ტრეფიკინგის წინააღმდეგ მებრძოლ ნუგზარ სულაშვილს ტრეფიკერობაში ადანაშაულებენ
ნუგზარ სულაშვილს, რომელმაც  ოთხი წლის წინ  საფრანგეთში პოლიტიკური თავშესაფარი ითხოვა ლტოლვილის სტატუსი დღემდე არ მიუღია. სულაშვილი საქართველოში იმ არასამთავრობო ორგანიზაციის დირექტორი იყო, რომელიც ტრეფიკინგს ებრძოდა. საფრანგეთი ამ სტატუს უარს უცნობ ინფორმაციაზე დაყრდნობით არ ანიჭებს. ამ ინფორმაციის საფუძველზე, ნუგზარ სულაშვილი ტრეფიკინგში თავად იყო ჩაბმული. სულაშვილი ინფომაციის წყაროს დასახელებას, საკითხის გარკვევასა და მისთვის ლტოლვილის სტატუსის მინიჭებას მოითხოვს.
humanrights.ge სულაშვილს საფრანგეთში დაუკავშირდა.
-ბატონო ნუგზარ მოგვიყევით საქართველოში თქვენი საქმიანობის შესახებ.
- „მიგრანტთა და უცხოელ მოქალაქეთა უფლებებისა და უსაფრთხოების დაცვის საერთაშორისო ცენტრი“ ტრეფიკინგზე  2000 წლიდან მუშაობდა. ეს ჯერ კიდევ ის პერიოდია, როდესაც საქართველოში ამ პრობლემაზე არც საუბრობენ. 2002 წლიდან ორგანიზაცია  ტრეფიკინგის მსოფლიო კოალიციაში გაერთიანდა.  ჩვენ მაშინ ხმაურიანი განცხადებებით გამოვედით. ვამბობდით, რომ ტრეფიკინგი საქართველოში საკმაოდ გავრცელებული  კრიმინალური ქმედებაა, რომელშიც მონაწილეობას მაღალი თანამდებობის პირები იღებდნენ. ამას მნიშვნელოვან მასალებზე დაყრდნობით ვაცხადებდით, კვლევა გვქონდა ჩატარებული.  განცხადებას მნიშვნელოვანი გამოხმაურება მოჰყვა. ოფიციალური სტრუქტურები ჩემს მიმართ სისხლის სამართალის საქმის აღძვრას ითხოვდნენ. მე, ჩემის მხრივ, დეპუტატებთან დაკავშირებით ყველა დოკუმენტაცია პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა კომიტეტს გადავეცი და გამოძიება მოვითხოვე.
ამ საკითხს ამერიკის შეერთებულმა შტატები და მიგრაციის მსოფლიო ორგანიზაცია გამოეხმაურნენ. მათ განაცხადეს, რომ თავადაც ფლობდნენ ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ ხელისუფლების და პარლამენტის წევრები უკანონო მიგრაციას უწყობდნენ ხელს.
2001 წლის 2 იანვარს მე და ჩემი ოჯახის წევრები სხვა ქალაქში გადავედით, რადგან ინფორმაცია გვქონდა, რომ ჩვენს ოფისზე თავდასხმას აპირებდნენ. საბუთების გადამალვაც გადავწყვიტე. ამ ინფორმაციამ გაჟონა და როცა რუსთავის გზატკეცილზე მივდიოდით, დაგვაყაჩღეს. დოკუმენტაციის დიდი ნაწილი განადგურდა, თუმცა ამით ყველაფერი არ დასრულებულა. ჩვენ არა მხოლოდ დოკუმენტაციას, არამედ იმ დაზარალებულების მონათხრობსაც ვეყრდნობოდით, რომლებიც ჩვენს ოფისში რეაბილიტაციას გადიოდნენ. ამიტომ დაწვრილებით ვიცოდით, რა გზებით ხდებოდა ამ ადამიანების ტრეფიკინგი. ყველა მათგანი იყო მოწმე იმისა, რომ ამ დანაშაულში მაღალი თანამდებობის პირები მონაწილეობდნენ.
-რა ბედი ეწია ამ დოკუმენტებს?
