შთაგონება და საფრთხე საქართველოში
დენიელ პრიდი: „ საქართველომ არასწორად გათვალა კრიზისის შედეგები. პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი ფიქრობდა, რომ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის სეპარატისტულ რეგიონებს ისევე სწრაფად შემოიერთებდა, როგორც 4 წლის წინ საქართველოს სახრეთ-დასავლეთით მდებარე რეგიონს (იგულისხმება აჭარა). ის (სააკაშვილი) ფიცხი კაცია, რომელმაც ამერიკის რჩევა არ გაითვალისწინა.“
ციტატა
„მწვანე შუქიდან ყვითელზე“
ავტორი დენ ფროომკინი ,
სპეციალურად www. washingtonpost.com -ისთვის
2008 წლის 13 აგვისტო, ოთხშაბათი დღის 2-ის ნახევარი
„ბუშის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები ამტკიცებენ, რომ საქართველოს მთავრობა გააფრთხილეს რუსეთისთვის არ მიეცა შესაძლებლობა საომარ მოქმედებებში ჩაეთრია  საქართველო. ამერიკელი მაღალჩინოსნები აცხადებენ, ისინი გაკვირვებულნი იყვნენ, რომ ოფიციალურმა თბილისმა მათი რჩევა არ გაითვალისწინა. გასულ კვირას, რამდენიმე საათით ადრე სანამ საქართველო იერიშს მიიტანდა სამხრეთ ოსეთზე, დანიელ ფრიდმა, რომელიც სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე და ვაშინგტონის წარმომადგენელია რეგიონში და ამერიკის ადმინისტრაციის სხვა ოფიციალურმა პირებმა გააფრთხილეს საქართველოს მთავრობა არ დაეშვათ კონფლიქტის ესკალაცია.“
ჯულიენ ბარნესი და პიტერ შპიგელი
„ლოს ანჯელეს ტაიმსი“
„ამერიკის ერთ-ერთმა მაღალჩინოსანმა, რომელიც აქტიურადაა ჩართული ამერიკის პოლიტიკის წარმართვაში რუსეთის მიმართ, უარყო საქართველოსთვის ამერიკის ადმინისტრაციის მხრიდან დამაბნეველი მესიჯების გაგზავნის ფაქტი და განაცხადა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ამერიკელმა მაღალჩინოსნებმა სააკაშვილს მხარდაჭერა დიდი ხნის წინათ გამოუცხადეს, საქართველოს მთავრობა გააფრთხილეს არ დაპირისპირებოდა რუსეთს სამხედრო დონეზე. „ ჩვენ გამუდმებით, მათ შორის სამშაბათსაც, მოვუწოდებდით არ შეეყვანა სააკაშვილს ძალები სამხრეთ ოსეთში. ჩვენი პოზიცია საკმაოდ ცალსახა და ნათელი იყო,“ - განაცხადა ამერიკელმა თანამდებობის პირმა, რომელიც ინტერვიუზე და საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლებთან პირად საუბარზე კომენტარის მოცემას დაგვთანხმდა ანონიმურობის სანაცვლოდ. „სააკაშვილი ომის დაწყებამდე ყოველთვის გვეუბნებოდა, რომ გულხედაკრეფილი ვერ დააკვირდებოდა ქართული სოფლების დაბომბვას. ჩვენ ყოველთვის ვიცოდით, რომ ის პრესის ქვეში იყო ამის გამო. ჩვენ კი ვუმეორებდით სააკაშვილს, რომ რუსეთის პროვოკაციას არ უნდა წამოგებოდა, რომელიც საკმაოდ რეალური იყო.“
„დაპირისპირება ომში გადაიზარდა ამერიკის თვალწინ“
სტატია გამოქვეყნდა 2008 წლის 17 აგვისტოს
ჯარის გაძლიერება ომისთვის მოსამზადებლად თუ თავის დასაცავად ხდებოდა, გაუგებარია. ამერიკელი თანამდებობის პირები აცხადებენ, რომ ისინი სისტემატიურად და ცალსახად აფიქსირებდნენ თავიანთ ქართველ მოკავშირეებთან, რომ ერაყის მისია საქართველოს არ უნდა აღექვა როგორც ამერიკის სრული მხარდაჭერის აქტი ან სეპარატისულ რეგიონებში სამხედრო ოპერაციების პრელუდია.
