პოლიციური ტერორი თუ პოლიციის დაუმორჩილებლობა?
რესტორან „მეტეხის ჩრდილში“ მომხდარმა ფაქტმა, რომელიც ლევან ბერძენიშვილმა ერთ-ერთ ტელეშოუში გაახმაურა, კიდევ ერთხელ დაამტკიცა, რომ საქართველოში მაღალჩინოსნების თვითნებობა კვლავაც გრძელდება. თუმცა ეს არ არის წინასაარჩევნოდ დაფიქსირებული ერთადერთი ფაქტი. არსებობს თუ არა საქართველოში პოლიციური ტერორი? რატომ გრძელდება პატრულის თვითნებობა, როდესაც მის წინააღმდეგ საზოგადოება საპროტესტო აქციებით გამოდიოდა?
ფაქტი #1: 26 აპრილი, 2008
ზაჰესში გოჩა ცქიტიშვილი, აკაკი ხმალაძე, გიორგი ხალოევი და შალვა ყორღანაშვილი პოლიციის თანამშრომლებმა უსაფუძვლოდ დააკავეს, სიტყვიერი და ფიზიური შეურაცხყოფა მიაყენეს. პოლიციელები ითხოვდენენ, რომ მათ ყაჩაღობის ფაქტი ეღიარებინათ, რომელიც მათ არ ჩაუდენიათ. ახალგაზრდების დაკავების ფაქტს თვითმხილველებიც ჰყავს. სახალხო დამცველის რწმუნებულთან საუბრისას ისინი ადასტურებდნენ პოლიციელების მხრიდან არსებულ ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას. ამ ადამიანებზე და მათ ახლობლებზე ზეწოლა დაკავების შემდეგაც გრძელდებოდა.
„12 მაისს, მცხეთის რაიონულმა პროკურორმა ვანო ოქროპირიძემ დაიბარა ა. ხმალაძე და გ. ცქიტიშვილი მშობლებთან ერთად და მოსთხოვა პოლიციელების მხრიდან მათზე ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფის ფაქტის უარყოფა, წინააღმდეგ შემთხვევაში მათთან საპროცესო შეთანხმებას არ გააფორმებდნენ“,-აღნიშნული სახალხო დამცველის მიერ გავრცელებულ პრეს რელიზში.
ფაქტი #2: 8 მაისი
პოლიციის თანამშრომელმა დევნისას ცეცხლსასროლი იარაღის გასროლის შედეგად გოირგი გამცემლიძე მოკლა. 32 წლის გიორგი გამცემლიძე ნაციონალური მოძრაობის ვაკის ერთ-ერთი საარჩევნო შტაბის წევრი იყო. გავრცელებული ინფორმაციით, გამცემლიძე BMW-ს მარკის ავტომობილით გადაჭარბებული სისწრაფით მოძრაობდა. ის პოლიციის ეკიპაჟის მოთხოვნას არ დაემორჩილა. დევნის დროს ის ბორდიურს შეეჯახა, თუმცა მანქანაში არ დარჩა და მიმალვა სცადა. პატრულმა ის პირველი და ერთადერთი გასროლით მოკლა.
ფაქტი #3: 9 მაისი
12 მაისს ტელეშოუ „პრაიმ ტაიმ“-ში ლევან ბერძენიშვილი საუბრობდა კიდევ ერთ ფაქტზე, რომელიც, მისი თქმით, ექვსმა  წყარომ და ნაციონალური მოძრაობის ერთ-ერთმა ლიდერმა, გოირგი გაბაშვილმა დაუდასტურა. 9 მაისს რესტორან „მეტეხის ჩრდილში“ ვანო მერაბიშვილის მეუღლე, თაკო სალაყაია შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვა წევრებთან ერთად (სავარაუდოდ იგივე შემადგენლობა, რომელიც სანდრო გირგვლიანის მკვლელობას უკავშირდება) ქეიფობდა. რესტორანში დაპირისპირება მათსა და ვინმე იკა ფერაძეს შორის მოხდა. როგორც ლევან ბერძენიშვილი ამტკიცებს, დაპირისპირების შემდეგ ეს ადამიანი 3 საათით „გააქრეს“. მხოლოდ მის მიერ გიგა ბოკერისთან განხორციელებული ზარის შემდეგ, იკა ფერაძეს  გათავისუფლება მოხერხდა. ასე რომ, რომ არა მისი სიახლოვე გიგა ბოკერიასთან, არავინ იცის როგორ და სად დასრულდებოდა ეს ამბავი - ისევ ოქროყანის სასაფლაოზე თუ სადმე სხვაგან.  სხვათაშორის, ამ ფაქტს არ უარყოფდა ამავე გადაცემაში მოწვეული გიორგი გაბაშვილი. თუმცა ის ამტკიცებდა, რომ ყველაფერი გაცილებით შერბილებული ფორმით მოხდა.
