პროკურატურა საარჩევნო დარღვევებს იძიებს, მაგრამ გამყალბებლებს არ სჯის
საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისია 2008 წლის 5 იანვრის რიგგარეშე საპრეზიდენტო არჩევნების საბოლოო ანგარიშში ხაზგასმით მიუთითებს, რომ არჩევნები დარღვევებით ჩატარდა. დოკუმენტში არჩევნების შედეგების დათვლა და ოქმების შედგენა უარყოფითადაა შეფასებული. ოქმების ფალსიფიცირების ფაქტებზე საუბრობენ ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციებიც. ამ და სხვა დარღვევებზე, ქართველ დამკვირვებლებთან ერთად, პროკურატურას რეაგირებისათვის საქართველოს სახალხო დამცველმაც მიმართა. საჩივრების საფუძველზე გამოძიება დაიწყო, მაგრამ ამ დრომდე, არაერთი მტკიცებულების მიუხედავად, არცერთი დამრღვევის პასუხისმგებლობის საკითხი არ დამდგარა.
5 იანვრის რიგგარეშე საპრეზიდენტო არჩევნების შესახებ, საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების ანგარიშებსა თუ მოხსენებებში მოცემული ყველაზე მეტი დარღვევა კახეთის რეგიონზე მოდის. ამას ქართული სადამკვირვებლო ორგანიზაციების წარმომადგენლები რეგიონში დამკვირვებელთა მაღალი აქტიურობითა და დამოუკიდებლობით ხსნიან.
დარღვევების სიმრავლით #12 გურჯაანის საარჩევნო ოლქი გამოირჩევა. საქართველოს სახალხო დამცველის სოზარ სუბარის განცხადებით, არჩევნების შედეგების შეჯამებისას #12 გურჯაანის საოლქო საარჩევნო და #33 კარდენახის საუბნო საარჩევნო კომისიებში არაერთი სამართალდარღვევის ფაქტი მოხდა, მათ შორის საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 164-ე მუხლით გათვალისწინებულ დანაშაულიც. (ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევა, ხმების არასწორად დათვლა ან არჩევნების შედეგების არასწორად შეჯამება).
2008 წლის 5 იანვარს გურჯაანის რაიონის სოფელ კარდენახის #33 საარჩევნო უბანზე, პრეზიდენტობის კანდიდატის ბადრი პატარკაციშვილის წარმომადგენელმა დავით ნიკოლაშვილმა, კენჭისყრის მიმდინარეობისას ხელმოწერების გაყალბება და ბიულეტენების ჩაყრა დააფიქსირა. ნიკოლაშვილის შედგენილი საჩივარი საუბნო კომისიის თავმჯდომარემ არ ჩაიბარა, შესაბამისად, არც მისი განხილვა მომხდარა. ნიკოლაშვილმა საჩივრით მიმართა გურჯაანის საოლქო საარჩევნო კომისიას. მისი მოთხოვნა, არსებული დარღვევების გამო, რაც იმაში გამოიხატა, რომ საარჩევნო უბანზე მივიდა 808 ამომრჩეველი, პრეზიდენტობის კანდიდატებს კი ხმა მისცა 934 – მა კაცმა, #33 საარჩევნო უბანზე კენჭისყრის შედეგები გაბათილებულიყო, არც საოლქო საარჩევნო კომისიამ გაითვალისწინა.
„კომისიის თავმჯდომარემ საჩივრის განხილვის დაუსრულებლად პირდაპირ გამოიტანა განკარგულების პროექტი კენჭისყრის შემაჯამებელი ოქმების დამტკიცების თაობაზე. ამასთან ერთად, მან წარმოადგინა შესწორების ოქმი რომელიც არ ახლდა საუბნო საარჩევნო კომისიიდან შემოსულ კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელ ოქმს, რაც გავაპროტესტე და მოვითხოვე მისი წარმომავლობის გარკვევა. კომისიის თავმჯდომარემ ჩემი მოთხოვნა კომისიის წევრთა მუშაობის ხელშეშლად შეაფასა და პოლიციის მიერ ფიზიკური ძალის გამოყენებით, დარბაზიდან გამაძევა“, - ამბობს ნიკოლაშვილი.
