მოსამართლე შალვა მჭედლიშვილი
მძიმე ფორმის ფიბროზულ - კავერნოზული ტუბერკულოზით და მარჯვენა ფილტვის ციროზით დაავადებულ ილია თარაშვილს, გურჯაანის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე შალვა მჭედლიშვილმა 8 წლითა და 7 თვით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. სასამართლომ სასჯელის დანიშვნისას არ გაითვალისწინა განსასჯელის ჯანმრთელობის ფაქტობრივი მდგომარეობა. თარაშვილს დამოუკიდებლად გადაადგილება არ შეუძლია. აქვს სუნთქვის უკმარისობა და პერიოდული სისხლდენა. მოსამართლე არც განსასჯელის ჩვენებით დაინტერესდა, რომლითაც ის გამომძიებელს სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებაში ამხელდა.
სისხლის სამართლის საქმე, რომელზედაც ბრალდებულის სტატუსით პოლიციის თანამშრომლებმა ილია თარაშვილი დააკავეს, 2003 წლის 10 თებერვალს, სიღნაღის საგამოძიებო განყოფილებაში, ძროხების ქურდობის ფაქტზე აღიძრა.
"საქმის აღძვრას საფუძვლად დაედო სიღნაღის შს განყოფილებიდან შემოსული წინასაგამოძიებო შემოწმების მასალები, საიდანაც ირკვევა, რომ 2003 წლის 05 თებერვალს, ღამის საათებში, ილია თარაშვილი, საგარეჯოს რაიონის სოფელ იორმუღანლოში მცხოვრებ თაჯირ ბაირამოვთან და ვინმე შახვალთასთან ერთად, სიღნაღის რაიონის სოფელ ნუკრიანში გ. ოტიაშვილის საცხოვრებელი ბინის გვერდით არსებული საქონლის სადგომიდან ფარულად დაეუფლა ამ უკანასკნელის კუთვნილ ერთ სულ ძროხას, რითაც მას მიაყენეს 900 ლარის მნიშვნელოვანი ზიანი. იმავე ღამეს ისინი დაეუფლნენ ამავე სოფელში მცხოვრები გ. მათეშვილის ორ სულ ძროხას, რითაც მას მიაყენეს 1000 ლარის მნიშვნელოვანი ზიანი. ძროხები გურჯაანის რაიონის სოფელ ჩალაუბნის ტერიტორიაზე დაკლეს, ხორცი გაყიდეს და აღებული თანხა ერთმანეთში გაინაწილეს", - ნათქვამია სიღნაღის რაიონული პროკურატურის საბრალდებო დასკვნაში.
სასამართლო პროცესზე სახელმწიფო ბრალმდებელმა, სიღნაღის რაიონული პროკურატურის პროკურორმა მერაბ ფიროსმანიშვილმა განსასჯელისთვის ცხრა წლით თავისუფლების აღკვეთა მოითხოვა.
განაჩენის გამოტანამდე განსასჯელმა სასამართლოს წინაშე, სასამართლო - სამედიცინო ექსპერტიზის დანიშვნის შესახებ იშუამდგომლა. "ვარ მძიმე ავადმყოფი, I ჯგუფის ინვალიდი. დაავადებული ვარ ტუბერკულოზით. ჩემი ჯანმრთელობისათვის თავისუფლების აღკვეთის ადგილებში მოთავსება იქნება სასიკვდილო განაჩენი, თუკი სასამართლო ასეთ სასჯელს მომისჯის", - აღნიშნა ილია თარაშვილმა.
პროკურორი განსასჯელის შუამდგომლობას არ დაეთანხმა. ბრალმდებლის თქმით, სასამართლოს მიერ, თარაშვილს წინა განაჩენის მოხდაც გადავადებული აქვს და კვლავ ჩაიდინა დანაშაული. პროკურორის წინააღმდეგობის მიუხედავად მოსამართლემ ილია თარაშვილის შუამდგომლობა საფუძვლიანად მიიჩნია და ექსპერტიზა დანიშნა.
