საქართველოში განვითარებულ ბოლო მოვლენებამდე, დროის ათვლის საწყისი 2003 წლის ვარდების რევოლუცია მიიჩნეოდა, თუმცა ათვლის საწყისი 2007 წლის 7 ნოემბერს შეიცვალა. ისე როგორც ეს მოხდა შეერთებული შტატების 11 სექტემბრის და ბრიტანეთის 7 ივლისის მოვლენების შემდგომ. ეს ის თარიღებია, რომელმაც ამ ქვეყნების მაცხოვრებლები ტერორიზმის, როგორც რელური საფრთხის არსებობის წინაშე დააყენა.
2007 წლის 7 ნოემბრის მოვლენებამდე, მედია და სამოქალაქო საზოგადოება მეტ-ნაკლებად ნორმალურ რეჟიმში მუშაობდა და საზოგადოების ინფორმირებას ახერხებდა იმ პროცესებთან დაკავშირებიც, რომელიც დემოკრატიის ელიტურ დიქტატურად გარდასახვაში გამოიხატებოდა. დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერებისა და ადამიანის უფლებების უზრუნველყოფის ნაცვლად, “რეფორმატორებმა” ყველაფერი გააკეთეს იმისათვის, რომ მოეხდინათ მედიისა და ძირითადი თავისუფლებების უზურპაცია.
შვიდი ნოემბრის დილას ხელისუფლებამ აგრესული იერიში მიიტანა მშვიდოებიან დემონსტრანტებსა და ჟურნალისტებზე. იმავე საღამოს სპეცრაზმელებმა ტელეიმედი დაარბიეს. ეს ყველაფერი კი მედიის წარმომადგენლებისათვის ერთმნიშვნელოვან გზავნილს წარმოადგენდა, რომ ხელისუფლება არ იქნება შემწყნარებელი განსხვავებული აზრისა და თავისუფალი პოლიტიკური დებატების ხელშეწყობის მიმართ.
საქმის ზეპირი განხილვისა და საჯაროობის პრინციპის იგნორირებით, მოსამართლე გიორგი შავლიაშვილმა, სისხლის სამართლის კოდექსის 315-ე მუხლის პირველი პუნქტის საფუძველზე, მოახდინა ხელისუფლების უკანონო ქმედების დაკანონება საკუთარი გადაწყვეტილების მეშვეობით.
დემოკრატიულ საზოგადოებაში დამოუკიდებელ დელეკომპანიაზე თავდასხმა და მაუწყებლობის ლიცენზიის შეჩერება ფსევდო სამართლებრივი პროცედურების საფუძველზე, რომელსაც თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის პალატაში ჰქონდა ადგილი, წარმოუდგენელ მოვლენად შეიძლება იქნას მიჩნეული.
ეგრეთ წოდებულ სასამართლო გადაწყვეტილების სამართლებრივ საფუძვლად მითითებული იყო ის ფაქტი, რომ მასობრივი გამოსვლები დაფინანსებული იყო არკადი “ბადრი” პატარკაციშვილის მიერ და რომ აღნიშნულმა პიროვნებამ საჯაროდაც კი აღიარა ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების დაფინანსება და საქართველოს ლეგიტიმურ მთავრობასთან უთანხმოების ფაქტი.
დამოუკიდებელი მედია საშუალებების არარსებობის გამო, განსაკუთრებით ისეთის, რომელიც ქვეყნის მაშტაბით მაუწყებლობს, სააკაშვილის მთავრობას აქვს შესაძლებლობა მედია, მათ შორის ის, რომელიც საზოგადობის მიერ გადახდილი გადასახადებიდან ფინანსდება, საკუთარი პოლიტიკური პროპაგანდისათვის გამოიყენოს.
დაბალანსირებული და ანალიტიკური ინფორმაციის არსებობა დიდ იშვიათობას წარმოადგენდა გასული ერთი წლის განმავლობაში და მიუხედავად სამოქალაქო საზოდაგოების და საერთაშორისო ორგანიზაციების უკმაყოფილებისა, ეს ტენდენცია მზარდ ხასიათს ატარებს.
