რეგიონული ტელეკომპანიების საინფორმაციო სამსახურებმა მუშაობა შეწყვიტეს
კახეთში მოქმედი ტელეკომპანიებიდან თელავის და გურჯაანის ტელევიზიების საინფორმაციო სამსახურებმა მუშაობა შეწყვიტეს. თელავის ტელეკომპანია „თანამგზავრის“ საინფორმაციო სამსახურის უფროსის ნატო მეგუთნიშვილის განცხადებით, საინფორმაციო სამსახური მუშაობას, სავარაუდოდ, პირველი სექტემბრიდან განაახლებს. ამავე რიცხვში გეგმავს საინფორმაციო სამსახურის ამუშავებას ტელეკომპანია „გურჯაანის“ ხელმძღვანელობაც. მანამდე ტელეკომპანიების კორესპონდენტები იძულებით, უხელფასო შვებულებებში გაუშვეს.
თელავის ტელევიზიის ეთერით საინფორმაციო გამოშვება „მაცნე“ ყოველდღე, შაბათ - კვირის გარდა, დილის 10, საღამოს 20:30 და 22 საათზე გადიოდა. საინფორმაციო გამოშვებისთვის სიუჟეტებს „თანამგზავრის“ კორესპონდენტები ამზადებდნენ და გადაცემა ძირითადად თელავის მუნიციპალიტეტში განვითარებულ მოვლენებს, საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ ამბებს აშუქებდა. „მაცნე“ ეთერში პირველი ივლისიდან აღარ გადის. როგორც „თანამგზავრის“ საინფორმაციო სამსახურის უფროსი ნატო მეგუთნიშვილი აცხადებს, საინფორმაციო სამსახურის მუშაობის დროებით შეწყვეტა ძირითადად ინფორმაციის ნაკლებობამ გამოიწვია. „გასულ წლებშიც ვისვენებდით ხოლმე ივლისსა და აგვისტოში, მაგრამ წელს, საინფორმაციო სამსახურის მუშაობის შეწყვეტის მიზეზი ძირითადად ინფორმაციის დეფიციტი გახდა. ზაფხულია და თანამდებობის პირები შვებულებაში გავიდნენ, შესაბამისად პრესკონფერენციებსაც თითქმის აღარავინ აწყობს. ამასთან ერთად, საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ თითქმის ყველა უწყებაში უარს ამბობენ კომენტარის გაკეთებაზე, რის გამოც ისედაც მწირი ადამიანური რესურსებით ძალიან გვიჭირდა საინფორმაციო გამოშვების მომზადება“, - ამბობს ნატო მეგუთნიშვილი. მისივე თქმით, საინფორმაციო სამსახური მუშაობას სავარაუდოდ პირველი სექტემბრიდან განაახლებს.
მანამდე „თანამგზავრის“ კორესპონდენტები უხელფასო შვებულებაში იმყოფებიან. ოფიციალური ინფორმაციით, კომპანიას მათთან შრომითი ურთიერთობის თაობაზე არანაირი დოკუმენტი არ აქვს გაფორმებული და ხელმძღვანელობის მოთხოვნით, ივლისსა და აგვისტოში ისინი იძულებით გავიდნენ შვებულებაში. არადა, საქართველოს შრომის კოდექსის 21-ე მუხლის მიხედვით, დასაქმებულს უფლება აქვს ისარგებლოს ანაზღაურებადი შვებულებით - არანაკლებ წელიწადში 24 სამუშაო დღით. ამავე კოდექსის 32-ე მუხლის თანახმად კი, დამსაქმებლის ბრალით გამოწვეული იძულებითი მოცდენისას დასაქმებულს შრომის ანაზღაურება მიეცემა სრული ოდენობით. მიუხედავად კანონით დადგენილი მოთხოვნების დარღვევისა, თელავის ტელეკომპანიის ჟურნალისტები ხელმძღვანელების მიმართ პრეტენზიას არ გამოთქვამენ.
