პოლიციელის მკვლელობის დეტალები
15 ნოემბერს ქართულ-აფხაზურ ადმინისტრაციულ საზღვართან მომხდარი ორმხრივი სროლის შედეგად შსს განსაკუთრებულ დავალებათა მთავარი სამმართველოს მე-2 სამმართველოს თანამშრომელი, 33 წლის ზურაბ ჯეჯელავა დაიღუპა. წალენჯიხის რაიონის სოფელ ფახულანთან, აფხაზურ-კაზაკურმა შეიარაღებულმა ფორმირებებმა ქართველ სამართალდამცავებს ცეცხლი მაშინ გაუხსნეს, როცა ისინი სოფელ ქალაღალის მიმართულებით პატრულირებას ახორციელებდნენ. შეიარაღებულმა პირებმა მშვიდობიანი მოსახლეობაც მძევლად აიყვანეს და ინცინდენტის ადგილიდან მიიმალნენ.
სისხლიანი შეტაკება სოფელ ფახულანთან დღის 12 საათზე მოხდა. შსს ინფორმაციით კი 14.15 წუთზე. შსს განსაკუთრებულ დავალებათა თანამშრომლებს აფხაზურ-კაზაკურმა ბანდფორმირებებმა ცეცხლი გალის რაიონის სოფელ ლეკუხონადან გაუხსნეს. ზურაბ ჯიჯელავა მძიმედ მაშინ დაიჭრა, როცა იგი პატრულირებას სხვა თანამშრომლებთან ერთად ახდენდა და ავტომანქანასაც თავად მართავდა.
მზია აკობია, დაბა ჯვარზენის 03-ის ექიმი: "სასწრაფო-სამედიცინო მანქანაში მოთავსებამდე ჯიჯელავა გარდაცვლილი იყო. მას  თავში და ბარძაყში ჰქონდა ჭრილობა. თავში არსებული ჭრილობით შეგვიძლია წინასწარ ვივარაუდოთ, რომ გარდაცვლილ პოლიციელს საკონტროლო ტყვია ჰქონდა მოხვედრილი, რადგან აშკარა იყო, რომ  ძალიან ახლო მანძილიდან ესროლეს. თავის ქალა თითქმის ახდილი ჰქონდა".
თვითმხილველის მონათხრობიდან ირკვევა, რომ პოლიციელი მანქანაშივე დაიჭრა, თუმცა მან ღელედან მანქანის გამოყვანა ვერ შეძლო და გაქცევა ფეხით სცადა. ბარძაყის არეში მძიმედ დაჭრილმა კი შორს გასვლა ვეღარ შეძლო.
გელა ქობალია, ადგილობრივი მცხოვრები: "ვხედავდით, ჯავშანტექნიკიდან როგორ გადმოვიდა შეიარაღებული პირი, როგორ მიუახლოვდა ქართველ პოლიციელს და როგორ დაახალა თავში ტყვია... აფხაზები და კაზაკები იყვნენ. ადგილობრივი მცხოვრებლები ვფიქრობთ, რომ ჩვენი პოლიციელები ვიღაცამ გასცა. როგორც ჩანს, მათ ჰქონდათ ზუსტი ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ დღის რა მონაკვეთში ახორციელებდა ქართული პოლიცია პატრულირებას. ისინი ამ მონაკვეთზე სხვადასხვა დროს, 2-3 საათის განმავლობაში პატრულირებენ".
ფახულანის მოსახლეობის განმარტებით, მათ იცოდნენ, რომ აფხაზურ-კაზაკური ერთობლივი დაჯგუფება ლეკუხონასა და ფახულანში შესვლას და სოფლების აწიოკებას გეგმავდა. რუსმა ჯარისკაცებმა ისინი არ გამოატარეს, მაგრამ  თავდამსხმელებმა შემოვლითი გზებით ფახულანში შესვლა მაინც მოახერხეს.
რუსულ-აფხაზური საინფორმაციო სააგენტოები ინცინდენტის შესახებ იტყობინებოდნენ, რომ დღის მეორე ნახევარში ქართული მხრიდან შეტევა ხელმეორედ განახლდა.
თვითაღიარებული მთავრობის პრეზიდენტის სერგეი ბაღაფშის ოფიციალურ საიტზე განთავსებულია ამავე მთავრობის ძალოვანი სტრუქტურების კოორდინატორის (გალის რაიონში) ლავრენტი მიქვაბიას განცხადება, სადაც იგი განსაკუთრებულ დავალებათა სამმართველოს მიერ განხორციელებულ პატრულირებას დივერსიული ჯგუფების მოქმედებად აფასებს.
ლავრენტი მიქვაბია: "დღის 12 საათისთვის, სოფელ საბერიოში პატრულირებისას, აფხაზმა მესაზღვრეებმა ექვსკაციანი შეიარაღებული ჯგუფი შენიშნეს. მოხდა ორმხრივი სროლა. 15.30 წუთისათვის ქართველმა დივერსანტებმა გალის რაიონში შეტევა კვლავ სცადეს. პოზიციური ბრძოლები გაიმართა. ჩვენმა მესაზღვრეებმა თავდამსხმელებისგან ტერიტორიის გასუფთავება შეძლეს. რადიოსიხშირის გაშიფრვით ჩვენთვის ცნობილი გახდა, რომ ქართული მხრიდან მეორე შემოტევა დაჭრილი პოლიციელის გაყვანას უკავშირდებოდა".
