ერთ დღეში - ხუთი თავდასხმა ჟურნალისტებზე
2008 წლის 21 მაისს, კახეთში, დამოუკიდებელ დამკვირვებლებთან და ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებთან ერთად, საპარლამენტო არჩევნების გასაშუქებლად ცესკოს მიერ აკრედიტებული ჟურნალისტებიც სცემეს.
გაზეთ "რეზონანსის" მორიგე რედაქტორს ელისო ჩაფიძეს, #13 სიღნაღის საარჩევნო ოლქის #26 ქვემო მაღაროს საარჩევნო უბანზე თავს დაესხნენ კენჭისყრის შენობაში ყოფნის უფლების არ მქონე პირები ნოდარ კაპანაძე და ოთარ ლამაზოშვილი. თავდამსხმელებმა ჟურნალისტს ხელები გადაუგრიხეს, ვიდეოკამერა წაართვეს და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. საგარეჯოს საარჩევნო ოლქის იორმუღანლოს საარჩევნო უბნებზე სცემეს ვებ პორტალ "პრესა.გე"-ს კორესპონდენტი კონსტანტინე სტალინსკი, ასევე ოპერატორები მალხაზ ვარშანიძე და ირაკლი გოგუაძე. ლაგოდეხში ფიზიკურად გაუსწორდნენ "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" ჟურნალისტს. კომისიის თავმჯდომარემ მას ჯერ სკამი ჩაარტყა, რის შემდეგაც შეიარაღებულმა პირებმა იარაღი დაადეს და უბნიდან გააძევეს.
სპეცრაზმელები კენჭისყრის შენობაში
"საპარლამენტო არჩევნებს სიღნაღის საარჩევნო ოლქში ვაკვირდებოდი. დაკვირვება დილის 7 საათიდან სოფელ ტიბაანში დავიწყე. საარჩევნო უბნის გახსნის შემდეგ სოფელ ჯუგაანში გადავინაცვლეთ. უბანზე მისვლისთანავე გაერთიანებული ოპოზიციის წარმომადგენელმა გვითხრა, რომ ხმის მიცემის პროცესი ღიად მიმდინარეობდა. ამომრჩევლები პირდაპირ მაგიდაზე ხაზავდნენ საარჩევნო ბიულეტენში 5-იანს, აჩვენებდნენ კომისიის წევრებს და ისე მიჰქონდათ ყუთში ჩასაგდებად. ასეთი ფაქტების თვითმხილველები ჩვენც გავხდით. ერთ-ერთმა ქალბატონმა, როცა ვიკითხე, ეს ხალხი კაბინაში რატომ არ შედის-მეთქი, თვალებზე ამაფარა ორი ბიულეტენი და მითხრა, შენ ვინ გეკითხება, მე არ ვმალავ, რომ ხმას "ნაციონალურ მოძრაობას" ვაძლევო.
ამის შემდეგ სახელისუფლებო პარტიამ უფრო მძიმე არტილერია ჩართო საქმეში და უბანზე ნასვამი ახალგაზრდები შემოუშვეს. ერთ-ერთი მათგანი მომვარდა და მიყვიროდა, 17 ჭრილობა მაქვს და შენ ვინ გეკითხება, კაბინაში შევალ თუ არაო. ჯუგაანის საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ განმიმარტა, ჩვენ უფლება არა გვაქვს, ნასვამ ამომრჩეველს არ მივცეთ უბანში შემოსვლის უფლება და მითუფრო შევზღუდოთ, რომ ბიულეტენები საჯაროდ არ შეავსონო", - აღნიშნავს ელისო ჩაფიძე.
მისი თქმით, დაახლოებით 13:30 საათზე, მას ჟურნალ "სარკის" ჟურნალისტი თეა ხურცილავა დაუკავშირდა და შეატყობინა, რომ ქვემო მაღაროს საარჩევნო უბანზე შს სამინისტროს სპეციალური დანიშნულების რაზმის ათამდე წევრი მივიდა, რომლებიც სამოქალაქო ფორმაში იყვნენ ჩაცმულნი.