საინფორმაციო გამოშვებების ჩვენება 11 ივლისს შეწყვიტა გურჯაანის ტელევიზიამ, რომელიც კახეთის რამდენიმე რაიონში მაუწყებლობს. ტელეკომპანია „გურჯაანის“ ჟურნალისტები საინფორმაციო გადაცემას ყოველდღიურად ამზადებდნენ და ის ეთერში, დღეში ერთხელ, 22 საათზე გადიოდა. ტელეკომპანია „გურჯაანის“ დირექტორის, თამარ აბელაშვილის ცნობით, საინფორმაციო გამოშვება ეთერში შემოდგომიდან გავა, თუმცა არ არის გამორიცხული, საინფორმაციო სამსახურმა მუშაობა პირველ სექტემბრამდეც განაახლოს. „თანამგზავრის“ მსგავსად, გურჯაანის ტელევიზიის ჟურნალისტებიც შვებულებაში იმყოფებიან.
რეგიონული ტელეკომპანიების საინფორმაციო სამსახურების მუშაობის შეწყვეტას დამოუკიდებელი ჟურნალისტები და ოპოზიციის წარმომადგენლები უარყოფითად აფასებენ.
ია ანთაძე, ჟურნალისტი, სამოქალაქო განათლების ასოციაციის ხელმძღვანელი: „მე ვფიქრობ, რომ როდესაც ტელეკომპანია წყვეტს საინფორმაციო გადაცემების მომზადებას და ჩვენებას, მას კარგად არ ესმის რა არის მისი მისია. ტელეკომპანიის თუ ნებისმიერი მედიასაშუალების ფუნქცია არის ის, რომ ადამიანებს მუდმივად ჰქონდეთ ინფორმაცია მათ ირგვლივ განვითარებული მოვლენების შესახებ, მიუხედავად იმისა, ზაფხულია, ზამთარია, ცხელა თუ ცივა. დასვენება და ინფორმაციის ნაკლებობა არ შეიძლება იყოს საინფორმაციო სამსახურების მუშაობის შეწყვეტის მიზეზი“.
ზვიად ქორიძე, ჟურნალისტი: „ეს შემაშფოთებელი ფაქტია. საბოლოოდ საზოგადოება ინფორმაციის მიმართ ინერტული გახდება. ტელევიზიებში საინფორმაციო სამსახურები მუშაობას არ წყვეტენ ხოლმე და ასეთი რამ არც შეიძლება მოხდეს“.
რომან ქევხიშვილი, რადიო „ჰერეთის“ კორესპონდენტი თელავში: „კახეთში სიუჟეტის ან რეპორტაჟის მოსამზადებლად საჭირო ინფორმაციის მოპოვება, პრობლემა ნამდვილად არ არის. რაც შეეხება იმას, რომ ხელისუფლების წარმომადგენლები ხშირ შემთხვევაში ჟურნალისტებთან კომენტარებს არ აკეთებენ, ეს მიუღებელია, მაგრამ არ უნდა გახდეს საინფორმაციო სამსახურების მუშაობის შეწყვეტის მიზეზი. მე მაინც ვფიქრობ, რომ ადგილობრივ ტელეკომპანიებს თუ რეალურად აქვთ საინფორმაციო პრობლემები, ეს იმით არის გამოწვეული, რომ ხელისუფლებასთან კეთილგანწყობის თუ საბიუჯეტო დაფინანსების გამო, ისინი მწვავე თემებზე სიუჟეტების მომზადებას ერიდებიან ან საერთოდ უარს ამბობენ. რადიო `ჰერეთს~ ეს პრობლემა ნამდვილად არ აქვს“.
ფიქრია ჩიხრაძე, პოლიტიკური გაერთიანება „ახალი მემარჯვენეების“ ერთ-ერთი ლიდერი, თელავის მუნიციპალიტეტის მაჟორიტარი დეპუტატობის ყოფილი კანდიდატი: „ბოლო დროს საკმაოდ საგანგაშო ტენდენციაა. რომელი მედიასაშულებებიც ადვილად ექვემდებარებიან ხელისუფლების კონტროლს, მათ ყოველთვის აქვთ რაღაც მიზეზები. ძალიან სამწუხაროა, რომ ინფორმაციის სიმწირეზეა ლაპარაკი, იმდენი მწვავე პრობლემაა კახეთის რეგიონში. არჩევნების შემდგომ პერიოდში საინფორმაციო საშუალებებს უამრავი სამუშაო ექნებოდათ, მოვლენებს ობიექტურად რომ აშუქებდნენ. როცა ამის სურვილი ან შესაძლებლობა არ არის, შეიძლება ილაპარაკო ინფორმაციის ნაკლებობაზე და სიმწირეზე, რადგანაც პოზიტიური ინფორმაცია ნამდვილად ცოტაა“.

