ახალციხეში მცხოვრებ დევნილებს საცხოვრებელს ფართს ჯერ ვერ დაუკანონებენ
ქალაქ ახალციხეში მცხოვრები დევნილებს კიდევ ერთხელ გაუცრუვდათ იმედი. დევნილებმა საცხოვრებელი ფართის დასაკანონებლად მუნიციპალიტეტის გამგეობაში განაცხადები შეიტანეს, თუმცა, როგორც გაირკვა, ნაჩქარევად.
ახალციხეში დევნილების 12 ოჯახი ცხოვრობს. აქედან ოთხი - სკოლა-ინტერნატის შენობაში. გრიგოლ ხანძთელის ქუჩაზე კი ყოფილი საბავშვო ბაღის შენობაში აფხაზეთიდან დევნილი რვა ოჯახია შეკედლებული. ხელშეკრულების თანახმად, აღნიშნულ ფართში ცხოვრება მათ 2008 წლამდე შეეძლოთ. მართალია, ოფიციალურად იქ ცხოვრების უფლება აღარ აქვთ, მაგრამ იმედოვნებენ, რომ უახლოეს მომავალში საცხოვრებელ ფართს კერძო მფლობელობაში გადასცემენ. იმედს მათ პრეზიდენტ სააკაშვილის განცხადება აძლევთ.
დევნილების საცხოვრებელი ფართის კერძო მფლობელობაში გადაცემის შესახებ საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა, პრეზიდენტობის კანდიდატის რანგში, 2007 წლის 28 ნოემბერს განაცხადა. მაშინ, როდესაც თბილისის მერიაში შეკრებილ აფხაზეთიდან დევნილებს ლტოლვილთა და განსახლების ახალი მინისტრი კობა სუბელიანი წარუდგინა.
მაშინ მიხეილ სააკაშვილმა განაცხადა, რომ 2009 წელს ყველა დევნილი საკუთარ სახლში შეხვდება და საქართველოს მთავრობის ინიციატივაც გაახმოვანა: "ერთ კვირაში მოხდება დევნილთა კომპაქტურად ჩასახლების ყველა ობიექტის რეგისტრაცია. იქამდე კი, სახელმწიფოს მფლობელობაში არსებული ფართები, სადაც დევნილები ცხოვრობენ, მათ საკუთრებაში გადაეცემათ".
პრეზიდენტის განცხადებიდან რამდენიმე დღეში, ახალციხეში მცხოვრებმა დევნილებმა ახალციხის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში ბინის დაკანონების შესახებ განაცხადები შეიტანეს.
აფხაზეთიდან დევნილი 59 წლის ავთანდილ ლომიძე წლების განმავლობაში აფხაზეთში, ადგილობრივ ძალოვან სტრუქტურებში პოლიციის მაიორის წოდებით მუშაობდა. აფხაზეთიდან წამოსვლის შემდეგ 13 წელი პროფესიული სასწავლებლის შენობაში იცხოვრა, სადაც ამჟამად პროკურატურაა განთავსებული. ორი წლის წინ დევნილებმა ხელისუფლებისგან ორი ათასი ლარის ოდენობით კომპენსაცია მიიღეს. ყოფილი საბავშვო ბაღის შენობა გაარემონტეს და შემოსახლდნენ. საცხოვრებელი ფართი, რომელიც დევნილებს ყოფილ საბავშვო ბაღის შენობაში უკავიათ, საკმარისია. თუმცა, შესაძლოა, კვლავ უბინაოდ დარჩნენ.
"არ ვიცით, რა იქნება. 15 წლის შემდეგ მაინც ხომ უნდა გავიგოთ, რა არის ჩვენი?!" - კითხულობს ავთანდილ ლომიძე.
ახალციხეში მცხოვრებ დევნილებს ბინების დაკანონების იმედს გავრცელებული ინფორმაცია აძლევთ, რომლის თანახმად, დედაქალაქში მცხოვრები დევნილებისთვის საცხოვრებელი ფართების კერძო საკუთრებაში გადაცემა დაიწყეს.
ახალციხის მუნიციპალიტეტის გამგებლის ვაჟა ჩიტაშვილის თქმით, ახალციხეში მცხოვრები დევნილები უბინაოდ არ დარჩებიან: "ხელშეკრულების ვადა იქამდე გაუგრძელდებათ, ვიდრე უკეთეს საცხოვრებელ ფართს შევთავაზებთ. დაკანონებაზე საუბარი კი ჯერ ნაადრევია".
ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს, დევნილთა აღრიცხვა-რეგისტრაციისა და სოციალურ საკითხთა სამმართველოს უფროსის, გელა თავაძის განმარტებით, კანონპროექტი, რომელიც დევნილების საცხოვრებელი ფართის დაკანონებას ეხება, პარლამენტში მოსმენას გადის. მისი მიღების შემდეგ, ფართის დაკანონება ეკონომიკის სამინისტროს დაევალება: "ფართის დაკანონება მოხდება იმ განცხადების საფუძველზე, რომლითაც მათ ადგილობრივ ხელისუფლებას მიმართეს, თუმცა კანონპროექტის მიღებამდე ეს საკითხი შეჩერებულია".
ყველა დევნილი ბინების დაკანონებას ელოდება. მანამდე კი განსხვავებული პრობლემებითა და მსგავსი ოცნებებით ცხოვრობენ.
"წარმოშობით ასპინძიდან ვარ, მაგრამ ჩემი ოცნება აფხაზეთში დაბრუნებაა", - ამბობს აფხაზეთიდან დევნილი ციური ბაბლუანი, რომელიც გულრიფშის რაიონის მერხეულის საჯარო სკოლის ყოფილი მასწავლებელია. ამჟამად ის უმუშევარია.
ავთანდილ ლომიძეც იმ იმედით ცხოვრობს, რომ მალე სამ შვილთან და ხუთ შვილიშვილთან ერთად აფხაზეთში დაბრუნდება.

IDPs living Akhaltsikhe wait for registration of their flats
IDPs residing in Akhaltsikhe can only hope for better times. They have become accustomed to never-ending disappointment. They have attempted to solve some of their problems by appealing to the Akhaltsikhe Municipality Council for the purpose but it makes little difference in their lives. They find themselves holding the short end of the stick.
Twelve IDP families live in Akhaltsikhe and four of them are living the building of boarding school. The other eight families live in the building of former nursery school in Grigol Khandzteli Street. According to the contract they had a right to live there until 2008. Although IDP families do not have right to stay in the nursery school they hope they will have their accommodations registered in near future. Their hope is based on the statement of the Georgian President, Mikheil Saakashvili.
On November 28 2007, Mikheil Saakashvili, being a presidential candidate, stated that the IDPs would have their accommodations registered. On that day he introduced Koba Subeliani, a new Georgia Minister of Refugees and Accommodation to the IDPs from Abkhazia in Tbilisi City Hall.
Mikheil Saakashvili stated that every IDP will meet New 2009 Year in living in their own houses and announced the initiative of the proper Georgian authority. “Within a week all buildings compactly inhabited by IDPs will be registered. The areas which are state properties but inhabited by IDPs will be assigned to the internally displaced people.”
Several days later, the IDPs from Akhaltsikhe applied to the Akhaltsikhe Municipality Council with the request to register their accommodations.
Fifty-nine-year-old Avtandil Lomidze, an IDP from Abkhazia, worked in Abkhazian law enforcement bodies for many years; he was the major in the police department. Having fled from Abkhazia he lived thirteen years in the building of Vocational College where the Prosecutor’s Office has now located.  Two years ago the IDPs received 2,000 GEL as compensations from the government. They used the money to repair the building of the nursery school. The accommodations in the nursery schools are enough for each family. However, in spite of the statement of the president and all their hard work they might find themselves homeless again.”
“We do not know what our future is. We should know what our property is at least fifteen years later,” asked Avtandil Lomidze.
IDPs residing in Akhaltsikhe hope of having their accommodations registered based on spread information. Reportedly, registration process of the accommodations of the IDPs living in Tbilisi has already started.
Vazha Chitashvili, the Akhaltiskhe District Governor, said that the IDPs in Akhaltsikhe will not remain homeless, “Their contracts will be prolonged until we are able to offer them better living conditions. However, we cannot speak about the registration at this time.”
Gela Tavadze, the head of the Department of IDP Registration and Social Issues within the Ministry of Refugees and Accommodation, defined that the draft law on the registration of the accommodations on IDPs is being discussed in the Georgian Parliament. After it is enacted, the Ministry of Economics will be charged to lead up the registration process. “The accommodation will be registered based on the appeal the IDPs will submit to local authorities. However, the proceeding is hindered until the draft law is enacted.”
All IDPs waits for the registration of their accommodations. Meanwhile they face various problems in their lives and all share the same hopes and expectations for the future.
“I now live in Aspindza but  I always am dreaming of being able to return to Abkhazia,” said Tsiuri Babluani, an IDP from Abkhazia. She was a teacher of the Public School in the village of Merkheuli in Gulrifshi District. She remains unemployed and it is difficult for not only IDPs to find real jobs.
Avtandil Lomidze also hopes that soon he will return to Abkhazia along with his three children and five grandchildren.