ელექტროენერგიის ბოძები მოსახლეობას საფრთხეს უქმნის
ახალციხის მუნიციპალიტეტის სოფელ ფერსაში დენის ბოძები მიწაგამოცლილი, ხოლო სადენები ძირსაა ჩამოწეული. სოფელ ფერსის მოსახლეობა საფრთხეზე საუბრობს.
ახალციხის მუნიციპალიტეტის სოფელ ფერსაში გორისა და დუშეთის რაიონიდან 1944 წელს გადმოსახლებული მოსახლეობა ცხოვრობს. ადგილობრივები პრობლემებზე საუბარს თავს არიდებენ, თუმცა... „მთავარ სატკივარზე თვალს ხომ ვერ დავხუჭავთ”, - ამბობს მარიამ გოგოლაური. „მთავარი სატკივარი“ კი დენის ძველი ბოძებია. მარიამ გოგოლაურის სახლის თავზე პატარა გორაა, სადაც დენის ბოძებს მიწა აქვს გამოცლილი და  ნახევრად წაქცეულია.
„ბოძები მონგრეულია. შუქი სულ „ირთვის“, „ირთვის“ და „ირთვის“. ეს ძირგამოთხრილი ბოძი რომ ჩემს სახლს დაეცეს, მეც დამღუპავს და ამ დროს ვინმემ რომ გაიაროს, შეიძლება ისიც ემსხევერპლოს“, - ამბობს იგი.
გოგუცა ლომიძე მარტო ცხოვრობს. თანასოფლელის მსგავსად, ისიც  მოძველებულ დენის ბოძებზე ჩივის: „ჩემს ეზოში ორი ბოძი გადაბრუნებაზეა, ნახევრად არის უკვე გადაყუდებული. სადენი ჰა-ჰა ჩამოვარდება. ამას წინათ ხაზი ჩამოვარდა, მერე სუსტი ბიჭი ეძებეს, ანძას სიმძიმე რომ აეტანა და სადენი გაესწორებინა“.
მისი თქმით, ღამე ეზოში გამოსვლა საშიშია, შეიძლება სადენი ჩამოვარდნილი იყოს და სიბნელეში ვერ შეამჩნიოს.
„მოხუცი კი ვარ, მაგრამ - ხელს იქნევს გოგუცა ლომიძე და ამატებს - მაინც მეშინია სადენების გამო გარეთ გამოსვლა. ადრე დენი გზის ზემოდან იყო გამოყვანილი, მარა ყველა იოლ საქმეს ეძებს და დაბლა ამიტომაც ჩამოიტანეს”.
„ბოძები ხაზებს უკავია“, - ამბობენ სოფელში.
„სადენები ისე დაბლაა, ბავშვი აწვდება. დღეს თუ არა ხვალე, მიწა რომ დალბება, ბოძები ამობრუნდება, საშიშია“, -  გვითხრა თემურ მიგრიაულმა.
ახალციხის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილისთვის სოფელ ფერსის პრობლემა ნაცნობია, თუმცა . . .
„ეგ საქმე ჩვენ არ გვეკუთვნის, ენერგოკომპანიიის გასაკეთებელია და როგორც ვიცი, მათი განმარტებით, გეგმა უკვე ჩამოყალიბებული აქვთ“, - განაცხადა ახალციხის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილემ ბიძინა მაისურაძემ.
„ენერგო-პრო ჯორჯიას“ ახალციხის მომსახურების ცენტრის მენეჯერის ზურაბ მამუკაშვილის თქმით, არა თუ სოფელ ფერსაში, არამედ მთელ რაიონში მოძველებული ხაზებია: „გეგმიურად მივყვებით, ახლა აწყურის უბანზე კილომეტრნახევრიანი გზა გავაკეთეთ და 35 ანძა გამოვცვალეთ“.
„ენერგო-პრო ჯორჯიას“ ახალციხის მომსახურების ცენტრის მენეჯერი ამბობს, რომ ყველა მონაკვეთზე, სადაც კი კატასტროფული მდგომარეობაა, ქსელის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს: „ჩემთვის ცნობილი არ არის, რომ ფერსაში ასეთი სასწაული მდგომარეობაა. ეს ადგილზეა სანახავი, თორემ არის შემთხვევები, როცა მოსახლემ ხაზი თვითნებურად მიიყვანა და ეს ჩვენ არ გვეხება. არ შემიძლია, კონკრეტულად ამ სოფელზე რაიმე გითხრათ, მდგომარეობას შესწავლა უნდა“.