ეს არის სამი გახმაურებული ფაქტი, როდესაც პოლიციის თუ მაღალი თანამდებობის პირების მიერ ადამიანის უფლებები, მათ შორის, სიცოცხლის უფლება დაირღვა. სამწუხაროდ, ეს ეს მხოლოდ გახმაურებული ფაქტებია, თორემ ადამიანის უფლებები ყოველდღიურად ირღვევა და ამის დასტურად თუნდაც „ადამიანის უფლებათა ცენტრში“ დასახმარებლად მოსული ადამიანები შეგვიძლია მოვიყვანოთ.   მთავარი ის არის, რომ სამოქალაქო საზოგადოების საპროტესტო აქციების მიუხედავად, რომლებიც სანდრო გირგვლიანის მკვლელობას მოყვა, ადამიანის უფლებების უგულებელყოფა კვლავაც გრძელდება.
გარდა ამისა, ყველა ეს შემთხვევა წინასაარჩევნოდ მოხდა. ანუ მაშინ, როდესაც მმართველ პარტიას წესით, არ უნდა აწყობდეს. თან პატრულის მიერ გასროლილი ტყვიის მსხვერპლი სწორედ  ნაციონალური მოძრაობის მხარდამჭერი  გახდა.
რატომ გრძელდება მსგავსი ქმედებები, მიუხედავად იმ საპროტესტო ტალღისა, რომელმაც საზოგადოებაში არსებობდა? ნუთუ ერთ-ერთი ძალოვანი სტრუქტურა იმდენად უმართავი გახდა, რომ მას მმართველი პარტიის ინტერსებიც არ აინტერესებს? თუ, პირიქით, ისინი სწორედ მმართველი პარტიის ინტერესებიდან გამომდინარე მოქმედებენ?
რესპუბლიკური პარტიის მაჟორიტარ დეპუტატობის ერთ-ერთი კანდიდატი ორივე ვარიანტს უშვებს. ლევან ბერძენიშვილი აღნიშნავს, რომ ადამიანის მოკვლას არავინ არავის ავალებს.
„ეს ყოველთვის იმიტომ ხდებოდა, რომ პოლიცია უკონტროლო იყო. პატრულის ასეთი თვითნებობის მიზეზი კი პრეზიდენტის სიტყვები „ნუ გეშინიათ ხალხის, არ დაინდოთ არავინ“ გახდა. ეს არის პირდაპირი შედეგი ნულოვანი ტოლერანტობისა და გამოცხადებული ტერორის, და დგას იმ ძალადობის რიგში, რომელიც ამ ხელისუფლებამ ჩაიდინა. ამის ავტორი, არქიტექტორი, პასუხისმგებელი მიხეილ სააკაშვილია. როდესაც გაგიხსნიან ხელ-ფეხს ძალადობისთვის და გეხმარებიან ასე რომ მოიქცე, ასეთი შედეგი მოსალოდნელია“.
ის, რომ ნაციონალურ მოძრაობას არ აწყობს წინასაარჩევნოდ მსგავსი ფაქტების დაფიქსირება, რესპუბლიკელის აზრით, სულაც არ ნიშნავს იმას, რომ მათ ეს არ ჩაუდენიათ.
„ასე ადრე იქცეოდნენ და მას დღესაც აგრძელებენ. სულ არ აინტერესებს ვინმე თაკო სალაყაიას არჩევნები მოდის თუ არა“.
