გიორგი ბენდელიანი სკოლაზე ოცნებობს. იგი 10 წლისაა და დაბადებიდან ყრუ-მუნჯია. 2 წლის წინ გიორგი ზუგდიდში არსებულ სმენა და მეტყველებადარღვეულ ბავშვთა ჯგუფში სწავლობდა. თუმცა 1 წლის შემდეგ რაიონის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ ჯგუფის ბიუჯეტიდან დაფინანსება შეწყვიტა და იგი დაიშალა. გიორგი მშობლიური სოფლის, ჯიხაშკარის საჯარო სკოლაშიც აღარ მიიღეს. დირექციამ მიზეზად ყრუ-მუნჯი ბავშვებისათვის საქართველოში სპეციალური სკოლების არსებობა დაასახელა.
სამეგრელოს მაღალმთიან სოფელ ჯიხაშკარში გიორგი ბენდელიანი დედასთან და ბებიასთან ერთად ცხოვრობს. დედა და დეიდაც დაბადებიდან ყრუ-მუნჯები არიან. ოჯახი უკიდურეს სიღარიბეში ცხოვრობს. ერთადერთი მარჩენალი – ბებიაც ხშირად ავადმყოფობს. მათი მკურნალობისათვის საჭირო სახსრებიც არ გააჩნიათ.
უმძიმესი სოციალური პირობების მიუხედავად, ბებიამ მოახერხა გიორგი სპეციალურ სასწავლო ჯგუფში, სოფლიდან ქალაქში ეტარებინა. სურდოლოგოპედი მასწავლებლების დახმარებით ბავშვმა გარკვეულ წარმატებებსაც მიაღწია, თუმცა მოკლე ხანში სასწავლო ჯგუფი დახურეს.
გიორგიმ ეს ფაქტი მძიმედ განიცადა. როგორც ბებია ამბობს, სკოლაში წასვლის მოლოდინში იგი სასკოლო ჩანთასთან ჩახუტებული იძინებს; ხოლო როცა სოფლის შარაგზაზე სკოლისაკენ მიმავალ თანატოლებს დაინახავს, ზურგჩანთას დაიტაცებს და გაეკიდება.
ნუცა კვარაცხელია, ბებია: „გიორგი გონიერი ბავშვია. დიდი სურვილი აქვს ისწავლოს. სპეციალური ჯგუფის არსებობით ბევრი პრობლემა და სატკივარი მოგვეხსნა... ახლა ბავშვი სახლშია და მუდმივად ბრაზობს, სკოლაში უნდა წასვლა. საჭირო არის თუ არა, მაინც ყველგან ჩანთით დადის. ხშირად მისტირის სკოლის მეგობრებს. არ ვიცი, როგორ ავუხსნა ის, რომ სკოლაში უკვე ვეღარ ივლის. ახლა კბილის ექიმთან მიმყავდა და ხედავთ, ჩანთით არის. გუშინ ხელები გულზე დაიდო და მანიშნა - მოვკვდებიო, რატომ მეთქი, ვკითხე და ისევ მანიშნა, სკოლაში რომ არ წავიდე მოვკვდებიო...“
ქალბატონი ნუცა ასეთ მდგომარეობას უფრო იმიტომაც განიცდის, რომ თავის დროზე საკუთარ ყრუ-მუნჯ ქალიშვილებსაც განათლება ვერ მიაღებინა. მიუხედავად იმისა, რომ გოგონები თბილისის სპეცსკოლაში გარკვეული პერიოდი სწავლობდნენ, ეკონომიკური მდგომარეობის გამო ვერ შეძლეს და შინ დაბრუნდნენ.
ნუცა კვარაცხელია, ბებია: „ახლა ვნანობ, მაგრამ მათ გარეშეც ვერ გავძელი. არ მინდა შვილიშვილის შემთხვევაშიც იგივე შეცდომა დავუშვა. მინდა, რომ მან ისწავლოს. შეიძლება ვინმემ მითხრას: ქუთაისში ან თბილისში წაიყვანე, მაგრამ არც ამის საშუალება მაქვს და თან არ მინდა ბავშვი ოჯახურ სითბოსა და გარემოს მოვწყვიტო. ახლა რა ვქნა, თუ სკოლა არ გაიხსნა რა ეშველება მას და ან მის მსგავს ბავშვებს, ისინი ხომ უპასუხოდ და ლამისაა უპატრონოდ დატოვეს შუა გზაზე?!“
სმენა და მეტყველებადარღვეულ ბავშვთა კლასკომპლექტის ყოფილი ხელმძღვანელი, მიმი სარჩიმელია კომენტარისაგან თავს იკავებს. თუმცა იგი ზუგდიდში ერთადერთი სურდოლოგოპედია.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრისათვის“ ცნობილი გახდა, რომ სპეციალურ ჯგუფს ქალაქის გამგეობა და საკრებულო ყოველთვიურად მხოლოდ 400 ლარით აფინანსებდა. ბოლო 800 ლარი კი პედაგოგებს საერთოდ არ მიუღიათ. ცნობილია ასევე ისიც, რომ ჯგუფის დახურვაში ნეგატიური როლი შეასრულა ქუთაისის სპეცსკოლის დირექტორმა, რომელმაც განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში საჩივრის წერილი შეიტანა. ერთ-ერთი ვერსიით მას ზუგდიდელი სმენა და მეტყველებადარღვეული 14 ბავშვის ქუთაისის სპეცსკოლაში გადაყვანა სურდა. მიუხედავად იმისა, რომ სკოლის დახურვაში აქტიურად იყო ჩართული ადგილობრივი ხელისუფლებაც, მშობლებმა უარი განაცხადეს.