ელისო ჩაფიძე: "გადამღები ჯგუფით ამ უბანზე მივედი. მას შემდეგ რაც კენჭისყრის შენობიდან ოპერატორი გარეთ გამოაძევეს, კამერით ოთახში თვითონ შევედი. კომისიის წევრებს წარვუდექი, ავუხსენი რომ ვიყავი ჟურნალისტი, ვაჩვენე აკრედიტაცია და დავაპირე სპეცრაზმელთა გადაღება, რადგან არც კომისიის თავმჯდომარემ და არც პოლიციის წარმომადგენელმა, ჩემი მოთხოვნის მიუხედავად ისინი შენობიდან არ გააძევეს. ზუსტად ამ დროს მომვარდნენ უცნობი, ათლეტური აღნაგობის მამაკაცები, ხელები გადამიგრიხეს, ვიდეოკამერა წამართვეს და ფიზიკური შეურაცხყოფა მომაყენეს. ვყვიროდი და შენობაში მყოფ პოლიციელს მამუკა დეკანოიძეს დახმარებას ვთხოვდი, მაგრამ უშედეგოდ. ერთსაათიანი ჩხუბის შემდეგ თავდამსხმელები კაპანაძე, ლამაზოშვილი და მათთან ერთად სხვებიც, რომლებიც როგორც თვითონ აღნიშნეს "გაერთიანებული ქართული დარბაზის" დამკვირვებლები იყვნენ, შს სამინისტროს სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის კუთვნილი მანქანებით წავიდნენ.
როგორც მოგვიანებით გავიგე, კაპანაძე და ლამაზოშვილი დილის 7 საათზე საარჩევნო უბანზე მიუყვანია სიღნაღის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ნაციონალ დეპუტატს გიორგი ბაბაკიშვილს, რომელიც ჩემი უბანზე ყოფნის განმავლობაშიც საარჩევნო პროცესს ხელმძღვანელობდა. ვცდილობდი გამეპროტესტებინა სხვა დარღვევებიც, რომელიც ქვემო მაღაროს საარჩევნო უბანში ხდებოდა, მაგრამ ამის საშუალება არ მომცეს. ყვიროდნენ და გვლანძღავდნენ.
იძულებითი ღია არჩევანი
კარში იდგა ახალგაზრდა, რომელიც ყვითელ რვეულში მომსვლელების სახელებსა და გვარებს იწერდა. შემდეგ ამომრჩევლები მიდიოდნენ რეგისტრაციის მაგიდასთან, სადაც ისინი იღებდნენ ბიულეტენებს, ხაზავდნენ კაბინაში, გამოჰქონდათ გაშლილი, შემოხაზული მხარით იმ ქალბატონისაკენ, რომელიც მათ კონვერტებს აძლევდათ. ამასობაში "ახალი თაობა ახალი ინიციატივის" წარმომადგენლები ინიშნავდნენ, ვინ მისცა ხმა ნაციონალებს, მხოლოდ ამის შემდეგ აგდებდა ამომრჩეველი კონვერტს ყუთში.
ასევე იწერდნენ ყველა იმ ადამიანის სახელსა და გვარს, ვინც გაკეცა ბიულეტენები. რამდენიმე ადამიანმა ბიულეტენები ოთხად გაკეცა, რამაც კომისიის თავმჯდომარე დალი დავითაშვილი, რომლის შვილი, გია დავითაშვილიც ყაჩაღობისთვის იხდის 7 წლიან სასჯელს, აღაშფოთა. სარწმუნო წყაროს ცნობით, მმართველი პარტიის და მისი მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის ნუგზარ აბულაშვილის გამარჯვების შემთხვევაში, დავითაშვილს შვილის გათავისუფლებას დაპირდნენ", - ამბობს გაზეთ "რეზონანსის" ჟურნალისტი.
