სიკვდილ-სიცოცხლის ზღვარზე...
ჯანდაცვის სისტემაში განხორციელებული ცვლილებების შედეგად ონკოლოგიური ავადმყოფები ზარალდებიან. სახელმწიფოს მხრიდან ამ დაავადების მკურნალობისათვის წლების განმავლობაში გამოყოფილი 70%-იანი დაფინანსების მოდელი აღარ არსებობს. ჯანდაცვის სამინისტროში დაგეგმილი ცვლილებების შემდეგ მხოლოდ რამდენიმე კონკრეტული პროგრამა დაფინანსდება. თანადაფინანსების ძველი მოდელი იმოქმედებს 60 წელს გადაცილებულ პაციენტებზეც. იმ ადამიანებმა კი, რომლებიც ამ კატეგორიებში ვერ ხვდებიან, საკუთარ ჯანმრთელობაზე თავად უნდა იზრუნონ. ოფიციალური სტატისტიკის მიხედვით, ასეთი პაციენტების რაოდენობა საქართველოში 35%-ზე მეტია.
ირმა ღურწკაია ონკოლოგიური ავადმყოფია და ზუგდიდის რაიონის სოფელ რუხში ცხოვრობს. მარცხენა სარძევე ჯირკვლის კიბო მას 2005 წელს დაუდგინდა და ქირურგიული ოპერაციაც იმავე წელს ჩაუტარდა. ავადმყოფმა ოპერაციის შემდგომი პერიოდისათვის აუცილებელი ქიმიოთერაპიის მხოლოდ ნახევარი კურსი ჩაიტარა. შემდეგ მდგომარეობის გართულების გამო მისი შეწყვეტა მოითხოვა. 2008 წელს ტომოგრაფიული გამოკვლევების შედეგად ირმა ღურწკაიას თავის ტვინში მრავლობითი მეტასტაზური დაზიანებებიც აღმოაჩნდა.
ახალგაზრდა ქალი არ არის დარწმუნებული, რომ მას განუკურნებელი სენი აქვს. იგი მხოლოდ იმაზე წუხს, რომ ძვირადღირებული მედიკამენტების მიღებას შედეგი არა მოსდევს.
ირმა ღურწკაია, ავადმყოფი: "ქიმიოთერაპიის შემდეგ თავს შეუძლოდ ვგრძნობდი. შემდეგ მდგომარეობა გამირთულდა, რადგან კიბეზე ფეხი დამიცურდა და დავეცი... მას შემდეგ ვეღარ ავდექი, ლოგინად ვარ ჩავარდნილი. მედიკამენტებმა კუჭი გამიღიზიანა, ეპილეფსიური შეტევებიც დამეწყო. საშინელ ტკივილს ვგრძნობ, სანამ "დიაზეპამს" არ გამიკეთებენ, ვერ ვმშვიდდები. ქიმიოთერაპიას ვერ გადავიტან, ეს წამლები კი არ მშველის".
ონკოლოგი ნატო მოსია აცხადებს, რომ მისი პაციენტი უმძიმეს მდგომარეობაშია, მაგრამ სხივური, ქიმიური ან ჰორმონო  თერაპიის ჩატარებაზე პაციენტის მხრიდან ნებართვის მიღება დღემდე ვერ მოხერხდა.
ნატო მოსია, ონკოლოგი: "მარცხენა სარძევე ჯირკვლის კიბო, მე-3 ბ სტადია, მეტასტაზი თავის ტვინში, მე-2 კლინიკური ჯგუფი _ ასეთია ავადმყოფის დიაგნოზი. თუმცა ირმა ღურწკაიას ჩემთვის დიდი ხანია არ მოუმართავს. მას სათანადოდ არ უმკურნალია. იგი მხოლოდ სიმპტომატურ მკურნალობას გადის. მასზე ახლა ნევროპათოლოგი ზრუნავს."
ნევროპათოლოგთან ერთად ირმა ღურწკაიას ჯანმრთელობაზე მისი ოჯახიც ზრუნავს, მაგრამ უსახსრობის გამო აუცილებელი მედიკამენტების შეძენა მის მშობლებს უჭირს. ღურწკაიების ოჯახი არც უმწეოთა კატეგორიას განეკუთვნება და არც ჯანდაცვის პოლისი გააჩნია. თუმცა ჯანდაცვის სისტემაში დაწყებული ცვლილების მიხედვით, ირმა ღურწკაია ვერცერთ კატეგორიაში ვერ მოხვდება და ძვირადღირებული მედიკამენტების შეძენა მის ოჯახს მოუწევს.