20:53, Sunday, 19.05.2013
News related programs of the Kakheti based TV Companies of Telavi and Gurjaani have ceased broadcasting. Nato Metungishvili, the head of the News Department of the Telavi TV Company “Tanamgzavri” reported they are expected to resume broadcasting in September. The board of however, correspondents of the TV Stations are to be furloughed and will be on unpaid holidays.
Nato Megutnishvili stated that the reason for the closure was because there was a lack of news during the summer. “We always had holidays in July and August but this year the suspension of the news broadcasting resulted from a lack of information. Now is the summer and governmental officials have taken their holidays. Consequently they are not giving press conferences. Regardless, almost every governmental agency refuses to make comments, and this is especially the case following the parliamentary elections of May 21, 2008.  Thus, we are now faced with serious problems in the preparation of news items,” said Megutnishvili. Nonetheless, he added, that expect to resume their work in September.
Before that the correspondents of the “Tanamgzavri” were furloughed from their jobs. Based upon official information, the TV Company has not signed any new employment contracts with its employees. Moreover, based on the request of the board, the journalists are out on furlough for July and August. However, Article 21 of the Labor Code of Georgia employee is authorized to take paid leave – not less than 24 business days per annum. Article 32 of the same code states: “in case of coercive suspension of the employee for his/her labor.” Journalists of the Telavi TV Company are not complaining about the board spite the action is not in keeping with the law.
Gurjaani TV Company ceased broadcasting of the news item on July 11. The company covered several districts in Kakheti region. The company’s journalists prepared news materials everyday and it was delivered once a day at 10:00 PM. Tamar Abelashvili, director of the TV Company “Gurjaani” reported that the news program will start broadcasting in autumn. However, she does not exclude the possibility that the news item will resume working before September 1. Their journalists also had to take furlough.
Independent journalists and representatives of the opposition parties condemn the suspension of the news programs of the regional TV Companies and see it as part of a pattern.
Journalist Ia Antadze, the head of the Public Education Association: “I think when TV Company suspends broadcasting of news programs they cannot realize their function. The main function of the TV Companies, or any media source, is to collect information permanently and provide population with accurate news about the on-going situation. The lack of information because of it being the holiday season cannot be the reason for such a decision, and this is regardless whether or not it is summer or winter.”
Journalist Zviad Koridze: “It is disturbing fact and in the end Georgian society will become indifferent towards provided information.  News programs should not cease broadcasting in any circumstances and such thing should not be happening.”
Roman Kevkhishvili, correspondent of the Radio “Hereti” in Telavi: “it is not difficult to collect information to prepare news item or reportage in Kakheti. As for the statement, as if governmental officials often refuse to make comments, which is unacceptable. However, it should not become an excuse for the suspension of the news.  I do think that if local TV stations have some problems in obtaining information than the real reason for is their effort to get in good favor with local authorities in order to get funding from the budget. It is clear that in many instances how they generally avoid the preparation of critical materials that is not to the liking of the authorities. Radio “Hereti” does not have similar problems in being able to share the news”
Pikria Chikhradze, one of the leaders of the political union “New Rights”, a former single mandate candidate in Telavi district. “Recently an alarming tendency has appeared in broadcast media. It is clear that those media sources that are easily controlled by the government are now faced with problems and there always there is some reason. It is a pity that they complain about lack of information because there are plenty of problems in Kakheti region. After the elections the news programs should have much to report about, especially if they want to reveal the events and with impartially. However, it is apparent that they do not want or are incapable of working in such a way. TV stations will always complain about lack of information because they cannot get any positive information to feedback and please local authorities.”