დევნილები მძიმე პირობებს გაურბიან
ქუთაისში დევნილთა რიცხვი თანდათან იკლებს. თუმცა, წასვლა ამჯერად საკუთარ ოჯახებში დაბრუნებას არ გულისხმობს. იძულებით გადაადგილებულები მძიმე საცხოვრებელ პირობებს და გაურკვეველ მომავალს გაურბიან.
„რომელ პირობებზეა ლაპარაკი, ელემენტარულად, წყლის პრობლემა ვერ მოგვარებულა. მომსმენიც არავინაა, რომ ჩვენი გასაჭირი ვუთხრათ. აქამდე მაგიდაზე გვეძინა. მართალია, ახლა საწოლები მოგვიტანეს, მაგრამ საწოლი წყალს ხომ ვერ შეცვლის?! ხალხი დაავადმყოფდა. ვინც ჯანმრთელობას არ უჩიოდა, ამ პირობების გამო ნევროზი დაემართა. გარბიან. ზოგი თბილისში გარბის და ზოგიც ნათესავებთან. ამ შენობაში 300 ადამიანი ვიყავით, დღეს  60-მდე დავრჩით“,- ამბობს დევნილი შორენა გუჯეჯიანი.
კოდორიდან დევნილისგან განსხვავებით, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები მიიჩნევენ, რომ დევნილთა ნაკადის გადინება ქუთაისიდან ქვეყანაში ვითარების დარეგულირებას უკავშირდება და აქ ცუდი პირობები არაფერ შუაშია.
„თავიდან ქუთაისში 1700-მდე დევნილი გვყავდა. ვითარების დარეგულირების შემდეგ რაოდენობამ საგრძნობლად იკლო. ამ დროისთვის აქ 550-მდე ადამიანი რჩება. თუმცა, საღამომდე ეს ციფრი, შესაძლოა, ისევ შეიცვალოს. ამდენად, ზუსტი ციფრის დასახელება არ შემიძლია“,- აცხადებს ლტოლვილთა და განსახლების იმერეთის რეგიონული სამმართველოს უფროსი დავით აფციაური.
ქუთაისში, სადაც დევნილთა 7 კოლექტიური ცენტრია გახსნილი, როგორც ირკვევა, იძულებით გადაადგილებურ პირთა საკვებით მომარაგება ძირითადად ადგილობრივი მოსახლეობის შემოწირულობის ხარჯზე ხდება. თუმცა, ოფიციალური მონაცენებით, დღემდე ხორციელდება „წითელი ჯვრისა“ და გაეროს მსოფლიო სასურსათო პროგრამა, რომლის ფარგლებშიც დევნილებს „საკმარისი“ საკვები მიეწოდებათ.
„მათ პროდუქტი ყოველდღიურად, საკმარისი რაოდენობით მიეწოდებათ. ამ მხრივ, შეიძლება, იდეალური პირობები არ არის, მაგრამ არც საგანგაშო ვითარებაა. ვერ დაგეთანხმებით იმაში, რომ დევნილები ცუდად ცხოვრობენ. უბრალოდ, არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ყველა შენობა, რომელშიც ისინი არიან განთავსებული, სასწავლო დანიშნულებისაა და თავიდანვე არ იყო გათვალისწინებული მოსახლეობის საცხოვრებლად. ჩვენ მათ დავურიგეთ საძილე ლეიბები, სამზარეულო ჭურჭელი და სურსათიც. ამდენად, თუ ვინმეს პრეტენზიები აქვს, ჩვენ მოგვმართოს“, - ამბობს დავით აფციაური.
ქუთაისის ავტომექანიკური კოლეჯის შენობაში, სადაც ძირითადად კოდორიდან დევნილები არიან თავშეფარებული, აცხადებენ, რომ აფციაურთან  პრობლემებზე საერთოდ ვერ საუბრობენ.