- ეს დოკუმენტაცია როგორც უშიშროების კომიტეტს, ასევე პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა კომიტეტს, როლანდ გილიგაშვილს გადავეცით. მოგვიანებით, გილიგაშვილი ჩემს დაპატიმრებას მოითხოვდა. მე  თანახმაც ვიყავი, ჩემს წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღძრულიყო, რადგან სასამართლო პროცესზე ჩემს ხელთ არსებული დოკუმენტებით სიმართლეს დავამტკიცებდი. მაგრამ მოგვიანებით ჩემი დაპატიმრებისგან თავი შეიკავეს, ალბათ არ სურდათ ამ საკითხის მეტად გახმაურება.
გარდა ამისა, ორგანიზაციამ  2001-2002 წლებს ანგარიში მოამზადა. გამოქვეყნებამდე ეს ინფორმაცია პარლამენტს გადაეცა, მაგრამ პარლამენტის საპროცესო კომიტეტიდან ანგარიში უგზო-უკვლოდ დაიკარგა. ვინ და რატომ დაკარგა, დღემდე გაურკვეველია.
- არის ინფორმაცია, რომ თქვენს ოჯახზე ზეწოლა იყო.
- 2002 წლის 15 ივლისს ჩემს ოჯახზე შეიარაღებული თავდასხმა მოხდა. მიზეზი ისევ დოკუმენტაციების გატაცება იყო. პოლიციამ ერთ-ერთი თავდამსხმელი დააკავა, თუმცა მისი პიროვნება გაასაიდუმლოვა. მოგვიანებით გაირკვა, რომ ის პოლიციის თანამშრომელი იყო.
ამის შემდეგ აშშ-ში გავემგზავრე, სადაც ჩვენ და კოალიციამ ტრეფიკინგთან დაკავშირებით საკმაოდ ვრცელი მასალა მოვიპოვეთ. გვქონდა ჩანაწერები, სადაც ქართველი მანდილოსნები საუბრობდნენ, თუ როგორ ხდებოდა მათი ტრეფიკინგში ჩაბმა. როდესაც ჩამოვედი, უშიშროების კომიტეტის  სპეცსამსახურის თანამშრომლებმა აეროპორტშივე დამაპატიმრეს. ამას მძიმე შედეგი მოჰყვა, რადგან დაზარალებული ქალბატონების ოჯახების წევრებზე ზეწოლა დაიწყო. მოგვიანებით, ამ ადამიანებმა გვთხოვეს, ამ თემაზე აღარ გვესაუბრა. ამ პერიოდში საქართველოს ხელისუფლება მაქსიმალურად ცდილობდა, ეს თემა კვლავაც ტაბუდადებული დარჩენილიყო. მაშინ შევარდნაძეს ღია წერილით მივმართე და ძალოვანი სტრუქტურების მაღალი თანამდებობის პირების თანამდებობიდან გათავისუფლება, მათი პასუხისგებაში მიცემა მოვითხოვე. ეს წერილი უპასუხოდ დარჩა. ჩემი აყვანა წერილის გამოქვეყნებიდან მეორე დღესვე მოხდა, დაიწყო ყოველდღიური სირბილი , პროკურატურაში, დაკითხვები, მუქარები...
2003-2004 წლებში საქართველოში პოლიტიკური ვითარება ძალიან დაიძაბა, განუკითხაობა იყო. სწორედ ამ დროს ტელეკომპანია „მზის“ ეთერში ჟურნალისტური გამოძიებები გავიდა, რომლიც პირველწყაროც მე ვიყავი. გამოძიებაში ნაჩვენები იყო, რომ ტრეფიკინგით დაკავებულ კლანებს თანამდებობის პირები მფარველობდნენ.
საუბარი იყო 14 წლის გოგონაზე, რომელიც გურჯაანიდან გაიტაცეს.  გოგონას დედამ გურჯანის პოლიციას მიმართა. პოლიცია მისი ადგილმდებარეობის შესახებ ინფორმაცია ფლობდა, მან გოგონას დაბრუნებისთვის ფული მოითხოვა.  პოლიციის უფროსი როლანდ გილიგაშვილის ძმა იყო. საბოლოოდ მშობლებმა ვერ მოახერხეს ამ თანხის შეგროვება და ბავშვი დღემდე დაკარგულია.
ამ საქმეში შინაგან საქმეთა სამინისტრს საგამოძიებო განყოფილების თანმაშრომლებიც იყვნენ გარეულები. გოგონას დასაბრუნებლად გარკვეულ საზღაურს ისინიც ითხოვდნენ.
