ბოშათა უფლებები სრულიად დაუცველია
საქართველოს არაერთი საერთაშორისო დოკუმენტით აქვს ნაკისრი ეროვნული უმცირესობების უფლებების დაცვა, მათ შორის ბოშებისაც. მიუხედავად ამისა, სახელმწიფოს დღემდე არ აქვს შემუშავებული ბოშების უსაფრთხოების დაცვისა და საზოგადოებაში ტოლერანტული გარემოს შექმნის პოლიტიკა. ისინი კვლავაც ხშირად ხდებიან პოლიციელების მიერ უკანონოდ დაკავების მსხვერპლნი, მათ ისევ ამონებენ, ცხოვრობენ გაუსაძლის პირობებში, ვერ იღებენ განათლებას და სამედიცინო დახმარებას.
სტატისტიკის სახელმწიფო დეპარტამენტის ინფორმაციით, 2002 წლის მოსახლეობის აღწერის მონაცემების მიხედვით, საქართველოში დაახლოებით 2 ათასამდე ბოშაა დარეგისტრირებული, თუმცა ვარაუდობენ, რომ მათი რიცხვი გაცილებით მეტია. იუსტიციის სამინისტროს სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის ორგანოს ცნობით, ბოშები ძირითადად სახლებში მშობიარობენ, ექიმის გარეშე. ამის გამო არ ხდება ახალშობილთა რეგისტრაცია და სამოქალაქო სტატუსის მინიჭება.
იურისტების თქმით, ეს იმას ნიშნავს, რომ ბავშვები დაბადებისას არ ხდებიან საქართველოს მოქალაქეები. მათ არ აქვთ ხმის მიცემის უფლება, რადგან არ გააჩნიათ პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტი. ამავე მიზეზით ისინი ვერ მონაწილეობენ სახელმწიფო პროგრამებში და არ შეუძლიათ ლეგალურად გავიდნენ საქართველოს საზღვრებს გარეთ.
ბოშები საქართველოს თითქმის ყველა რეგიონში ცხოვრობენ, მათ შორის კახეთშიც. დედოფლისწყაროს რაიონის სოფელ ლენინოვკაში ბოშათა 40-მდე ოჯახი, ათეული წლების წინ დამკვიდრდა. ამჟამად იქ მხოლოდ 18 ოჯახიღა ცხოვრობს.
როგორც ჩვენთან საუბარში 24 წლის მიხაილ დენისენკომ აღნიშნა, მძიმე სოციალური მდგომარეობის გამო, მისმა ნათესავებმა უკვე ორი წელია რაიონი დატოვეს და თბილისში გადასახლდნენ.
“ყველა ჩვენგანი უმუშევარია და ძალიან გვიჭირს. ადრე დაქირავებულ სამუშაოზე ფიზიკურად ვშრომობდით, მაგრამ ხშირად გვატყუებდნენ და თანხას აღარ გვაძლევდნენ ხოლმე, რის გამოც ასეთ საქმეს ჩამოვცილდით. მუშაობის სურვილი გვაქვს, კერძო საწარმოებში ადგილებიც ჰქონდათ, მაგრამ არ დაგვასაქმეს. უკიდურესი სიღარიბის გამო ნათესავების ნაწილი აიაყარა და თბილისში წავიდნენ. იქ ვაჭრობენ და ამ გზით ინახავენ თავიანთ ოჯახებს”.
- მიხაილ, საქართველოში სიღარიბის დაძლევის პროგრამა ხორციელდება. რამდენადაც ვიცი, თქვენს ოჯახში პირადობის დამადასტურებელი საბუთები ყველას გაქვთ. მონაწილეობთ ამ პროგრამაში?
- არა, ამ პროგრამაში, ჩვენი სოფლიდან არცერთი ბოშური ოჯახი არ არის ჩართული. დოკუმენტები მხოლოდ ჩვენ გვაქვს სრულად. გასულ წელს, სოციალური დახმარების სააგენტოს მივმართეთ და ვთხოვეთ, განემარტათ, როგორ შეიძლება დახმარება ჩვენც მიგვეღო, მაგრამ ყურადღება არ მოგვაქციეს. ბევრმა ამ პროგრამის შესახებ საერთოდ არ იცის. ქართულად ვერ საუბრობენ. რაც შეეხება წერა – კითხვას, ალბათ აქ მცხოვრებთაგან არავინ ვიცით, არც რუსულის.