ზურაბ მამუკაშვილის განცხადებით, ზოგჯერ მოსახლეობა უსაფუძვლო პანიკას ავრცელებს: „გუშინ ერთ-ერთი სოფლიდან დარეკეს და ხაზია ჩამოწყვეტილიო, გვითხრეს. ავიდა ბრიგადა და აღმოჩნდა რომ ერთ-ერთი მოსახლის სახლში დენი არ შედიოდა. პირადი პრობლემა ჰქონდა, ამისთვის კი ბრიგადა გავუშვი“.
როდის დაიწყება სოფელ ფერსაში ქსელის რეაბილიტაცია, ზურაბ მამუკაშვილი ვერ აკონკრეტებს: „ზუსტად ვერ გეტყვით; შეიძლება, ხვალაც დავიწყოთ ფერსაში მუშაობა. სრული რეაბილიტაცია არ მოხდება. სადაც მძიმე მდგომარეობა, იქ შეიცვლება ბოძები“.

Electricity Utility Polls and Live Wires Threaten Persa’s Villgers in Akhaltsikhe District
The electric power utility polls are not firmly fixed in the ground and the power post wires are being pulled down in the village of Persa, Akhaltsikhe District.  Villagers in Persa have become rather concerned about this problem.
The village of Persa is basically inhabited by the migrants from Gori and Dusheti Districts., and they were relocated to Persa village back in 1944. They are not the kind of people who like to complain. However, their “main concern forces them to speak out loudly,” according to Mariam Gogolauri, on of the villagers. Their “main concern” is old electricity polls are hardly able to stand up and they are not firmly set in the ground. There is a small hill over Mariam Gogolauri’s house. The power posts are falling down because they are properly set as they should be on the hill.
“The polls are basically destroyed and this impacts the supply of energy. The electricity is cut all the time as the posts and the cables are old. If a post falls down it will fall directly on my house, and I will the electricity will kill me and perhaps even one who is just passing by, “stated Mariam Gogolauri.
Gogutsa Lomidze lives alone. She complains about old polls just as do other villagers: “Two power posts that stand in my yard are half fallen over and the cables will fall down at any minute. A wire fell down a while ago. As the polls are flimsy we tried to find a thin and light weighted boy so that he could climb up the post and fix the wire. If a heavy weighted man climbed up the post it immediately would crash down.”
She said it is dangerous to go outside the house at night. A wire might be hanging somewhere and can kill a man because there are no outside lighting and it is dark everywhere.
“I might be old but I am still afraid of current situation.”
“Wires hold the polls up,” say the locals.
“Wires hang so low that even a small child reach out for them. Soon the soil will become soft from the rain and the posts will soon fall down,” say Temur Migriauli.
The Deputy Akhaltsikhe District Governor knows what concerns the Persi village inhabitants, but…
“This problem goes beyond our ability to solve it, as the energy distribution company must and resolve the problem.  As far as I know the power company already has a plan of resolving the problem,” stated Bidzina Maisuradze, Deputy Akhaltsikhe District Governor.
Zurab Mamukashvili, manager of Energo- Pro Georgia distribution company Akhaltsikhe Service Center says that there are old electricity wires not only in Persa village but also in the all of the Akhaltsikhe District. “We have our plan and have now finished the repair 1, 5 kilometer long stretch along a road and changed a total of 35 power posts in Atskuri Section.” said Mamukashvili.
Energo -Pro Georgia Akhatsikhe Service Center manager states that the rehabilitation works are being carried out on all territories that are facing the most difficult conditions. “I did not know if the situation in Persa village was so dramatic in comparison to others. We must check this information because there are instances when the population stretches wires arbitrarily and those wires are not our responsibility. To make a long story short, I can not speak about the village without having personally studied the case.”
Zurab Mamukashvili says that sometimes people panic without having any serousreason: “Yesterday someone called and said that the wire was torn. I sent a brigade, and it turned out that one family did not have electricity and they called the whole brigade to fix this simple problem. In the end it was the family’s personal problem and we were not responsible for the solution.”
Zurab Mamukashvili can not specify when the power supply network will be repaired in Persa village. “I do not know for sure but we might start rehabilitation activities tomorrow or a bit later. However, there will be no complete rehabilitation. We will repair only those posts that are facing the most difficult condition.”