ლევან ბერძენიშვილი ამტკიცებს, რომ ასეთი სკანდალი ნაციონალურ მოძრაობას სჭირდება კიდეც. სჭირდება იმისთვის, რომ არჩევნების დროს ამ სკანდალის უკან დაიმალოს, თუ როგორ არბევენ ოპოზიციონერების შტაბებს, უთიშავენ ტელეფონებს და ა.შ.
გაერთიანებული ოპოზიციის წარმომადგენელი, რეზო შავიშვილი აცხადებს, რომ პოლიციური ტერორით ნაციონალური მოძრაობა ადგილის შენარჩუნებას ცდილობს. ის ასევე იხსენებს პრეზიდენტის და შინაგან საქმეთა მინისტრის გამოსვლებს პარლამენტში, როდესაც მათ შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამაშრომლებს პირდაპირი მითითება მისცეს, ლიკვიდაცია მოახდინონ ნებისმიერი ადამიანის, თუკი ოდნავ მაინც ხიფათს შეატყობენ.
„შესაძლებელია გარკვეული შემთხვევები რომელიმე თანამდებობის პირის თვითნებობის შედეგი იყოს. ის, რომ დღეს ნებისმიერ რაიონში აგიტაციას პრაქტიკულად პოლიცია ატარებს, ეს თვითნებობის შედეგი ვერ იქნება. ეს მოდის ზემოდან. ამის ბრძანება შინაგან საქმეთა მინისტრის და პრეზიდენტის მიერ გაიცა. ბევრი ახსნა ამას არ სჭირდეაბ. ეს ადამიანები არჩევნების წაგების შემთხვევაში ყველაფერს კარგავენ. ეს ფაქტია. არსებობს მათ მიერ ჩადენილი უამრავი დანაშაული. კარგად იციან, რომ მათ ყველა ამ დანაშაულზე პასუხი მოეთხოვებათ. ამიტომ ეს ყველაფერი შემთხვევითი არ არის“.
რეზო შავიშვილი ამბობს, რომ გიორგი გამცემლიძეს მკვლელობის განზოგადება არ სურს, თუმცა იმასაც აღნიშნავს, რომ ბოლო წლებში 37 ახალგაზრდაა მოკლული. მას პოლიციური ტერორის უამრავი ფაქტი აქვს.
„მაგალითად, მცხეთაში გაერთიანებული ოპოზიციის კანდიდატი ვაჟა თათარაშვილი გახლავთ. 15 წლის წინ 16 წლის ვაჟი დაეღუპა. ახლა 11 წლის ვაჟი ჰყავს. როდესაც ის მობილურით მეუღლეს ელაპარაკებოდა, ვიღაც ჩაერთო და უთხრა: „ვაჟა, გიღირს შვილის სოცოცხლედ დეპუტატობა?“ როგორ ფიქრობთ, ვის შეუძლია ორი ადამიანის სატელეფონო საუბარში ჩაერთოს, თუ არა შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებს. მათ შეუძლიათ დაადგინონ, ვინ ჩაიდინა ეს. თუმცა, მიუხედავად იმისა, რომ ეს და უამრავი ანალოგიური ფაქტი გამოქვეყნდა, არც ერთ ფაქტზე რეაგირება არ მომხდარა. ეს სისტემა შექმნილია სწორედ იმისთვის, რომ შეინარჩუნონ ხელისუფლება. წინააღმდეგ შემთხვევაში კარგავენ ყველაფერს“.
„ტრადიციონალისტები - ჩვენი საქართველო და ქალთა პარტიის”  მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის, ადვოკატ ლია მუხაშავრიას თქმით, ეს სამი ფაქტი საკმარისია, რომ სახიფათო ტენდენცია გამოიკვეთოს: ხელისუფლებას არ აინტერესებს რამის შეცვლა იმ სისტემაში, რომლის გამოც ათასობით ადამიანმა პროტესტი გამოაცხადა, პოლიციის ძალადობა და უკანონო მოქმედებები საჯაროდ დაგმო. ასევე იმ ტენდენციას ავლენს, რომ დღეს პოლიციას საკუთარი ძალისმიერი სტრუქტურების კონტროლისა არ სცალია და ისინი უკონტროლონი გახდნენ.