- ბავშვებიც არ დაგყავთ ხომ სკოლაში?
- რომელ სკოლაში? დედოფლისწყაროს ქართულ – რუსული სკოლა, ჩვენგან ძალიან შორს არის და იქ ფეხით სიარული შეუძლებელია. ადრე, კომუნისტების მმართველობის დროს, სოფელში, დაწყებითი კლასებისთვის სკოლა იყო, მაგრამ დაინგრა და მას შემდეგ არავის გავხსენებივართ.
- სკოლა რომ იყოს, ბავშვებს განათლებას თუ მიაღებინებდით?
- სკოლა რომ იყოს ბავშვებს აუცილებლად ვატარებდით და უფროსებიც მივიღებდით განათლებას, შესაძლებლობების არსებობის შემთხვევაში.
- სამართალდამცავებთან თუ გაქვთ პრობლემები?
- პოლიციელები გვდევნიან. თუ კი რაიონში თვალს მოგვკრავენ და იმ, ან მომდევნო დღეებში რამე დაიკარგება, პოლიციის თანამშრომლები ქურდობაში პირდაპირ ჩვენ გვადანაშაულებენ და გვემუქრებიან, რომ თუ დაკარგული ნივთის ფულს არ გადავიხდით, დაგვიჭერენ. რამდენიმე დღის წინ, ჩემს ბიძაშვილს ლონია შაბანოვს პოლიციის გამომძიებელმა ვალერი ლეკაშვილმა შანტაჟით აიძულა, ხელი მოეწერა ცარიელ ფურცელზე. თუ ხელს არ მოაწერდა, დაკავებით დაემუქრა. ხელმოწერის შემდეგ ლონია თბილისში წავიდა და აღარ ჩამოდის, ეშინია~, - ამბობს მიხაილ დენისენკო.
საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადებით, დღეს, ადამიანის უფლებების დაცვის თვალსაზრისით, ბოშების საკითხი საერთაშორისო თანამეგობრობაში  ერთ-ერთ ყველაზე სერიოზულ და გადაუდებელ პრობლემას წარმოადგენს. "საქართველომ 1999 წელს მოახდინა ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა ევროპული კონვენციის რატიფიცირება. ამავე წლის აპრილში საქართველო გახდა ევროპის საბჭოს წევრი და იკისრა ეროვნული უმცირესობების, მათ შორის ბოშების დაცვის ვალდებულებაც. 2005 წლის 13 ოქტომბერს საქართველოს პარლამენტმა მოახდინა ეროვნულ უმცირესობათა დაცვის ჩარჩო კონვენციის რატიფიცირება, მაგრამ სახელმწიფოს ჯერ კიდევ ერ შეუმუშავებია სპეციალური პოლიტიკა ეროვნული უმცირესობების უფლებების დასაცავად და ნაკისრი ვალდებულებების განსახორციელებლად", - აღნიშნავს სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი.
მისივე თქმით, სოციალური იზოლაცია, სიღარიბის უკიდურესი ფორმა, უმუშევრობის ძალიან მაღალი მაჩვენებელი, განათლების არქონა და სხვა, ხელს უშლის ბოშების სოციალურ ინტეგრაციას.
“ხელისუფლებამ უნდა შეისწავლოს ბოშების პრობლემები, რაც ხელს შეუწყობს უმცირესობათა ამ ჯგუფის განვითარებას, მათ ინტეგრაციას. მიმაჩნია, რომ უნდა შეიქმნას მონიტორინგის ჯგუფი როგორც ხელისუფლების, ისე არასამთავრობო ორგანიზაციათა წარმომადგენლების მონაწილეობით, რომლებსაც შეუძლიათ ხელი შეუწყონ ბოშების დაცვას. ასევე საჭიროა თვით ბოშების მონაწილეობაც. სახელმწიფომ აუცილებლად უნდა იზრუნოს ბოშების განათლებაზე, მათ სამედიცინო და სოციალურ დახმარებაზე”, - აცხადებს ომბუდსმენი.