დამწვარი ბიულეტენები, გაზეთ "კახეთის ხმის" ფოტო
ელისო ჩაფიძის ცემის ფაქტზე შს სიღნაღის რაიონულ სამმართველოში სისხლის სამართლის საქმე იმავე დღეს, მხოლოდ მას შემდეგ აღიძრა, რაც ჟურნალისტზე თავდასხმა ცენტრალური ტელევიზიების ეთერით გაშუქდა. "პოლიციის თანამშრომლებმა სუხიაშვილმა და დიღმელაშვილმა განმიცხადეს, რომ სიამოვნებით და აუცილებლად დამიჭერდნენ, თუკი რაიმე გადაჭარბებულს ვიტყოდი. გამომძიებელმა გიორგი ხაჩიაშვილმა კი გაიკვირვა, როგორ ვიყავი ნაცემი, როცა დალურჯებები არ მქონდა. გამოძიებას უკვე გადავეცი ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ბიჭები, რომლებიც თავს დამესხნენ და მუშაობაში ხელი შემიშალეს, 21 მაისს, სოფელ მაღაროში თეთრი ფერის ნისანის ჯიპით მარკის მანქანით გადაადგილდებოდნენ, სოდ-ის ნომრებით. მიუხედავად ამისა, გამოძიებას ოფიციალურად დღემდე არ აქვს დადგენილი თავდამსხმელების ვინაობა,"  - აცხადებს დაზარალებული ჟურნალისტი.
დარბევა და ცემა-ტყეპა საგარეჯოში
21 მაისს, კახეთში კიდევ რამდენიმე ჟურნალისტი სცემეს. ვებ პორტალ "პრესა.გე"-ს კორესპონდენტს კონსტანტინე სტალინსკს, საგარეჯოს საარჩევნო ოლქის #37 ქვემო ლამბალოს საარჩევნო უბანზე ფიზიკურად მაშინ გაუსწორდნენ, როცა ის ვიდეოკამერით კენჭისყრის შენობაში მომხდარ ინციდენტს იღებდა.
"საარჩევნო უბანზე მყოფმა დამკვირვებელმა კობა კუპატაძემ მორიგი დარღვევის, ყუთში საარჩევნო ბიულეტენების ერთად ჩაყრის აღკვეთა სცადა, რის გამოც იგი საუბნო – საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ და კავშირი "რაციო – ლეგის" დამკვირვებელმა სასტიკად ცემეს. ზუსტად ამ ფაქტებს იღებდა ვიდეოკამერით კონსტანტინე სტალინსკი, რაც უბანზე შემოჭრილ ნასვამ მამაკაცთაგან ერთ-ერთმა შეამჩნია და ყვირილით მისი მიმართულებით გავარდა. ამ პირებს, რომლებიც მანამდე კენჭისყრის შენობას არბევდნენ და ყუთში ბიულეტენებს ყრიდნენ, სხვა აზერბაიჯანელი დამკვირვებლები და კომისიის თავმჯდომარის მოადგილეც დაეხმარნენ და სტალინსკისთვის კამერის წართმევა სცადეს. ჟურნალისტი მათ შეეწინააღმდეგა, რის შემდეგაც მას ფიზიკურად გაუსწორდნენ", - ამბობს "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" დამკვირვებელი მარინა წიკლაური.
თავად კონსტანტინე სტალინსკის თქმით, ყველაზე რთული სიტუაცია ლამბალოს საარჩევნო უბნებზე სუფევდა. ორი საარჩევნო უბანი ერთი სკოლის ერთ დერეფანში იყო განთავსებული და ერთმანეთისგან სამი მერხით იყო გაყოფილი. კენჭისყრის დაწყებისთანავე ეს გამყოფი გაირღვა - ამომრჩევლები ერთი უბნიდან მეორეზე გადადიოდნენ და ერთ უბანზე რამდენიმე ბიულეტენის ჩაყრის შემდეგ, იგივეს დერეფნის მეორე ბოლოში იმეორებდნენ.
უბანზე ერთდროულად 10-ზე მეტი ამომრჩეველი შედიოდა. ყოველი მათგანი ეხმარებოდა მეორეს შემოეხაზა რიცხვი "ბეშ", რაც აზერბაიჯანულად ხუთს ნიშნავს.