სახალხო დამცველისთვის მიცემულ ახსნა-განმარტებებში #33 საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრები ადასტურებენ, რომ ოქმებში კენჭისყრის შეჯამების პროცესში არანაირი შესწორებები არ გაკეთებულა და შესაბამისად, არც შესწორების ოქმი შეუდგენიათ. შესწორების ოქმის შედგენასთან ერთად, რომელიც დარღვევისთანავე უნდა შედგეს, დროისა და თარიღის მითითებით შენიშვნა კეთდება შემაჯამებელ ოქმში, რაც ასევე არ იყო აღნიშნული.
მას შემდეგ, რაც ომბუდსმენმა მის ხელთ არსებული მასალები შემდგომი რეაგირებისათვის საქართველოს გენერალურ პროკურორს გადაუგზავნა და წინადადებით მიმართა ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს ლევან თარხნიშვილს, ემსჯელა იმ პირთა დისციპლინარულ ან ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის საკითხზე, ვინც #12 გურჯაანის საარჩევნო ოლქში და #33 კარდენახის საარჩევნო უბანზე კანონი უხეშად დაარღვია, #33 საუბნო – საარჩევნო კომისიის წევრებმა სახალხო დამცველისთვის მიცემული წერილობითი ახსნა – განმარტებები უარყვეს. მათ განაცხადეს, რომ შესწორების ოქმი ადგილზე, თავად შეადგინეს, თუმცა #33 საუბნო საარჩევნო კომისიის სარეგისტრაციო ჟურნალში შესწორების ოქმი რეგისტრირებული არ არის.
ამავე საუბნო საარჩევნო კომისიის სარეგისტრაციო ჟურნალში ასევე დარღვეულია გადასატანი ყუთით მოსარგებლე ამომრჩეველთა რეგისტრაციის წესი. სარეგისტრაციო ჟურნალში გადასატანი ყუთის მეშვეობით ხმის მიცემის მსურველი 56 ამომრჩეველია რეგისტრირებული, თუმცა ჟურნალში მათი სახელების და გვარების გარდა არც ერთი მონაცემი არ ფიქსირდება.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ დაირღვა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 164-ე მუხლი.
ომბუდსმენის რეკომენდაციის საფუძველზე 2008 წლის 26 იანვარს შინაგან საქმეთა გურჯაანის რაიონულ სამმართველოში გამოძიება დაიწყო. მოკვლევა უკვე ორი თვეა რაც გრძელდება, მაგრამ გამომძიებელს დღემდე არ დაუკითხავს 33-ე საარჩევნო უბანზე მყოფი დამკვირვებლები, ვინც დარღვევების თაობაზე საჩივრები დაწერეს.
„პროკურატურა საარჩევნო დარღვევებს ფიქტიურად იძიებს. გამოძიება რომ ობიექტური ყოფილიყო, მარტივად მოიძიებდა თუნდაც იმ სარჩელს, რომლითაც ჩვენ მივმართეთ რაიონულ სასამართლოს და 33-ე საარჩევნო უბნის შედეგების ბათილად ცნობა მოვითხოვეთ. მოსამართლემ ეს სარჩელი დაუსაბუთებელი მიზეზებით წარმოებაში არ მიიღო. სარჩელში გამოკვეთილია ის დარღვევები, რომელიც სისხლის სამართლის კოდექსით არის დასჯადი“, - აღნიშნავს ა/ო „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი ლია ხუროშვილი.
სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა #17 თელავის საარჩევნო ოლქის #16 სოფელ გულგულას საარჩევნო უბანში დაფიქსირებულ დარღვევებზეც, მაგრამ გამოძიებას დამრღვევი ამ დრომდე არც აქ გამოუვლენია. არადა, მოქალაქეები ია ბლუაშვილი და გიორგი ლომაშვილი, რომლებიც გულგულას საარჩევნო უბანზე, პოლიტიკური მოძრაობა „თავისუფლების“ წარმომადგენლისა და კომისიის წევრის სტატუსით იმყოფებოდნენ, მზად არიან გამომძიებელს დეტალური ჩვენებები მისცენ.
