ჟურნალისტები დისიდენტურ მოძრაობას იწყებენ
აგვისტოს ომის შემდეგ უკვე ხუთი ჟურნალისტის ცემის ფაქტი დაფიქსირდა. საქართველოს არც ერთი ტელეკომპანია კი საკუთარ ეთერში არ უშვებს ისეთ დოკუმენტურ ფილმს, რომელიც საქართველოს ხელისუფლებას აკრიტიკებს. დამოუკიდებელი ჟურნალისტი ირმა ინაშვილის, რეჟისორი ლევან ანჯაფარიძის და მოძრაობა“7 ნოემბრის“ წევრის, ლევან კორძაიას მიერ 13 ნოემბერს „პრიმა ვერეში“ ჩატარებულ პრესკონფერენციაზე აქცენტი სწორედ ამ პრობლემებზე გაკეთდა. პრესკონფერენციაზე ჟურნალსიტებს განცხადება დაურიგეს.
„2008 წლის აგვისტოს საომარი მოქმედებების შემდეგ, დამოუკიდებელ ქართველ ჟურნალისტებზე „უცნობი პირების“ თავდასხმები შესამჩნევად გახშირდა. ფიზიკური ზეწოლის მსხვერპლი, ხშირ შემთხვევაში, ის ჟურნალისტი ხდება, რომელიც საგაზეთო პუბლიკაციაში, ფილმსა თუ ინტერნეტ-გამოცემაში ყურადღებას აგვისტოს საომარ მოქმედებებზე ამახვილებს. ნიშანდობლივია ფაქტი, რომ „უცნობი თავდამსხმელები“ ნიღბების გარეშე მოქმედებენ, რაც გვარწმუნებს, რომ მათი თავისუფალი ქმედებები შეთანხმებულია სააკაშვლის ხელისუფლების ძალოვან სტრუქტურებთან. ჩვენი ინფორმაციით, გასული ერთი თვის მანძილზე თავდასხმა მოხდა 5 ქართველ ჟურნალისტზე. არის ისეთი ფაქტები, რომლებიც უცნობია საზოგადოებისათვის, რადგან ჩვენი კოლეგები მიზანშეწონილად არ თვლიან თავდასხმების შესახებ ინფორმაციის გახმაურებას,“- წერია განცხადებაში.
ჟურნალისტი ირმა ინაშვილი უცნობი თავდამსხმელების ძალადობის მსხვერპლი თავადაც გახდა. მისი დოკუმენტური ფილმის „ჩიხი“-ს პრეზენტაციის შემდეგ, 7 ნოემბერს მასზე თავდასხმა საკუთარ სადარბაზოში მოხდა. ცემამდე მუქარა არ ყოფილა. გვიან ღამით, როდესაც ირმა ინაშვილი სახლში ბრუნდებოდა, მას სახელით მიმართეს, როგორც კი გაიხედა, მას ორმა უნიღბო პირმა ცემა დაუწყო.
„დოკუმენტური ფილმი „ჩიხი“ აგვისტოს მოვლენებზეა. ასევე იმ სიტუაციაზე, რომელიც ქვეყანაში ომის დაწყებამდე სუფევდა. ფილმში გამოდის თითქმის ყველა პოლიტიკური პარტიის ლიდერი. ფილმი მოგვითხრობს იმაზე, თუ რა ურთიერთობები ჰქონდა საქართველოს ბოლო 15-20 წლის განმავლობაში ერთის მხრივ, რუსეთთან, მეორეს მხრივ აშშ-სთან. ამ ფილმში საუბარია, რომ ომი სააკაშვილმა დაიწყო, რომ ამ ომმა საქართველოს ძველთან ერთად ახალი ტერიტორიებიც დააკარგინა, რომ სააკაშვილის პროპაგანდიდან გამომდინარე, საზოგადოების დაახლოებით 25-30-მა პროცენტმა არ იცის, რომ ჩვენ წავაგეთ ეს ომი. ჩემი მიზანი სიმართლის თქმა იყო. შესაბამისად, როდესაც ასეთ ფილმს აჩვენებ კლუბურ გარემოში და შემდეგ იმავე საღამოს საკუთარ სადარბაზოში გესხმიან თავს და არაფერს გართმევენ, ამას დაშინებას უკავშირებ. მაგრამ ამით ვერ შეგვაშინებენ, თუ მოგვტეხავენ მარჯვენა ხელს, მარცხენა ხელით დავწერთ“.