„ეს ადამიანი პირდაპირ ყვირილზე და გინებაზე გადადის. ქალს და კაცს ერთნაირად აგინებს. ჩვენ, ისედაც გამწარებულ ხალხს კიდევ გინება და ცუდად მოქცევა გვინდა? იმას ხომ არ ვთხოვთ, შენს ოჯახს მოაკელი და ჩვენ მოგვიტანეო... რაღაცას სამადლოდ მოგვიგდებენ და იმასაც არ გვეუბნებიან, ვინ გამოაგზავნა“,- ამბობენ დევნილები.
2 ცალი პური, 1 შეკვრა მაკარონი, 1 შეკვრა წიწიბურა, 1 ქილა თევზის კონსერვი, 1 ქილა საქონლის ხორცის კონსერვი, 1 კგ. კარტოფილი, 1 კგ. ლობიო, 1 კგ. კიტრი, 1 კგ. პომიდორი, 0, 5 კგ. ქათმის ბარკალი, 0,5 ლ. ზეთი, 0,5 კგ. ხახვი, 450 გრ. კარაქი და ა. შ. - ეს იმ პროდუქტების ჩამონათვალია, რომელიც ასოციაცია „მშვიდობიანი და საქმიანი კავკასიის“ მიერ რამდენიმე დღის წინ ერთ სულ დევნილზე გაიცა. ყოველ შემთხვევაში, დოკუმენტში, რომელსაც ხელს ასოციაციის თავმჯდომარე აწერს, ასეა აღნიშნული. იმავე დოკუმენტის შენიშვნის გრაფაში ისიცაა მითითებული, რომ მარიამობის დღესასწაულთან დაკავშირებით, დევნილთა ერთ-ერთ კოლექტიურ ცენტრში დამატებით იმერული ყველი, მაწონი, სიმინდის ბურბუშელა, ყავა, ჩაი, შოკოლადი და  შეიტანეს.
ქაღალდზე მითითებული ძღვენის ჩამონათვალი რეალურ სურათს, სამწუხაროდ, არ ემთხვევა. ყოველ შემთხვევაში, დევნილები აბსოლუტურად სხვა ვითარებაზე ყვებიან. „ჩვენ ვიცით, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციები გულუხვად გვიგზავნიან პროდუქტებს, მაგრამ ფაქტია, სურსათი ჩვენამდე არ მოდის. მადლობელი ვართ იმ ადამიანების, ვისაც ჩვენი გასაჭირი გულთან მიაქვს. მაგრამ ხელისუფლების წარმომადგენლების თუ მიიტანენ გულთან ჩვენს გასაჭირს, ცუდი არ იქნება“, - ამბობენ დევნილები.
ადგილობრივ ხელისუფლებაში აცხადებენ, რომ დევნილთა „ბედი“ მხოლოდ ჰუმანიტარულ დახმარებაზე არაა დამოკიდებული, რომ ამ კუთხით ქუთაისში და ზოგადად, იმერეთში დიდი ტვირთი შემოვიდა და შესაბამისად, ხალხიც უკმაყოფილო არ უნდა იყოს.
„ჩვენ 40 ტონა ტვირთი მივიღეთ დაძმობილებული უკრაინიდან, კერძოდ, სუმის ოლქიდან. აქედან ნახევარი ტონა მედიკამენტები იყო. ასევე, დაგვეხმარა აჭარის ხელმძღვანელობა საომარი მოქმედებების დროს. ამ დახმარებით შევძელით მაშინ გამოგვეკვება არა მხოლოდ იმერეთში მცხოვრები დევნილები, არამედ, დავხმარებოდით რაჭას, ქვემო სვანეთს და მესტიას. გარდა ამისა, 250 ათასი ლარის ღირებულების საქონელი უშუალოდ მოსახლეობამ და ბიზნესმენებმა შეკრიბეს. ადგილობრივი ბიუჯეტიდანაც გამოიყო თანხები, თუმცა, მისი დახარჯვა საჭირო არ გახდა. მხოლოდ ჭიათურის ბიუჯეტიდან დავხარჯეთ გარკვეული ოდენობა ბაღდათსა და ზესტაფონში“, - აცხადებს იმერეთის გუბერნატორი მიხეილ ჩოგოვაძე.