„ეს ფეთქებადსაშიში ვითარებაა, ძალისმიერი  სტრუქტურები არიან კონტროლის გარეშე, ქვეყანაში სასამართლო კი არ ფუნქციონირებს. ვფიქრობ, რომ საარჩევნო სუბიექტებმა ამაზე მეტი ყურადღება უნდა გაამახვილონ. შევამჩნიე, ხშირია მოსმენების თემა, თუმცა ძალისმიერ სისტემაში სტრუქტურული რეორგანიზაციის წინანადადებით არავინ გამოდის“.
ლია მუხაშავრიას აზრით, სტრუქტურული რეორგანიზაცია იმით არის მნიშვნელოვანი, რომ რეორგანიზაციის შემთხვევაში საპატრულო პოლიცია ამ სახით მოქმედებას ვეღარ შეძლებს. აუცილებელია, რომ პოლიცია ადგილობრივ თვითმმართველობებზე იყოს მიბმული. ამ შემთხვევაში მასზე კონტროლი გაცილებით ქმედითი და ეფექტური იქნება, ვიდრე ცენტრალიზებული სისტემის მიერ, რომელიც პოლიციასაც და უშიშროების სამსახურს აერთიანებს.

Police Terror or Police Resistance?
The incident that took place in the restaurant “Metekhis Chrdili” was publicly reported by Levan Berdzenishvili, leader of the Republic Party, and this again proves that high-ranking officials of the Georgian Government still continue with their vote rigging. However it is not the only violation that was observed during the pre-election campaign. Does political terror actually exist in Georgia? Why patrol police officers are still acting so impudently and people have even organized protests s against them?
Incident # 1. April 26 2008-05-19
Police arrested Gocha Tskitishvili, Akaki Khmaladze, Giorgi Khaloev and Shalva Korganashvili for no reason and then proceeded to assault them. The police demanded that they plea guilty to robbery, a crime that they had not committed. The incident had eye-witnesses who later confirmed what had happened in their conversation with the Office of the Public Defender and described how the arrested had been abused. The detainees and their relatives were also repressed after the release of the four arrested men.
“On May 12, Mtscketa’s regional prosecutor Vano Oqropiridze charged A.Xmaladze and G.Ckitishvili, the parents, and demanded from them to deny  that they had been physical and verbal abused by the  police, and if not, agreeing to sign a plea-bargain,” - stated in public defender’s news release.
Incident #2: 8th of May
Another incident, that resulted in a mortal shot from a firearm, police shot to death George Gamcemlidze, a 32-years old, he was  one of the members of National Movement’s Vake region election headquarter.  As known, Gamcemlidze was driving at high speed with BMW car. He didn’t obey the police’s command, and during a car chase he hit street signs and tried to escape. Police killed him with a single shot.
Incident # 3: 9th of May
On 12th of May, on TV show “PRIMETIME” Levan Berzenishvili talked about another confirmed incident, which is confirmed, as Levan Berzenishvili declared, by six sources and one of the National Movement’s leaders, George Gabashvili. On 9th of May, Tako Salakaia and other members of Ministry of Internal Affairs (supposedly the same people, who refer to Sandro Gvirgvliani’s murder) were in the restaurant “Metekhi Shadow”. Here some kind of quarrel took place between them and Ika Feradze, afterwards, Ika Feradze disappeared. Only after his call to Giga Bokeria, he was finally released from custody. If he had not had been known to Giga Bokeria, it is debatable as how this incident would have ended - again on the territory of the Okrokhana Cemetery, or some other venue.  Also, it’s noteworthy that another guest on the PRIMETIME Show – and that George Gabashvili did not deny the above-mentioned incident, but was only told that everything did not transpire to such an extent.
These are among three of the most prominent incidents, when human rights, including right to life, has been violated. Unfortunately, only those incidents became well – known, but in reality human rights are violated permanently, this can be confirmed by people coming to Human Rights Center everyday seeking for help. The most important point is that despite public’s protest demonstrations, that followed Sandro Girgvliani’s death, negligence of human rights still continues.
