდომებია, ამიტომ არსებობენ ორგანიზაციები, რომლებიც ნებაყოფლობით მისულ მოძალადე ადამიანებზე სპეციალურად მათთვის შემუშავებული პროგრამით იმუშავებენ.
პრაქტიკამ გამოავლინა, რომ მათი უმრავლესობა ნარკოტიკულ ნივთიერებებსა და ალკოჰოლზე დამოკიდებული პირები არიან, თუმცა მოძალადეებად სავსებით ჯანმრთელი ადამიანებიც გვევლინებიან. საქართველოში მოძალადე მამაკაცთა უმეტესი ნაწილი არ თანხმდება ტრენინგების გავლას და მათი მხოლოდ მცირე ნაწილი თვლის, რომ ისინი ნამდვილად საჭიროებენ დახმარებას, რადგან პერიოდულად, მათ არ შესწევთ უნარი მართონ საკუთარი თავი. ეს პრობლემა როგორც აღვნიშნეთ, საყოველთაოა და ის მარტო საქართველოში არ არის აქტუალური, თუმცა პრობლემის სიმწვავის ხარისხი ამა თუ იმ ქვეყანაში, ალბათ, საზოგადოების შინაგანი ინტელექტის დონესა და ზნეობის ხარისხზეა დამოკიდებული.

Eka Mchedlidze, Tbilisi
Domestic violence is one of the frequent and increasing problems not only in Georgia but worldwide. Many organizations work toward solving this problem and one of them is the Georgia based non-governmental organizations National Network of Protection from Violence (NNPV(Photo)).
Ms. Nato Shavlakadze, the chairperson of the NNPV: “People apply to our organization over issues of domestic violence. The applicants are predominately wives who have been abused by their husbands. They are often accompanied by their children who are also victims of domestic violence. Physical violence is most often accompanied by psychological abuse and in combination it is especially  serious. Although many organizations are working on the problem, the number of cases in Georgia has not been reduced. It is still remains a serious social problem and this is in spite of new laws enacted deal with the problem. However, now the topic is at least more in the open and being discussed.
-What is envisaged under the law about the domestic violence?
-The Law on Domestic Violence was adopted a year ago. Although it should be look at closer, it has already played important role in protecting victims of domestic violence. The main mechanisms that are envisaged in the law are protection or restrictive orders to protect the victims. It is noteworthy that the adoption of the law greatly assisted the policemen with their work. Unlike previous years the working of the police has become more efficient.
-Can physiological abuse be a legal motive for the victim to appeal to the court against the abuser?
-Of course psychological abuse is one a form of violence. Generally, Georgians started to learn their rights thoroughly and as a result more and more people started appealing to the court. Most courts are working in the right direction and understand how serious the problem is.
Women suffer the most from violence. Officially every fifth woman has been a victim. Psychological harassment might result in divorce or the psychological death of its victim; sometimes those inflicted even commit suicide out of despair. For the most part for people to even speak openly about this subject is shameful. There are some who think this problem is more than it actually is and discount the problem as being artificially created. However, it is fact that this problem greatly impacts upon the psychic and can affect negatively the future life of the impacted person. The respondent in this article is just one among many women with similar problems. We do not identify her for the purpose of allowing her to keep confidential.
“I have been married for many years with children.  Before and after marriage I have been working professionally. I have a good salary and a good standard of living.  Both my husband and I come from good families but in the end this fact has become the reason for our terrible plight. I love my husband and he loves me too. However, we are not the solve members of the family and are independent as we still depend on my in-laws. We live in their house and this is in spite of the fact that my husband and I have enough income to live independently, and without support of others.
I can say for the most part that the entire family abuses me psychologically. Under the influence of his parents my husband is always in opposition to me. He is permanently persuaded that I have no right to have my own opinion, attitude, money, etc. My in-laws consider that a daughter of a “decent family” should not act as I do.”
For example, it is completely unacceptable for them the fact that I work; despite the fact that I work for a quite serious organization, though my in-laws are well educated people. My husband seriously argues with me and over when I come home a bit later than expected. He does not take into consideration that I work overtime. He has similar attitude about my work but you can easily imagine what his reaction will be if I visit my friends or go to the café with my colleagues. The problem appeared after my father-in-law complained about my irresponsibility in front of the children. They come home from school at five in the afternoon and I am able to finish my job only one hour later. However he forgets that I am working an extra hour for the good of the family.
Having read the periodic issue of the NNPV, “Samani” I discovered many other stories that are rather similar to the one just described. Thus, we would like to offer you some extracts from the letters published in the “Samani” in commentary.
Marina Tabukashvili, Coordinator of Women’s Program at the Foundation “Open Society-Georgia”:
“When a child sees all the time that his/her mother is being shouted at and abused, I think, s/he realizes that they can also treat their mother in such a way. However, the child might support either the victim or the abuser. Based on the choice, the results are even worst. Also, the abused woman can turn on the child out of frustration. All these destroy the famous dynamics and now the “abuser becomes bad and the victim is good.” Surveys have demonstrated that the victimized women often beat their children.
Another serious problem is when mother-in-laws abuse their daughters-in-law.
Central Asian countries are still seriously facing such a problem. Thus, arguments between mothers-in-law and daughters-in-laws are a problem that is not only characteristic for Georgia.
When fathers die in a patriarchal family their sons often acquire serious attitude towards their mothers following marriage. That means, they ignore their wives and admire their mothers more. This situation causes serious concern but as we have already mentioned, culture, education and behavior are those factors that should be taken into consideration.
Another circumstance that exacerbates the situation in Georgia can be reflected in the law that deals with property rights. The victim cannot live without the help of the abuser. There is no where to turn; she has to endure the harassment or end up in the street. She cannot be accepted by her parents’ family because of lack of resources and spouse abuse centers are few, and these are only a stopgap measure at best. Nobody can remain in a shelter for ever. I call upon everybody to think about marriage contracts beforehand. It is the only mean that will save the woman from ending up in the street.
The law does not aim to send the violator to prison. We also condemn the idea of getting divorced after every little argument. In this case, we should realize that the abuser is also a human being and he must also be also assisted. The abuser should attend a special program after what he will change his behavior.”
“Georgian Law on the Prevention Domestic Violence, Protection and Assistance of the Victims of Domestic Violence” was adopted by the Georgian Parliament nearly two years ago; however official statistics do not exist how efficient has the law worked and what are the real results it has had since its adoption.
Experts working on the field make similar assessment: Domestic violence in Georgia is still intensive and a problem that must be urgently faced. Victims of violence are women and the abusers consider their action as something normal in their lives, which is rooted in family traditions. The man is the head of the household and he is the boss over the woman and children.
However, specialists claim it is wrong attitude and for a marriage to be strong there needs to be mutual respect which is necessary for a good relationship. That means the above-mentioned explanation of the abuser’s behavior completely contradicts with Georgian traditions because no tradition can be based on physical or emotional hostility. Unfortunately, abusers cannot realize their own mistakes. They often make fatal mistakes. In order to avoid similar situation there are special organizations where abusers can seek help.  They will be assisted by special programs that are organized for them.
The practice revealed that most abusers have drug or alcohol related problems.  However, there totally healthy and normal people too who abuse their wives, and this does not depend on economic or social class. The vast majority of Georgian men do not agree to attend training programs and only a small part of them consider that they need help.  Sometimes these people can control their behavior. As it has already been mentioned, the problem is urgent not only Georgia but worldwide.  However the passion that society expresses in dealing with the problem depends on the intellectual and developmental level of the various stakeholders.