მათი თქმით, 2008 წლის 5 იანვარს დაახლოებით დღის 4 საათისათვის საარჩევნო უბანზე შევიდა ნასვამი მამაკაცი, რომელმაც ხმის მიცემის კაბინიდან გამოსვლის შემდეგ საარჩევნო ყუთში ბიულეტენები ჩაყარა. კომისიის წევრის შენიშვნაზე კი ბლუაშვილს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა და შეეცადა ფიზიკურადაც გასწორებოდა.
„საჩივარი შევადგინე, თუმცა საუბნო საარჩევნო კომისიამ არ განიხილა. სოფელ გულგულას გამგებელმა გოჩა ჭოტორიშვილმა ბიულეტენების ჩაყრის თაობაზე წინასწარ, არჩევნებამდე გამაფრთხილა და დუმილის სანაცვლოდ სამსახურს შემპირდა, მაგრამ ვერ დამითანხმა“, - ამბობს გიორგი ლომაშვილი.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ ამ შემთხვევაში დაფიქსირდა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 164-ე 1 პრიმა (ამომრჩევლის მოსყიდვა) და 164-ე მეორე პრიმა მუხლით (ყალბი დოკუმენტის საფუძველზე არჩევნებში, რეფერენდუმში ან პლებისციტში მონაწილეობის მიღება) გათვალისწინებულ ქმედება.
გენერალურ პროკურატურაში საარჩევნო დარღვევებთან დაკავშირებით დაწყებული გამოძიების გაჭიანურებას არ ადასტურებენ. პროკურატურის ცნობით, საარჩევნოდ დაფიქსირებულ დარღვევებზე, შს სამინისტროს რაიონული სამმართველოები გამოძიებას ნამდვილად აწარმოებენ. „გამომძიებლებს დაკითხული ჰყავთ კონკრეტული პირები, მაგრამ გამოძიების ინტერესებიდან გამომდინარე დაწვრილებით ვერაფერს გეტყვით“, - განმარტეს პროკურატურაში.
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების“ კოორდინატორი ნანა დევიძე, პროკურატურის მიერ საარჩევნო დარღვევების გამოძიებას მოჩვენებითს უწოდებს. „სისხლის სამართლის საქმეები კი აღძრეს და გამოძიება დაიწყეს, მაგრამ როგორც ვხედავთ, ოფიციალურად არცერთი გამყალბებელი არ გამოვლენილა და შესაბამისად არც ვინმე დასჯილა. დაუსჯელობის სინდრომის გამო, ყოველთვის იქნება უნდობლობა საარჩევნო კომისიების მიმართ და დარღვევები კიდევ უფრო მასშტაბურ სახეს მიიღებს“, - განაცხადა ნანა დევიძემ.

The final report of the International Observation Mission on the Snap Presidential Elections of January 5 2008 in Georgia stresses that the elections were carried out with many blatant violations. The report assesses the counting of the votes and the preparation of elections reports in negative terms. Local observation organizations also speak about flawed election reports. Georgian Public Defender has applied to the Prosecutor’s Office alongside international and local observers to react on above-mentioned violations. The investigation was kicked-off based on the many appeals. However, despite several evidences, there has not been a single instance where someone has been prosecuted for violations of election law.
Most violations discussed in the reports of international and local organizations are noted from what was observed in the Kakheti region. Representatives of the Georgian observatory organizations explain the fact by high activity and independence of observers in this region.
Gurjaani Election Precinct # 12 recorded most violations. Sozar Subari, the Georgian Ombudsman, stated that numerous crimes were committed during the vote count at the Gurjaani Election Precinct # 12 and Kardenakhi Election District # 33; some of those violations are so serious that they are qualified under the Georgian Criminal Code, Article 164 (breaching the privacy while voting, incorrect counting of votes or incorrect summarizes of election results).