ირმა ღურწკაია, ავადმყოფი: "ჩემმა მშობლებმა ოპერაციისთვის 715 ლარი გადაიხადეს. თანხის გარკვეული პროცენტი სახელმწიფომ გადაიხადა. ქიმიოთერაპია ჩემი სახსრებით გავიკეთე. ონკოლოგიურ ცენტრში მითხრეს, რომ ჩატარებული ოპერაციის შესახებ შესაბამისი დოკუმენტის წარდგენის შემდეგ შესაძლებელი იყო თანხის დაბრუნება, მაგრამ ადგილობრივ ხელისუფლებაში არავინ დამეხმარა. ნევროპათოლოგის ერთი ვიზიტი ჩემს მშობლებს 30 ლარი უჯდება, მედიკამენტების შეძენა კი უფრო დიდი პრობლემაა".
როგორც ონკოლოგები აღნიშნავენ, ირმა ღურწკაიას მსგავსად სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში აღრიცხული 2 500-მდე პაციენტიდან მკურნალობის გაგრძელებას ბევრი ვერ შეძლებს. ამ სფეროში არსებული სახელმწიფო პროგრამა მთლიანად სადაზღვევო კომპანიებმა შეიძინეს. თუმცა დეტალები იმის შესახებ, მომსახურების რა ნაწილს აანაზღაურებენ სადაზღვევო კომპანიები, ჯერჯერობით უცნობია.
ონკოლოგიური ცენტრის რეგიონალური ფილიალის დირექტორი ნონა ფიფია შეშფოთებულია იმ ფაქტით, რომ სადაზღვევო კომპანიებმა ამბულატორიული დიაგნოსტიკის დაფინანსებაზე უარი განაცხადეს.
ნონა ფიფია, ონკოლოგი: "ამჟამად ამბულატორიული დიაგნოსტიკა მხოლოდ პირველადი ჯანდაცვის პროგრამით ხორციელდება. ეს სერიოზული პრობლემაა, რადგან ამბულატორიაში გაკეთებული ანალიზით ონკოლოგიური დიაგნოზის დასმა უბრალოდ წარმოუდგენელია. ვეკითხები ყველას, თუ ციტოლოგია არ დიფინანსდა მე, ექიმ-მამოლოგს მაქვს იურიდიული უფლება მკერდის კიბოთი დაავადებულს ოპერაცია ჩავუტარო?! უმწეო იმიტომ ჰქვია, რომ ამ თანხის გადახდის შესაძლებლობას არა აქვს“.
ონკოლოგიური ცენტრის რეგიონალურ ფილიალში სადაზღვევო კომპანიების მიერ დაწესებულ იმ შეზღუდვებზეც საუბრობენ, რომელიც ქიმიოთერაპიის დაფინანსებას უკავშირდება.
ნონა ფიფია, ონკოლოგი: "ფოთელ უმწეო პაციენტს სარძევე ჯირკვალი რღვევის ფაზაში ჰქონდა. ქიმიოთერაპია ძვირადღირებული მედიკამენტაბით ჩავუტარეთ, რაც 1 500 ლარი დაჯდა. მისი მდგომარეობა მკვეთრად გაუმჯობესდა. შემდეგი კურსის ჩატარება კი სქემის შეცვლით მოგვიხდა იმის გამო, რომ სადაზღვევო კომპანიამ მხოლოდ 500 ლარი გამოყო. სამწუხაროდ, გამოვიყენეთ ის იაფფასიანი მედიკამენტები, რომელიც ამ თანხაში ჩაჯდა. იმედი მაქვს, რომ პაციენტის მდგომარეობა არ გაურარესდება. წინააღმდეგ შემთხვევაში მის ოჯახს უნდა განვუმარტოთ, რომ მომავალში თანხების მოძიება თავად მოუწევთ".
ონკოლოგები კიდევ ერთი პრობლემის წინაშე დგანან _ ონკოლოგიური ცენტრის ფილიალს შენობა არა აქვს. იგი დროებით, ზუგდიდის ცენტრალური საავადმყოფო "რესპუბლიკას" ბალანსზე არსებულ ერთ-ერთ შენობაშია განთავსებული. ამავე, ყოფილი სამშობიარო სახლის 4-სართულიან შენობაში საზოგადოებრივი ჯანდაცვის დეპარტამენტი, სასწრაფო სამედიცინო სამსახური და დევნილები არიან შეხიზნული. სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში არ არსებობს მამოგრაფის აპარატიც, რომელიც რეგიონში ყველაზე გავრცელებული დაავადების, სარძევე ჯირკვლის კიბოს გამოსაკვლევად აუცილებელ დანადგარს წარმოადგენს. რეგიონის მედიკოსებს პრობლემის მოგვარებას ჯანდაცვის სამინისტრო 2009 წლისათვის ჰპირდება.

