ვინ არღვევს ბავშვთა უფლებებს?
რამდენიმე დღის წინ „რუსთავი-2“-ის საინფორმაციო გამოშვებაში  სიუჟეტი გავიდა, რომელშიც არასრულწლოვნებს პროსტიტუციაში საჯაროდ, ქალაქის ცენტრში შეკრებილი მოქალაქეების თანდასწრებით ამხელდნენ. საზოგადოება ზოგადად ფაქტით, უფრო მეტად კი, ამ ფაქტის დეტალების გამხმაურებლების მისამართით აღშფოთდა. 13-15 წლის გოგონების ცხოვრების „სამარცხვინო ეპიზოდები“ სააშკარაოზე  ბავშვთა უფლებების დამცველი საქალაქო სამსახურის ხელმძღვანელებმა გამოიტანეს. მოგვიანებით კი, ამ ყველაფერს შემდეგნაირი ახსნა მოუძებნეს.
„მართლა შეწუხებული ვარ იმის გამო, რომ მოვლენები ასე ცუდად წარიმართა. ჩვენ ამ ბავშვების მშობლებმა არაერთხელ მოგვმართეს და დახმარება გვთხოვეს. 13 წლის გოგონას ბებია თითქმის ყოველდღე მოდიოდა და გვემუდარებოდა, ბავშვს სახლში ვეღარ ვაჩერებ, როდის გადის და შემოდის, ვერ ვაკონტროლებ, იქნებ დამეხმაროთო. ბავშვი პრაქტიკულად 24 საათს ქუჩაში ატარებს. ამ დროს ადამიანს რა გული მოგითმენს, შესაბამისი ზომები არ მიიღო. ჩვენ ამ გოგოს ვეძებდით ქალაქის ცენტრალურ ბაღში, როცა ტელევიზიები მოვიდნენ. იქ ეს ამბავი და ამ ბავშვების პროსტიტუციაში მხილება სპონტანურად მოხდა. მოგვიანებით კი, ისე გამოვიდა, რომ ეს იყო სპეციალურად დადგმული“, - აცხადებს ბავშვთა უფლებების დაცვის ქუთაისის საქალაქო სამსახურის უფროსი მაგული გიორგაძე.
როგორც ირკვევა, არასრულწლოვნები პროსტიტუციაში დიდი ხანია ჩართული არიან. „არც მე მინდა ასე რომ ვცხოვრობდე, მაგრამ სხვანაირად არ შემიძლია. ვიცი, ცუდ რამეს რომ ჩავდივარ. ამას მარტო მე არ ვაკეთებ“,- მოკლედ განმარტავს ამ ამბის ერთ-ერთი „მთავარი გმირი.“ იგი ფეხმძიმეა და სასწრაფოდ მკურნალობასაც საჭიროებს.
„ასეთ მდგომარეობაში მყოფი პაციენტის მიღებაზე ქუტირის ფსიქიატრიული დაწესებულება უარს ამბობს. გუშინ გვყავდა და დაუდგინეს, რომ ამ ბავშვს ფსიქიკა შერყეული აქვს. აშკარად არ არის კარგად. ამას ისიც ემატება, რომ შიდსზეც ავიღეთ ანალიზი და ახლა პასუხს ველოდებით. რა იქნება, არავინ იცის. ძნელია შორიდან, საქმეში ძირეულად გარკვევის გარეშე ამ საკითხის გამო ვინმეს განსჯა. ისე გამოვიდა, რომ მე და ჩემი სამსახური ამ ბავშვების მტრები ვართ. არადა, ღმერთმა იცის, რამდენი მსგავსი და უარესი ვითარებიდან დაგვიხსნია სხვადასხვა დროს არასრულწლოვნები. ჩვენ ამჯერადაც დახმარება გვინდა და ეს საზოგადოებამ ვერ გაიგო“,- ამბობს გიორგაძე.
