„ჩემი ბოლო იმედი სტრასბურგია“ - აბანოს მფლობელი თავდაცვის სამინისტროს ედავება
ბათუმის ცენტრალური აბანოს ყოფილი მოიჯარეს, კუკური ირემაძეს, თავდაცვის სამინისტროსა და ყოფილ სახელმწიფო კონცერნ "აჭარყოფსერვის"-გან თანხები აქვს ასაღები. ამის შესახებ სასამართლო გადაწყვეტილებები უკვე 5 წელია არსებობს. მიუხედავად ამისა, ირემაძეს თანხები ჯერ კიდევ არ აუღია.
ირემაძემ ბოლო ოფიციალური პასუხი იუსტიციის სამინისტროს სააღსრულებო დეპარტამენტიდან, 2008 წლის 2 ივნისს მიიღო. "საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სააღსრულებო დეპარტამენტმა განიხილა საქართველოს გენერალური პროკურატურიდან შემოსული თქვენი განცხადება. აღნიშნული საქმე წარმოებაში აქვს სააღსრულებო დეპარტამენტის განსაკუთრებით მნიშვნელოვან საქმეთა აღსასრულებლად შექმნილ სპეციალურ ჯგუფს და დღეის მდგომარეობით იმყოფება იძულებითი აღსრულების სტადიაზე", _ წერს ავთანდილ კენჭაძე, აღმოსავლეთ საქართველოს სააღსრულებო წარმოების სამმართველოს უფროსი.
ჯერ კიდევ 2002 წელში, პოლკოვნიკ ჩიგოგიძისგან (საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი) მიღებულ პასუხში ეწერა: "გაცნობებთ რომ თბილისის ვაკე-საბურთალოს რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებით თავდაცვის სამინისტროზე თქვენს სასარგებლოდ აბანო-სამრეცხაოს მომსახურების გამო დაკისრებული 43 908 ლარის ანაზღაურება ბიუჯეტიდან დაუფინანსებლობის გამო არ შეგვიძლია.
საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ 2003 წლის კანონით, ცენტრალურ ბიუჯეტში შექმნილია სასამართლო გადაწყვეტილებების აღსრულების ფონდი, საიდანაც უნდა მოხდეს ზემოაღნიშნული სასამართლო გადაწყვეტილების აღსრულება".
კუკური ირემაძე კითხულობს: "კი ბატონო, მაგრამ ამის შემდეგ რამდენი წელი გავიდა და თანხის გადახდას საშველი არ დაადგა. მე ჩემს თანხას ვითხოვ, ზედმეტს ხომ არაფერს?"
საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ირემაძის ვალი, 43 908 ლარი, წლების განმავლობაში აბანოთი ბათუმში დისლოცირებული სამხედრო ნაწილების მომსახურების გამო აქვს. ირემაძე აცხადებს, რომ თავდაცვის სამინისტროსა და მას შორის, გაფორმებული ხელშეკრულების ვალდებულება მისი მხრიდან შესრულდა, თუმცა ანაზღაურება მას დღემდე არ მიუღია. ამიტომაც მიმართა სასამართლოს.
ბათუმის ცენტრალური აბანო, კუკური ირემაძემ იჯარით 1994 წელს აიღო. მაშინ ეს დაწესებულება სახელმწიფო კონცერნ "აჭარყოფსერვისს" ეკუთვნოდა. ირემაძემ ამ პერიოდში აბანოს სარდაფებში სხვა საწარმოო ობიექტებიც გახსნა, რაზეც ცალკე საიჯარო ხელშეკრულება დაიდო: "აბანოს სარდაფების გარემონტება 20 000 დოლარი დამიჯდა. ამიტომაც ხელშეკრულებაში ჩავწერეთ, რომ იჯარის გაუქმების შემთხვევაში, ქონების მესაკუთრე ამ თანხას უკან დამიბრუნებდა". თუმცა, მას არც ეს თანხა აქვს მიღებული.
20 ათასი დოლარის დაფარვის სანაცვლოდ, სახელმწიფო კონცერნ "აჭარყოფსერვისის" ხელმძღვანელ იური კილაძესა და კუკური ირემაძეს შორის, აქტი გაფორმდა _ მხარეთა ურთიერთშეთანხმების შესახებ. აქტის თანახმად, ამ თანხის სანაცვლოდ, კონცერნ "აჭარყოფსერვისის" სახელზე რიცხულ ცენტრალურ აბანოს ორი სარდაფი, ფართის საკუთრების უფლებით გადაეცემოდა ირემაძეს. თავდაპირველად აქტი სასამართლოს წესით დამტკიცდა, ირემაძემ საკუთრებაშიც გაიფორმა სარდაფები, მაგრამ ფართის სხვა მოიჯარემ, შპს "ლითონყოფშეკეთების" ხელმძღვანელმა დურმიშხან ხინიკაძემ, გაასაჩივრა და აჭარის უმაღლესი უმაღლესი სასამართლოს 2004 წლის 8 ნოემბერს გაუქმდა ირემაძის საკუთრება.