ჩვენ შსს-დან კვინტრაძეების  კლანის ერთ-ერთი წევრის ვაჟის დაკითხვის ოქმები მოვიპოვეთ. ამ ბიჭის მონათხრობით, 14 წლის გოგონა სახლში ნარკოტიკებით გაბრუებული მიიყვანეს და ის იქ მამამისმა გააუპატიურა. ის ყვებოდა იმასაც თუ როგორ ეხვეწებოდა მშობელს, ბავშვისთვის ხელი არ ეხლოთ.
ამ საქმეში ფიგურირებდა ვინმე მთვარისა ილაშვილიც, რომელიც კახეთის მაშტაბით ეწეოდა ტრეფიკინგს. ეს არ იყო უმნიშვნელო ფაქტი, ამიტომ მუქარის ზარები სტუდიაში ყოფნის დროსვე დაიწყო. მეორე დღეს  სამართალდამცავებმა ამ გადაცემის ჩანაწერი „დააპატიმრეს“.
ამის შემდეგ, 2004 წლის 26 მაისს ჩემი ქალიშვილის გატაცემის მცდელობა იყო. სახალხო დამცველის მოვალეობის შემსრულებელს, თემურ ლომსაძეს მივმართე. მან მითხრა, რომ ვერაფრით დამეხმარებოდა და  ჩემი გადარჩენის ერთადერთი გზა ქვეყნის დატოვება იყო. მირჩია, რომელიმე ქვეყანაში პოლიტიკური თავშესაფარი მეთხოვა. თან ამ დროს ტელეკომპანია „მზის“ საშუალებით კიდევ ერთი ინფორმაცია გავრცელდა, რომლის პიველწყარო ასევე მე ვიყავი. საუბარი იყო იმაზე, რომ საქართველოს ასამდე მოქალაქე საბერძნეთის საზღვარზე არალეგალურად გადაჰყავდათ. ამის შემდეგ ზეწოლა კიდევ უფრო გაიზარდა, რამაც საქართველოს დატოვება მაიძულა. ჩავედი საფრანგეთში და პოლიტიკური თავშესაფარი ვითხოვე.
თუმცა თქვენთვიც ლტოლვილის სტატუსი დღემდე არ მოუნიჭებიათ.
- საფრანგეთში ხელცარიელი არ ჩავსულვარ. ამ ქვეყნის შესაბამის სამსახურებს გააჩნდა ინფორმაცია ჩემი მოღვაწეობის შესახებ. ასევე მათ ამ დანაშაულების დამამტკიცებული დოკუმენტაციაც გადავეცი.
მაგრამ  ასევე გავრცელდა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ მე თავად ვიყავი ტრეფიკინგში ჩართული.  ვისგან წამოვიდა ეს ინფორმაცია, ამის თქმა ზუსტად არ შემიძლია. 4 წელია ჩემი ადვოკატები ითხოვენ,  წყარო დასახელდეს, წარადგინონ ერთი დამამტკიცებელი დოკუმენტი მაინც, რომელიც ჩემს მაკომპრომეტირებელ მასალას შეიცავს. მსგავსი დოკუმენტი დღემდე არ მიგვიღია. ეს ალოგიკური და არასერიოზულია.

Nugzar Sulashvili, Trafficking Fighter is Trafficker?
Nugzar Sulashvili sought political asylum in France four years ago. However, he has not been granted received refugee status. Sulashvili was director of Georgia based organization that fought against human trafficking in Georgia. France refuses to grant the status based on most strange information that claims that Nugzar Sulashvili himself has actually been involved in human trafficking. Sulashvili requests to investigate his case and grant status of political refugees. www.humanrights.ge was able to in get touch with Sulashvili in France.
Mr. Nugzar, can you tell us about your activities in Georgia.
“International Center for the Protection of the Rights and Security of Migrants and Foreign Citizens” worked on trafficking since 2000. It was the time when this problem was not widely discussed in Georgia. Since 2002 the organization joined World Coalition against Trafficking, which was kicked off with boisterous statements at the time. We claimed that human trafficking was endemic in Georgia and even some high-ranking officials were involved in this illegal activity. We came out with these kinds of statements as we had access to some important evidence. In addition, we conducted investigation into the actual practice.  There was a great reaction to our statements with a substantial degree of fallout. Official structures even came out with the demand to launch criminal prosecution against me. In reply to their intentions I provided the procedural committee of the Georgian Parliament with all documentations on various MPs and petitioned the Parliament to start an investigation on them.