ამერიკელი ოფიციალური პირები ამტკიცებენ, რომ მათ გარკვევით განუცხადეს ქართველ მოკავშირეებს, რომ ქართველების გეგმას წარმატების მცირე შანსი ჰქონდა იმის გათვალისწინებით, რომ კრემლი სეპარატისტულ რეგიონში მცხოვრებ მოსახლეობას ქართული „აგრესიისგან“ დაცვას ჰპირდებოდა. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ საქართველო-რუსეთის საზღვარზე დიდი ამ დროს რუსული სამხედრო ძალების დიდი რაოდენობა იყო მობილიზებული.
ქართველი ოფიციალური პირების მტკიცებით, 6 აგვისტოს ოსმა სეპარატისტებმა ცეცხლი რამდენიმე ქართული სოფლის მიმართულებით გახსნეს. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო და ოსური სეპარატისტული მთავრობის წარმომადგენლები ამტკიცებენ, რომ ქართველებმა ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დედაქალაქ ცხინვალში რუსული სამშვიდობო პოსტები და სამოქალაქო ტერიტორია დაბომბეს, რითაც სიტუაციის ესკალაცია მოახდინეს.
ქართველებმა განაცხადეს, რომ პირველად ოსებმა გახსნეს ცეცხლი. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა ეკა ტყეშელაშვილმა მისტერ ფრიდს დაურეკა და განუცხადა, რომ მის ქვეყანას თავს დაესხნენ და საქართველოს თავისი ხალხი უნდა დაეცვა. ადმინისტრაციის ერთ-ერთი მაღალი თანამდებობის პირის თანახმად, მისტერ ფრიდმა მინისტრს მოუწონდა საქართველო არ შესულიყო სამხრეთ ოსეთში. ქართველები ოსეთში 7 აგვისტოს მაინც შევიდნენ.
საქართველო და რუსეთი ერთმანეთს სეპარატისტული რეგიონების გამო დაუპირისპირდნენ
ავტორი პიტერ ფინი , „ვაშინგტონ პოსტის“ საერთაშორისო სამსახური
2008 წლის 12 აგვისტო, სამშაბათი,
გასულ კვირას ქართულმა შეიარაღებულმა ძალებმა ჯერ იერიში მიიტანეს და შემდგომ სამხრეთ ოსეთის დედაქალაქი ცენტრალური ხელისუფლების აღდეგენის მიზნით დაიკავეს; რუსულმა ჯარმა ისინი ორ დღეში გამოდევნა ტერიტორიიდან.
საქართველოს უგუნური საქციელი
ავტორი პოლ ჯეი სონდერსი,  ვაშინგტონ პოსტი
2008 წლის 15 აგვისტო, პარასკევი
თუმცა, ნათელია, რომ საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა თავისი ქვეყნის ჯარს უბრძანა მისი ძალაუფლება ძალით გაერვცელებინა სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე. ამერიკელი ოფიციალური პირები უნდა დაფიქრდნენ, თუ რა გავლენა მოახდინა სააკაშვილის საქციელმა ამერიკის პოლიტიკაზე საქართველოს, რუსეთისა და მთელი რეგიონში  .
მოულოდნელობის რისკი,  ავტორი დეივიდ იგნატიუსი „ვაშინგტონ პოსტი“
2008 წლის 20 აგვისტო, ოთხშაბათი
ბოლო დროს საქართველოში მომხდარი კონფლიქტის შემდეგ, ბევრი ექსპერტი აცხადებს, რომ სააკაშვილმა თავი მახეში გაიბა 7 აგვისტოს სამხრეთ ოსეთის დედაქალაქ ცხინვალზე იერიშის მიიტანით, რამაც თავის მხრივ რუსეთს საბაბი მისცა ძალისმიერი მეთოდით ეპასუხა ამ იერიშზე. დასკვნა, პიტერ ფინის სტატიის საფუძველზე შეიძლება გაკეთდეს, რომელიც დაწვრილებით აანალიზებს მდგომარეობას.
ამერიკამ შეცდომა მაშინ დაუშვა, როცა სააკაშვილისნაირ მერყევ ლიდერს  იმის წარმოდგენის საშუალება მისცა, რომ ამერიკა ყოველმხრივ მის გვერდით იდგა.
