2008 წლის 17 იანვარს საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებები შევიდა. მე-2 მუხლიხ მე-5 პუნქტი შემდეგი რედაქციით ჩამოყალიბდა: „სასამართლო არ მიიღებს სარჩელს ადმინისტრაციული ორგანოს მიმართ, თუ მოსარჩელემ საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით დადგენილი წესით არ გამოიყენა ადმინისტრაციული საჩივრის ერთჯერადად წარდგენის შესაძლებლობა“. იურისტების თქმით, ეს ცვლილება სასამართლოსთვის მიმართვის თავისუფლებას ზღუდავს და საქართველოს კონსტიტუციასთან ერთად, საერთაშორისო სამართლის აქტებსაც ეწინააღმდეგება.
საკანონმდებლო ცვლილების ინიციატორი საქართველოს იუსტიციის საბჭოსთან ერთად, პარლამენტის იურიდიულ კომიტეტთან არსებული ადმინისტრაციულ საკითხებზე მომუშავე კომისია იყო. როგორც პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის ყოფილი ხელმძღვანელი ლევან ბეჟაშვილი განმარტავს, ცვლილების მიზანი სასამართლოებში სიტუაციის განმუხტვაა. „საკანონმდებლო ცვლილებების პროექტი იუსტიციის საბჭოსთან ერთად სპეციალურმა კომისიამ მოამზადა, რომელიც მოსამართლეებით და უნივერსიტეტის პროფესორებით არის დაკომლექტებული. გეთანხმებით, სასამართლოსთვის მიმართვის უფლება ყველას აქვს და ეს კონსტიტუციით ნამდვილად არის გარანტირებული, მაგრამ კანონმდებელს შეუძლია დაადგინოს პროცედურა და ცვლილებაც ამაში მდგომარეობს“, - აცხადებს ბეჟაშვილი.
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს ცნობით, ანალოგიური პრაქტიკა უცხოეთის სასამართლოებშიც არსებობს. „განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილება, პირველ რიგში, თავად მოქალაქეების ინტერესებს ემსახურება, რადგან სასამართლოში სარჩელის შემოტანამდე ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოში გასაჩივრების ვალდებულება, მოქალაქეებს თავიდან ააცილებს როგორც სასამართლო ხარჯებს, ასევე საკითხის გადაწყვეტისთვისაც, შესაძლოა, ნაკლები დრო დაიხარჯოს. სასამართლოსთვის მიმართვის უფლება კი მოქალაქეების კონსტიტუციური უფლებაა და მათ ამ მხრივ არავინ ზღუდავს“, - აღნიშნავს უზენაესი სასამართლოს პრესსამსახურის ხელმძღვანელი ნანა ვასაძე.
საპირისპიროს ამბობს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი, ანგარიშვალდებულებისა და გამჭვირვალობის ხელშემწყობი პროექტის ხელმძღვანელი თამარ გურჩიანი. „ერთია კოდექსში ცვლილების შეტანის არგუმენტაცია, მეორე – შედეგი, რაც შეიძლება ამან მოგვიტანოს. შეიძლება ეს ცვლილება სასამართლოსთვის მართლაც სასარგებლო აღმოჩნდეს, განსახილველ საქმეთა რაოდენობა შემცირდეს, მაგრამ, სამაგიეროდ დაიტვირთება ადმინისტრაციული ორგანოები, რამაც შესაძლოა, ძალიან ცუდად იმოქმედოს მოქალაქეთა უფლებებზე.
- სასამართლოები თუ განიტვირთებიან საქმეების განხილვისგან და ადმინისტრაციულ დავებს თავად ადმინისტრაციული ორგანოები გადაწყვეტენ, რა არის ამაში ცუდი?
- ცვლილებებამდე სადაო აქტის გასაჩივრების რამდენიმე ალტერნატივა გვქონდა. მაგალითად, შეგვეძლო ადმინისტრაციული აქტი გაგვესაჩივრებინა ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოში, ზემდგომ პირთან ან სასამართლოში. დღეს, ეს შესაძლებლობა აღარ გვაქვს. ცვლილების მიხედვით, აქტის ბათილად ცნობის, ქმედების განხორციელების ან სხვა მოთხოვნით, პირდაპირ სასამართლოს ვეღარ მივმართავთ. მანამდე აუცილებლად უნდა გავიაროთ ბიუროკრატია ადმინისტრაციულ ორგანოში, რაც ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის 42-„ე“ მუხლს, რომლის თანახმადაც, ყოველ ადამიანს აქვს უფლება თავისი უფლებებისა და თავისუფლებების დასაცავად მიმართოს სასამართლოს. სამართლიანი სასამართლოს უფლება გულისხმობს არჩევანის თავისუფლების უფლებას, მივმართო ადმინისტრაციულ ორგანოს თუ სასამართლოს. ამ ცვლილებით ყველაზე მეტად დაზარალდნენ მოქალაქეები, გადამხდელები და ა.შ, იმიტომ, რომ ძველი რედაქციით, მოქალაქე თუ ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოში გასაჩივრების მექანიზმს გამოიყენებდა, სასამართლოში თავისუფლდებოდა სახელმწიფო ბაჟის გადახდისაგან. დღეს, ეს ჩანაწერი აღარ არსებობს.
