სახელმწიფო სამსახურებში დასაქმებულებს მასობრივად ათავისუფლებენ
საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ სახელმწიფო და საბიუჯეტო დაფინანსებაზე მყოფი სამსახურებიდან თანამშრომლებს ათავისუფლებენ. დასაქმებულებს შრომითი ხელშეკრულებები ჯერ-ჯერობით რეგიონებში შეუწყვიტეს. გურჯაანის სამუსიკო სკოლების გაერთიანებიდან 100-ზე მეტი პედაგოგი გათავისუფლდა. ხელშეკრულებების გაგრძელებაზე უარი უთხრეს გურჯაანის კულტურის ცენტრის 40-მდე თანამშრომელსაც. ოფიციალური ინფორმაციით, სექტემბრამდე მასობრივი საკადრო ცვლილებები განხორციელდება ადგილობრივი თვითმმართველობისა და მმართველობის ორგანოებშიც.
ამის შესახებ კახეთის მუნიციპალიტეტების გამგეობებსა და საკრებულოებში დასაქმებულმა პირებმა ხელმძღვანელებისგან ზეპირი სახის გაფრთხილებები უკვე მიიღეს.
„რამდენიმე დღის წინ, გამგებელმა ზაზა ზედელაშვილმა გვითხრა, რომ სამხარეო ადმინისტრაციის დავალებით, რეგიონის ყველა რაიონის გამგეობასა და საკრებულოში, ასევე სხვა სახელმწიფო სამსახურებში, რომლებიც ბიუჯეტიდან ფინანსდება, საკადრო ცვლილებები უნდა განხორციელდეს. გამგებლის განცხადებით, ეს პროცესი უკვე დაიწყო და აგვისტოში დასრულდება. მისივე თქმით, ვაკანტურ ადგილებზე, კონკურსის წესით, სექტემბრიდან მოხდება ახალი კადრების დანიშვნა, რასაც სამხარეო ადმინისტრაციის მიერ სპეციალურად შექმნილი კომისია გააკონტროლებს“, - გვითხრა სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობის აპარატის სპეციალისტმა, რომელმაც ვინაობის საჯაროდ გამხელა არ ისურვა.
სამსახურიდან მოსალოდნელი გათავისუფლების თაობაზე იგივე შინაარსის გაფრთხილებები მიიღეს თელავის და საგარეჯოს გამგეობების თანამშრომლებმაც. თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობის კულტურის სამსახურში დასაქმებული პირების თქმით, როგორც მათთვის გახდა ცნობილი, გამოთავისუფლებულ ადგილებზე განმცხადებლების დანიშვნა მოხდება რამდენიმე კრიტერიუმის გათვალისწინებით: როგორ იმუშავა პირმა საპარლამენტო არჩევნებში მმართველი პარტიის გამარჯვებისათვის; უპრობლემოდ შეასრულებს თუ არა ხელმძღვანელისგან მიღებულ დავალებებს, თუნდაც ის მის სამსახურებრივ საქმიანობაში არ შედიოდეს; რა ურთიერთობა აქვს რეგიონში მომუშავე ჟურნალისტებთან და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან.
საგულისხმოა, რომ ცოტა ხნის წინ, ამ ნიშნით უკვე გათავისუფლდნენ თანამდებობებიდან სიღნაღის სახელოვნებო და საგანმანათლებლო მომსახურების ცენტრის თანამშრომლები.
„საპარლამენტო არჩევნებისთვის ნაციონალური მოძრაობის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის სასარგებლოდ მუშაობა მოგვთხოვეს. კარდაკარის პრინციპით მისთვის აგიტაცია უნდა გაგვეწია, რაზედაც აური ვთქვით. არჩევნების შემდეგ სამსახურიდან გათავისუფლება რომ დაგვიპირეს, დახმარებისათვის არასამთავრობო ორგანიზაციებს და ჟურნალისტებს მივმართეთ, რაც არ გვაპატიეს. ხელმძღვანელმა სამსახურიდან იმავე დღეს გაგვათავისუფლა~, - აღნიშნავს სიღნაღის ცენტრალური ბიბლიოთეკის ყოფილი ბიბლიოთეკარი ელეონორა გელაშვილი.
სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგებელი ზაზა ზედელაშვილი გამგეობიდან თანამშრომლების შესაძლო გათავისუფლების შესახებ ინფორმაციას არ უარყოფს. როგორც მან ჩვენთან სატელეფონო საუბარში განაცხადა, საკადრო ცვლილებების განხორციელების თაობაზე დავალება პრეზიდენტის კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციიდან მიიღო, თუმცა უშუალოდ ვისგან, არ დააკონკრეტა.