Both American and the International Organization for Migration responded to the situation and stated that they also had information about the involvement of high-ranking governmental officials and MPs in the act of illegal migration.
On January 2 2001 my family and I moved to another city of Georgia, as we had been informed certain people intended to attack my office. I decided to conceal our documents, so that the evidence would be protected.  Unfortunately, however, information became known and on our way to Rustavi we were attacked.  The greater part of the documents was destroyed.  However, the story did not end here, and our problems were only starting. Our information was based not only our documentation but also the stories of trafficked victims who had applied to our organization for rehabilitation asssistance. So, we had detailed information how these people had become victims in the first place. All of them could act as witnesses which would prove that high-ranking officials were actually involved in the crime.
-What happened with those documents?
-We handed those documents to the Committee of Security and specifically, Roland Giligashvili, chairperson of the procedural committee of the Georgian Parliament. Later, Giligashvili wanted to have me arrested. I concurred on the demand to open a criminal prosecution against me because I could prove my truth during the trial. However, later they canceled decision on my imprisonment. It was evident that they did not want to attract more attention to the issue.
Moreover, our organization prepared a report for 2001-2002. What happened next is rather suspicious, even before the actual report was published we had provided the report to the parliament and the document mysteriously disappeared from the procedural committee. We have not to date determined who was responsible for losing the report and what were the circumstances of its disappearance.
-According to the news your family was harassed.
-On July 15 2002 my family was attacked by armed people. The aim of the attack was designed to grab my documents. Police arrested one of the harassers but his actual identity was never announced. Later, we could only learn that he was a policeman.
Afterwards that I went to the United States and we and the Coalition were able to substantial plenty of materials about the trafficking. We had recordings of Georgian women retold how they had been the victims of trafficking. When I arrived in Georgia, special unit of the Committee of Security arrested me at the airport. My investigations in the United States brought about grave results because the families of those women who we interviewed in America had been abused. Later, those people requested us not to speak about their problems. In that period, Georgian authority did their best to leave the issue as something that was not up for discussion and taboo. Then I sent open letter to President Shevardnadze and requested him to fire some high ranking officials from law enforcement bodies and to bring about their imprisonment as well. My letter was never answered/ I was arrested next day I sent the letter; and we started to visit prosecutor’s office every day, they endlessly interrogated and threatened me ….
In 2003-2004 the political situation became very tense in Georgia. At that moment, TV Company “Mze” aired journalistic investigations that were prepared based on my information as the original source. The investigation showed how high-ranking officials had protected organized groups of traffickers.
The investigation was about a girl of 14 who was kidnapped from Gurjaani. The mother applied to the Gurjaani Police station for assistance. The police had information about her location and demanded money in exchange of her return. The head of Gurjaani police department was the brother of Roland Giligashvili. Finally, the parents could never collect the requested amount and the girl is still missing to this day.
Officials from the investigation department of the Georgian Internal Ministry were involved in this crime. They also demanded a ransom for the return of the girl.
We were able to get hold the interrogation protocols of the son of one of the members of Kvintradzee’s criminal clan. The boy said that fourteen-year-old girl was brought to their house under the influence of drug, and how his father had raped her at home; the boy said that he had urged his father not to touch the girl.
Mtvarisa Ilashvili was also involved in this crime; this woman is thought to be a famous trafficker in Kakheti region. It was very important information so while we were in the studio of the TV Company, threatening telephone calls were made. Next day, law enforcers “arrested” the recording of the journalistic investigation.
After that, on May 26, 2004 they attempted to kidnap my daughter. I applied to Temur Lomsadze, interim Public Defender. He said he could not assist me and the only way out of my problems was for me to leave the country. He advised to seek political shelter in any country. At the same time TV Company “Mze” had aired information where I was quoted as the original source. There we stated that nearly 100 Georgian citizens were assisted to cross the border of Greece illegally. After that, oppression on me increased and I had to leave Georgia. I then requested political shelter in France.
-However, you have not been granted with the status of a political refugee.
-I arrived in France with plenty of information. Corresponding organizations of this country had information about my activities. I handed them all materials that I had.
Nevertheless, information was then distributed that I was personally involved in trafficking. I cannot state who exactly initiated this disinformation. My attorneys have been trying to find out who was the source of this information for 4 years because we need them to provide documents against me. However, we have not received any documents yet. All what has transpired is illogical and proved to be not at all serious.