- ანუ, ადრე თუ ბაჟის გადაუხდელობა სასამართლოში საქმის განხილვას არ აფერხებდა, დღეს აფერხებს?
- დიახ. ცვლილებებამდე მოქალაქეს შეეძლო სასამართლოსთვის სასარჩელო განცხადებით მიემართა და მის მიერ, წინასწარ სახელმწიფო ბაჟის გადაუხდელობა არ აყოვნებდა სარჩელის განხილვას. ამჟამად, კანონში ასეთი ჩანაწერი აღარ არის. დღევანდელი მუხლის რედაქცია ამ გარანტიას აღარ ცნობს, ე.ი. სახელმწიფო ბაჟის გადაუხდელობა აბრკოლებს საქმის განხილვას. ეს იმას ნიშნავს, რომ ვისაც არ აქვს სახელმწიფო ბაჟის გადახდის საშუალება, სასამართლოს ვერ მიმართავს.
- თამარ, რაც შეეხება ადმინისტრაციული ორგანოების მიერ ადმინისტრაციული საჩივრების განხილვის გამოცდილებას, აქვთ კი მათ ასეთი პრაქტიკა?
- ადმინისტრაციულ ორგანოებს ადმინისტრაციული საჩივრების განხილვის პრაქტიკა საერთოდ არ აქვთ. ჩვენს მიერ, 2007 წელს ჩატარებული კვლევის შედეგებზე დაყრდნობით, შეიძლება ითქვას, რომ მათ უბრალოდ არ იციან, რა უნდა გააკეთონ. კვლევის ფარგლებში ჩვენ გავაგზავნეთ წერილები 60 ადმინისტრაციულ ორგანოში. 60 – დან მხოლოდ 10-მა ორგანომ მოგვაწოდა განხილული საქმეების შესახებ ინფორმაცია. სულ 21 ადმინისტრაციული საჩივარი იყო განხილული ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებით, აქედან, 18 საჩივარი, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას ეკუთვნოდა. 50 – მა ადმინისტრაციულმა ორგანომ გვიპასუხა, რომ მათ არ განუხილავთ ადმინისტრაციული საჩივრები. კვლევის შედეგად გამოიკვეთა, რომ ადმინისტრაციულ საჩივრებს ძირითადად განიხილავდნენ სამინისტროები. აქედან გამომდინარე, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ გაცილებით უარესი მდგომარეობაა ადგილობრვ ორგანოებში. სტატისტიკური მონაცემებით, გამგეობებს, საკრებულოებს, ადგილობრივ საგადასახადო ორგანოებს და ა.შ, არათუ საჩივრის განილვის პრაქტიკა, არამედ უნარიც არ აქვთ. ეს მონაცემები და დღევანდელი მდგომარეობა გვიჩვენებს, რომ მოქალაქეებს არანაირი დაცულობა არ აქვთ.
საკანონმდებლო ცვლილებებს ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში ირაკლი შავიშვილიც აკრიტიკებს. „ცვლილებებით, რომელიც პარლამენტმა ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში შეიტანა, მაგალითად, გადასახადის გადამხდელს ერთადერთი უფლება აქვს, გადაიხადოს გადასახადი. სხვა უფლება მას პრაქტიკულად აღარ აქვს“, - აღნიშნავს ირაკლი შავიშვილი.
სტატისტიკური მონაცემებით, რომელიც უზენაესი სასამართლოდან მოგვაწოდეს, საქართველოს მაშტაბით პირველი ინსტანციის სასამართლოებში, 2007 წლის ბოლო სამ თვეში 3862 ადმინისტრაციული საქმე შევიდა. 2008 წლის პირველ კვარტალში (იანვარი, თებერვალი, მარტი) კი 2042 საქმეა რეგისტრირებული.
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია საკანონმდებლო ცვლილებებთან დაკავშირებით საკონსტიტუციო სარჩელზე მუშაობს. თამარ გურჩიანის განცხადებით, ისინი სასამართლოს სარჩელით მალე მიმართავენ.

