პოლიციის გულგრილობით მუზეუმები მასობრივად იძარცვება
ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში კახეთში მუზეუმების გაძარცვის 20-ზე მეტი შემთხვევა დაფიქსირდა. პოლიციის რაიონულ სამმართველოებში ყველა ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული, მაგრამ გამოძიებას ამ დრომდე არცერთი საქმე არ გაუხსნია.
ჩვენს ხელთ არსებული მონაცემებით, მუზეუმების ძარცვის შედეგად გამოძიებით დაუდგენელმა ბოროტმოქმედებმა ნატო ვაჩნაძის სახლ–მუზეუმიდან გაიტანეს სხვადასხვა დასახელების სამუზეუმო ექსპონატები და ძველებური ხალიჩები; დიდების მემორიალის მუზეუმიც ორჯერ გაძარცვეს. ერთხელ ჯარისკაცის მამის ქანდაკებას სპილენძის ფურცლები მოხსნეს, ხოლო მეორედ გამოფენიდან 10 ცალი სპილენძის ჭედური ნაკეთობა მოიპარეს; იოსებ ნონეშვილის სახლ–მუზეუმიდან ვიეტნამური 11 პატარა ფიგურა, ძველებური ყანწები და სხვადასხვა ნივთები მოიპარეს. რამდენიმე დღის წინ ვაჩნაძიანის სოფლის ისტორიის მუზეუმი მეოთხედ გაძარცვეს. მძარცველებმა მუზეუმიდან ამჯერად ანტიკვარული თოფები, ხმლები და სატევარები გაიტანეს.
მანამდე, გამოძიებით დაუდგენელი პირები, ვაჩნაძეანის სოფლის ისტორიის მუზეუმიდან, სხვადასხვა დროს, უქარქაშო ხმლებს, ანტიკვარულ თოფებს, ბრინჯაოს შრომის იარაღებს და სხვა ძვირადღირებულ ნივთებსაც დაეუფლნენ; მუზეუმს ამ დრომდე შემორჩა XIX საუკუნით დათარიღებული ხელნაწერი ვეფხისტყაოსანი, ერეკლე II-ს ხელნაწერი წყალობის სიგელი და ანტიკური და ფეოდალური ხანის უნიკალური ნივთები, მაგრამ არც სამუზეუმო გაერთიანება და არც ადგილობრივი ხელისუფლება კულტურული მემკვიდრეობის გადარჩენაზე არ ზრუნავს.
მიუხედავად იმისა, რომ ერთი და იგივე მენეჯერის მუშაობის დროს ვაჩნაძიანის სოფლის ისტორიის მუზეუმი არაერთხელ გაიძარცვა, შესაბამის სამსახურებს, სამუზეუმო გაერთიანებას, გამგეობის კულტურის განყოფილებას და მუნიციპალიტეტის გამგეობას, რომელიც აღნიშნული სამსახურების ზედამხედველია, მუზეუმის ხელმძღვანელის პასუხისმგებლობის საკითხი არ დაუსვამს. უფრო მეტიც, ამ სამსახურებში საერთოდ არ დაინტერესებულან მუზეუმის დარაჯი, რომელსაც მუზეუმზე მეთვალყურეობა მთელი ღამის განმავლობაში ევალება, სად არის და რას აკეთებს მაშინ, როცა მუზეუმს შენობაში შესასვლელი ყველა კარის და ფანჯრის დაზიანების გარეშე ძარცვავენ?!
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა გიორგი ჩივიაშვილმა არათუ ამ საკითხებზე გაგვცა პასუხი, არამედ მან მომხდარის შესახებ საერთოდ არ იცოდა. "როდის მოხდა ეგ ფაქტი? ალბათ, პოლიცია აწარმოებს გამოძიებას", - განაცხადა ჩივიაშვილმა.
კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლთა დაცვის სპეციალისტი, ისტორიკოსი თამაზ მარკოზაშვილი მიიჩნევს, რომ მუზეუმში შემორჩენილი დიდი მნიშვნელობის ნივთების გადასარჩენად, დაუყოვნებლივ უნდა გატარდეს გარკვეული ღონისძიებები. მისი თქმით, საშიშროება იმისა, რომ მუზეუმიდან იარაღის გატანის შემდეგ მძარცველები წერილობითი ძეგლების გატანითაც დაინტერესდნენ.