სასამართლოს კითხვებზე, დაავადებულია თუ არა ილია თარაშვილი მძიმე ავადმყოფობით და მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა შეუშლის თუ არა ხელს თავისუფლების აღკვეთის სახით სასჯელის მოხდას, სასამართლო - სამედიცინო ექსპერტები ბახტაძე და მაღრაძე, ტუბერკულოზისა და ფილტვის დაავადებათა ეროვნული ცენტრის კლინიკის დირექტორი ქირია, პასუხობენ: "ილია თარაშვილი ფთიზიატრიული თვალსაზრისით ამჟამად მძიმე ავადმყოფი არ არის, თუმცა ამ ეტაპზე ფილტვების აქტიური ტუბერკულოზის არ არსებობის მიუხედავად, ფილტვების ტუბერკულოზის გადატანის შემდგომი დიდი ნარჩენი ცვლილებებით გამოწვეული სერიოზული და შეუქცევადი ხასიათის გართულებების გათვალისწინებით, მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა უნდა შეფასდეს როგორც პროგნოზულად მძიმე. თარაშვილს ესაჭიროება მკურნალობა თერაპევტისა და პულმონოლოგის მეთვალყურეობით ამბულატორიულ რეჟიმში, ხოლო გართულების შემთხვევაში სტაციონარის პირობებში, ფთიზიატრის კონტროლი".
ექსპერტიზის დასკვნაში ასევე აღნიშნულია, რომ "ნახველის ბაქტერიოსკოპული გამოკვლევა ვერ მოხერხდა, რადგან ავადმყოფმა ვერ შეძლო მისი გამოყოფა", შესაბამისად, როგორც დამოუკიდებელი ექსპერტები ამბობენ, შეუძლებელია ექსპერტიზას თარაშვილის ავადმყოფობის სიმძიმის ხარისხი განესაზღვრა.
განსასჯელმა სასამართლო პროცესზე ისიც აღნიშნა, რომ მას ქურდობა არ ჩაუდენია და რომ ის, შეცდომაში, გამომძიებელმა სანდრო კუტიბაშვილმა შეიყვანა.
"ჯანმრთელობის მძიმე მდგომარეობის გამო სასჯელის მოხდა რომ გადამივადეს, ჩემთან სახლში მოვიდა გამომძიებელი სანდრო კუტიბაშვილი. მან მთხოვა, ნუკრიანში მომხდარი ძროხების ქურდობის ფაქტი დამებრალებინა და მეღიარებინა, რაზედაც ავადმყოფობის გამო მაინც აღარ დამაკავებდნენ. სამაგიეროდ კი, გამომძიებელი, რომელსაც ხელმძღვანელობამ საქმის გახსნა კატეგორიულად მოსთხოვა, სამსახურს შეინარჩუნებდა. იმდენჯერ მთხოვა, რომ დავთანხმდი. მანვე დამისახელა ორი აზერბაიჯანელი ეროვნების პირი, რომლებიც დანაშაულის თანამონაწილეებად უნდა დამესახელებინა. მათი ვინაობა გამომძიებელმა თავისივე ხელით დამიწერა და დღემდე არ დაუდგენიათ ვინ არიან. მზად ვარ ამ საკითხზე გამოძიებასთან ვითანამშრომლო", - განაცხადა თარაშვილმა და გამართლება ითხოვა. სასამართლო განსასჯელის ამ ჩვენებით არ დაინტერესდა.
პროცესის დასრულების შემდეგ, თარაშვილის ბრალდებებთან დაკავშირებით სიღნაღის პროკურორმა კომენტარი არ გააკეთა.
მოსამართლემ პროკურორის შუამდგომლობა დააკმაყოფილა და ილია თარაშვილს 8 წლითა და 7 თვით პატიმრობა შეუფარდა.
"ადამიანის უფლებათა ცენტრის" იურისტი ნინო ანდრიაშვილი, რომელიც თარაშვილის ინტერესების დასაცავად, მისი ოჯახის თხოვნით, საქმეში რამდენიმე დღეა რაც ჩაერთო, რაიონული სასამართლოს განაჩენს თბილისის სააპელაციო სასამართლოში ასაჩივრებს. ადვოკატი განაჩენის გაუქმებას ითხოვს.