ერთი წლის შემდეგ ბევრი კითხვა კვლავ პასუხგაუცემელი რჩება. მასმედიაზე ზეწოლა კი, რასაკვირველია, საზოგადოებრივი და სახელმწიფოებრივი ცხოვრების არასიჯანსაღეზე მიუთითებს. პროცესი, რომელშიც საქართველოს ეგრედწოდებული დემოკრატიულად არჩეული მთავრობა ცდილობს მედიის კონტროლს და მანიპულირებას, განსაკუთრებულ ყურადღებას საჭიროებს.
მაგალითისათვის გამოდგება ტელეიმედის შემთხვევა, რომლის ბადრი პატარკაციშვილის ოჯახიდან სხვა პირთა საკუთრებაში გადაცემის შემთხვევაზე საქართველოს მთავრობამ სირაქლემის პოზა მიიღო და არ რეაგირებს. აღნიშნული ფაქტი საქართველოში დემოკრატიისა და კანონის უზენაესობის არარსებობის კიდევ ერთი ნათელი დასტურია.
პრობლემები აწუხებს არა მხოლოდ ტელევიზიებს, არამედ პრესასაც. პრესის წარმომადგენლები სულ უფრო მეტად შიშობენ, თუ მათი მხრიდან გარკვეული ზღვრის გადამეტება მოხდება, ისინიც ტელევიზიების ბედს გაიზიარებენ.
საქართველო – ქვეყანა, რომელიც დემოკრატიის შუქურად და სხვა პოსტ საბჭოთა ქვეყნებისათვის მისაბაძ მაგალითად ითვლებოდა, დღეს იმართება ბინძური მეთოდებით, რომელიც ეგრეთ წოდებულ მესამე მსოფლიოს ქვეყნებშია აპრობილებული. ქვეყანას მართავს პრეზიდენტი, რომელიც საკუთარი ძალაუფლების შესანარჩუნებლად მზადაა ჩაებას ომში.
და რა მოხდა სინამდვილეში? იყო თუ არა სინამდვილის განცდის დაკარგვა რუსეთის
მთავრობასთან არათანაბარი ჭიდილის შედეგი, რამაც საბოლოო ჯამში, 2008 წლის აგვისტოს მოვლენებამდე მიგვიყვანა და გამოიწვევს თუ არა ყოველივე ეს ფუნდამენტურ უფლებათა კიდევ უფრო შეზღუდვას?
ერთი წლის წინ რამოდენიმე ტელევიზიამ, ტელე იმედმა და კავასიამ, მიმდინარე მოვლენების გაშუქება სცადა, რაც 7 ნოემბრის მოვლენებით დაგვირგვინდა. დაახლოებით 6 დღის განმავლობაში, საქართველოს პარლამენტის შენობის კიბის საფეხურები მომიტინგეებს ჰქონდათ დაკავებული. მალე, აღნიშნულმა ტელევიზიებმა მაუწყებლობა შეწყვიტეს და მხოლოდ საზოგადოებრივ მაუწყებელს ჰქონდა უფლება საგანგებო მდგომარეობის დროს საინფორმაციო პროგრამების გაშვება.
დემოკრატიულ სახელმწიფოში ყველაზე მთავარ ღირებულებას წარმოადგენს აქტიური და დინამიური მედია რომელიც ხელისუფლების მხრიდან ზეწოლას არ განიცდის. იმისათვის რომ დემოკრატიულმა საზოგადოებამ გამართულად იფუნქციონიროს აუცილებელია პოლიტიკური კლანური ზეგავლენისაგან თავისუფალი დამოუკიდებელი მედიის არსებობა.
დღევანდელი ინფორმაციის გავრცელების სისტემა ორველის სახელმწიფოს წააგავს, როცა გავრცელებული ინფორმაცია “ნიუსპიკის” ფორმატში განხორციელებულ პოლიტიკური შინაარსისაგან დაცლილ დეზინფორმაციას წარმოადგენს.
