,,რომ ყოფილიყო საქართველოში დემოკრატია, სააკაშვილი ომს დაიწყებდა...?"
,,...რომ გქონოდათ დემოკრატია საქართველოში, სააკაშვილი ომს დაიწყებდა?" - გვკითხა გაერთიანებული სამეფოს პარლამენტის ლორდთა პალატის წევრმა, უილიამ ვოლასმა საერთაშორისო ურთიერთობების სამეფო ინსტიტუტში ,,Chatham House" -ში შეხვედრის დროს. ეს კითხვა ჩვენთვის საკმაოდ შთამბეჭდავი იყო.  „Chatham House" -ში ქართველ ჟურნალისტებს და არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლებს ის ხალხი შეგვხვდა, რომლებსაც ქართულ-რუსული კონფლიქტი დეტალურად აინტერესებს და ჩვენებურ ამბებს გვკეკითხებოდა.
ლონდონში ქართულ-ბრიტანული ორგანიზაცია ,,UGPN"-ის  და ბრიტანული ორგანიზაცია ,,ADAM SMITH INTERNATIONAL"-პროექტის, ანგარიშვალდებულების ლიდერები" ფარგლებში 5 ქართველი ჟურნალისტი წაგვიყვანეს. სწორედ ხუთმა ქართველმა ,,ლიდერმა“ საქართველოში არსებული ვითარება გაერთიანებული სამეფოს პარლამენტის, მედია-ორგანიზაციების, საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს გავაცანით.
პირველი შეხვედრა საერთაშორისო ურთიერთობების სამეფო ინსტიტუტში „Chatham House“-ში მოეწყო. აქ  საქართველოში მიმდინარე მოვლენებზე მოხსენება ქართულ-ბრიტანული ორგანიზაცია „UGPN"-ის დამფუძნებელმა ნიკოლოზ ლოლაძემ გააკეთა. საქართველოში არსებული მედიის თავისუფლების, სასამართლოს დამოუკიდებლობის, საარჩევნო სისტემის, პოლიტიკური ტერორის პრობლემების არსებობა იყო მოხსნების ძირითადი შინაარსი.
მოხსენების შემდეგ საუბარი კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა. ინგლისელმა წარმომადგენლებმა ბრიტანეთის საზოგადოებრივი მაუწყებლის ,,ბიბისის" ფილმი გაიხსენეს. სხვათა შორის, აღმოვაჩინეთ, რომ აღნიშნული ფილმი, რომელსაც ყველა რატომღაც „ფილმს რუსეთზე“ უწოდებდა, აბსოლუტურ უმრავლესობას ნანახი ჰქონდა.
„როგორ აპირებს თქვენი ქვეყანა აღნიშნული სიტუაციიდან გამოსავლის პოვნას...რა იყო ის რაც ვარდების რევოლუციის შემდეგ მიიღეთ და ასევე რა იყო ის რაც ვარდების რევოლუციის შემდეგ დაკარგეთ?“ - კითხლობდნენ სტუმრები. სტუმრებს შორის ბრიტანული გავლენიანი გაზეთ „გარდიანის“ და ასევე „ბიბისის“ ჟურნალისტებიც იყვნენ.
ბრიტანელების დიდი ინტერესი ქართულ-რუსული ომის დეტალებს არ სცილდებოდა. ლორდმა უილიამ უოლასმა გვკითხა: „კარგით დავუშვათ თქვენს ქვეყანაში დემოკრატიაა და თავი დავანებოთ იმ ფაქტს, რომ თქვენს პრეზიდენტს ბევრი „არაადეკვატურს“ უწოდებს (აქ ბრიტანელებმა საკმაოდ უხეში სიტყვა “stupid” გამოიყენეს - ავტ), დაიწყებდა თუ არა ომს სააკაშვილი?" - იყო მოჭრილი კითხვა.
„თუ ქვეყანაში იქნება თავისუფლება მედია, დამოუკიდებელი სასამართლო, ნორმალური საარჩევნო კანონით არჩეული ხალხის ხელისუფლება, მაშინ მაღალი იქნება ხელისუფლების ანგარიშვალდებულება ხალხის მიმართ. ასეთი ხელისუფლება კი არ გადადგამს ისეთ ნაბიჯს, რომელიც საზოგადოებას და მთელ ქვეყანას კრიზისულ და გამოუვალ მდგომარეობაში ჩააგდებს", - მიიღეს პასუხი ბრიტანელებმა.
ჩემთვის და ნინო ზურიაშვილისთვის საკმაოდ მნიშვნელოვანი გამოდგა ბრიტანული ორგანიზაცია ,,ARTICL 19"-ის წარმომადგენლებთან შეხვედრა. ამ ორგანიზაციამ ჯერ კიდევ 2003 წელს გადაცემა ,,60 წუთის" ჟურნალისტის ნინო ზურიაშვილის დასაცავად მწვავე განცხადებები გააკეთა. მაშინდელი ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ ჟურნალისტების წინააღმდეგ განხორციელებული ტერორი ამ ორგანიზაციამ მაშინაც დაგმო. „ARTICL 19"-ის წარმომადგენლებმა დაგვიდასტურეს, რომ ისინი  2006 წლიდან საქართველოში არსებული მედიის მდგომარეობით აღარ ინტერესდებიან.