Hanging onto the Edge of Life…
As a result of amendments to the healthcare system, so-called reforms, those suffering sick cancer are facing death. The formerly existing system of medical assistance for such patients envisaged that the government would offset 70% of the cost of treatment, which has now been canceled. Only several concrete programs will be funded by the state after the amendments planned in the Ministry of Healthcare. Co-financing program will still work for the patients over 60; as for younger people, they will not be able to involve this category and they will have to pay their treatment. According to official statistics, the number of such patients is just over one in three, 35 % of all Georgians.
Irma Ghurtskaia suffers from cancer and lives in the village of Rukhi in the Zugdidi district. Doctors diagnosed that she had breast cancer back in 2005 and she was operated on in the same year. However, in spite of the operation, the ill woman was only able to afford to take part of the program of chemotherapy, which was the prescribed program that that would have allowed for her full recovery. In 2008 tomography examination showed that Irma Ghurtskaia has multiple metastases in her brain.
The young woman is not sure that she will not be cured. However, she now complaints that expensive medicine cannot help her, as it may be too late.
Irma Ghurtskaia: “I felt bad following chemotherapy and on top of that my health conditions worsened because I fell on the stairs… since then I could not get up and I am now bed ridden. The medicines injured my stomach and now I have started having epileptic attacks. I have terrible pains; I cannot calm down until I am not injected “Diazepam”. I will not be able to take chemotherapy treatments anymore. However, neither of these medicines has helped me.”
Doctor Nato Mosia states that her patient is in poorest conditions. However, the patient does not agree to have a laser operation, be treated with chemical or undergo hormone therapy as yet.
Nato Mosia: “Cancer on her left breast, metastases in her brain, second clinical classification -this is the diagnose of the patient. However, Irma Ghurtskaia has not visited my clinic for a long time. She has not taken the proper medical treatment. She is just treating the symptoms and not the disease itself. She is currently be treated by a doctor who is a specialist of neuropathology.
The family of Irma Ghurtskaia is rather concerned about her health conditions as well as neuro –pathologists. However, Irma’s parents cannot afford to buy the necessary medicines. In addition, problems are further complicated since the Ghurtskaia family is neither registered as socially excluded nor it has access to any medical insurance. Their plight is a result of the reforms in the health care system. Now she is unable to receive any kind of assistance from the government. Her family is left to somehow find a way to buy expensive medicine on their own.
Irma Ghurtskaia, patient: “My parents paid 715 GEL for my medical surgery. Another part was paid by the government. I paid for chemotherapy. I was told in the Oncology Center that if I presented documentation I would return the money I paid for my surgery. However, the local government does not help me. My parents have to pay 30 GEL for one visit to a neuro-pathologist, and there too are all the problems in being able to afford medicines.”
Cancer specialists say that very few patients who suffer from cancer will be able to continue treatment and that there are approximately 2,500 registered patients who suffer from this disease in the Samegrelo-Zemo Svaneti region. Insurance companies bought out the state program that provided their treatment. Now insurance companies are suppose to be providing for those suffering from cancer. However, most such patients are uninsured and insurance companies don’t sell health policies to sick people as a rule.
Nona Pipia, director of Oncology Center Regional Branch is concerned with the fact that insurance companies even refuse to fund the cost diagnosing those who have cancer as out-patients.
Nona Pipia, Oncologist: “Diagnosing out patients is funded from Primary Healthcare Program. The problem is that it is impossible to diagnose cancer by a test made in outpatient clinic. Moreover, the diagnosing cancer is not funded from the Primary Healthcare Program, as this program only covers primary healthcare expenses. How is it possible for me as a breast doctor to operate on a patient when I do not have access to cytological test results?! They are called socially excluded because they can not pay money and that is why cytological analysis must also be funded by the state.”
The director of Oncology Center Regional Branch speaks about the restrictions the insurance companies have imposed on funding chemotherapy.
Nona Pipia, oncologist: “One socially excluded patient from Poti had a mammary gland in the demolition phase. We treated her with chemotherapy and used expensive medicines as part of the process. The treatment itself cost 1,500 GEL and as result her health condition improved greatly. The next chemotherapy was conducted under limited budget of 500 GEL, as the insurance company did not allocate more coverage for this patient. We gave her cheaper medicines that could be afforded with the mere 500 GEL. I hope the patient’s conditions will not deteriorate. Otherwise, I will simply have to tell her family that they must find money for her treatment.”
Oncologists of Samegrelo-Zemo Svaneti Region face yet another problem. The Oncology Center Regional Branch does not have its own office. The Branch is temporarily placed in a former maternity hospital owned by Zugdidi Central Hospital. It is a 4-storied building and houses the Public Healthcare Department, Emergency Unit. Now IDPs are settled in building too. There is no mammography apparatus in Samegrelo- Zemo Svaneti Region. Such an apparatus is essential in order to properly examine mammary gland cancers, which has been demonstrated to be the most common disease faced in this region. The Ministry of Healthcare of Georgia has promised local doctors that problems associated with cancer treatment will be resolved in 2009.