ფუნდამენტური დილემა, რომელიც გასული 12 თვის განმავლობაში უნდა გადაწყვეტილიყო, ისაა, თუ როგორ მომხდარიყო მოქმედი ადმინისტრაციის იძულება, რათა მათ გულწრფელად ეღიარებინათ, რომ მილიტარიზაცია, სპეც ოპერაციები, აგენტურისა და პოლიციისა საკუთარი ხალხისა და დამოუკიდებელი სიტყვის წინააღმდეგ გამოყენება, შეცდომას წარმოადგენდა.
ძირითადი უფლებების შელახვა, რომელიც ერთი წლის წინ დაიწყო სახელწიფო გადატრიალების ტოლფასი იყო. ნათელი გახდა, რომ საქართველოს ხელისუფლებაში გადაწყვეტილების მიღების პროცესში წამყვანი ადგილი უკავია შინაგან საქმეთა სამინისტროს მაღალჩინოსნებს და მათთან მჭიდროდ დაკავშირებულ სხვა სტრუქტურებს, მათ შორის, მაფიურ წარმონაქმნებს.
ბოლო ერთი წლის განმავლობაში ბევრი რამ მოხდა რუსული გავლენის შედეგად (პოლიტიკაში, ბიზნესში, სამხედრო და დაზვერვის სექტორებში) და რასაკვირველია აღნიშნული პროცესები აისახა აგვისტოს ომის შედეგებზეც.
ისეთი ტელეარხების გამოყენებით, როგორიცაა “საქართველო” საზოგადოების ყურადღება გადატანილი იყო სამხედრო/პოლიციურ საკითხებზე, რამაც მნიშვნელოვანი ასახვა ჰპოვა საზოგადოებრივი განწყობის ფორმირებაზე.
ნათელია, რომ სამხედრო, პოლიციურ და სადაზვერვო მიმართულებებით, უკანასკნელი ხუთი წლის განმავლობაში დანახარჯების საგრძნობლად გაზრდას მოტივად ქართული საზოგადოების ინტერესები არ ედო. სანაცვლოდ, ხელისუფლების წარმომადგენელთა მხრიდან მოხდა დროის ეფექტურად გამოყენება ადამიანის უფლებების და მედიის თავისუფლების შეზღუდვის მიზნით.
გასულმა ერთმა წელმა კიდევ ერთხელ ნათლად დაგვანახა, თუ რა ინტენსივობით შეიძლება მედიის გამოყენება ჯგუფების კერძო ინტერესებისა და პოზიციების გასამყარებლად. იმ ინტერესთა სიმრავლე, რომელიც ქართულ სინამდვილეს ახლავს თან, განსაკუთრებით რთული მეზობლები და სხვა, კიდევ ერთხელ იძლევა საქართველოს, როგორც დამოუკიდებელი სახელმწიფოს მომავლის შესახებ კითხვის ნიშნების დასმის შესაძლებლობას.
დღევანდელი ბალანსი, რომელიც პიროვნულ თავისუფლებასა და მედიას ეხება უდაოდ შეიცვალა 2007 წლის 7 ნოემბრის შემდგომ. აღნიშნული ფონზე არსებობს მუდმივი შიშის განცდა, რომ ნებისმიერი ადამიანი, რომელიც დაწერს ან გამოქვეყნებს ისეთ რამეს, რაც “ზედმეტად დემოკრატიული” (ან მთავრობის საწინააღმდეგოა) შეიძლება მონათლონ, როგორც სახელმწიფოს მტერი ან ბრმა იარაღი უცხოური ძალების ხელში.
პრესის თავისუფლების გარანტი ეკონომიკური სიძლიერე კი არა, მშვიდობაა. ეს ის მნიშვნელოვანი ინდექსია, რომელიც მსოფლიო ბეჭდვითი მედიისათვის შეიმუშავა „რეპორტიორებმა საზღვრების გარეშე“ და ყოველწლიურად ხდება მსოფლიო მედიის თავისუფლების ხარისხის შემოწმება. 2008 წლის შედეგები 21 ოქტომბერს გამოქვეყნდა.