ინვალიდ ქალთა და ინვალიდ ბავშვთა დედათა ასოციაცია „დეაში“ მიიჩნევენ, რომ გარკვეული კატეგორიის ბავშვებისათვის აუცილებელია ასეთი სკოლებისა თუ კლასების არსებობა. იმისათვის, რომ ჩვეულებრივ სკოლაში გადასვლის მომენტი მათთვის უმტკივნეულო იყოს.
მადონა ხარებავა, „დეას“ აღმასრულებელი დირექტორი: „ჩვეულებრივ საჯარო სკოლაში აუცილებლად უნდა იყოს სისტემა იმისათვის, რომ ბავშვებს ინკლუზიური განათლების მიღების შესაძლებლობა ჰქონდეს. აქ მარტო მასწავლებელი და ადმინისტრაცია ვერაფერს გახდება. აუცილებელია ფსიქოლოგისა და სპეციალური განათლების მქონე პედაგოგის არსებობა. ეს კი როგორც ფინანსებთან, ისე ადამიანურ რესურსებთან არის დაკავშირებული. ეს ერთ დღეში ვერ მოხერხდება. ამიტომ ეს გადასვლა რომ უმტკივნეულოდ მოხდეს, არ არის საჭირო, რომ ერთი ხელის მოსმით გავანადგუროთ ყველა ეს სპეცსკოლები და ჯგუფები“.
მას შემდეგ, რაც გიორგი ბენდელიანი მშობლიური სკოლის საჯარო სკოლაშიც აღარ მიიღეს, საქმეში ა/ო „დეა“ ჩაერია. ცოტა ხნის წინ ისინი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დაუკავშირდნენ, შედეგად კი ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის განათლების რესურსცენტრმა და ჯიხაშკარის საჯარო სკოლის დირექციამ მიიღო რეკომენდაცია ბენდელიანის შესაბამის კლასში მიღების თაობაზე.
მადონა ხარებავა: „ამ დღეებში შესაძლოა გიორგი სკოლაში წავიდეს, მაგრამ პრობლემა არსებითად გადაუჭრელი რჩება: მიუხედავად იმისა, რომ სახელმწიფოს ნაკისრი აქვს ვალდებულება 2015 წლამდე მთელს საქართველოში დაინერგის ინკლუზიური სწავლება, საჯარო სკოლები, გარდა პილოტური სკოლებისა, ოდნავადაც არ არიან მზად მიიღონ და ადეკვატური განათლება მისცენ სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე ბავშვებს. ამდენად გიორგის სკოლაში სიარულს ექნება ცალმხრივი ფუნქცია - მისი ჩართვა სოციუმში, რაც თავისთავად მნიშვნელოვანია, მაგრამ იგი ვერ მიიღებს იქ ელემენტარულ განათლებას, რაც ძნელი მისაღწევი არ იქნებოდა ინკლუზიური სწავლებისათვის პედაგოგების თუნდაც ელემენტარული პროფესიული მზაობის შემთხვევაში“.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ მოსაზრებით, გიორგი ბენდელიანის შემთხვევაში ირღვევა საქ. კანონი ზოგადი „ზოგადი განათლების შესახებ“ (მუხლი 9. 1,2,3,6 ნაწილი) ბავშვის უფლებათა საერთაშორისო კონვენციის რამდენიმე მუხლი. ბავშვს აქვს უფლება ტერიტორიულად ახლომდებარე სკოლაში ისწავლოს და მას ხელი სახელმწიფომ და საზოგადოებამ უნდა შეუწყოს.
ნინო ყუფუნია, იურისტი: „ეს არის განათლების უფლების დარღვევა, რომელიც არის აღიარებული როგორც საქართველოს კონსტიტუციით, ასევე ზოგადი განათლების შესახებ კანონმდებლობით და იმ საერთაშირისო ხელშეკრულებებითა და აქტებით, რომელთა რატიფიცირება საქართველომ მოახდინა“.

Road blocked for Deaf and Dumb Children Wanting to Attend School
Giorgi Bendeliani dreams of being able to go to school. He is ten and has been deaf and dumb since birth. Two years ago he took lessons with the group of deaf and dumb children. However, a year later the district municipality stopped funding the lessons and the group was abolished. Giorgi was not accepted at the public school in his native village of Jikhashkari. The schoo’s administration stated there were special schools for similar children in Georgia and that he needed to go there to study.