„სხვანაირად როგორ უნდა გაგვეგო და აღგვექვა ფაქტი, როცა ის სამსახური, რომელიც პირიქით, უნდა იცავდეს ბავშვთა უფლებებს, სახალხოდ შეურაცხყოფს არასრულწლოვნებს. რა მნიშვნელობა აქვს პროსტიტუციაში არიან ისინი ჩართული თუ სხვა საქმეში. ჩვენი ქვეყანა 1999 წელს გაეროს ბავშვთა კონვენციას შეუერთდა, სადაც გასაგებადაა დაფიქსირებული, რომ ყველა ბავშვს აქვს პირადი ღირსება და არავის აქვს უფლება შელახოს იგი. ვინც ნახა ეს სიუჟეტი, დამეთანხმება, რომ ეს იყო საშინელება. გარდა იმისა, რომ ამ ბავშვების საქციელი სააშკარაოზე გამოიტანეს, ფიზიკური შეურაცხყოფაც მიაყენეს მათ. არამგონია, ეს ფაქტი ვინმემ გაამართლოს. ამას გამართლება უბრალოდ, არა აქვს“, - ამბობს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ობოლ და მზრუნველობამოკლებულ ბავშვთა მიტოვებისა და პრევენციის სამსახურის სოციალური მუშაკი ნანა იდაძე.
რაც შეეხება ბავშვთა უფლებების დაცვის ქუთაისის საქალაქო სამსახურის თანამშრომლებს, შესაძლოა, მათი სამსახურებრივი პასუხისმგებლობის საკითხი დადგეს.

Who Violates UN Mandated Rights of the Child in Kutaisi?
Several days ago TV Company Rustavi2 released an item in news program where under-age children were being publicly implicated in commercial prostitution. Georgian society became anxious about the revealed  fact; mostly they became very angry with the  people who brought such fact to public light. The administration of the City Service Department for Child Rights exposed the “shameful episodes” of 13-15-year-old girls.  Later, however, they explained their behavior as follows.
“I am really very concerned about the situation developments. Parents of these children have applied to our department for help for several times. The grandmother of the 13-year-old girl used to visit our office almost everyday. She complained that she could not keep the girl at home; could not control when she left home and when she returned. The girl was spending almost 24 hours a day in the street. In such circumstances how could not we remain indifferent? We were looking for the girl in athe central park when TV stations arrived on the scene and exposed the prostitution of the young girls – it all happened so spontaneously. Later, however, the incident looked more like a staged performance,” said Maguli Giorgadze, the head of Kutaisi City Service Department for Child Rights.
As it was found out, under-aged girls have been involved in the prostitution for a long time already. “I do not want to live so either but I cannot do anything more. I know that I am doing wrong. I am not the only person who is leading such life,” said one of the main heroes of the incident. She is pregnant and needs immediate medical treatment.
“The Kutiri Psychic Hospital refuses to accept such patients. We took the girl to the doctor and they concluded that the child has psychic problems. In addition to that we examined here for HIV/AIDS and now we are waiting for the test result. Nobody knows what will be the answer. It is difficult to judge somebody without being thoroughly informed about the problem. As a result of the TV documentary our service department and I turned out to be the enemies of these children. God knows how many children we have rescued from difficult situations. We wanted to assist them now too but the society misunderstood it,” said Giorgadze.
“How is it possible to understand anything otherwise, and especially when the same department, whose function is to protect the rights of children, publicly go about insulting adults? What is the difference whether they are prostitutes or not. Our country joined UN Convention on the Rights of the Child in 1999 and nobody has right to violate it. Whoever saw the news item would agree with me that it was horrible. Besides, the activities of these children became public and they were also physically assaulted. I do not think anybody will judge the activities of the City Service Department positively, it cannot be approved,” said Nana Idadze, social worker of the Department for the Prevention of Abandoning the Children without Parental Care and Orphans within the Ministry of Education and Science.
As for representatives of the Kutaisi City Service Department for the Rights of the Child, they might be charged under the law for their activities.