მსოფლიო მედიის თავისუფლების ინდექსის შედეგების მიხედვით, რომელშიც ბოლო სამ ადგილს კვლავ „საშინელი სამეული“ იკავებს-თურქმენეთი (171-ე ადგილი); ჩრდილოეთ კორეა (172-ე) და ერიტრეა (173-ე), საქართველოში მედიის თავისუფლების ინდექსი 54 პუნქტით დაეცა. ახალ სიაში რომელშიც 173 ქვეყანა შედის, საქართველო 120-ე ადგილზეა 31, 25 ქულით.
2007 წლის ოქტომბერში გამოქვეყნებულ სიაში საქართველო 66-ე ადგილზე იყო პრესის თავისუფლების მიხედვით. 2006 წელს, ჩვენი ქვეყანა 89-ე ადგილზე იყო; 2005 წელს-99-ე ადგილზე ხოლო 2004 წელს - 94-ე პოზიციაზე იყო; 2003 წელს 73-ე ადგილზე.
„რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე“ აღნიშნავს: „პოსტ-საბჭოთა პერიფერიებში ყველაზე მნიშვნელოვანი მოვლენა იყო სიტუაციის გამწვავება კავკასიის რეგიონში; იქ სამი დამოუკიდებელი ქვეყნიდან ორში - სომხეთსა (თავისუფლების ინდექსის მიხედვით 102-ე ადგილზეა) და საქართველოში მნიშვნელოვანი პრობლემები შეიქმნა. რამოდენიმე ჟურნალისტი საქართველოში მომხდარი ომის დროს დაიღუპა.
„11 სექტმებრის შემდგომი მსოფლიო ახლა ერთმანეთისაგან საკმაოდ მკვეთრად არის გამიჯნული,“- წერია ანგარიშში. „არასტაბილური და ეგოცენტრული; წამყვანი დემოკრატიული ქვეყნები ნელ-ნელა თავისუფლების საზღვრებს ადგენენ.“
დიქტატორები ქედმაღლურად ამყარებენ ავტორიტარულ რეჟიმებს ქვეყნებში; ისინი იყენებენ საერთაშორისო საზოგადოების განსხვავებულობას და ტერორიზმის წინააღმდეგ წარმოებული ომების უარყოფოთ შედეგებს. საქართველოს შემთხვევაში კი, როგორც დასავლეთის მედია აცხადებს, ქვეყნის ხელისუფლება აგრძელებს სამხრეთ ოსეთში საკუთარი მოქალაქეების ხოცვას. აღნიშნულ შეფასებას დიდი ბრიტანეთის წამყვანი გაზეთი „გარდიანი“ აქვეყნებს.
მედიის თავისუფლების ინდექსი ორ ასპექტს აერთიანებს და 2008 წლის 1 სექტემბრამდე 12 თვეს მოიცავს. ერთი ასპექტი ევროპის ლიდერობაა. ახალი ზელანდიასა და კანადას თუ არ ჩავთვლით, სიაში პირველ ოც ადგილს ევროპული ქვეყნები იკავებენ. მეორე მნიშვნელოვანი პოზიცია უკავიათ ცენტრალური ამერიკისა და კარიბიის ქვეყნებს. იამაიკა და კოსტა რიკა 21-ე და 22-ე ადგილებს იკავებენ; უნგრეთი კი 23-ე ადგილზეა.
აგვისტოს ომმა საქართველო 120-ე ადგილზე გადაიყვანა; ნიგერია 95-ე პოზიციიდან 130-ეზე გადავიდა. მიუხედავად იმისა, რომ ორივე ქვეყანას დემოკრატიული პოლიტიკური სისტემა გააჩნიათ, ისინი ჩათრეულები არიან დაბალი ან მაღალი ინტენსიურობის მქონე კონფლიქტებში და მათი მოქალაქეები და ჟურნალისტები სერიოზულ საფრთხეში არიან.