გაძარცვული სტენდი
თამაზ მარკოზაშვილი: "ძარცვის ალბათობა რომ შევამციროთ, პირველ რიგში მუზეუმი უნდა იყოს დაცული, რაც არ არის."
- ბატონო თამაზ, მუზეუმი იქნებ სწორედ იმიტომ არის დაუცველი, რომ პირთა ჯგუფის ბიზნესინტერესებს ხელი არ შეეშალოს. გავრცელებული ინფორმაციით, შუამავლის მეშვეობით, ნაძარცვი ნივთები საზღვარგარეთ იყიდება.
- გამორიცხული არაფერია, მაგრამ მუზეუმის ხელმძღვანელობის პასუხისმგებლობის საკითხი უნდა დადგეს, რადგან ოთხივე ძარცვა მათი მმართველობის დროს მოხდა. მართალია პოლიციაში განაცხადეს, მაგრამ გამოძიება უსასრულოდ გრძელდება. იმის გამო, რომ ამ მუზეუმში სამეცნიერო მუშაობა არ მიმდინარეობს და არცერთ ძეგლს არ აქვს პასპორტი, შეუძლებელია ზარალის დადგენაც.
- ძეგლებს რომ პასპორტი არ აქვს, ესეც ვინმეს ინტერესებში ხომ არ შედის? როგორც ცნობილია, ბოლო დროს, კულტურის სამინისტროს დავალებით, ძეგლების პასპორტიზაცია ხდება.
- ამ სამუშაოების ჩაუტარებლობის მიზეზად მუზეუმებში ფინანსების უქონლობას ასახელებენ, მაგრამ ამის მიზეზი უფრო მეტად ის არის, რომ მუზეუმებში დასაქმებულ მეცნიერ–თანამშრომლებს მონდომება აკლიათ. ძეგლებს პასპორტები რომ არ აქვს, ეს რათქმაუნდა ხელს აძლევს მძარცველებს, იმიტომ, რომ ექსპონატის ძებნა, რომლის მონაცემებიც უცნობია, სირთულეებთან არის დაკავშირებული~.
რატომ არ აქვს მუზეუმში არსებულ ნივთებს პასპორტები, ჩვენ ამ კითხვით ვაჩნაძიანის სოფლის ისტორიის მუზეუმის მენეჯერს, იზა დანელიშვილსაც მივმართეთ. "ვერ ხერხდება", - აღნიშნა მან.
- რატომ ვერ ხერხდება ქალბატონო იზა, რა გიშლით ხელს?
- ველოდებით დროს, რომ მოიცლიან და ჩვენამდეც მოვლენ.
- ვის ელოდებით, ვინ  უნდა მოიცალოს?
- სოფელში არქეოლოგიური გათხრების შედეგად აღმოჩნდა ბევრი მასალა, რომლის მეცნიერული გამოკვლევაც მიმდინარეობს. ველოდებით, რომ ორ კვირაში უნდა მოგვიტანონ ეს მასალა.
- კი მაგრამ, ეს რა შუაშია? ხომ შესაძლებელია რომ ეს მასალაც მძარცველებმა ჩაიგდონ ხელში?
- იცით რა, შეიძლება ყველაფერი მოხდეს.
- ქალბატონო იზა, როდესმე თუ მიგიმართავთ ადგილობრივი ხელისუფლებისათვის და გითხოვიათ დახმარება, რომ მუზეუმი დაუცველია, შენობაში წყალი ჩადის, ექსპონატები ზიანდება და ა.შ.
- წლიურ ანგარიშს როცა ვაკეთებთ კულტურის განყოფილების სახელზე, ყოველთვის ვუთითებთ.
- მაგრამ ყურადღებას არავინ გაქცევთ?
- არა, მე ვთვლი, რომ ვერ იცლიან.
- რას ნიშნავს ვერ იცლიან? ისევ იგივეს იმეორებთ. ვინ ვერ იცლის?
- ვინც არის კომპეტენტური.
- ვის გულისხმობთ? ვინ არის პასუხისმგებელი, რომ ძეგლებს ყურადღება მიექცეს?
- ყველაფრის გაგება აუცილებელი არ არის.