On January 5 2008 at the Kardenakhi Election District # 33 Davit Nikolaishvili, a representative of the presidential candidate Badri Patarkatsishvili, observed forging signatures on ballot papers and  ballot box stuffing.. The complaint was filed by Nikoleishvili though the chairperson of the commission refused to accept it. Consequently, it was not even discussed. Thus, Nikolaishvili appealed to the Gurjaani Precinct Election Commission. He wrote in his appeal that 808 voters arrived at the election district in total though 934 people voted as registered in the final report. He demanded to annul the results of the Kardenakhi Election District # 33 but this appeal was not satisfied by the primary election commission.
“The chairperson of the Commission provided the final reports of the election without the benefit of an appeal discussion. However, in parallel to the event, he introduced a report of amendments that did not include with the final report of the election district. Consequently I protested the fact and demanded to find out where the report of amendments came from. The chairperson assessed my request as interfering (preventing the commission members from their activities), and then proceeding to expel me from the meeting hall with the support of police under physical force,” said Nikolaishvili.
Commission members of the Election District # 33 confirm in their statements to the Public Defender that during the counting of votes no changes were introduced into the reports; consequently, they did not draw up any report or amendments. Moreover, the final report should have noted the date and time when the report of amendments was drawn, which was also not completed according to proper procedures.
Since the Ombudsman sent all above-mentioned materials to the Georgian Prosecutor General for further reaction and recommended to Levan Tarkhnishvili, the chairperson of the Central Election Commission to discuss the disciplinary or administrative liabilities of the people who blatantly violated the election law at Gurjaani Election  Precinct # 12 and Kardenakhi Election District # 33. Commission members of the Kardenakhi Election District # 33 categorically denied they had given explanations to the Public Defender. Nonetheless, the report of amendments is not registered at the registry of the Election District # 33.
The registration rule of voters who should be provided with the right to vote at home was drawn up but it was a violation at this Election District. A total 56 voters were not provided the right, and nothing is mentioned of this, and who are these people, including names and surnames.
The Public Defender considers that the Georgian Criminal Code, Article 164 as having been breached.
Based on the recommendation of the Public Defender on January 26 2008 the Gurjaani District Court started an investigation which has been under way for two months already. However, the investigator has not interrogated the observers of the Election District # 33 who have filed complaints on violations.
“In fact the Prosecutor’s Office investigates the violations. If the investigation were an impartial, they could have looked for the complaints we filed to the District Court and demanded to annul the election results of the Election District # 33. The court did not accept our suit for unreasonable grounds. The suit outlined those violations that are envisaged under the Criminal Code,” said Lia Khuroshvili.
Criminal case was launched on the violations observed at the Election District # 16 of the village of Gulgula in Telavi Election Precinct # 17. However, the investigation has determined any violators as yet. While, Ia Bluashvili and Giorgi Lomashvili, representatives of the political movement “Tavisufleba” and commission members at the Gulgula Election District are prepared to come forth  to provide the investigation with detailed testimonies.
They reported that at 4:00 PM on January 5 2008 a drunken man entered the election district, and then come out of the booth with lots of ballots and stuffed the ballot box. Having rebuked the drunken man Bluahsivli was then insulted and then this man tried to assault her too.
“I drew up a suit though the district election commission did not discuss it. Gocha Chotorishvili, governor of the village of Gulgula, warned me about the intended falsification of the elections in advance and promised to employ if I would keep silence. Regardless of this effort, I could not be persuaded,” said Giorgi Lomashvili.
Public Defender considers in this particular case the Article 164 ' of the Georgian Criminal Code (bribing the voters and Article 164 ' (participation in the referendum or plebiscite based on fraudulent document) were breached.
Prosecutor General’s Office does not agree for the investigation to be prolonged. They reported the district departments do conduct investigations about violations observed during the elections. “Investigators have questioned people but out of investigation interests we cannot tell you anything,” said the officials from the Prosecutor’s Office.
Nana Devidze, coordinator of the “International Society for Fair Elections and Democracy”, states the prosecutor’s office pretends to investigate election violations. “Although they have launched criminal investigations, you can see how not one perpetrator has been found so far and that nobody has been punished. Because of impunity syndrome people will always mistrust the election commissions and the violations will increase,” said Nana Devidze.