IDPs Escaping Difficult Living Conditions and Backhanders in Kutaisi
IDPs leave Kutaisi little-by-little. However, leaving does not mean returning to their homes. The IDPs are escaping from difficult living conditions and an uncertain future.
“We have no normal living conditions. Water problem have not been resolved in spite of all the promises.  No one wants to listen to us. We had been sleeping on tables. Now we sleep in beds but the bed can not make up for water shortages. People are getting sick as a result of the conditions in the camps. Those who were physically healthy have become neurotic due to the situation. They have no choice but to flee from here. Some go to Tbilisi and others to their relatives. There used to be 300 IDPs in this building and now only 60-odd remain,” stated Shorena Gujejiani, an IDP.
In contrary to the wave of IDPs who had to escape from Kodori Gorge as the to the latest round of armed conflict between Georgia and the Russian Federation, the representatives of Imereti regional government consider that the IDPs left Kutaisi town because the situation has been regulated in the country and not because the living conditions are so unbearable there.
Davit Aptsiauri, the head of Imereti Regional Division of the Ministry of Refugees and Accommodation of Georgia stated:  “Initially there were about 1700 IDPs in Kutaisi. After having regulated the situation their number decreased significantly. Approximately 550 IDPs are now remaining for the moment in Kutaisi. However, the figures might change again by evening. Consequently it is not possible give exact figures.”
There are 7 IDPs centers in Kutaisi where are collectively housed. It turns out that they are supplied with their basic food needs by the local population. However, officially it was indicated that Kutaisi has been receiving humanitarian aid from the Red Cross and UN World Food Programm up to now and the IDPs have been regularly provided with adequate food.
„ They are receiving enough food each day. The situation might be far from perfect but it does not mean that anything  alarming has suddendly  occured. I take exception that the IDPs‘ living conditions are that bad. We must take into conisderation that the buildings they (IDPs) are living. These are educational institutions and were not intended for living from the very beginning. We distributed matrasses, plates and dishes and other household goods as well. If anyone has some pretentions then they can contact us,“ stated Davit Aptsiauri.
The IDPs from Kodori Gorge who have been sheltered in Kutaisi Automechanic College state that it it imposible to speak with Davit Aptsiauri.
„This man starts shouting and swearing the very moment we even try to talk to them. He uses foul language against both men and women. We, who have suffered so much, do not deserve swearing and being treated in such an ill manner We are not asking to bring food from their homes.... Locals are bringing food out of the goodness of their hearts and not even giving their names, and it is not for political purposes – as is other instances,“ stated the IDPs.
Bread- two loaves; pasta-one package; buckwheat- one package; fish can- one; can of meat - one; potatoes- one kg.; beans- one kg.; cucumbers- one kg.; tomatoes- one kg.; chicken thigh- 0,5 kg.; oil- 0,5 litre; onions- 0,5 kg.; butter- 450 grams and so on. These are the products the assosication Peaceful and Busy Caucasus distributed to each IDP several days ago. This information is given in a document signed by the association chairperson. It is indicated in the column for comments that the IDPs from a collective center received Imerian cheese, Matsoni, maize dandelion, coffee, tea and chocolate in addition to the abovementioned products on the Day of Saint Mariam.
Unfortunately, however, the information which is provided the document is far from reality. At least the IDPs say so. “We know that the NGOs send products generously. However, the fact is that we have not received them.  We thank those people who take our problems close to their hearts but it would be nice if the government representatives did the same thing,” state the IDPs.
The representatives of the local government state that the IDPs’ fate depends not only on humanitarian aids. They say a large amount of cargo has been brought in Imereti and in particular, in Kutaisi. Therefore, they consider that the people must not be so discontent and stop stealing the donated food products.
“We received 40 tones of cargo from our brother country Ukraine, in particular, from Sumi District. Medicines comprise half tone. This aid was enough to feed not only the IDPs in Imereti but in Racha, Kvemo Svaneti and Mestia. Local population and business persons collected provisions which cost 250, 000 GEL. The money was allocated from the local budget as well. However, there was no need for spending it as we had mobilized enough money ourselves. We spent some money from Chiatura budget in Baghdati and Zestaponi,” stated Mikheil Chogovadze, Imereti Governor.