2007 წლის 7 ნოემბრიდან მოყოლებული მსგავსმა სააფრთხეებმა ხშირად იჩინა თავი საქართველოში; პოლიცია და ხელისუფლების წარმომადგენლები თავს დაესხნენ არამარტო საკუთარ მოქალაქეებს, არამედ უცხოელ ჟურნალისტებსაც. ხელისუფლების წარმომადგენლთა ბრძანების მიხედვით, პოლიცია ხშირად იყენებდა გადაჭარბებულ ძალას დემონსტრაციის მონაწილეთა და ადამიანის უფლებათა დამცველების წინააღმდეგ; ასევე თავდასხმის მსხვერპლი გახდნენ ის ადამიანებიც, რომლებიც არც ერთ მხარეს არ წარმოადგენდა. დარბევის დროს ადგილზე მყოფი უცხოელის განცხადებით, რომელიც 7 ნოემბერს თავად გახდა პოლიციელების მსხვერპლი, სამართალდამცველებს უდანაშაულო ხალხი მაღაზიებიდან გამოჰყავდათ და ფიზიკურად უსწორდებოდნენ. უფრო მეტიც, სამართალდამცველებმა ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს საქართველოს სახალხო დამცველს, სოზარ სუბარს.
ნათელია, რომ საქართველოს ხელისუფლების სურვილია, მის მოქალაქეებს წაართვას ყველაზე ფუნდამენტალური უფლებები და ე.წ. მედია საშუალებებს კი - მოქმედების სრული თავისუფლება. 2007 წლის 7 ნეომბერს დაწყებული გასული წლის ყველაზე საშინელი მოვლენების შედეგი იყო სრულ სასოწარკვეთილებაში მყოფი უმაღლესი ხელისუფლებისა და კარგად დაფინანსებული ძალოვანი სტრუქტურების მიერ ინსპირირებული ყოვლად წარუმატებელი ომი; ამ ომის ინიციატორების სურვილი იყო საზოგადოების ყურადღება გაემხვილებინათ საომარ სიტუაციაზე რათა ქვეყანაში არსებულ თავისუფლების დეფიციტზე აღარავის ეფიქრა... ამ ეგოცენტრული მოქმედების გასამართლებელი არგუმენტები კი განსაკუთრებით დამცინავია: საქართველოს ხელისუფლებას სურდა კონსტიტუციური იურისდიქციის აღდგენა ე.წ. სამხრეთ ოსეთში; მაგრამ სამწუხაროდ, კონსტიტუციური წესრიგი დანარჩენ საქართველოშიც არ არსებობს, როგორც ეს ბოლო 12 თვემ გვიჩვენა.
ამ სტატიის ერთ-ერთი წყარო წერს, რომ მისმა მეგობარმა შეატყობინა, რომ ბათუმიდან თბილისისკენ ქართული ჯარის ნაწილები გამოგზავნეს, სავარაუდოდ 7 ნოემბრის საპროტესტო დემონსტრაციასთან დაკავშირებით.

Until recently time was counted from the time of the 2003 Rose Revolution but benchmarks of measurement has changed, as in the US with 9/11 or 7/7 in the UK, which brought the message of terrorism close to home. In the final analysis, only peace protects freedoms in post-9/11 world, as reported by “Reporter without Borders” in a recent news release.
Prior to the events of November 7, 2007, the press and civil society was operating basically as it should, holding the government and it enforcers accountable – drawing attention to how democracy had proceeded to a form of dictatorship of the elites. Instead of consolidating democracy and expanding freedoms the “reformers” and members of the system worked in a concerted to crack down on basic freedoms and further stifle the mass media.
Journalist and peacefully assembled crowds were attacked on in the early afternoon of November 7 and later than evening Imedia TV was ransacked by Special Forces Units in a manner that was to send a signal to all media outlets that dissent and political discourse was not going to be tolerated.
Without the benefit of verbal pleadings or open recordings, Judge Giorgi Shavliashivli, proceeding to cover the illegal acts of the police and others recruited to crack down on the civil disobedience that took place in the street and the airwaves under the flimsy disguise of trying to stay off an attempted coup that was intended to overthrow the national government, and the legal basis being Clause 315, Section I of the Georgian Criminal Code.
In a truly democratic society, such a break-in and pillaging of IMEDI TV would have never occurred, not would their license to broadcast be lifted in such a pseudo-legal fashion through a mysterious judgment procedure codified by the Chamber of Criminal Cases of the Tbilisi District Court, which included an attachment on the property of the station.