„ჩვენ მაშინ აქტიური თანამშრომლობა გვქონდა თავისუფლების ინტიტუტთან, თუმცა ისინი შემდეგში ხელისუფლებაში მოვიდნენ. გარდა ამისა, ჩვენი ძალისხმევით ქართულ კანონმდებლობაში გარკვეული ცვლილებები შევიდა, მიიღეს გამოხატვისა და სიტყვის თავისუფლების შესახებ კანონი, ასევე შექმნეს საზოგადოებრივი მაუწყებელი. ჩვენ მაშინ მივიჩნიეთ, რომ ხელისუფლება დემოკრატიის განვითარებისთვის ნაბიჯებს დგამს და ამდენად ჩვენი მოღვაწეობა საქართველოში შევაჩერეთ" - გვითხრა საერთაშორისო ორგანიზაციის წარმომადგენელმა.
„ჩვენ გვინდა რომ ის ურთიერთობა აღვადგინოთ, რომელიც არსებობდა ქართველ ჟურნალისტებსა და თქვენს ორგანიზაციას შორის. აგერ ორი ადამიანი ვართ, მე და საბა, რომლებსაც ჩვენს კისერზე გამოგვიცდია თქვენი თანადგომა და მხარდაჭერა. ცოტა ყურადღება მოგვაქციეთ. საქართველოში არსებობს ერთი ტელევიზია „რუსთავი 2", რომელიც პირდაპირ ხელისუფლების კონტროლირებადია და სწორედ ამის გამო შეაჩერეს გადაცემა „60 წუთი“, სადაც ვმუშაობდი. დანარჩენი ტელევიზიები არიან ფსევდო -„რუსთავი 1“, „რუსთავი 2“ და „რუსთავი 3“... ერთადერთი თავისუფლება ტელეკომპანია ,,კავკასიაზეა", რომელიც თავისი მასშტაბით მცირე დიაპაზონს მოიცავს. ბოლო ხანებში სტუდია „მაესტრომ" ლიცენზია მოიპოვა. ახლა სწორედ სტუდია „მაესტროს" სჭირდება დახმარება, რომ მან ლიცენზია მთელ საქართველოში მაუწყებლობის უფლების შესახებ მოიპოვოს", - უთხრა მათ ნინო ზურიაშვილმა.
დანარჩენი შეხვედრები ოფიციალურ წარმომადგენლებთან - გაერთიანებული სამეფოს პარლამენტში გვქონდა. საქართველოში არსებულ ვითარებაზე მათ დეტალურად მოვუყევით. როგორც აღმოჩნდა, უმრავლესობა ვინც ჩვენ შეგვხვდა საქართველოში ნამყოფი იყო, ძირითადად ომის პერიოდში. მომდევნო დღეს ბიბისის ტელევიზიაში სწორედ იმ ადამიანს შევხვდით, რომლის სტუდიაში მომზადდა „ფილმი რუსეთზე“... აღნიშნულ ფილმში საქართველოს ხელისუფლება არაადეკვატურ ქმედებაში და ომის თავიდან არაცილებაში დაადანაშაულეს.
ერთი სიტყვით, ქართველი „ანგარიშვალდებულების ლიდერები" ლონდონიდან ახალი გეგმებით დავბრუნდით. სტაჟირება ლონდონის შიდა აუდიტის (ჩვენებური კონტროლის პალატა) ოფისში, ფინანსთა სამინისტროში, ბიუჯეტის მონიტორინგის განმხორციელებელ ორგანიზაციებში, ადამ სმიტის ინსტიტუტში, გაზეთ „ფაინენშელ თაიმსის“ რედაქციაში გავიარეთ.
საქართველოში დაბრუნებისას აეროპორტში ჟენევაში მიმავალი ქართველი პოლიტიკოსები და თითქმის ყველა არხის ცნობილი ტელეჟურნალისტი დავინახე. ჩემთვის გავიფიქრე, ნახე რამდენ თანხას ხარჯავს ხელისუფლება ,,რუსთავი1",,, რუსთავი 2", ,,რუსთავი 3" და ,,აჭარა"-ს ჟურნალისტების საზღვარგარეთულ ვოიაჟებისთვის-მეთქი.
მეორე დღეს ყველა საინფორმაციო საშუალებამ ერთი და იგივე ტექსტით დაიწყო - ,,ჟენევაში ქართველებმა აქცია მოაწყეს"...  თუკი ყველა ტელევიზია ერთი და იგივე ინფორმაციას მიაწვდის ხალხს, მაშინ რაღა საჭიროა პირველი არხის, რუსთავი 2, იმედის და აჭარის ტელევიზიების ჟურნალისტებისთვის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ათასობით ლარის გამოყოფა იმისათვის, რომ მათ სამთავრობო ვოიაჟებში მონაწილეობა მიიღონ. ლონდონის აუდიტის პალატა ამაზე დასკვნას დაუდებდა პრემიერ გორდონ ბრაუნს, რომ იგი ბიუჯეტის ფულს არამიზნობრივად და არაეფექტურად ხარჯავს, - გავიფიქრე ჩემთვის.

