პარლამენტის წევრი "შავებთან" კავშირს არ უარყოფს
ჟურნალისტმა მარინა გოგოლაძემ პროტესტის ნიშნად ტელეკომპანია "ლაგოდეხის" ყოველკვირეული გადაცემა "სტუდია - დიალოგის" წაყვანაზე უარი თქვა. როგორც გოგოლაძემ განაცხადა, პროტესტის ძირითადი მიზეზი ტელეკომპანიის ხელმძღვანელის მიერ გადაცემის სარედაქციო დამოუკიდებლობაში ჩარევა გახდა.
ჟურნალისტის თქმით, ტელეკომპანიის დირექტორი ლალი ხუბულავა მისგან დაჟინებით მოითხოვდა, კითხვები გადაცემაში სტუმრის მიწვევამდე ერთი დღით ადრე მაინც შეედგინა და მასთან შეეთანხმებინა. "სტუმართან მხოლოდ გადაცემის თემაზე ვთანხმდებოდით. ტელევიზიის დირექტორი ჩემგან მოითხოვდა კითხვები წინასწარ ჩამომეწერა და რესპონდენტთან ერთად მისთვისაც გამეცნო, რასაც არ დავთანხმდი. ხუბულავა სტუმრისთვის არასასურველი კითხვების დასმას კრძალავდა. გარდა ამისა, ბოლო დროს არსებული ზეწოლების გამო, ხუბულავა მუდმივად აცხადებდა, რომ ჩემი იქ ყოფნის გამო პრობლემები აქვს. ამგვარად მუშაობა ჩემთვის მიუღებელია", - აღნიშნავს მარინა გოგოლაძე.
ტელეკომპანია "ლაგოდეხის" დირექტორის ლალი ხუბულავას თქმით, მისთვის უცნობია რატომ თქვა უარი მარინა გოგოლაძემ გადაცემის წაყვანაზე. ხუბულავას განცხადებით, ის არც გადაცემის სარედაქციო დამოუკიდებლობაში ერეოდა.
"სტუდია - დიალოგი" ლაგოდეხის ტელევიზიის პირდაპირ ეთერში ყოველ ორშაბათს 20 საათზე გადიოდა.
აღსანიშნავია, რომ მარინა გოგოლაძეზე მუქარა, ცოტა ხნის წინ, გადაცემის მიმდინარეობისას განხორციელდა.
ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრი და სოციალურ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარე ევა ლომთაძე, ჟურნალისტს საქმის გარჩევით პირდაპირ ეთერში დაემუქრა. ლომთაძის გაღიზიანება იმან გამოიწვია, რომ გადაცემის წამყვანმა მაყურებლების არცერთი შეკითხვა არ დაბლოკა. ამავე დროს გადაცემის მსვლელობისას ეთერში სიუჟეტი გავიდა, სადაც ლაგოდეხის მაცხოვრებლები პარლამენტის წევრს, ლაგოდეხის მაჟორიტარ დეპუტატს გურამ კაკალაშვილს მკვეთრად აკრიტიკებდნენ.
მომხდარის შემდეგ ტელეკომპანიის დირექტორს მარინა გოგოლაძის გათავისუფლება პარლამენტის წევრმა გურამ კაკალაშვილმა არაერთხელ მოსთხოვა. უარის მიღების შემდეგ კი ლალი ხუბულავას მეუღლეს "შავები" დაემუქრნენ, რომ თუ ტელეკომპანიის ხელმძღვანელი დეპუტატის მოთხოვნას არ გაითვალისწინებდა და ყოველკვირეული გადაცემა "სტუდია დიალოგის" წამყვანს მარინა გოგოლაძეს ეთერიდან არ მოხსნიდა, მის შვილს, მე-11 კლასის მოსწავლეს ჯიბეში ნარკოტიკულ ნივთიერებას ჩაუდებდნენ და "გააფუჭებდნენ".
აღსანიშნავია, რომ მუქარის განხორციელების დროს "შავები", ზურა კაკაშვილი, მეტსახელად "ბუღა" და გელა მახათაძე, მეტსახელად "აპო", ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის მაჟორიტარი დეპუტატის გურამ კაკალაშვილის პირად ავტომანქანაში ისხდნენ.
