გაქცეული პატიმრებისთვის დაპირებული შეღავათები აღარავის ახსოვს
აგვისტოს მოვლენების დროს გაქცეული პატიმრები ქუთაისის ციხეში შიმშილობენ. მათი მოთხოვნა გამოძიების სამართლიანად  წარმათვაა. პატიმრები დაახლოებით ათი დღის წინაც შიმშილობდნენ, მაგრამ ციხის საზოგადოებრივი კონტროლის ჯგუფის ხელმძღვანელთან შეხვედრის შემდეგ აქცია შეწყვიტეს. იმის გამო, რომ პრობლემები არ მოგვარებულა, შიმშილობა ისევ განახლდა.
12 აგვისტოს ხონის №9 საერთო და მკაცრი დაწესებულებიდან 152 მსჯავრდებული გაიქცა. განსასჯელთა უმრავლესობის მიმართ საქმე სისხლის სამართლის კოდექსის  379-ე მუხლის მე-2 ნაწილით აღიძრა (თავისუფლების აღკვეთის მოხდის ადგილიდან, პატიმრობიდან ან ბადრაგირებისას გაქცევა). გაქცეულთაგან 27 პატიმარს  გამოძიება აღნიშნული დანაშაულის გარდა წინასწარი პატიმრობის ან სასჯელაღსრულების დაწესებულების საქმიანობისთვის ხელის შეშლასა და ამ საქმიანობის დეზორგანიზაციაში ადანაშაულებს (ს.ს.კ. 378-ე მუხლი). არიან ისეთებიც, ვისაც ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 378 მე-2 მუხლით ედებათ (სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში, დროებითი ყოფნის იზოლატორსა და ჰაუპტვახტში მოთავსებული პირის მიერ აკრძალული საგნის შენახვა, ტარება ან სარგებლობა).  პატიმრები აცხადებენ, რომ ჩამოთვლილთაგან არცერთი ჩაუდენიათ და გამოძიება არასწორად წარიმართა.
„ჩვენთან შეხვედრისას პატიმრებმა აღნიშნეს, რომ სასჯელაღსრულების დაწესებულებიდან გაქცევა ქვეყანაში არსებული საომარი მოქმედებებით იყო განპირობებული. კერძოდ იმ ფაქტით, რომ დაიბომბა დაწესებულების ახლომდებარე ტერიტორია, სამხედრო ბაზა. ირგვლივ ცვიოდა ე.წ. მანათობლები, იბომბებოდა მათი ოჯახების საცხოვრებელი ადგილები და ა. შ. განსასჯელთა მონათხრობის მიხედვით, გამოძიება შეღავათების გამოყენების სანაცვლოდ მათგან თანამშრომლობას და გაქცევის ორგანიზატორების დასახელებას ითხოვს“, - ამბობს სახალხო დამცველის აპარატის დასავლეთ საქართველოს რეგიონული სამმართველოს უფროსი მადონა ბასილაძე.
პატიმართა გაქცევის დღესვე მაშინდელმა იუსტიციის მინისტრმა ნიკა გვარამიამ პატიმართა ოჯახის წევრებს მიმართა, მიეწვდინათ ხმა მათი ახლობლებისთვის და სამართალდამცავებს საკუთარი ნებით ჩაბარებოდნენ. გვარამია პირდაპირ ეთერში დაპირდა გაქცეულებს, რომ ამ შემთხვევაში მათ სასჯელი შეუმსუბუქდებოდათ. როგორც ჩანს, დაპირება დაპირებად დარჩა. ერთ-ერთი გაქცეულის მიმართ, რომელიც სამართალდამცავებს გაქცევიდან მესამე დღეს ჩაბარდა, შეღავათები დღემდე არაა გამოყენებული.
„პატიმართა ნაწილი ამბობს, რომ დაკავების დროს დუმილის უფლება გამომძიებლის მითითებით გამოიყენეს. დღეისთვის ისინი გამომძიებლის მიერ შეთავაზებული ჩვენების ხელმოწერით დადასტურებაზე უარს აცხადებენ“, - განმარტავენ სახალხო დამცველის აპარატის დასავლეთ საქართველოს რეგიონულ სამმართველოში.
მსჯავრდებულები და მათი ოჯახის წევრები დასავლეთ საქართველოს პროკურატურას საქმის არაობიექტურად გამოძიებაში ადანაშაულებენ.
