წალენჯიხაში გაერთიანებული ოპოზიციის საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელი დააკავეს
შსს წალენჯიხის სამმართველოს თანამშრომლებმა გაერთიანებული ოპოზიციის საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელი, დავით ბელქანია 4 მაისს, საკუთარ სახლთან დააკავეს. მოგვიანებით იგი ნარკოლოგიურ შემოწმებაზე ზუგდიდში გადაიყვანეს. ხოლო მას შემდეგ, რაც ბელქანია ნარკოტიკული ნივთიერების ზემოქმედების ქვეშ არ აღმოჩნდა, გაათავისუფლეს. ეს, ბოლო ხუთი თვის განმავლობაში, ამავე მიზეზით, ოპოზიციის წარმომადგენლის დაკავების მესამე შემთხვევაა. დავით ბელქანია სამართალდამცველების მხრიდან მის მიმართ განხორციელებულ დევნის ფაქტებს მის პოლიტიკურ აქტიურობას უკავშირებს.
დავით ბელქანია სამართალდამცველებმა საკუთარ სახლთან, ღამის 11 საათზე მაშინ დააკავეს, როცა მას საკუთარი, "გოლფის" მარკის ავტომანქანა ეზოში შეჰყავდა.
დავით ბელქანია: "ჩემს სახლთან გაზ-24" მარკის ავტომანქანა გაჩერდა და ოთხი პირი გადმოვიდა. პოლიციის თანამშრომლებად გამეცნენ და მანქანის საბუთები მომთხოვეს. მე მსუბუქად ნასვამი ვიყავი, ორი ჭიქა კონიაკი მქონდა მიღებული. რამდენიმე წუთში პოლიციის დამატებითი ჯგუფი მოვიდა, რომლებმაც დაკავების ოქმის შედგენის მიზნით სამმართველოში გადაყვანა მომთხოვეს. მე კი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმის შედგენა ადგილზე მოვთხოვე, რაზეც უარი მივიღე."
როგორც ოპოზიციური შტაბის უფროსი აცხადებს, პოლიციის მხრიდან იყო მცდელობა იმისა, რომ დაკავების მიზეზი დაუმორჩილებლობა გამხდარიყო, თუმცა სამმართველოში გადაყვანაზე იგი ნებაყოფლობით დათანხმდა. საბოლოოდ, მას ადმინისტრაციული ჯარიმის, 150 ლარის გადახდა დააკისრეს.
დალი ბელქანია, მეუღლე: "ამაზრზენი ის ფაქტიც არის, რომ ჩემს მეუღლეს პოლიციელებმა ეზოში შეყვანილი ავტომანქანის ქუჩაში გაყვანა აიძულეს, თითქოს მისი გაჩერება მოძრაობის დროს მოხდა. ეს ყველაფერი კი ჩვენი ოთხი მცირეწლოვანი შვილის თანდასწრებით მოხდა, რამაც მათი დეპრესიული მდგომარეობა გამოიწვია."
ზუგდიდში ჩატარებული ნარკოლოგიური შემოწმების შედეგად დავით ბელქანია მხოლოდ ალკოჰოლის ზემოქმედების ქვეშ აღმოჩნდა. ნარკოლოგიურ კაბინეტთან კი მას ჟურნალისტები, გაერთიანებული ოპოზიციის ზუგდიდის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი კობა დავითაშვილი და პროპორციული სიით დეპუტატობის კანდიდატი კახა მიქაია ელოდებოდა.
კობა დავითაშვილი: "ეს პოლიტიკური ზეწოლა და კანონის უხეში დარღვევაა. კატეგორიულად მოვითხოვთ სისხლის სამართლის საქმის აღძვრას იმ პოლიციელების მიმართ, ვინც დავით ბელქანიას დაკავებაში მონაწილეობდა. პირველ რიგში, წალენჯიხის პოლიციის უფროსის, ზვიად გაწერელიას პასუხისმგებლობის საკითხი უნდა დადგეს".
კახა მიქაია: "ეს არის ვანო მერაბიშვილის კანტორის მორიგი პროვოკაცია. რაც უფრო ახლოვდება არჩევნები, ასეთ პროვოკაციებს ჩვენ უნდა ველოდოთ. ჩვენთვის კარგად არის ცნობილი სააკაშვილისა და მისი ძალოვანების მიერ შემუშავებული არჩევნების გაყალბების გეგმა, მაგრამ ის, რაც იყო 5 იანვარს, აღარ განმეორდება. ჩვენ ღირსეულად დავამარცხებთ სააკაშვილ-მერაბიშვილის ტერორისტულ დაჯგუფებას" .
ინციდენტიდან მეორე დღეს, პოლიტიკური მოძრაობა "თავისუფლების" ზუგდიდის ოფისში საგანგებო ბრიფინგი გაიმართა, სადაც დავით ბელქანიამ წალენჯიხის პოლიციის უფროსი, ზვიად გაწერელია მის მიმართ მიზანმიმართულ დევნაში დაადანაშაულა.