კონსტანტინე სტალინსკი: "გაურკვეველი იყო, საიდან ჩნდებოდა ამომრჩეველთა ხელში რამდენიმე ბიულეტენი. როდესაც იქვე მყოფი დამკვირვებლები ეუბნებოდნენ, რომ რამდენიმე ბიულეტენის ერთად ჩაყრა არ შეიძლებოდა, პასუხად მხოლოდ აგრესიას იღებდნენ. ამ ყველაფერს ვიღებდი, რის გამოც აგრესიიის მსხვერპლი გავხდი.
ჩემთვის ცოტა უცნაური პოზიცია დააფიქსირა მოგვიანებით მოსულმა ეუთოს დამკვირვებელმა ინგე-მაი ლონგვისტმა, როდესაც საკუთარი თვალით იხილა არჩევნების მსვლელობის ანარქია: "გირჩევთ, არაფერი არ გადაიღოთ, ვინაიდან თქვენი კამერა ადგილობრივ მოსახლეობას აღიზიანებს".
მალევე ჩემმა თანმხლებმა გამაფრთხილა, რომ იორმუღანლო სასწრაფოდ უნდა დამეტოვევინა, რადგან სხვა უბნებზე მყოფ ოპერატორებზე თავდასხმები განხორციელდა. იმავე დროს ბაქოელმა ჟურნალისტმა რომან ტემნიკოვმა დამირეკა. მითხრა, რომ ჩემი "ვინაობა და მოძრაობის მარშრუტი ადგილობრივმა კრიმინალებმა იცოდნენ და საფრთხეში ვიყავი".
იგივე ინფორმაცია სხვადასხვა წყაროდან გავიგე: "აზერბაიჯანულ მოსახლეობას ღვინო დაურიგეს. საღამოსთვის ისინი საარჩევნო უბნებზე შტურმს გეგმავენ. საღამოს შეიძლება სისხლი დაიღვაროს. მსხვერპლი ნებისმიერი შეიძლება აღმოჩნდეს, მათ შორის ვინც დარღვევას დააფიქსირებს ან გადაიღებს".
ალბათ, ეს სოფელი იმით დამამახსოვრდება, რომ აქ ერთი საათის ინტერვალით ორი ოპერატორი სცემეს და ორივეს კამერები წაართვეს. ერთი მათგანი, რეჟისორი მალხაზ ვარშანიძე კამერის გარდა კასეტების, მობილური ტელეფონის და პირადი ნივთების, მათ შორის - ტანსაცმლის გარეშეც კი დარჩა.
ამ უბნების მეორე "მსხვერპლი" ოპერატორი ირაკლი გოგუაძე აღმოჩნდა. ირაკლიმაც მოასწრო დღის პირველ ნახევარში დაფიქსირებული დარღვევების ამსახველი კადრების გადარჩენა".
საქართველოს გენერალური პროკურატურის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსის ხათუნა იოსავას ინფორმაციით, ჟურნალისტების კონსტანტინე სტალინსკის და ოპერატორების ვარშანიძისა და გოგუაძის ცემის და მათთვის ვიდეოკამერების წართმევის ფაქტებთან დაკავშირებით, საგარეჯოს რაიონულ პოლიციაში აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე სსკ-ის 178 მუხლის მე-3 ნაწილით (ძარცვა ძალადობით, რომელიც საშიში არ არის სიცოცხლისათვის ან ჯანმრთელობისათვის). დანაშაული ხუთიდან რვა წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
პ.ს. სხვათაშორის, როდესაც დარბევის ფაქტებზე „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ პრესკონფერენცია გამართა და ინფორმაცია გააჟღერა, ერთ-ერთი ტელევიზიის ჟურნალისტმა გაიკვირვა, თუ რატომ არ იყვნენ ნაცემი ჟურნალისტები საავადმყოფოში გადაყვანილი. როგორც ჩანს, ადამიანები სასიკვდილოდ უნდა გაიმეტონ, რომ მათ მიმართ ინტერესი გაჩნდეს და  შედარებით დაცულმა მედიამ  ჩათვალოს, რომ მათი უფლებები ნამდვილად დაირღვა.