შსს ინფორმაციით, აფხაზებს შემთხვევის ადგილზე ნაღმები დარჩათ, რომლითაც ტერიტორიის დანაღმვას გეგმავდნენ. ინცინდენტამდე 20 წუთოთ ადრე კი აფხაზურ-კაზაკურმა შეიარაღებულმა დაჯგუფებამ სოფელ ლეკუხონეში 7 ქართველი  დააკავა.
ჯონი გოგოხია, ფახულანის რწმუნებული: "შეიარაღებულმა ,,ბოევიკებმა“ ქართველი მამაკაცები გზაზე დააკავეს. როინ წირღვავა, გია ქობალია, გია ახალაია, ზურაბ ქობალია, ზაურ ახალაია და ბეჟან ჭარაია ლეკუხონეს მკვიდრები არიან, აბესალომ გოგოხია კი ფახულანში ცხოვრობს. ისინი სოფელ განთიადში, ღვაჟბერგის უბანში მიდიოდნენ ნათესავის დაკრძალვაზე".
ფახულანის რწმუნებულის ინფორმაციით, ლეკუხონელი ქართველები გალის მილიციიდან უკვე გაათავისუფლეს. პატიმრობაში კვლავ რჩება წალენჯიხის რაიონის სოფელ ფახულანის მკვიდრი აბესალომ გოგოხია, რომელსაც სავარაუდოდ საზღვრის უკანონო გადაკვეთის ბრალდებით გაასამართლებენ.
ფახულანში მომხდარი ინციდენტის შემდეგ ტერიტორია ევროკავშირისა და გაეროს დამკვირვებლებმა მოინახულეს. თუმცა მომხდართან დაკავშირებით მათი დასკვნები ამ დრომდე უცნობია.

Details of Policeman’s Murder
On November 15 thirty-three-year-old Zurab Jejelava, officer of the division # 2 of the Main Department for Special Unit within the Ministry of Internal Affairs, died as a result of the double-fire at the Georgian-Abkhazian administrative border. Abkhazian band formations opened fire at Georgian law enforcers at the village of Pakhulani in Tsalenjikha district when they were patrolling in the direction of the village of Kalaghali. Armed militants took hostages among local inhabitants and disappeared from the scene of crime.
The accident happened at the village of Pakhulani at 12:00 PM. According to the Internal Ministry the accident happened at 2:15 PM. Abkhazian-Kazak band formations opened fire at the Georgian law enforcers from the village of Lekukhona in Gali district. Zurab Jejelava was wounded when he was patrolling together with other policemen and was driving the car.
Mzia Akobia, doctor of the first medical aid in the small town of Jvarzeni: “Jijelava was dead before we placed him the ambulance. He was wounded in head and leg. We can suppose that Jejelava was finished off by the shot in his head. As he was shot from a very short distance. His skull was seriously injured.”
According to witnesses the policeman was wounded while he was sitting in the car however he could not drive away from the place, got out off the car and ran away. He could not run long distance since he was wounded in leg.
Gela Kobalia, a local resident: “We saw an armed person get out of the armored vehicle, approach Georgian policeman and shoot in head… They were Abkhazians and Kazaks. Locals think that our policemen were betrayed by someone… Evidently they had exact information what time Georgian police was patrolling in the area. They used to patrol here at different times during 2-3 hours.”
Residents of Pakhulani state they knew that Abkhazian-Kazak group intended to attack on the villages of Lekukhona and Pakhulani. Russian soldiers did not allow them to enter the villages but the harassers managed to enter Pakhulani though roundabouts.
Russian-Abkhazian news agencies reported about the incident that Georgian side renewed attack in the second part of the day.
A statement of Lavrenti Mikvabia, coordinator of law enforcement structures in Gali district, is placed on the official site of de-facto President Sergei Baghapsh. He assessed the patrolling of special unit in Georgian villages as activities of illegal formations.
Lavrenti Mikvabia: “At 12:00 PM, during patrolling in the village of Saberio, Abkhazian frontiers noticed group of six armed people and started double shooting. At 3:30 PM Georgian militants tried to attack Gali district again and they started struggles for positions. Our frontiers managed to free the territory from attackers.  Having decoding radio-messages we learned that another attack from Gregorian side was connected with the attempt to take wounded policeman from the area.”
According to the Georgian Internal Affairs Ministry Abkhazians left mines on the scene of murder; they wanted to mine the area. 20 minutes before the incident Abkhazian-Kazak armed formation kidnapped 7 Georgians in the village of Lekukhona.
Joni Gogokhia, village governor of Pakhulani: “Armed militants detained Georgian men on the road. They are Roin Tsirghvava, Gia Kobalia, Gia Akhalaia, Zurab Kobalia, Zaur Akhalaia and Bezhan Charaia from Lekukhone. Abesalom Gogokhia is from Pakhulani. They were going to the funeral of their relative in Ghvazjbergi settlement in the village of Gantiadi. “
According to Gogokhia Georgian men from Lekukhone were already released from Gali militia station. Abesalom Gogokhia is still detained who will be charged for illegal crossing the border.
After the accident, observers from EU and UN visited Pakhulani. However, their assessments regarding the fact are not reported yet.