ცივი ომის შემდგომ მსოფლიოში პატარა ქვეყნები ხშირად ერთვებიან კონფლიქტებში იმის იმედით, რომ დიდი და ძლევამოსილი სახელმწიფოები მათ დაეხმარებიან.
ნუთუ ჩვენ ყველანი ქართველები ვართ? ჯერჯერობით არა.
2008 წლის 17 აგვისტო, კვირა, „ვაშინგტონ პოსტი“, ავტორი მაიკლ დობსი
შვიდი აგვისტოს ღამესა და 8 აგვისტოს დილას სააკაშვილმა ცხინვალის დაბომბვის ბრძანება გასცა და ქალაქის დასაკავებლად შეიარაღებული კოლონა გაუშვა. ისე ჩანს, რომ მას დასავლეთის იმედი ჰქონდა რუსეთის მხრიდან ძალისმიერი ჩარევის შემთხვევაში, მიუხედავად იმისა, რომ არსებობს ინფორმაცია რომ, რუსი მშვიდობისმყოფელები დაიღუპნენ და/ან დაიჭრნენ ქართველების თავდასხმის შედეგად. ქართველების მხრიდან ეს იყო დიდი შეცდომა.
2008 წლის 12 აგვისტო, „ნიუ იორკ ტაიმსი“
ბევრი ადამიანი ამბობს, რომ იგი ჯიუტი და უგუნური ადამიანია, ქვეყნის უსაფრთხოებას საფრთხე შეუქმნა როცა ოლიმპიური თამაშების დაწყების წინა დღეს რუსულ ანკლავ სამხრეთ ოსეთზე თავდასხმის ბრძანება დაუფიქრებლად გასცა და ვერ გათვალა, რომ რუსეთი მზად იყო ძალითვე ეპასუხა ქართულ სამხედრო მოქმედებისთვის. კრიტიკოსების მტკიცებით ის (სააკაშვილი) მზადაა  საკუთარი ამბიციები ხალხის ინტერესებზე მაღლა დააყენოს. პუტინი პეკინში იყო, მედვედევი კი მდინარე ვოლგაზე სანატორიუმში. ცხინვალში მშვიდობისმყოფელთა მხოლოდ ერთი ბატალიონი იდგა მძიმე შეიარაღების გარეშე. მშვიდობისმყოფელები დაბომბვის დაწყებიდან 10 საათის განმავლობაში არ ჩარეულან პროცესებში. ისინი გაეროსაგან ნებართვას ელოდებოდნენ. სურვილის შემთხვევაში, 776-ე ბრიგადის თვითმფრინავებს კონფლიქტის ზონაში გადაფრენა დაბომბვის დაწყებიდან 30 წუთში, ღამის პირველ ნახევარზე შეეძლოთ.
ორმხრივი დაღმასვლა ფართომასშტაბიანი ომისაკენ
ავტორი პიტერ ფინი ,„ვაშინგტონ პოსტის საერთაშორისო სამსახური“2008 წლის 17 აგვისტო, კვირა
„ექვს აგვისტოს გავეცი ბრძანება მზადება დაწყებულიყო ბაზებიდან გასასვლელად,“ განაცხადა საქართველოს პრეზიდენტმა თბილისი- გორის ცენტრალურ ტრასაზე მდებარე ქართულ პოსტთან ყოფნისას 14 აგვისტოს. კეზერაშვილმა ტექნიკის გადაადგილებაზე ისაუბრა. ტექნიკა ტანკების, 122 მმ. ჰაუბიცებისა და 203 მმ. თვითმავალი არტილერიისაგან შედგებოდა. ეს თვალსაჩინოება იმისათვის იყო საჭირო, რომ ოსებს ქართული ჯარისთვის წინააღმდეგობის გაწევა შეეჩერებინათ.
ერთ-ერთმა დასავლელმა დიპლომატმა ეუთოს დამკვირვებელთა ანგარიშის საფუძველზე განაცხადა, რომ დასავლელმა ოფიციალურმა პირებმა სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე და მის გარშემო შენიშნეს ცოცხალი ძალისა და ტექნიკის გადაადგილება. დამკვირვებლებმა BM-21ების გადაადგილება ნაშუადღევის შემდეგ შენიშნეს.