პრესკონფერენციაზე ასევე აღინიშნა, რომ ჟურნალისტთა ფედერაცია თავის ფუნქციას პრაქტიკულად ვერ ასრულებს. მთელი დატვირთვა არასამთავრობო უფლებადამცველ ორგანიზაციებს აქვთ აღებული.
საუბარი იყო იმაზეც, რომ ბოლო წლების მანძლზე დაგროვდა არა ერთი დოკუმენტური, პუბლიცისტური თუ მხატვრული ფილმი რომელიც თავის ეთერში არც ერთმა ტელეკომპანიამ აჩვენა.
ირმა ინაშვილი: „საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში ვერ გავიდა დოკუმენიტური ფილმები, რომლებიც მოძრაობა „7 ნოემბრის“ მიერ მომზადდა, ეთერში არც ჩემი დოკუმენტური ფილმები გაუშვეს“.
პრესკონფერენციაზე აღინიშნა, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებელი ვალდებულია ასეთი ფილმები საკუთარ ეთერში აჩვენოს, რადგან ის საზოგადოებას ეკუთვნის და ვალდებულია მისი ინტერესი დააკმაყოფილოს.
შექმნილი მძიმე მდგომარეობიდან გამომდინარე, ჟურნალისტებმა, მოძრაობა „7 ნოემბრის“ წევრებმა დისიდენტური ფილმების ჩვენება საზოგადოებრივი მაუწყებლის ერთ-ერთ კედელზე გადაწყვიტეს. 2008 წლის 14 ნოემბრიდან სახელწოდებით „თავისუფლება-კედელზე?!“ ხელისუფლებისათვის არასასურველი ფილმების ჩვენება დაიწყება“.
ირმა ინაშვილი: „ეს ჩვენება ხვალიდან დაიწყება, საღამოს 7 საათიდან. რამდენიმე დოკუმენტური  ფილმი ჩვენს საორგანიზაციო ჯგუფში უკვე შემოვიდა. ნაჩვენები იქნება ვახტანგ კომახიძის გამოძიება, რომელიც ბადრი პატარკაციშვილთან დაკავშირებულ ისტორიას შეეხება, ლევან ანჯაფარიძის ფილმი „საქართველო არის ესე“, მოძრაობა „7 ნოემბრის“ ფილმები. ჩვენ შევეცდებით მაყურებლამდე მივიტანოთ ყველაფერი ის, რაც სათქმელი გვაქვს. სამწუხაროა, რომ დისიდენტურ მეთოდებს უნდა მივმართოთ, მაგრამ როდესაც ქვეყანაში არის დიქტატორული რეჟიმი, ჟურნალისტს სხვა გზა არ რჩება“.
ირაკლი კორძაია: „საზოგადაოებრივ მაუწყებელთან მიმოწერის მწარე გამოცდილება გვაქვს. ჩვენმა არც ერთმა მცდელობამ გაამართლა. ამიტომ გადავწყვიტეთ ფილმები სწორედ საზოგადოებრივი მაუწყებლის კედელზე ვაჩვენოთ“.
რეჟისორის, ლევან ანჯაფარიძის თქმით, „ამ ბოროტების იმპერიას“ დღეს ყველა ისე უნდა ებრძოდეს, როგორც შეუძლია.