ჩვენს მოთხოვნაზე, საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით დადგენილი მოთხოვნების შესაბამისად, სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობას მოეწოდებინა საჯარო ინფორმაცია, 2008 წლის ივნისსა და ივლისში მიიღო თუ არა გამგეობამ საკადრო ან საშტატო ცვლილებების, შტატების შემცირების შესახებ, წერილობით, რაიმე მითითება გუბერნატორის ან პრეზიდენტის ადმინისტრაციიდან, სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფაზე პასუხისმგებელმა პირმა შორენა ქადაგიშვილმა უარი გვითხრა. გამგეობის წარმომადგენლის განმარტებით, „საჯარო ინფორმაციის საკანონმდებლო დატვირთვა არ გულისხმობს დაინტერესებული პირისთვის საინტერესო კითხვებზე საჯარო დაწესებულების მხრიდან პასუხის გაცემას“.
საჯარო სამსახურებში დაგეგმილი საკადრო ცვლილებების თაობაზე ინფორმაციას ადასტურებენ კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციაშიც. „გამგეობებსა და სხვა საჯარო სამსახურებში რეორგანიზაცია მოხდება და ამან, შესაძლოა, თანამშრომლების გათავისუფლებაც გამოიწვიოს. რაც შეეხება სპეციალურ კომისიას, ჯერ არ გვაქვს საბოლოოდ ჩამოყალიბებული ზუსტად რა ფორმის იქნება ეს კომისია და რა დაევალება მას“, - აღნიშნა გუბერნატორის მოადგილემ გიორგი ბოტკოველმა.

Mass Firing of Governmental Employees for Weak Support in Parliamentary Elections
After the parliamentary election employees of the governmental agencies who received salaries from the state budget have been fired in mass. Employment agreements were initially dropped in regions. More than 100 teachers were dismissed from Gurjaani Musical Schools alone.  Nearly 40 employees of the Gurjaani Culture Center were refused to have their agreements extended. According to official information, widespread personnel changes will be carried out in local governmental and self-governance bodies before September.
The employees of the Kakheti municipality boards and district administrations have already received similar oral instructions from their chiefs. “Several days ago, Zaza Zedelashvili, Sighnaghi district governor, told us that based on the order of the regional administration, personnel changes should be carried out in the administrations and municipality boards of every district in Kakheti region where employees are receiving salaries from the state budget. This process has already started and it will be completed by the end of August.
Zedelashvili added that new personnel will be recruited through announced vacancies in September. The competition will be controlled by a special commission of the regional administration,” reported a specialist of the Sighnaghi municipality board who preferred to remain anonymous under the circumstances.
Personnel of Telavi and Sagarejo administrative boards have received similar warnings about their expected terminations. Those who work at the Culture Department of Telavi Municipality Board reported that the applicants will be accepted for vacant positions after having complied several qualifying criteria, which is basically how he or she worked in securing the victory for the Ruling Party during the parliamentary elections; whether or not he was able to implement the orders of the chief properly despite the fact the order was actually within his/her responsibilities or not. Finally, what is the type relationship that this person has with journalists and NGOs who work in the region?
Short time ago, personnel of Sighnaghi Art and Educational Service Center were fired base on this described criteria.
“We were ordered to work in favor of the single mandate candidate of the National Movement during parliamentary elections. We had to visit families and made speeches in favor of the ruling party and we refused. After the elections they decided to fire us. We have since applied to non-governmental organizations and journalists for their help. Our behavior was unforgivable, as the director of the library fired us on that very same day,” said Eleonora Gelashvili, former librarian of the Sighnaghi Central Library.
Zaza Zedelashvili does not deny the information about anticipated dismissal of the administration personnel. He said during over-phone conversation with us that the order on personnel changes was coming from the Kakheti regional administration. However, in spite of this inside knowledge, he did not mention who was the persona that had given the exact directive.
According to the Georgian General Administrative Code, the Human Rights Centre requested the public information whether the administration had received any written or oral directive on personnel changes from the regional governor or from the president’s administration in June and July of 2008.
However, Shorena Kadagishvili, a responsible person for providing public information at the Sighnaghi Municipality Board, refused to provide the requested information. She explained “the fact that issuing of public information is envisaged under the law does not mean that public agency has to reply to the questions of interested people.”
Kakheti Regional Administration also confirmed the information on personnel changes at public agencies. “Reorganization will be carried out at administrative boards and various public agencies and it might result into personnel changes as well. As for special commission, we have not decided the exact formulation and mission of the commission,” said Giorgi Botkoveli, deputy regional governor.