„ხუთშაბათს ნაშუადღევს, მათ ტექნიკისა და ცოცხალის მოძრაობა გორის ახლოს მდებარე ქართული სოფლის კარალეთის მიმართულებით მოძრაობა შენიშნეს,“ განაცხადა დიპლომატმა. კეზერაშვილის თქმით, BM-21-ები ხუთშაბათს ღამით გადაადგილდებოდნენ.
საღამოს 7 საათზე, მაშინ როცა ქართული ძალები სამხრეთ ოსეთისკენ მიემართებოდნენ, სააკაშვილი ქართული ტელევიზიით გამოვიდა და ცეცხლის ცალმხრივად შეწყვეტის შესახებ გამოაცხადა. „ყველას თანამშრომლობასა და მეგობრობას გთავაზობთ,“ მიმართა მან სამხრეთ ოსეთის მაცხოვრებლებს. „ მშვიდობის სანაცვლოდ ნებისმიერი სახის შეთანხმებისთვის მზად ვართ.“
დაახლოებით საღამოს 9 საათზე, ოსებმა დასავლელ დამკვირვებლებს ქართველი სამხედროების გადაადგილების შესახებ შეატყობინეს, აცხადებს ერთ-ერთი დიპლომატი.
ამ დროს რუსული ჯარები და ჯავშანსატანკო ნაწილები სამხრეთ ოსეთის ჩრდილოეთით იმყოფებოდნენ. ყოველწლიური საზაფხულო წვრთნების შემდეგ ისინი იქ იყვენენ დაბანაკებულები. რუსული დაზვერვის წარმომადგენლები ქართული არმიის გადაადგილების შესახებ იღებდნენ ინფორმაციას. რუსული ოფიციალური პირების თქმით, მათ ქართველების მოქმედება (ჯარის მოძრაობა) აგრესიის დასაწყისად მიიჩნიეს.
იმ დროს როცა სააკაშვილი ტელევიზიით ცეცხლის შეწყვეტისკენ მოუწოდებდა ოსებს, დიდი რაოდებით ცოცხალი ძალა და იარაღი ოსეთისკენ მიემართებოდა. რუსეთმა სააკაშვილის განცხადება დროის მოგების მცდელობად აღიქვა რათა ქართული ჯარი ხელსაყრელ პოზიციებზე განლაგებულიყო და იერიში მიეტანა სეპარატისტებზე. კეზერაშვილის განცხადებით დროის დაახლოებით იმავე მონაკვეთში ქართველებს ინფორმაცია მოუვიდათ, რომ რუსები სამხრეთით დაიძრნენ, რათა როკის გავლით სამხრეთ ოსეთში შესულიყვნენ. რუსეთი ამ ინფორმაციას უარყოფს.
ყველაზე კრიტიკულ მომენტში სააკაშვილი დასავლეთისა და ნატოს ლიდერებსა და დიპლომატებს დაუკავშირდა. „გაშმაგებით ვრეკავდი,“ განაცხადა მან უცხოელი ჟურნალისტებისთვის მიცემულ ინტერვიუში.
ამერიკის დესპანმა მეთიუ ბრაიზამ თქვა: „ჩვენი პასუხი იყო,“არ გაება მახეში. არ დაუპირისპირდე რუსეთის სამხედრო ძალას.“ ბრაიზამ განაცხადა, რომ მისთვის არ უთქვამთ, რომ ქართული არმია უკვე სამხრეთ ოსეთის მიმართულებით მიდიოდა და არც მას შემდეგ შეჩერებულა რაც სააკაშვილმა ცეცხლის ცალმხრივად შეწყვეტის შესახებ გამოაცხადა.
ბრაიზას თქმით, მანამდე რუსული ჯარის აფხაზეთში შესვლამ და მისი მიმდებარე ტერიტორიის დაკავებამ თბილისს სამხედრო მოქმედების დაწყების სურვილი აღუძრა. „ისინი ფიქრობდნენ, რომ საკუთარი ქვეყნის ღირსება და ქართული სოფლები უნდა დაეცვათ. მოვლენები საშიში დინამიკით განვითარდა. ეს იყო ნაწილი გეგმისა სახელად „აგვისტოს ქვემეხები“, რომელიც მოქმედება-რეაქციის პრინციპზე იყო აგებული. ჩვენ ვცადეთ მოვლენათა ამ სცენარით წარმართვა აგვეცილებინა თავიდან.“
კეზერაშვილის თქმით, ხუთშაბათს ღამით, სააკაშვილის სატელევიზიო მიმართვიდან 3 საათის შემდეგ, ოსებმა ჭურვები დაუშინეს ქართულ სამშვიდობო პოსტს სოფელ სარაბუკში და ადმინისტრაციულ შენობას სოფელ ქურთაში, სადაც სანაკოევის დროებითი ადმინისტრაცია მდებარეობდა, რომელიც თბილისის მოკავშირედ ითვლება.