„შეიძლება, რომ ისინი, ვინც სამართალდამცავებმა დააკავეს და ვინც საკუთარი ნებით ჩაბარდა, ერთნაირად დასაჯონ?! ესაა ქართული მართლმსაჯულება?! პროკურატურა ზეწოლას ახდენს. პატიმრებს სასჯელს „ტენიან“. ეუბნებიან, თქვი, რომ ესა და ეს ადამიანები იყვნენ გაქცევის ორგანიზატორებიო. აი, ასეთი სასამართლო და პროკურატურა გვყავს ჩვენ. ასეთი სამართალდამცავების ხელშია ეს ხალხი“, - ამბობს ერთერთი პატიმრის ახლობელი.
მიუხედავად იმისა, რომ როგორც პატიმარები და ასევე ციხის საზოგადოებრივი კონტროლის ჯგუფი ითხოვს, შეიქმნას გამოძიების შემსწავლელი კომისია, სწორად წარიმართოს გამოძიება და გაითვალისწინონ დაპირებული შეღავათები, პატიმართა ნაწილს საპროცესო შეთანხმება უკვე გაუფორმდა.

Lockdown on “Deal” for Escaped Prisoners during Russian-Georgian War
The prisoners that escaped from prison during August war are now hunger striking in Kutaisi Prison #2. They demand that the investigation on their escape be fairly investigated. The prisoners have been hunger striking for 10 days already. However, after having met with the head of Public Control Group of Kutaisi Prison, # 2 they temporarily stopped their protest but out of their frustration they again renewed their protest because their demands were not being fulfilled.
A total of 152 convicts escaped from Khoni General and Strict Prison # 9 on August 12, 2008. Most of them faced additional charges based on Part II (escaping from a penitentiary institution, from prison, or from a prison guard), which is covered under Article 379 of the Criminal Code of Georgia. In addition, 27 prisoners face additional charges for obstructing and creating havoc in the work of a preliminary detention or penitentiary institutions, and that is covered under Article 378 of the Criminal Code of Georgia. Some are charged based on Part II of Article 378 of the Criminal Code of Georgia (preservation, carriage and usage of an illegal object in their temporary detention cell and/or the guardroom. The prisoners say that all charges are bogus and the investigation was incorrectly conducted.
“The prisoners told us that they fled because they were scared in because the Russian-Georgian war, especially since there was a military base nearby the Khoni Prison (the place where they were serving out their sentence during the August war). It was bombed, and military flares had been dropped. Family members of the prisoners also faced danger as a result of Russian bombs - the overall the situation was extremely tensed. The inmates were afraid that the prison would be hit as well, and it was only natural that they fled out of safety. The prisoners say that the investigators are demanding that they would cooperation with the investigation and to openly named the ring leader the escape that some of benefits would be afforded them,” says Madona Basiladze, head of West Georgia Regional Division of the Public Defender’s Office.
Nika Gvaramia, Minister of Justice of Georgia addressed the families of the fled prisoners on the day of escaped appeared on live air and requested that they somehow contact their relatives and advised them to turn themselves in to law enforcers on their own. Nika Gvaramia said if they did so they would not face heavy sentences for having escaped. It is now clear that this promise was not kept. One of the prisoners who surrendered on the third day of the escape faced a heavy sentence.
“Some prisoners say that they used the right to remain silent under the instructions of an investigator during their arrest. However, now they refuse to sign the testimony investigators wrote for,” says the representative of the West Georgia Regional Division of the Public Defender’s Office.
The prison break suspects and their family members have since accused the West Georgia Prosecutor’s Office in not holding fair and an unbiased investigation, and that the deal for prisoners to turn themselves in was broken.
“It is unfair when people who were arrested by the law enforcers and those who surrendered be punished in exactly the same way! Do you call that Georgian justice?! The prosecutor’s offices has misled the prisoners and tricked the prisoners into naming the ringleaders of the prison break. It is apparent the kind of court and prosecutor’s office we have, and these persons are the ones who are allowed to decide over the fate of people,” says an associate of one of the prisoners.
Even though prisoners and Prison Public Control Group have several demands such as to create a commission on how the investigation was actually held; that new investigation on the escape be opened and the earlier promises made to the prisoners for certain benefits be fulfilled. Despite this, plea bargain agreements have been already made with some prisoners in this matter.