Regardless, and in light of all the above-described incidents that have taken place during the pre-election period, when such behavior should under normal circumstances be not to the benefit of the National Movement, and that there is a dead man from a police bullet, shot to death just a few weeks ago, and who was even an activist of the National Movement.
Why are such things continuing to take place, and in spite of demonstrations and protests from the side of Georgian society? Should we think that things in the Ministry of Internal Affairs became so chaotic and unmanageable, that it does not even consider that its victims are members and it is not in the interests of the National Movement?  Or, do they act exactly in it favor and based on the defined interests of the National Movement.
Levan Berzenishvili thinks that both versions can be admitted, he tells that nobody forces and orders other to murder people.
“This was always the case because of police being out of control. The justification for willful actions of police officers’ is the result of the Georgian president’s instructions – “Don’t be afraid of the people, don’t show mercy to anyone! This is a direct consequence of the policy of zero tolerance. The Georgian president declared a policy of terror; he is the author of this policy. The person who is fully responsible is none other than Mikheil Saakashvili, and now one is free to commit violence, when violence has been encouraged, and such dire results are only to be expected.”
The fact that such incidents are not to the benefit National Movement during the pre-election period, doesn’t mean that police did not commit such crimes “They were  acting in such manner even they continue acting the same till now, for Tako Salakaia it’s absolutely meaningless, whether elections are going to be held or.
Levan Berzenishvili claims that National Movement needs such scandals, as it helps them hide the degree of violence that is being directed toward the opposition.
Police officers arrested Gocha Tskitishvili, Akaki Khmaladze, Giorgi Khaloev and Shalva Korganashvili without justification then assaulted them. The police officers demanded them to plead guilty for a crime they had not committed.
"On May 12"
Rezo Shavishvili, representative of the United Opposition, states the National Movement hold on to power by resorting to police terror. He restated the official statements of the Georgian President and the Georgian Minister of Internal Affairs in the parliament, and told how they had directly ordered the police officers to liquidate anybody who might create some possible danger to public law and order.
“Some concrete incidents might be caused by the demonstrated impunity by certain officials. However, we cannot explain why police are acting in such a consistent manner in every district – they are showing that they can act impunity and will not be held accountable. They have received directions from higher ranked officials. The minister and president give similar orders, and this is enough – as it does not need additional commentary.  They have committed many crimes and they are fully confident they will not be punished under the law.  Thus, is it not strange why they are fighting to stay in their jobs?”
Rezo Shavishvili stated he does not want to speak about the murder of Giorgi Gamtsemlidze, though he pointed out that a total of 37 young men have been murdered in recent years. He is able to provide many concrete facts and instances of police terror.
“For example, Vazha Tatarashvili is candidate of the United Opposition in Mtskheta district. Fifteen years ago his sixteen-year-old son died; he now has an eleven-year-old son. When he was speaking with his wife over the phone somebody broke in during their phone talk and asked: “Vazha, can membership in the parliament be as valuable the life of your son?” In response, he asked how you can think that you are allowed to interfere in phone conversation, and this can only be done by officers from the Ministry of Internal Affairs. They can understand who threatened the candidate, and though they do not react on this, this is just one instance and there many other similar stories. The system has been created to maintain the government. Otherwise they will lose everything.”
Lawyer Lia Mukhashavria, a single mandate candidate from the “Traditionalists-Our Georgia and Women’s Party”, repeated those same three facts and said that they are enough to speak about how urgent is the present situation. The government does not want to change anything in the system and thousands of people are protesting; now they are condemned to violence and illegal police activities. Evidently, today the police cannot control its structures, and representatives of law enforcement bodies are out of control.
“A extremely dangerous situation now exists in Georgia. Law enforcers are out of control and the legal system does not function. I think election subjects should draw more attention to the situation. I noticed how often phone conversations are being listened to. However, nobody suggests the draft project as to how bring about changes the structure of law enforcement bodies.”
Lia Mukhashavria thinks that structural reorganization is necessary because in this case, patrol police will not have right to act without having been ordered.  It is necessary that local self-governments do what is necessary in supervising the police. Thus, the control mechanism could have been much more efficient. Today they are being controlled by central government and this system unites the police and security department as an instrument of government.