Giorgi Bendeliani lives in the mountainous village of Jikhashkari in the Samegrelo region of West Georgia with his mother and grandmother. Both his mother and aunt are deaf and dumb from the birth as well. On top of their handicapping condition, the family is extremely poor. The only person who keeps the family, the grandmother, is often very ill. The cost for her treatment is more than they can afford and this makes the problem for the child even greater.
Despite poor social conditions the grandmother has somehow managed to take Giorgi to special tutorial courses from the village to the town. With the assistance of special teachers who are experienced with such special needs, the child had achieved some success. However, soon the special group was closed down for lack of funding.
The fact was a serious shock for Giorgi. The grandmother said that Giorgi is sleeping with school bag in expectation of going to school. When he sees children going to school on the road he grabs the school bag and runs after them.
Nutsa Kvaratskhelia, the grandmother: “Giorgi is a very clever child; he is eager to start learning. When he attended lessons at the special course the problem was partially resolved…now the boy is at is home and he is depressed. He really wants to go to school. He goes everywhere with his schoolbag despite the fact he needs it or not. He often remembers some of his class mates from the special group.. I do not know how to explain to him that he cannot continue going to school. It is just too complicated for his to understand about money and that they don’t want him in a regular school too.  Now I was taking him to the dentist and he still is carrying his schoolbag. Yesterday, he put the bag on his chest and said he would die if he cannot go to the school….”
The grandmother worries about the situation mostly because she could not send her deaf-dumb daughters to school for the same reason. Although they studied at a special school in Tbilisi, they could not finish it because of their poverty and had to return home.
Nutsa Kvaratskhelia, the grandmother: “Now I regret but at that time I could not live without them in the village. I don’t want to repeat the same mistake. I want him to study. Maybe somebody will advise me to take him to Kutaisi or Tbilisi special school. However, I just can’t afford the fees. On top of that I don’t want him to be separate from his family. Regardless, I cannot afford sending him to a special school far from home. What shall I do now if the school near here is not opened? What will happen with Giorgi and other children who are experiencing   similar problems? They were left on the half-way of the education and it was just cut without warning.”
Mimi Sarchimelia, former director of the Courses for Deaf and Dumb Children, does not want to comment on the situation. She is the only Surdo-Logopedist in Zugdidi.
The Human Rights Center found out that the local government paid only 400 GEL a month for the special school. Moreover, the teachers did not receive the final 800 GEL of their pay.  Besides that, reportedly the director of the Kutaisi Special School acted negative role in closing down the Zugdidi School. He petitioned to the Georgian Ministry of Education and Science. Based on some rumors he wanted to attract fourteen children of the Zugdidi School to his own school. Despite the local government being actively involved in the abolishment of the school parents refuse to believe what appear to be the facts of the school’s closing.
Members of the Association “Dea” for Disabled Woman and Mothers of Disabled Children consider that a special school or classes should be established for such children. Consequently, it would be easier for them to go to ordinary public school afterwards.
Madona Kharebava, Executive Director of the “Dea”: “Ordinary public schools should have the system for inclusive of disabled children in the least restrictive environment. Only teachers and school administration are unable to resolve the problem. A psychologist and a teacher specially trained in the field should be employed in such schools. This problem is connected with both human and financial resources. It would be impossible to change this situation in a short period of time. However, we should strive to move from one point to the next with as little pain as possible. It is not necessary to abolish special courses or schools all at once.”
Since Giorgi Bendeliani was not accepted to the Public School of his native village the NGO “Dea” became involved in the case. A short time ago they got in touch with the Ministry of Education and Science. As a result the Education Resource Centre of the Zugdidi Municipality and the administration of the Jikhashkari Public School received recommendations regarding the acceptance of Giorgi Bendeliani at school.
Madona Kharebava: “Girogi might be able to attend school in the near future. But the problem is still unresolved. Although the government has assumed the responsibilities of establishing inclusive studies before 2015 throughout Georgia Public Schools there is still no real action to make this a reality. There is no date set as when we can expect pilot schools to open. As it stand now they are not ready to accept and teach disabled pupils. However, Giorgi’s attendance to lessons will have been a unilateral function, as he will now be integrated. Such inclusion is very important for normal development.  Regardless, he still will be able to obtain the minimal education. Perhaps it would have been possible if were trained to teach similar children and how to provide inclusive lessons for a range of students.”
The Human Rights Center considers that in the case of Giorgi Bendeliani Georgian Civil Law on General Education, Article 9, paragraphs 1, 2, 3, and 6 are breached as well as several articles of the International Convention of the Rights of Child. Every child has right to study at the school near his/her place of residence and the government and society are required  to assist a student in getting an education in the least restricted environment.
Nino Kufunia, a lawyer: “it is violation of the right to education that is guaranteed by the Georgian Constitution, the Law on General Education and International Documents and Acts, which are ratified by Georgia.”