დავით ბელქანია: "7 ნოემბრის შემდეგ უკვე მესამედ მაკავებენ. შესანიშნავად იციან, რომ ნარკომანი არ ვარ. პოლიცია ცდილობს ჩემი დისკრედიტაცია მოახდინოს. არ მსურს, ჩემზე ძალადობას შვილებმა უყურონ და მათი მამა ნარკოტიკების მოხმარების საბაბით პოლიციაში უმიზეზოდ წარამარა ატარონ. ღირსების შელახვას არავის ვაპატიებ. ამიტომაც ვგეგმავ სასამართლოში  გასაჩივრებას."
ბრიფინგზე გაკეთებულ განცხადებაში გაერთიანებული ოპოზიციის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა პაატა სორდიამ სამართალდამცველებისაგან იმ ავტომანქანის მფლობელის ვინაობის დადგენაც მოითხოვა, რომელმაც ბელქანია დააკავა და რომელიც გაერთიანებული ოპოზიციის წევრების მიმართ მუდმივ თვალთვალს ახორციელებს.
პაატა სორდია: "გაზ-24" მარკის ავტომანქანა სანომრე ნიშნით "აცვ-014", როგორც ჩანს, კონსპირაციული გადაადგილების საშუალებაა. იგი პერიოდულად მოძრაობს ჩვენი საარჩევნო შტაბის მიმდებარე ტერიტორიაზე. ეს მანქანა დავით ბელქანიას დაკავებამდე ერთი საათით ადრე შტაბთან გამოჩნდა და იქ მსხდომმა პირებმა ხმამაღლა შესძახეს: "მიშა მაგარია, ოპოზიციის დედა..." კატეგორიულად მოვითხოვ ამ პირების ვინაობის დადგენას და მოვუწოდებ ხელისუფლებას, სამართალდამცველებს, შეწყვიტონ უსაფუძვლო დევნა და ზეწოლა ოპოზიციური ძალების მხარდამჭერებზე".

Head of the Election HQ of the United Opposition Detained in Tsalenjikha
On May 4 2008 officers from the Tsalenjikha District Police Department detained Davit Belkania, the head of the local Election HQ of the United Opposition in front of his house. Later, he was taken to Zugdidi for drug test. Since the test showed Belkania was not under influence, he was then released. It has been third instance of the oppositionist’s detention in the last five days. Davit Belkania connects his persecution to his political activities.
Law enforcers detained Davit Belkania near his house at 11:00 PM when he was parking his car in the garage.
Davit Belkania: “A car pulled down at my house and four people got out of it. They introduced themselves as police officers and demanded car documents. I was slightly drunk having drunk two glasses of alcohol. Soon additional team of police officers arrived at the place who demanded to follow them to the police station in order to draw up a detention report. I demanded them to write the document on the place but they refused.”
Belkania stated that the police officers tried to accuse him for resistance but he followed them to the station without any resistance. Finally, the detainee was fined in the amount of 150 GEL.
Dali Belkania, the wife: “I was astonished because the police officers demanded my husband to drive the car out of the garage and to stop it in the street. They wanted to record in the report as if my husband was detained while driving. My four under-aged children witnessed the detention and they became depressed.”
The drug-test in Zugdidi showed that Davit Belkania was only drunk. Having left the doctor’s cabinet journalists, Koba Davitashvili, parliamentary majoritarian candidate in Samegrelo Region, and Kakha Mikaia, parliamentary candidate from the proportional system were waiting for him.
Koba Davitashvili: “It is political repression and a blatant violation of the law. We categorically demand to start criminal prosecution against those police officers who detained Davit Belkania. First of all, Zviad Gatserelia, the head of the Tsalenjikha Police Department, must be charged.”
Kakha Mikaia: “It is next provocation of Vano Merabishvili’s office, the Minister of Internal Affairs. With approaching elections we should expect more similar provocations. We know the plan of Saakashvili and his law enforcers worked out to flaw the elections. However, January 5 (presidential elections) will not be repeated. We will defeat the Saakashvili-Merabishvili alliance.”
Special briefing was held in Zugdidi Office of the United Opposition where Belkania blamed Zviad Gatzerelia for having persecuted him.
Davit Belkania: “I was detained for three times since November 7 2007. They know perfectly well that I am not a drug-addict. However, the police still try to discredit me. I do not want my children to watch this violence and their father taken to the police station because of false accusation for being a drug addict. I will not forgive how they degraded me. I intend to appeal to the court.”
At the briefing Paata Sordia, the parliamentary majoritarian candidate of the United Opposition, demanded the law enforcers to name the owner of the car they drove when Davit Belkania was detained. The owner of this car constantly chases members of opposition parties.
Paata Sordia: “This car with the number “ACV 014” is a mean for conspiracy movement. It moves near our HQ. It appeared near our office one hour before Davit Belkania was detained and the people sitting in it shouted: “Misha is great” and then cursed the opposition. I categorically demand to learn the identities of those people involved and call upon the government, law enforcers to stop groundless persecution and repression of the supporters of opposition parties.”