Adalat Sadarov hit oberver with chear
The CEC accredited journalists together with the independent observers and the represeintatives of the oppositional parties were beaten on May 21, 2008 Election Day in Kakheti.
Eliso Chapidze, the Rezonansi (newspaper) editor on duty was assaulted by Nodar Kapanadze and Otar Lamazoshvili, unauthorized people that were found in the polling room of Kvemo Magharo Precinct # 26, Signagi # 13 District. The assaulters twisted hands behind the victim’s back, took away a camera and assaulted her. Konstantine Stalinski, a correspondent of the web portal www. presa.ge and Malkhaz Varshanidze and Irakli Goguadze, camerapersons were also beaten in the polling stations of the village Iormughanlo, Sagarejo election district. The Human Rights Center journalist was assaulted in Lagodekhi district. A chairperson of a precinct in Lagodekhi district threw a chair at the journalist, and then armed persons proceeded to oust him from the polling station, and even threatened him with a weapon.
Special Forces in Polling Station
As one election monitor recalls, “I was observing the parliamentary election in Signagi district. I started the process of observation at 7 a.m. in the village of Tibaani. After having observed the process of opening the precinct I went to the village of Jugaani. On entering the polling station in Jugaani village the United Opposition proxy told me that the secrecy of voting was being infringed in the precinct. The voters were circling number 5 (the election number of the United National Movement) in ballot papers right at the voting table, showing them to the commission members and only afterwards inserting the ballots into the voting boxes. I personally saw what was going-on. When I asked one woman why all these voters were not voting in the election booth, she showed me two ballot papers and advised me mind my own business. She said she was not concealing that she was voting for the United National Movement.
Later, the ruling party sent drunken young men to the polling station in Gurjaani. One of them dashed at me and said he had been wounded 17 in his life and it was not my business whether he entered the booth or not. When I asked Jugaani PEC chairperson why drunken people were permitted in site of the polling station, he said the commission did not have right to prevent drunken voters from being able to enter the polling station and vote publicly,” noted Eliso Chapidze.
Eliso Chapidze also noted that at about 13:30 p.m. Tea Khurtsilava, journalist of Sarke magazine had called her and informed that approximately 10 representatives of the Special Unit of the Ministry of Internal Affairs of Georgia (MIA) wearing no uniforms had entered into the Kvemo Magharo polling station for no known reason.
Eliso Chapidze: “I went to this polling station with a group who was filming the election process. When the camera operator was ousted from the polling station, I then myself entered the polling room with a camera; I proceeded to tell the PEC members that I was an accredited journalist, showing my ID. However, both PEC members and a police officer neglected my demand for representatives of Special Unit to go from the station. I started filming the unauthorized people but at the very moment I started shooting several athletic men who had come up to me, they twisted my hands behind my back, they took away the camera and assaulted me. I then started shouting and called for Mamuka Dekanoidze, police officer to come to my assistance but it was all in vain. Those responsible for the assault, Kapanadze, Lamazoshvili and several other men who allegedly were observers from The United Georgian Hall left the polling site and this was after a fight broke out; it had lasted for approximately one hour. The cars they drove belonged to the MIA’s Special Operative Department.
I found out later that it was Giorgi Babakishvili, the Signagi Municipality-Sakrebulo member from the United National Movement who brought Kapanadze and Lamazoshvili to the Kvemo Magharo polling station at 7 o’clock in the morning. Babakishvili was guiding the election process on the same polling station. I tried to protest against this violation as well as other ones but I was unable to get their proper attention. They were shouting and using foul language with me.