Court Hands Down Virtual “Death Penalty” on Physically Disabled Person with TB
Shalva Mchedlishvili Mchedlishvili, judge of Gurjaani District Court sentenced Ilia Tarashvili to an 8 years and 7 months term of imprisonment The problem is that Tarashvili suffers from systemic tuberculosis and cirrhosis of the right lung. His health condition is extremely difficult, and this sentence may be a dealth sentence. However, the judge did not take his health condidtion into  account when passing sentence. Tarashvili suffers from respiratory difficulties and periodic bleeding. He also can not walk independently on his own. The judge did not take into account the testimony of the accused as well: Tarashvili revealed the facts proving that the investigator had misused his powers.
The Sighnaghi Investigation Department launched a criminal case on a rustling of cows on February 10, 2003. Police detained Ilia Tarashvili for the alleged charge.
“The criminal case was launched based on the pre investigation inspection materials we had received from Sighnaghi Department of the Ministry of Internal Affairs. It was indicated in the materials that Ilia Tarashvili together with Tajir Bairamov, the inhabitant of village Iormughanlo (Sagarejo district) and a man named Shakhvaltas stolen a cow from the barn of G. Otiashvili in the village of Nukriani, Sighnaghi District the night of February 5, 2003. The material damage equaled to 900 GEL. On the same night this group of criminals stole two of G. Mateshvili’s cows. The value of the cows was estimated at 1,000 GEL. The cows were killed in the village of Chalaubani, Gurjaani District and then the criminals sold the meat and cut-up the money between each other,”- a quote from the Sighnaghi District Prosecutor’s bill of indictment.
Merab Pirosmanishvili, the prosecutor of Sighnaghi District demanded a 9-year prison term at the court hearing.
Before the judge passed a sentence the accused applied for a forensic expertise. “I am very ill; I am a physically disabled person. Besides I suffer from tuberculosis. If you sentence me to imprisonment you will pass a death penalty to me, “stated Ilia Tarashvili.
The prosecutor did not agree with Tarashvili’s application. The prosecutor stated that Tarashvili had committed a crime only once. He had been entitled to a postponement of his sentence. However, Tarashvili committed a crime for the second time and therefore prosecutor considered that Tarashvili should be immediately sentenced to prison term and without any delay. However, the judge upheld Ilia Tarashvili’s application and ordered a forensic expertise to evaluate the situation.
The court asked forensic experts Bakhtadze and Magradze and Kiria, the head of clinics within the National Center for Tuberculosis and Lung Diseases the following questions: Is Tarashvili seriously ill? Will his health condition prevent him from serving sentence? The experts answered: “From the medical standpoint Tarashvili’s tuberculosis is not considered as being at an active phase. However, if we take into account the serious and irreversible complications that followed his disease, we can assume that Tarashvili’s health condition might deteriorate. Tarashvili needs outpatient treatment under the supervision of physicians and a lung doctor. If the situation deteriorates he must be placed in hospital under the supervision of the lung specialist.
According to forensic experts they “were unable to conduct bacterioscopic analysis of phlegm as the patient couldn’t produce it”. The independent experts say that based on this fact the forensic experts couldn’t have defined the full degree of Tarashvili’s illness.
The accused stated at the court hearing that he had not committed the crime. He added that Sandro Kutibashvili, the investigator had misled him. Sandro Kutibashvili, the investigator, came to me when I was adjourned to serve the sentence. He asked me to plea that I robbed cows in Nukriani. He said nobody would detain me as I was ill.
If I admitted that I was the robber, he would fulfill the demand of chiefs on opening the case as soon as possible and Kutibashvili would stay on his position. Kutibashvili asked me to help him numerous times and I agreed.  He gave me the names of two men. They were ethnically Azeris. He told me I had to name them as my accomplices. Kutibashvili even wrote down their names on a sheet of paper. However, nobody knows what they are up to nowadays. I am ready to cooperate with the investigators in this regard,” stated Tarashvili and requested the judge to acquit him. The judge did not take into account the testimony of the accused.
The Sighnaghi District prosecutor did not comment on the testimony after the trial. The judge proceeded to satisfy the prosecutor’s application and sentenced Tarashvili to the 8 years and 7 months in prison.
Nino Andriashvili, the attorney of the Human Rights Center is defends Tarashvili’s interests. The attorney involved in the case after Tarashvili’s family members had applied to the Center. The attorney familiarized with the case several days ago. She will appeal the Sighnaghi District Court decision in Tbilisi court of Appeals; the attorney demands the decision is annulled and set aside.