",კარგი საკუთრებაში არ გადმომცეს, მაგრამ 20 000 დოლარი ხომ დარჩა დაკისრებული "აჭარყოფსერვისის“ მესაკუთრეს, ამას ვინ მომცემს? "აჭარყოფსერვისი" აღარ არსებობს, ტერიტორია გასხვისებულია... მეგონა, რომ ხელისუფლება შეიცვლებოდა და ქვეყანაში სამართალი იზეიმებდა, მაგრამ მოლოდინმა არ გამიმართლა. ჩემი ბოლო იმედი სტრასბურგია", ამბობს ირემაძე.
დღეს მაზნიაშვილის ქუჩაზე, ცენტრალურ აბანოს ყოფილ ტერიტორიაზე, სამშენებლო კომპანია „არსი“ მრავალფუნქციურ კომპლექსს აშენებს. პროექტის თანახმად, კომლექსი 2008 წლის სექტემბერში დასრულდება.
კუკური ირემაძე კი კვლავ სასამართლოში აპირებს დავას საკუთარი თანხების ასაღებად. ამჯერად, უკვე სტრასბურგში.

“My Final Hope Is Strasbourg Court” Bath House Battles Ministry of Defense
Kukuri Iremadze, former lease-holder of the Batumi Central bath-house, has to receive money from the Defense Ministry and a former state owned company “Adjarkopservisi”. Although the court made the decision five years ago, Iremadze has not been paid yet.
Iremadze received the final answer from the Execution Department of the Ministry of Justice on June 2 2008. “Execution Department of the Ministry of Justice discussed your appeal that was submitted to our Ministry from the Georgian Prosecutor General’s Office. Special team for execution particularly important cases within the department is discussing your appeal and currently the execution must be implemented by force,” said Avtandil Kenchadze, the head of the Western Georgia’s Execution Department.
In 2002 the reply from colonel Chigogidze (financials-budget committee) stated: “We kindly inform you that based on the decision that was passed by the Tbilisi Vake-Saburtalo District Court the Defense Ministry was required to pay 43, 908 GEL to your bath-house for the implemented service. However, because of lack of budgetary funds we are unable to pay the debt.”
“According to the 2003 Georgian Law on State Budget, a fund for the execution of court orders was established in the central budget. The above-mentioned court decision will be paid out from that fund.”
Kukuri Iremadze inquires: “I understand that but so many years have passed since that decision was passed but there are no changes. I demand my money, nothing more.”
The Georgian Defense Ministry accumulated the debt of 43,908 GEL to Iremadze for the provided service for the military unites dislocated in Batumi. Iremadze stated that he had implemented the agreement that he had signed in agreement with the Defense Ministry. However, his service has not been reimbursed yet. Consequently, Iremadze then appealed to the court.
Iremadze leased the Batumi Central Bath House in 1994. Then the enterprise belonged to State Company “Adjarkopservisi”. Iremadze opened other small enterprises in the basement of the bath-house and he signed a separate lease-contract. “I spent 20,000 GEL repairing the basement. Thus, we wrote in the contract that if the agreement was annulled the owner of the property had to return the money (20,000 GEL) back. However, I have not received that money either.”
In exchange of 20,000 GEL, Iuri Kiladze, the head of the State Company “Adjarkopservisi” and Kukuri Iremadze signed a protocol to the agreement. According to the protocol two rooms in the basement of the Bath-House was assigned to Iremadze as private property. Initially the protocol was confirmed by the court; Iremadze then registered the space but another lease-holder of the same space, Durmishkhan Khinikadze, the head of the “Litonkopsheketeba ltd”, appealed to the court against the protocol and it was annulled on November 8 2004. Iremadze then lost the property.”
“Let’s say that they did not assign the property to me but they still owe 20,000 GEL to me. Who will give me the debt? The “Adjarkopservisi” does not exist anymore. The territory has new owner… I hoped the government would change and the justice will celebrate in the country but I was discouraged by the results of the elections. My last hope is Strasbourg,” said Iremadze.
Building Company “Arsi” is building a multi-functional complex on the place of the Central bath-House in Mazniashvili Street; the complex will be completed in September of 2008.
Kukuri Iremadze intends to continue his legal argument before the court but this time he will take the final appeal to Strasbourg.