რუსეთმა კეზერაშვილის მიერ ნახსენები დაბომბვა უარყო. არც ეუთოს დამკვირვებლებს დაუფიქსირებიათ საარტილერიო დაბომბვა კეზერაშვილის მიერ დასახელებულ დროს, აცხადებს დასავლელი დიპლომატი, რომელსაც ეუთოს დამკვირვებელთა ანგარიშებზე მიუწვდება ხელი.
სააკაშვილმა განაცხადა, რომ საღამოს 11 საათზე მან მიიღო ინფორმაცია, რომ რუსული ჯარები როკის გვირაბში შევიდნენ.
ამერიკული ადმინისტრაციის წარმომადგენლებთან სატელეფონო საუბრებისას ქართველ ოფიციალურ პირებს მოვლენათა განვითარების მასშტაბებზე არ უსაუბრიათ, განაცხადა ბრაიზამ. „ინტენსიური სატელეფონო საუბრებისას მათ გვითხრეს, რომ ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ მიღებული გადაწყვეტილების გაუქმებას აპირებდენენ. ჩვენ განვუცხადეთ, „ნუ დაძრავთ ძალებს, გამარჯვების შანსი ძალიან მცირეა.“ მათ კი გვიპასუხეს,“ ვიცით, მაგრამ ჯერ იმ გზის აფეთქებას ვაპირებთ, რომლითაც რუსებს საქართველოში შემოსვლა სურთ და შემდეგ მათ უკუგდებას შევეცდებით.“
საქართველო არ ელოდა,რომ რუსეთი შემხვედრ სამხედრო მოქმედებებს განახორციელებდა. ქვეყანა სრულებით მოუმზადებელი იყო ამისთვის, აღიარა თავდაცვის მინისტრის თანაშემწემ.
ბათუ ქუთელიამ, „ფაინენშალ თაიმსს“ განუცხადა, რომ საქართველომ სამხრეთ ოსეთის დედაქალაქ ცხინვალის აღება იმის მიუხედავად გადაწყვიტა, რომ ქვეყანას არც საკმარისი ტანკსაწინააღმდეგო ძალა და არც ნორმალური საჰაერი თავდაცვა ჰქონდა.
„სამწუხაროდ ამ საკითხს ჩვენ პრიორიტეტს არ ვანიჭებდით,“ განაცხადა რესპონდენტმა, რომელიც საქართველოსა და ნატოს (ალიანსი, რომელშიც საქართველო არ შედის) დროშების ფონზე იჯდა მაგიდასთან. „ჩვენ მოვლენათა ასეთი განვითარება არ გაგვითვალისწინებია.“
რუსი ოფიციალური პირები ამბობენ, რომ ცხინვალში 2 000 ადამიანი დაიღუპა. ადამიანის უფლებათა დამცველი ორგანიზაციები მიიჩნევენ, რომ ეს რიცხვი გადაჭარბებულია.თუმცა, უდავოა, რომ ბევრი მშვიდობიანი მოსახლე დაიღუპა და დაიჭრა. დაღუპულთა მაღალი რიცხვი რუსეთს აღიზიანებს, ხოლო საქართველოს დასავლელ მოკავშირეებს შოკში აგდებს.
„ეს არის საშინელება, უბრალოდ საშინელება. სამოქალაქო პირების ასე უბრალოდ მოკვლა უკანონოა,“ განაცხადა ინტერვიუში მეთიუ ბრაიზამ, ამერიკის სპეციალურმა წარმომადგენელმა რეგიონში. „ ეს საშინელებაა.“

From Green Light to Yellow
"Bush administration officials have been adamant in asserting that they warned the government in Tbilisi not to let Moscow provoke it into a fight -- and that they were surprised when their advice went unheeded. Right up until the hours before Georgia launched its attack late last week in South Ossetia, Washington's top envoy for the region, Assistant Secretary of State Daniel Fried, and other administration officials were warning the Georgians not to allow the conflict to escalate.