Rights of Roma People Are Not Protected At All
Georgian has ratified several international documents and has officially assumed responsibility to protect ethnic minorities wit in its territory, including among other groups is a Roma population. However, the state has not worked out any politician direction to actually protect the security of the Roma and to create a tolerant environment for them within Georgia. They are still arbitrarily arrested, they are still made into virtual slaves, and they continue to under the most unbearable of conditions. Most Roma children are blocked from access to education and from being able to receive adequate medical assistance.
According to the State Statistics Department, based on the data of the 2002 census, nearly 2000 Roma live in Georgia. However, it is expected that their number is actually higher that what is officially reported. According to the Registration Institution of the Civil Acts within the Ministry of Justice, Roma women mostly give birth to their children at homes and without any doctor’s assistance. Thus, children are not registered and they do not receive any legal civil status as a result.
Lawyers say Roma children do not receive Georgian citizenship immediately after the birth. They do not have right to take part in the elections because they do not have IDs. Roma community cannot be involved state programs and cross international borders for the same reason, as they are technically stateless persons without documents.
Roma live in almost every region of Georgia; in Kakheti region too. Nearly 40 families settled in the village of Leninovka in Dedoplistskaro District several dozen years ago. OPnly 10 families continue to live there for now.
Twenty-four-year-old Mikhail Denisenko said in his interview with us most of his relatives resettled to Tbilisi because of poor social conditions.
“All of us are unemployed and we are very poor. Previously we worked would take some day jobs for private persons, doing physically work. Often this proved to be slave like as we did not always get paid.  Thus, we gave up the job. We are eager to work, there were vacancies at private enterprises but they will not employ us. Our relatives resettled to Tbilisi to escape the dire poverty in the village. Now they earn their living by trade activity.
-Poverty Reduction Program being implemented in Georgia. As far as I know, all family members have IDs. Are you involved in the program?
-No, none of Roma residents of the village are involved in the program and we have even managed to put all our documents in order. Last year we applied to the Social Aid Agency and we asked to explain how we could become involve their program too. However, in spite of all our efforts, they did not pay any attention to us. Many of Roma people do not have information about the program. The situation is made difficult as they do not speak Georgian. None of us can even read or write in the Russian language.
-Don’t your children go to school?
-Which school? Georgian-Russian School in Dedoplistskaro is too far from us. It is impossible for our children to walk so far to get to school.  There was primary school in the village back during the time of the communists and the Soviet Union but then it now ruined and nobody now ever remembers us.
-If there is a school, would you send your children to school?
- We will send our children to school by all means if there was a school to send them to.  We as adults would also attend school if we were given an opportunity to go to school.
-Do you have problems with law enforcers?
-Policemen harass us for everything, if they notice us in the town and on that day something is lost, the police officers will blame directly us stealing and threaten with detention unless we pay for whatever is said to have been lost or stolen. Several days ago, my cousin Lonia Shabanov was blackmailed by Valeri Lekashvili, police investigator, to sign an empty sheet of paper. If he had not signed the paper, he threatened to arrest him. After the incident Lonia has left for Tbilisi and he never arrives here because he is afraid of being arrested for something,” said Mikhail Denisenko.
Georgian Public Defender stated that Roma problem is one of the most pressing problems in the international community in the field of human rights protection. “In 1999 Georgia ratified European Convention of Human Rights and Basic Freedoms. Also, in April of 1999 Georgia became member of the Council of Europe and assumed responsibilities to protect ethnic minorities and Roma are among them. On October 13 2005 Georgian Parliament ratified the Draft Convention on Ethnic Minorities though the state has not prepared special politics for the protection of ethnic minorities and exercise its responsibilities,” said Sozar Subari, the Public Defender.
He added that social isolation, extreme poverty, high level of unemployment, illiteracy and other related problems prevent Roma people to integrate into larger society.
“The government should study the problems of the Roma in a way that will support the development of their ethnic minority and integration. I think both governmental and non-governmental monitoring groups must be set up and work towards protecting the Roma.
Moreover, it is important that Roma are also able to participate in all on-going activities that will be connected with their community. The state should support Roma in being able to access education and to provide them with social assistance,” said the Georgian Ombudsman.