ჩვენთან საუბარში საქართველოს პარლამენტის წევრი გურამ კაკალაშვილი ლაგოდეხში "შავებად" ცნობილ კაკაშვილთან და მახათაძესთან ნაცნობობას და კავშირს არ უარყოფს. "ბუღას" დედა ჰყავდა ავად და მანქანა მეთხოვა. ალბათ მაშინ დაინახეთ. ამ ადამიანებს კრიმინალური წარსული არ აქვთ. მხედრიონელები იყვნენ თუ არა, ვერ გეტყვით. რაც შეეხება იმას, რომ თითქოს ისინი ჩემი სახელით ტელევიზიის დირექტორს შვილის "გაფუჭებით" დაემუქრნენ, სიმართლეს არ შეესაბამება", - განაცხადა კაკალაშვილმა.
უნდა აღინიშნოს, რომ ზურა კაკაშვილი გურამ კაკალაშვილს თან 2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნების დროსაც ახლდა. არჩევნების დღეს სწორედ კაკალაშვილის მითითებით და "ბუღას" ჩარევით მიაყენეს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა ლაგოდეხის საარჩევნო ოლქის კაბალის საარჩევნო უბანზე მყოფ დამოუკიდებელ ჟურნალისტებს და დამკვირვებლებს, რომლებმაც გაყალბების ფაქტები დააფიქსირეს.

MP does not deny his close relations with criminals
Journalist Marina Gogoladze refused to lead up the weekly TV program “Studio-Dialog” for the regional TV Company “Lagodekhi” and citing Gogoladze, she explained “that because of the interference of the director of the TV Company in the editorial independence of the TV talk program is why she decided to refused to host the program.”
Journalist stated that Lali Khubulava, director of the regional TV Company, insisted that she write out the questions for the invited guest at least one hour before the program was on-air and than for her, the director to agree to the questions to be asked. “We used to agree the topic of the program with invited guests. The director then demanded me to write questions beforehand and to share them before asking the guest. I refused to do so. Khubulava forbade me to ask those questions to the respondent that could be unpleasant for them. Moreover, because of recent oppressions, Khubulava continuously repeated that she had had experienced serious problems because of my presence at the TV company. Working in such an environment is completely unacceptable for me,” explained Marina Gogoladze.
Lali Khubulava states that she cannot understand why Marina Gogoladze refused to lead up the TV program. She had never interfered in the editorial independence of the TV program before.
“Studio-Dialog” was aired at 8:00 PM on every Monday by Lagodekhi TV Company.
It must be mentioned, that Marina Gogoladze was threatened short time ago when she was anchoring the TV program.
Eva Lomtadze, chairperson of the social commission department and member of the Lagodekhi municipality board, threatened the journalist during a live TV program. Lomtadze became irritated because the TV presenter did not block any questions of the people calling into the studio. Besides that, they released the recording where residents of Lagodekhi criticized Guram Kakalashvili, MP from the Lagodekhi district.
Since the incident, Guram Kakalashvili demanded the director of the TV Company to fire Marina Gogoladze several times. After Lali Khubulava refused, the MP to obey his demand and rather her husband was threatened by criminals-unless director of the TV Company satisfied the demand of the MP and to fire Marina Gogoladze. The threat was made that their son, a boy in 11th form, would have drugs planted on him and he would be sent to prison.
It is noteworthy that while talking with the husband of Khubulava, two alleged criminals-Zura Kakashvili and Gela Makhatadze were sitting in the personal car of the MP.
MP Guram Kakalashvili during his conversation with us does not deny having close relations with the so-called criminals in the persons of Kakashvili and Makhatadze. “Kakashvili’s mother was ill and he asked me for a car. You might have seen them at that moment. These people do not have any criminal records. I cannot tell you whether they were members of the Mkhedrioni Armed Formation or not. As for the charge that they had threatened the director of the TV Company and that her son would end up prison, and this threat was made under my name, it is incorrect,” said Kakalashvili.
By the way, Zura Kakashvili accompanied Guram Kakalashvili during parliamentary elections on May 21, 2008. On Election Day journalists and observers in Kabali polling station were affronted and assaulted under the orders of Kakalashvili and Kakashvili; the journalists had observed various instances of election violations taking place the different polling station.