Lawyers against Legislation Amendments
On January 17 2008 amendments were introduced to the Georgian Procedural Code. The new edition of the Article II, Paragraph V states the following: “Court shall not accept the suit from the administrative body unless the petitioner has had the opportunity to bring the administrative suit to the court only once, which has been envisaged under the General Administrative Code.” Lawyers aver that such amendments restrict their freedom to bring appeal cases to the court, and claim that the Georgian Constitution, as well as standards of international law is being circumvented, under the various amendments.
The initiators of the amendments were Council of Justice and a special commission working on administrative issues within the Parliamentary Legal Committee. Levan Bezhashvili, former chairperson of the Legal Committee, defined that the aim of the amendments were to relieve the situation at the courts. “The Council of Justice and a special commission prepared the text of the project on the legislative amendments. This was done by staff judges and professors from the university. I agree that everybody has right to appeal to the court and it is guaranteed under the constitution. However, according to the recent amendments, the law making body can introduce new procedures to restrict the process,” stated Bezhashvili.
Georgian Supreme Court reported that similar procedures also exist in foreign judiciary system. “The implemented legislative changes benefits to citizens most of all because if they are not obliged to bring suit to the administrative body before first having appealed to the court. This way they need not pay extra fees for the court related to the reaching of a verdict. It is also a method that requires for petitioners to take less time with legal proceedings. Citizens are authorities to appeal to the court under the Georgian Constitution and nobody can be deprived of that right,” said Nana Vasadze, a spokesperson for the Georgian Supreme Court.
Tamar Gurchiani, the Project Coordinator to Support the Transparency and Accountability, lawyer for the Georgian Young Lawyers Association (GYLA), claims just the opposite. “One point is introduction of the amendments to the code but the second point is the result of the changes. The amendments might really be positive for the judiciary system, the number of cases under discussion will reduce but in parallel to it the administrative bodies will be overwhelmed with work. Similar situation might have negative impact on the human rights.”
-if courts will be discharged from the number of cases and the administrative bodies will be authorized to decide administrative arguments, what will be bad in this situation?
-Before the amendments we had several alternatives for appealing against the unacceptable verdict. For example, we could appeal against the administrative act at the higher administrative body, at an official with higher position or at the court. Today, we lack similar possibilities. According to the amendments we will not be able to appeal directly to the court with the request to annul the initial verdict or some other complaints. Before appealing to the court we should go through the bureaucratic establishments at the administrative body that contradicts with the Georgian Constitution Article 42, ‘e’ which states that every person has right to appeal to the court to protect his/her rights and freedoms. Right on fair court means freedom to make a choice between appealing to the administrative body or the court. Based on the amendments the citizens, tax-payers have been damaged mostly because according to the old edition of the law if a person appealed to the higher instance s/he was discharged from the fare at the court. Today, similar phrase is removed from the law.
-that means, if previously unpaid fare did not hinder case discussion at the court, today it will be hindered?
-yes, it will. Before the changes, a person could appeal to the court and unpaid fare did not hinder case discussion at the court. Currently, there is no similar statement in the law. The new edition of the law does not recognize similar guarantee. That means that even unpaid state tax might be an obstacle to be discussed in a legal case. Consequently, who cannot afford paying taxes will be unable to appeal to the court.
-Tamar, what can you say about the experience of the administrative bodies in the discussion of administrative suits, do they have similar practice?
-Administrative bodies do not have similar experience at all. Based on the results of the survey the GYLA carried out in 2007 the personnel of the administrative bodies have no idea what to do in similar cases. Within the framework of the survey we sent letters to 60 administrative bodies and only ten out of them provided us with the information about discussed cases. They had discussed only 21 administrative suits on the freedom of getting information. 18 out of discussed suits belonged to the GYLA. 50 administrative bodies replied to our request that they had not discussed administrative appeals. The survey revealed that administrative suits were mostly discussed by the ministries. Thus, we can assess that local institutions have worse situation. According to the statistics, district boards, municipality councils, local tax institutions, etc lack not only practice of discussing the administrative suits but they are simply disable to do it. This data and current situation shows that Georgian citizens are not protected at all.”
Irakli Shavishvili, an expert in economics, also criticizes the legislative amendments. “According to the amendments that have been introduced to the Administrative Procedural Code, a taxpayer has the only right to pay taxes but that person is deprived from all other rights,” said Shavishvili.
According to the statistics provided by the Supreme Court, courts of all instances have received 3, 862 administrative suits for the last three months of 2007. In the first quarter of 2008 (January, February, March) the number of cases reached 2,042.
The GYLA is working on the suit against the legislative amendments. Tamar Gurchiani concluded how they would appeal to the court in the nearest future.