QUOTE
Julian E. Barnes and Peter Spiegel write, Los Angeles Times
"A senior U.S. official involved in Russia policymaking vehemently denied that the administration had sent mixed messages, arguing that although Saakashvili had long received strong support from the most senior American officials, Georgians were warned not to engage Russia militarily.
"'We have consistently, and on Thursday also, urged the Georgians not to move their forces in. We were unambiguous about it,' said the official, who spoke on the condition of anonymity when discussing private talks with the Georgians. 'Saakashvili had always told us he could not stand by while Georgian villages were being shelled, and we always knew this was a point of pressure. We always told him that he should not give in to the kind of provocations we knew the Russians were capable of.'
U.S. Watched as a Squabble Turned Into a Showdown
Published: August 17, 2008
Whether they intended to build a military for fighting or deterrence is unclear. American officials said they repeatedly and bluntly told their Georgian counterparts that the Iraq mission should not be taken as a sign of American support, or as a prelude, for operations against the separatists.
American officials said that they had clearly told their Georgian counterparts that the plan had little chance of success, given Kremlin statements promising to protect the local population from Georgian “aggression” — and the fact of overwhelming Russian military force along the border.
On Aug. 6, the separatists fired on several Georgian villages, Georgian officials said. The Russian Defense Ministry and South Ossetian officials say that Georgians provoked the escalation by shelling Russian peacekeeping positions in the region’s capital of Tskhinvali, along with civilian areas.
The Georgians said the separatists stepped up their shelling. Foreign Minister Eka Tkeshelashvili of Georgia called Mr. Fried and told him that her country was under attack, and that Georgia had to protect its people. Mr. Fried, according to a senior administration official, told the Georgian not to go into South Ossetia. The Georgians moved in on Aug. 7.
Georgia and Russia Clash Over Separatist Regions
By Peter Finn
Washington Post Foreign Service
Tuesday, August 12, 2008;
Last week, Georgian forces launched a major offensive that captured the South Ossetian capital in an effort to reestablish central government control; Russian forces drove them out two days later.
Georgia's Recklessness
TOOLBOX, Resize  » Links to this article
By Paul J. Saunders
Washington Post
Friday, August 15, 2008;
. What's clear, however, is that Georgian President Mikheil Saakashvili ordered his country's military to assert his authority over South Ossetia by force. American officials should reflect on the implications of Saakashvili's behavior for U.S. policy toward Georgia, Russia and the region.
The Risk of the Zinger
By David Ignatius
Wednesday, August 20, 2008;
In the aftermath of the Georgia war, many commentators have argued that the mercurial Saakashvili walked into a trap by launching an attack Aug. 7 on the South Ossetian capital of Tskhinvali -- providing the pretext for the brutal Russian response. That conclusion emerges from a meticulous reconstruction by The Post's Peter Finn.
It was especially wrong to give a volatile leader such as Saakashvili what he evidently imagined was an American blank check.
In the post-Cold War world, small countries often get into fights they can't finish -- hoping that big powers will come to their rescue
We Are All Georgians"? Not So Fast
Sunday 17 August 2008, "Washington Post",
by: Michael Dobbs, The Washington Post On the night of Aug. 7 and into Aug. 8,
Saakashvili ordered an artillery barrage against Tskhinvali and sent an armored column to occupy the town. He apparently hoped that Western support would protect Georgia from major Russian retaliation, even though Russian "peacekeepers" were almost certainly killed or wounded in the Georgian assault. It was a huge miscalculation.
August 12, 2008 New York Times
But many here say he is headstrong and reckless, endangering the country’s security by rashly ordering an attack on the Russian enclave of South Ossetia on the eve of the Olympic Games in Beijing, and badly underestimating Russia’s determination to respond militarily. The critics say he has shown he is willing to put his ambition ahead of the best interests of his people.
Putin was in Beijing, Medvedev in a sanatorium on the Volga. There was merely one peacekeeper batallion in Tskhinvali without any heavy arms. They actually waited for 10 hours after the start of the bombardment, trying to get UN approval for intervening first, while in fact the planes of the 776th VVS brigade could have been there in maybe 30 minutes, around 0:30 am
A Two-Sided Descent Into Full-Scale War
Sunday, August 17, 2008;
"At 6, I gave the order to prepare everything, to go out from the bases," he said in an interview Aug. 14 at a Georgian position along the Tbilisi-Gori highway. Kezerashvili described the movement of armor, which included tanks, 122mm howitzers and 203mm self-propelled artillery, as a show of force designed to deter the Ossetians from continuing to barrage the Georgian troops' positions inside South Ossetia.