Forced Infringement of Secrecy of Voting
A young man was standing at the entrance of the polling station and writing in a yellow notebook the names of the voters who had come to vote. On having entered the polling station the voters were going to the registration table, receiving their ballots, circling their chosen candidate in the booth, and coming out with unfolded open-faced ballot papers. The voters then held the ballot papers so that the woman who was handing over the envelopes could see whom they had actually voted. Representatives of the NGO “New Generation New Initiative” were writing down who voted for the United National Movement and only after this the voter actually cast their vote.
The names of the voters who had folded the ballot paper were also written down. Several voters folded the paper in four which really made Dali Davitashvili, the PEC chairlady mad. It is interesting to note that Gia Davitashvili, Dali Davitashvili’s son was sentenced to a term of seven years in prison. A reliable source informed us that Dali Davitashvili was promised if the United National Movement (UNM) and Nugzar Abulashvili , UNM single mandate MP candidate in Gurjaani won, then her son would be released early from prison,” stated Eliso Chapidze.
"Burnt Ballot Papers", photo of the
Dispersal and Beating in Sagarejo
Several other journalists were beaten on May 21 in Kakheti as well. Konstantine Stalinski was beaten in the Kvemo Lambalo Precinct # 37, Sagarejo District when he filmed an incident in the polling station.
“Koba Kupatadze, an observer tried to stop ballot box stuffing and in collaboration the PEC chairperson and union “Racio-Legi” observer worked together and the beat him ruthlessly. Konstantine Stalinski was filming how the observer was beaten. One of the drunken men noticed him and dashed in his direction. The men raiding the polling station and stuffing ballot papers in the ballot box took a camera away from Stalinski. Azeri observers and the PEC deputy chairperson helped them. The journalist tried to resist and consequently, he was assaulted,” stated Marina Tsiklauri, an observer from the Human Rights Center.
Konstantine Stalinski told how the most difficult situation was found in the Lambalo Precinct. Two precincts were at opposite ends of the same hall in the same school building and they were separated from each other with three desks. This border between polling stations was destroyed when the voting started and the voters of one precinct were going to the second one to vote again, and after having stuffed several ballot papers in one precinct, they were doing the same in another one. More then 10 voters were entering the precinct at the same time; they were helping each other to sign the number “Besh” which means 5 in Azeri.
Konstantine Stalisnki: “It was unclear where voters had found so many ballot papers, as they held in their hands. When observers remarked they could not push several ballot papers, people responded to them with aggression. I was filming the situation and I too became a victim of of violence.
“Inge-Mai Longist, an observer from the OSCE, made a very strange remark to me a bit later. After having witnessed all the violations going on the polling station she suggested me: “I advise you not to film anything because the camera irritates the locals.”
“Soon my companion warned me to leave the Iormughanlo immediately because operators in a neighboring polling stations were being assaulted. Roman Temnikov, an Azerbaijan journalist called me and said that local criminals knew my name and itinerary and I was facing danger.
I received the same information from other source too. “Azerbaijan locals were provided with wine and under the influence they intended to attack polling stations. Serious things might occur in the evening and anybody was subject to being a victim. Those filming what was going on were especially at risk.”
“I will remember this village because of those two cameramen who were beaten here within the span of one hour. Cameras were seized both of them. One of them, film-director Malkhaz Varshanidze was left without cassettes, mobile phones and personal items; even clothes were grabbed and taken away from him.”
Another victim of in a polling station was Irakli Goguadze. He had rescued the recordings of the violations observed in the second part of the day.”
Khatuna Iosava, the head of the PR Department of the Georgian Prosecutor General’s Office, reported that Sagarejo District Police Department had launched criminal investigations over the assault of Konstantine Stalinski journalist and a camera operators, Varshanidze and Goguadze under the Article 178, paragraph III of the Criminal Code (robbery under the threat of violence that is not threat life to one’s health). The crime envisages a term of imprisonment that can range from five to eight years behind bars.
P. S. the Human Rights Center had a press-conference over the violations. Journalist for one of the TV Companies wondered why beaten journalists were not placed in hospital. Evidently, people should be doomed to life threatening health or near death in order to attract the public interest. Only in this situation more or less protected media sources would have considered that human rights had been breached under such conditions.