The so-called order, without legal basis alleged that the mass protest demonstrations was organized and financed by Arkadi Patrakatchishvili, “Badri” and how he had even admitted in television and other public appearances of financing opposition political parties and openly expressed his staunch disagreement with the legitimate government of Georgia.
With no significant independent news outlets, especially with a national coverage, the Saakashvili Administration and the “government within a government” were free to run its own agitprop over the other TV stations, including those publicly funded. I t was clear to not only media observers but the general population that aside from self-censorship that most channels were firmly in the camp of the ruling government and those financial interest that supported the new status quo.
The semblance of any real news coverage and critical analysis came to a half one year ago and this trend has not been reversed in spite of concerns by civil society and various international organizations. Scrutiny of the actually financial backing of different stations and political agendas is woefully lacking till now, and it would hold one of the keys for opening up a free and responsive media, where a diverse range of views in a highly political landscape and neighborhood could flourish.
Still many issues one year on have not been answered. The phenomenon of mass media repression is obviously an unhealthy manifestation, and a symptom of a much greater societal malaise. The process, by which the so-called democratically elected government of Georgia itself controls and manipulates mass media in Georgia, deserves far greater attention.
Take for example, even now how the government is somehow behind or turns a blind eye to the take over of IMEDI TV by those that may not have a legal right in terms of the estate of Badri Patrakatchishvili raises even further suspicion as to the death of democracy in Georgia, not to mention the semblance of the rule of law.
It is not just TV – those newspapers that are allowed to operate do so under
duress – one comment too far and they fear that a similar fate may await them as what has happened to other media outlets.
Georgia – a country that was once up as a democratic beacon of democracy for other former Soviet Satellites has now resorted to the crude tactics of the third world – yet another questionably elected president who appeared determined to use any means, including an unnecessary war to cling on to his evaporation hold on power and an extended holiday with the Western media.
What has gone wrong?
Has the simmering feud with Russia caused the leadership to lose tough with reality, and when it finally boil over with the events of August 2008 in open warfare with South Ossetia and the Russian Federation. Under such conditions civil society and the media will be even further restricted in their fundamental rights.
One year ago several television stations, including Imedi TV and Kavkasia, opted for full and fair coverage of the events leading up to November 7, which resulted in coverage of nearly 6 days and nights of occupying the steps of the Georgian Parliament. However, soon both stations were pulled off the air; only Georgian Public Broadcasting was allowed to continue during a declared state of emergency.
The press was operating up to this point as it should in a democracy. In order for democracy to work it is absolutely essential to have an active, dynamic media that is not cowed into submission in the face of political threats and violence from governmental authorities.
The present system of dissemination of information to the public more closely resembles an Orwellian state, where misinformation and sound bytes are standard, where misinformation and disinformation are deliberately broadcasted, in the form of “Newspeak” language, which has been stripped bare of any political content.
With the benefit of hindsight, the fundamental question that should have been asked in the last 12 months, is how to compel the current administration to admit to what actually happened in the build up of the enforcement arm of the state in the last few years: the police, the military, special operations forces and intelligence services, in light of how they were used against the media and Georgian citizens, including members of the media.
Concurrent with the crackdown on basic freedoms that started one year ago was the equivalent of an internal governmental coup d’etat. It now it appears in retrospect that that the Ministry of Internal Affairs and its closely knitted networks of patronage, including mafia structures, have since gained control some decision making components of the Georgian government, and this has had severe consequences on freedoms and the direction that the country is heading.
Much has happened as a result of Russian networks of influence in the last year (in politics, business circles, military spheres as well as special services), which may have directly impacted the outcome of the war with Russian that started on August 7th.
Such TV stations as SakarTVelo has become a point of focus for the flow and release of military/police information that was used effectively in the run-up to the war, and even one year ago during the period when there was a time of “national emergency” when martial law was effectively in force.
It is clear that the funds lavished on the military/police/special services for the better part of the last five years have not always had Georgia’s and its citizens best interest in mind, during a time when attention should have been used to refine hard won democracy. Instead the time has been effectively used to abridge press freedoms, basic human rights, and to speak out under times of perceived tyranny and abuse of power.