“ Saakashvili Prevented from Making War … If Georgia was Democratic Country!!!
“Would Saakashvili have started a war if there had been democracy in Georgia?” asked Lord William Walas, Member of UK Parliament at the meeting in “Chatham House”, Royal Institute of International Relations. This question was very impressive for listeners from Georgia. People are deeply interested in Georgian-Russian conflict met Georgian journalists and NGO representatives in Chatham House; they inquired the details about the conflict.
Five Georgian journalists were invited by the Georgian-British Organization “UGPN” in London and British Organization “ADAM SMITH INTERNAITONAL” to participate in the project “Accountable Leaders.” Five Georgian “leaders” introduced representatives of the British Parliament, media-organizations and international organizations about the current situation in Georgia.
First meeting took place in Chatham House, the Royal Institute of International Relations. Nikoloz Loladze, founder of the Georgian-British Organization “UGPN”, made a speech about what all was happening in Georgia. The main topics of his speech were freedom of Georgian media, independence of judiciary system, election system, and problems of political repression.
The meeting continued with dialogue session following the speech. Those represented from the English representatives mentioned the BBC documentary film, which almost everybody had seen this film, which covered many issues about Russia.
In terms of the current situation, such questions were asked: “How does your country intend to overcome current problem? What have you gained from Rose Revolution and what have you lost since the revolution?”  Journalists for influential British newspaper “Guardian” and TV Company BBC were present to hear the responses.
British journalists were the most interested in only wanting more about details of Georgian-Russian war. Lord William Wolas asked: “Let’s say that your country is democratic and for now that many people call your president an “inadequate person” (here British have lots of crude words are used the Georgian president, “stupid”) but was it possible that Saakashvili was able to start a war?”
“If there is independent media, court and government elected through fair elections than Georgian authority will have sense of accountability to its people. Such government will never take a step that will lead the entire country to an unresolved crisis situation,” and in the UK the leadership is answerable to the people.
Meeting with the representatives of the British Organization “ARTICLE 19” proved to be very important for me as well as Nino Zuriashvili, a journalist. The organization hosting the event has a track record and has come out with strong statements in the past in protecting Nino Zuriashvili back in 2003 when she worked for TV Program “60 Minutes” – an investigative program for TV Company “Rustavi2”. Then, “ARTICLE 19” condemned the terror carried out at the time against journalists from then governmental power ministries. However, since 2006 ‘ARTICLE 19” has confirmed that they have not been interested in the Georgian media situation.
“Then we actively cooperated with Liberty Institute but afterwards this NGO became part of the government. In addition, some amendments were introduced to the Georgian legislation based on our suggestions; they adopted the law on the right of expression; they also established public broadcasting. We then considered that your government was taking steps towards democratic developments of your country and we stopped our activities in Georgia,” said representative of the international organization.
‘We want to restore old cooperation of your organization and Georgian journalists; here we are two Georgian journalists, Saba and I, who have experienced your support and assistance. Pay least attention to us. There is one TV Company “Rustavi 2” in Georgia that is controlled by the authority and that’s why they canceled my program “60 Minutes”. Other TV Stations are pseudo Rustavi 1, Rustavi 2 and Rustavi 3… TV Company “Kavkasia” is the only independent company but only has a small coverage area, and does not broadcast on a national level.  Recently TV Company “Maestro” was granted a license and now they need assistance to obtain a license to allow them to cover all of Georgia,” told Nino Zuriashvili to the representatives of ARTICLE 19.
Other meetings were held with governmental representatives, like UK Parliament. We told all the details about the current situation in Georgia. Most of the officials who met us had been to Georgia, mostly during the war. Next day we met a person in BBC office who had prepared “Film about Russia” in his studio. In this film, the Georgian government is blamed for not taking preventive measures to avoid the Georgian-Russian war back in August.
All in all, Georgian accountable leaders arrived from London with some new ideas. We took internship course at London Internal Audit (similar to Georgian Chamber of Control), Ministry of Finances, budget monitoring organizations, Adam Smith Institute and at the editorial-board of “Financial Times.”
On our return to Georgia, I met Georgian politicians and famous journalists of almost every Georgian TV Companies on the Georgian air carrier and they were flying to Geneva. I just thought how much money Georgian government wastes on the journalists of “Rustavi 1,” “Rustavi 2”, “Rustavi 3” and “Adjara” and paying for all these foreign trips.
On the next day news programs of all TV Companies started their time with the same text “Georgians held demonstration in Geneva”… If all Georgian TV Companies release one and the same information, and that begs the question as why budgetary money should be wasted. Untold amounts of GEL are spent on journalists from various companies for such trips.  Under such circumstances, I thought that if this was in the UK, the London Audit Chamber should have prepared conclusion to Prime-Minister Gordon Braun about the unreasonable and inefficient expenditure of the budget.