გორის სკოლებს არც სტადიონი გააჩნია და არც შემოღობილი ეზო.
ქალაქ გორში არსებულ კერძო სკოლა ,,ატლანტას“ კომბინატის დასახლებაში ბესიკის ქუჩაზე არსებულ მე-9 სამშენებლო ტრესტის შენობაში ფუნქციონირებს. მას არც სტადიონი აქვს, არც სათამაშო მოედანი, არც შემოღობილი ეზო. ეზოს უქონლობის გამო ბავშვებს ავტომანქანებისგან საფრთხე ექმნებათ. თუმცა მასწავლებლებს მორიგეობა აქვთ დაწესებული.
პრობლემებია საჯარო სკოლებშიც. ასე მაგალითად, მე-9 საჯარო სკოლას არა აქვს წინა მხარეს ეზო, არა აქვს სტადიონი. იგივე პრობლემა აქვს მე-4 საჯარო სკოლასაც. დარბაზის რეაბილიტაცია ახლა მიმდინარეობს.
ამ საკითხზე გორის რესურს-ცენტრის უფროსს ბატონ გიორგი სოსიაშვილს გავესაუბრეთ:
- ბატონო გიორგი, რის ხარჯზე მოახდინა სკოლა ,,ატლანტამ“ ლიცენზიის მოპოვება მაშინ, როცა არა აქვს არც სტადიონი, არც მოედანი და არც შემოღობილი ეზო. ეს ხომ თანამედროვე მოთხოვნებს არ აკმაყოფილებს.?
- ზოგადად, ყველა საგანმანათლებლო დაწესებულებას უნდა ჰქონდეს შესაბამისი ლიცენზია. ამ ლიცენზიას მათ ანიჭებს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში არსებული სალიცენზიო სამსახური. შესაბამისად მათ მინიჭებული აქვს ლიცენზიები. რაც შეეხება ,,ატლანტას“, იგი თბილისში არსებული კერძო სკოლის ფილიალია და შესაბამისად, არსებული კანონმდებლობის თანახმად, კერძო სკოლების ფილიალებს არ მოეთხოვებათ ლიცენზიები. რაც დასმულ პრობლემას აქტუალურს ხდის და ამაზე უნდა იფიქრონ იმ ბავშვების მშობლებმა, ვისი ბავშვებიც იქ იღებენ განათლებას, მოსთხოვონ ხელმძღვანელობას პრობლემის გადაჭრა. სკოლები ერთმანეთს ჯანსაღ კონკურენციას უწევენ, ამიტომ ამ პრობლემის გადაჭრაზე თვითონ სკოლის ხელმძღვანელებმა უნდა იფიქრონ. სახელმწიფო ზრუნავს არა მარტო საჯარო სკოლების, არამედ კერძო სკოლების განვითარებაზეც, ამის დასტურია ის, რომ კერძო სკოლები სახელმწიფო სკოლების მსგავსად იღებენ ვაუჩერ-დაფინანსებას. მომავალში განიხილება არა მარტო ძირითადი სკოლების, არამედ ფილიალების ლიცენზიის საკითხიც.
- გარკვეული პრობლემებია საჯარო სკოლებშიც... მე-9 სკოლას არ აქვს შემოღობილი ეზო, სტადიონი; მე-4 სკოლას არა აქვს ეზო და ა.შ.
-  განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში ხორციელდება პრეზიდენტის მეგაპროგრამა, იგივე „იაკობ გოგებაშვილის პროგრამა“, რომლის თანახმადაც საქართველოში 2010 წლისათვის უნდა დასრულდეს ყველა სკოლის სარემონტო სამუშაოები. გეთანხმებით, რომ გორში მართლაც გარკვეული პრობლემებია შენობის მდგომარეობის თვალსაზრისით. ყველა სკოლას უტარდება ეტაპობრივი რეაბილიტაცია და  ვფიქრობთ, უახლოეს მომავალში ქალაქის ყველა სკოლა შესაბამის სახეს მიიღებს.
- როგორ ფიქრობთ, სკოლა ,,ატლანტას“ რა ბედი ელის?
- დახურვა-არ დახურვის პრობლემა მშობლების აქტიურობაზეა დამოკიდებული. თუ პრობლემებს მოაგვარებენ, დახურვის საფრთხე არ ელის. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ლიცენზიის ჩამორთმევის ალბათობა დიდია.

Gori based private public school “Atlanta” is located in the building of the Construction Company # 9 in Besiki Street in Kombinati district of Gori. It has neither play-ground, nor a stadium and its yard is not fenced. Because of lack of the yard children are in danger of getting hit by cars. However, teachers are on duty and take turns carefully watching the children.
Public Schools also have problems. For example, Public School # 9 does not have a yard and stadium. Public School # 4 has the same problems but it has a sport complex and it is currently being repaired The Human Rights Center (HRIDC) interviews Giorgi Sosiashvili, the head of the Gori Resource Center, about the issue.
-Mr. Giorgi, how private school “Atlanta” managed to obtain license when it does not have a stadium, play grounds and surrounded territory. Thus, the school does not meet modern requirements?
-Generally, all educational facility should have corresponding license. Special License Granting Department within the Georgian Ministry of Education and Science grants schools with those licenses. As for “Atlanta,” as it is a branch of Tbilisi based private school and consequently, according to the legislation, branches of private schools do not need to have license on their own accord. Thus, the problem is very real and parents of those attending private schools should demand that the school administration work to resolve the problem. Schools are competing with each other so school administrations should be concerned about their problems. The state is worried too and it is interested in developing both public schools and private schools. This is confirmed by the fact that private schools also receive voucher-funding from the state. In future, the licenses should be issued not only to main schools but for branches as well.
- There are several problems in public schools too - take for instance Public School # 9, it does not have an enclosed yard, stadium; Public School # 4 also does not have yard, etc.
-The Ministry of Education and Science implements presidential Mega-Program, “Iakob Gogebashvili’s Program.” According to it all public schools throughout Georgia must have been reconstructed before 2010. I agree with you, that there are many problems in Gori when it comes to school buildings. Every school is slowly being repaired and we think in the near future all public schools in the city will be an acceptable condition.
-What do you think, what will happen with Private School “Atlanta”?
-The issue of its closing down or not must be settled by the parents and the owners. If they resolve problems, the school will not be closed. Otherwise, the school is more likely to lose its license.