Western officials in and around South Ossetia also recorded the troop and armor movement, according to a Western diplomat who described in detail on-the-ground reports by monitors from the OSCE. The monitors recorded the movement of BM-21s in the late afternoon.
"On Thursday -- Thursday afternoon -- they noticed equipment and troops on the road, rolling to Karaleti," a Georgian village near Gori, the diplomat said. Kezerashvili said the BM-21s moved Thursday night.
At 7 p.m., with troops on the march, Saakashvili went on national television and declared a unilateral cease-fire. "We offer all of you partnership and friendship," he said to the South Ossetians. "We are ready for any sort of agreement in the interest of peace."
About 9 p.m., the Ossetians complained to Western monitors about the military traffic, according to a diplomat in Tbilisi.
Russian troops and armored units had been in Russian territory just north of South Ossetia for an annual summer military exercise. This year, they stayed in the area after completing the maneuvers. Russian intelligence officers were receiving reports about the movement of Georgian armor, and they interpreted it as the beginning of an offensive, according to a Russian official.
Saakashvili's televised call for a cease-fire, coinciding with the movement of so many troops and weapons, was perceived in Moscow as an attempt to buy time while Georgian forces positioned themselves for a major attack. Kezerashvili said that around the same time, Georgians were receiving intelligence reports suggesting that Russian troops were gearing up to move south through the Roki Tunnel. Russia denies any such muster.
In a series of phone calls, Saakashvili contacted Western and NATO leaders and diplomats. "I started to call frantically," he said in an interview with foreign journalists.
Bryza, the U.S. envoy, said: "Our response was, 'Don't get drawn into a trap. Don't confront the Russian military.' " Bryza said he was not told that Georgian armor was already moving toward the South Ossetian line and continued to do so even after Saakashvili declared a cease-fire.
The earlier movement of Russian troops into Abkhazia and around other terrain to the north was feeding sentiment among leaders in Tbilisi for a military response, Bryza said. "They felt they had to defend the honor of their nation and defend their villages. It was a very dangerous dynamic. That was part of an action-reaction, 'Guns of August' scenario that we tried to defuse."
According to Kezerashvili, on Thursday night, about three hours after Saakashvili's televised address, a new round of South Ossetian shells struck a Georgian peacekeeping position in the village of Sarabuki and an administration building in the village of Korta used by Sanakoyev, Tbilisi's South Ossetian ally.
This Story
Russia denies any such late-night bombardment. OSCE monitors in Tskhinvali also did not record any outgoing heavy artillery fire from the South Ossetian side at that time, according to a Western diplomat with access to the organization's on-the-ground reporting.
At 11 p.m., Saakashvili said, he received the first reports that Russian units were passing through the tunnel.
In calls to the U.S. administration, Georgian officials did not convey the scope of what was to come, Bryza said. "During these intense exchanges between the leadership here and me, when they said they were going to lift the cease-fire, we said, 'Don't put your forces in harm's way, because you cannot prevail,' «he said. "And the response was: 'We understand that. We are going to shell the road on which the Russians are approaching and try to keep them back.' That's what they said."
Georgia did not believe Russia would respond to its offensive in South Ossetia and was completely unprepared for the counter-attack, the deputy defence minister has admitted.
Batu Kutelia told the Financial Times that Georgia had made the decision to seize the South Ossetian capital of Tskhinvali despite the fact that its forces did not have enough anti-tank and air defences to protect themselves against the possibility of serious resistance.
"Unfortunately, we attached a low priority to this," he said, sitting at a desk with the flags of Georgia and Nato (to which Georgia does not belong) crossed behind him. "We did not prepare for this kind of eventuality."
Russian officials say 2,000 people died in Tskhinvali. That figure has been described as inflated by human rights groups. But there unquestionably was a large toll of civilian deaths and injuries, which has outraged Russia and shocked Georgia's Western allies.
"It's deplorable, simply deplorable, to fire on civilians like that, and illegal," said Matthew Bryza, the U.S. special envoy to the region, in an interview. "It's horrible."