The result in the last year has demonstrated to what extend the media is used to consolidate power and wealth of special interests. The diversity of special interests, hired (planted stories, stages media events, such as the Khurcha incident on the day of Parliamentary Election Day, stand-down with Russian officers on the border, prior to the presidential elections and so-called special operations), raises even more doubts as to the future of Georgia as an independent country in light of the tough neighborhood.
The current balance of freedoms and media interests is not as it once was, prior to November 7, 2007. and against the backdrop of on-going political considerations, and fundamental contradictions – these continue to be a legitimate fear that anyone who published or broadcast anything that is too pro-democratic (or anti-governmental) may finding him or herself labeled as a enemy of the state or as an instrument of some foreign power.
It is not economic prosperity but peace that guarantees press freedom. That is the main lesson to be drawn from the world press freedom index that Reporters Without Borders compiles every year and from the 2008 edition that was recently released on October 21.
Another conclusion from the index - in which the bottom three rungs are again occupied by the “infernal trio” of Turkmenistan (171st), North Korea (172nd) and Eritrea (173rd), and in this index Georgia, fell sharply by 54 positions. In the new ranking that includes 173 countries, Georgia is now in the 120th position with 31.25 points.
In the press freedom index published in October 2007 Georgia was occupying the 66th place, in 2006 it was in the 89th position, in 2005 it was 99th, in 2004 the country occupied 94th place, in 2003 it was in the 73rd position.
Reporters Without Borders notes: “the most significant development in the former Soviet periphery is the deterioration in the Caucasus, where two of its three independent countries - Armenia (102nd) and Georgia (120th) - had major problems and introduced states of emergency. Several journalists fell victim to the sudden outbreak of war in Georgia”.
“The post-9/11 world is now clearly drawn,” the report reads. “Destabilized and on the defensive, the leading democracies are gradually eroding the space for freedoms.”
Dictatorships arrogantly proclaim their authoritarianism, exploiting the international community’s divisions and the ravages of the wars carried out in the name of the fight against terrorism, or in the case of Georgia, as reported in Western media outlets, the GoG going on a killing spree and targeting its own citizens in South Ossetia, as reported in the Guardian, a UK based newspaper.
Two aspects stand out in the index, which covers the 12 months to 1 September 2008. One is Europe’s preeminence. Aside from New Zealand and Canada, the first 20 positions are held by European countries. The other is the very respectable ranking achieved by certain Central American and Caribbean countries. Jamaica and Costa Rica are in 21st and 22nd positions, rubbing shoulders with Hungary (23rd).
The war with Russia that broke out with August over South Ossetia dropped Georgia to (120th) and Niger, which fell sharply (for comparison) from 95th in 2007 to 130th this year. Although both have democratic political systems, these countries are embroiled in low or high intensity conflicts and their citizens and journalists are exposed to many dangers.
Facing such dangers has been demonstrated many times since November 7th 2007, and Georgian police and officials not only attacked citizens but foreign journalists as well. Police acting on orders from above have frequently used excessive force against protestors and human rights activists, and even those that are in no way involved. As reported by a foreign freelance who was personally beaten on November 7th, police even dragged people out from shops that were in no way involved with the mass protests in Tbilisi one year ago. And even Sozar Subair, the Georgian Ombudsman was beaten.
It is clear that the GoG is willing to deny even the most basic of freedoms to its citizens and deny full-rights to the so-called free media. The terrible events in the last year, starting with November 7, 2007 have clearly demonstrated that out of “utter desperation” that the top leadership and its well-funded power structures have even started an unsuccessful war that was most likely created to divert attention from the lack of freedom in the country … and the justification for the “defensive action” was especially ironic, as it was claimed that the GoG wanted to “restore constitutional order” over South Ossetian – constitutional order is something that has been proved in the last 12 months to not even exist for the rest of Georgia.
One source for this article shared on November 4th the following, my boyfriend told me that the army was dispatched by night train from Batumi to Tbilisi, and this probably related to November 7.