პატიმარი დევნილები დახმარებას ვერ იღებენ
დაახლოებით ოთხი თვის წინ ქუთაისის №2 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში პატიმარ დევნილებს  ერთი მარტივი შეკითხვა დაუსვეს. შეკითხვა 14 ლარიან სახელმწიფო დახმარებას   ეხებოდა, რომელსაც საქართველოში დარეგისტრირებული ყველა დევნილი (პატიმარიც და არაპატიმარიც) ერთნაირად იღებს. თანხა პატიმართა ანგარიშზე, ამ შეკითხვის  დასმის შემდეგ აღარ დარიცხულა.
„პატიმრებისთვის უთქვამთ რა გირჩევნიათ, თანხა თქვენ დაგერიცხოთ თუ თქვენი ოჯახის რომელიმე წევრსო. რა თქმა უნდა, ციხეში მყოფ ადამიანს ურჩევნია გარკვეულ თანხაზე ხელი თვითონ მიუწვდებოდეს, რომ იქვე, ადგილზე ელემენტარულის შეძენა შეძლოს და შიმშილით არ მოკვდეს. ჰოდა, უმრავლესობას უთქვამს, რომ ჩვენ დაგვირიცხეთო. მას შემდეგ ოთხი თვე გავიდა და არც ძველი 14 ლარი და არც გაორმაგებული 28 ლარი არცერთი მათგანის ანგარიშზე არ დარიცხულა. ისედაც საშინელ პირობებში არიან, ნახევრად მშიერი და ახლა ეს უბედურებაც დაემატათ. მათი მდგომარეობა დღეს არავის აღელვებს. მათი გაუსაძლისი პირობების შესახებ ყველამ ყველაფერი იცის. მე ერთადერთი არ ვარ, ვინც ამას ამბობს. თუმცა, არაფერი იცვლება“,- ამბობს ქუთაისის №2 სასჯელაღსრულების დაწესებულების პატიმრის მეუღლე.
ვინ იყვნენ ის ადამიანები, ვინც პატიმარი დევნილები არჩევანის წინაშე დააყენა, პატიმრებმა არ იციან. იხსენებენ, რომ „სტუმრებმა“ თქვეს, დევნილთა კომიტეტიდან ვართო.
„ამ ინფორმაციის მიღებისთანავე ლტოლვილთა და განსახლების იმერეთის რეგიონული სამმართველოს უფროსს დავით აფციაურს ვკითხე. მან მიპასუხა, რომ  სავარაუდოდ, დევნილთა სამინისტოდან იყვნენ. სამინისტროში აცხადებენ, რომ თვითონ არაფერ შუაში არიან და ამ საქმეებს უშუალოდ „სახალხო ბანკი“ წყვეტს. მოკლედ, აქ მთავარი ისაა, რომ პატიმრებს თანხა ეკარგება. ის თანხა, რომლითაც ციხეზე რაღაცის ყიდვას ახერხებდნენ. თუ 14 ლარი პატიმართა ანგარიშზე ირიცხებოდა, რატომ არ შეიძლება 28 ლარიც მათ ანგარიშზე ჩაირიცხოს? საინტერესოა, რა არის აქ დასაფიქრებელი?“- ამბობს ქუთაისის №2 სასჯელაღსრულების დაწესებულების მონიტორინგის საბჭოს თავმჯდომარე მანანა მანაგაძე.
როგორც ირკვევა, პატიმრებისთვის თანხის ჩარიცხვის პრობლემა მხოლოდ დევნილებს არა აქვთ. თანხა დანარჩენი პატიმრების ანგარიშზეც დაგვიანებით, ხშირ შემთხვევაში კი, საერთოდ არ ირიცხება.
„სხვათაშორის, პატიმრები ახლობლებისგან ჩარიცხულ თანხასაც ვერ იღებენ. ერთ-ერთი პატიმარი მეუბნებოდა, რომ 6 აგვისტოს მერე მის ანგარიშზე ერთი თეთრიც არ ჩარიცხულა. ამდენად, ეს საკითხი გასარკვევია. ჩვენ აუცილებლად მოვიკვლევთ ამ პრობლემას და შესაბამისად, ვიმოქმედებთ“,- ამბობს მანანა მანაგაძე.
მისივე ინფორმაციით, ქუთაისის №2 სასჯელაღსრულების დაწესებულების ადმინისტრაციაში პატიმარი დევნილების სიები დგინდება, რომელიც უახლოეს დღეებში ციხის მონიტორინგის საბჭოს გადაეცემა.

IDP Prisoners have no Access to Meager Social Assistance
Approximately 4 months ago prisoner IDPs at Kutaisi Prison # 2 were asked a question regarding the state social assistance which is only 14- GEL. This is the amount of money all registered IDPs, prisoners and non-inmates are to receive every month. After this question was raised, the prisoners still have not received any social assistance whatsoever.
Prisoner IDPs were asked: what do you prefer to receive the money yourself in the prison or that your family members received it. Of course, a prisoner prefers to have some money at hand in order to buy some food in prison and not to starve. Most IDP prisoners said they prefered to take the money while in prison. However, 4 months have passed since and they have received the old amount of social assistance of 14 GEL nor a twofold assistance money, which would be a total of 28 GEL per month. Prisoners continue to live under the most terrible of conditions; they are half starving and this is a most unfortunate situation. It seems that nobody cares about their dire situation. Everyone knows that they live under the most difficult of conditions. I am not the only one to to make this statement. However, nothing ever changes in the end,“ said a wife of a prisoner serving out his sentence in Kutaisi Prison # 2.
Prisoners do not know who came to them and asked the above-mentioned question. They simply told that they respresented themsevels to be from the Committee for IDPs.
I immediately contacted Davit Aptsiauri, head of Imereti Regional Division of the Ministry of Refugees and Accomodation after having been told this  . He confirmed that those people came from the Ministry of Refugees and Accomodation. However, the ministry representatives told us that they know nothing and that People’s Bank is the decision maker in this case. The thing is that prisoners can not receive their money. This money is very imortant for them as they can buy some food with these mere allocations of money.   If prisoners received 14 GEL at hand why cannot they receive 28 GEL? Asks Manana Managadze, chairperson of Kutaisi Prison # 2 Monitoring Council.
It turned out that not only IDP prisoners but also other prisoners have difficulties with receiving money. Sometimes they receive money late or do not receive the funding at all.
„By the way prisoners can not take the money that is sent by their own relatives. One prisoner told me that no money has been transacted on his account since August 6. So this problem must have been settled. We will investigate the problem and take appropriate measures,“ stated Manana Managadze.  She also informed that a list of IDP prisoners is being made in Kutiasi Prison # 2 which will be handed over to the prison monitoring council.