Five journalists have been beaten since the Georgian - Russian war of early August, 2008. Georgian TV Companies are not airing documentary films criticizing the Georgian government. On November 13 independent journalist Irma Inashvili, film-director Levan Anjaparidze and Levan Kordzaia, member of the movement “November 7” held a press-conference at the Hotel “Prima Vere”, where they discussed instances of being harassed and victimized only because they exercised their  Constitutional protection of speech.
“After the war operations came to a close in August 2008, certain “strangers” increased their attacks on independent Georgian journalists. The harassed victims included journalists who criticize the way that the war of early August was conducted in their newspaper, film or on-line publication. It is noteworthy that theses “unknown abusers” do not wear masks, which previously was a clear indication that their activities were carried out in collaboration with security and  law enforcement structures that fall under the umbrella of Saakashvili’s regime. Based on our information, five Georgian journalists were attacked during the last month alone. Moreover, there have been instances when such violent acts have gone unreported and society is remains largely unaware that such violence continues on a frequent basis. However, this is also because our colleagues do not think it is in journalists’ best interests to openly share information about being harassed,” reads the statement.
Journalist Irma Inashvili was personally abused after her documentary film “Deadlock” was presented on November 7.  She was attacked at the entrance of her house, and unlike other cases, no threatening calls were made prior to her attack. Late at night, when Irma was about to enter her house, her name was called and as soon as she looked back, two unmasked men immediately assaulted and physically beat her.
“Documentary film “Deadlock” is about the August war. It also reveals the situation that existed in the run-up to the war in the country. Leaders of almost every political party make statements in the film. The film demonstrates what kind of relationship Georgia had with Russia and the United States over the past 15-20 years. The film also declares that it was Saakashvili who started the war, and as a result of this hostility Georgia lost not only its frozen breakaway regions of South Ossetia and Abkhazia, but new territory that had been previously controlled by Georgia has also been lost. As a result of Saakashvili’s propaganda machine, just over one in four citizens, 25-30% of citizens do not realize that Georgia actually lost the war. My aim was to tell the truth. Consequently, when you show this kind of film in a club and afterwards you are attacked at the entrance to your own home and you are not robbed but only beaten, it is not hard to make a definite connection that your life is being threatened. However, they will not frighten us with that; if they break our right hand we will continue writing with left hand.”
It was also stated at the press-conference that the Journalists’ Federation does not fulfill its stated mandate, and in fact the entire responsibility falls on non-governmental human rights organizations.
Journalists also mentioned that several documentary, publicist or fictional films have been produced in recent times but none of them have been aired by any TV Companies.
Irma Inashvili: “Public Broadcasting did not show the documentary film that was prepared by the “November 7” movement nor did they show my films.”
This is clearly against the mandate and charter of Georgian Public Broadcasting, as it is obliged to show such films because the station belongs to everybody and such films represent the greater public perception.
Due to the complicated situation currently existing, journalists and members “November 7” movement decided to show dissident films on the wall of the Public Broadcasting’s building. They will begin showing various films with content that is unacceptable for the government on November 14, 2008 and the name of the event will be “Freedom-on the Wall?!”
Irma Inashvili: “We will start to show these films on November 14 at 7:00 PM. Several documentary films have already been submitted to our organization. We will show an investigative film about the history of Badri Patarkatsishvili that was filmed by Vakhtang Komakhidze; the film of Levan Anjaparidze “This Is Georgia,” and other films produced by the “November 7” movement. We will try to tell the society everything all that we want to say. Unfortunately, it has come to the point when we have to apply dissident methods because Georgia is now a dictatorship and journalists have no other way out.”
Irakli Kordzaia: “We have bitter experience of correspondence with the Public Broadcasting. However, none of our attempts of getting in touch with them have been successful. Thus, we decided to show these films to the society on the wall of the Public Broadcasting Station.”
Film-director Levan Anjaparidze told that everybody should fight this “Empire of Cruelty” with all possible methods available.