ადგილობრივი მოსახლეობის ცნობით, მუზეუმის გაძარცვამდე რამდენიმე დღით ადრე, დასახლებულ უბანში, სადაც მუზეუმი მდებარეობს, უცნობი მამაკაცი იმყოფებოდა. მამაკაცს, რომელიც ადგილობრივებს თელავის მკვიდრად გაეცნო, მაგრამ ვინაობა არ გაუმჟღავნებია, უთქვამს, რომ სოფლებში ძველი საბრძოლო იარაღების შეძენის სურვილით დადის, ყიდვის შემთხვევაში კი სერიოზულ თანხას იხდის. "მაშინ ამაზე ყურადღება არ მიგვიქცევია. მუზეუმი რომ გაიძარცვა, მერე ვიფიქრეთ, რომ შესაძლოა, ეს მამაკაცი აქ იმიტომ იყო, რომ ძარცვის ფაქტი, ფულის შოვნის მიზნით, აქაურებს დაბრალდეთ. სინამდვილეში კი, როგორც წინა შემთხვევაში, დანაშაული ამჟამადაც უფრო ორგანიზებულად არის ჩადენილი. არაფერი არ არის გატეხილი და მძარცველები დაკეტილ მუზეუმში როგორ მოხვდნენ?", - კითხულობენ ადგილობრივები.
მუზეუმების გაძარცვის ფაქტებზე არც შს გურჯაანის და შს არც კახეთის სამხარეო მთავარ სამმართველოში კომენტარს არ აკეთებენ.

Because of Negligence of Policemen Museums Are Robbed
Over 20 facts of robbery in museum occurred during last several years in Kakheti region. District police departments have launched criminal investigation on all of them; however, no incidents have been resolved yet.
According to our information, as a result of the robbery in museums, unidentified criminals took various exhibits from Nato Vachnadze’s museum (Georgian actress) and old carpets. Memorial Museum was also robbed two times. Once they removed copper plates from the statue to the Father of Soldier; next time they stole 10 copper souvenirs; robbers took 11 small Vietnamese figures, old wine-horns and various things from Ioseb Noneshvili’s museum (Georgian writer). Several days ago, Nato Vachnadze’s museum was robbed for the fourth time. The robbers took antique weapon, swords and daggers from the museum.
Before that, unidentified people stole sabers without sheath, antique guns, bronze labor tools and various expensive exhibits from History Museum in the village of Vachnadzeant Kari. XIX century manuscript of Georgian poem “Vepkhistkaosani”, manuscript of mercy certificate issued by King Erekle II and unique exponents of antique and Feudal epoch of Georgia are still reserved in the History Museum. Nevertheless, neither Union of Museums nor local authority is concerned about the culture heritage.
Although History Museum was robbed several times while one and the same manager worked in the museum, corresponding agencies, union of museums, culture department of the district administration and municipality board did not punish the manager. Furthermore, these agencies did not get interested who was watchman of the museum and whether he implemented his duty properly.  Besides that, the robbers get into the museum without damaging door or windows.
Giorgi Chiviashvili, Gurjaani district governor, did not reply to our questions; moreover, he did not know about the incident. “When did it happen? Maybe, police is leading investigation,” said Chiviashvili.
Historian Tamaz Markozashvili, specialist of protection of culture heritage, considers that in order to save extremely important exponents exhibited in the museums urgent measures should be taken immediately. He said robbers have got interested in manuscripts too and they have taken some of them already.
Tamaz Markozashvili: “In order to prevent robbery, the museum should be properly protected.”
-Mr. Tamaz, how do you think, is museum badly protected? Certain group of people has business interests in robbed exponents; according to the spread information they are sold abroad.
-I cannot exclude anything; but one thing is clear that the administration of the museum should be punished because all four robberies occurred while they work at the museum. Although they reported to the police, the investigation is prolonged endlessly. Since scientific activities are not carried out in museum, none of the exponents have passports and it is impossible to estimate exact damage.
-Maybe lack of passports also supports somebody’s interests. Reportedly, the Ministry of Culture has recently ordered to issue passports on every monument.
-Museums claim that they cannot start issuing passports because of lack of funds. However, real reason is absence of kind will of scientists who work at museums. Monuments do not have passports and it supports robbers because nobody can look for the missing exponent which is not registered anywhere.
www.humanrights.ge asked Iza Danelishvili, manager of History Museum in the village of Vachnadzeant Kari, why exponents do not have passports. She replied it is impossible.
-Why is it impossible?
-We are waiting for proper time; one day they will find time for our museum too and issue passports on our exponents.
-Who are you waiting for? Who should find time for you?
-A lot of exponents were discovered in the village after archeological works; these exponents are being examined now. We are waiting these materials to be delivered to our museum; they will arrive in two weeks.
-How can it be? Those new exponents will also be robbed from here.
-Well, everything can happen.
-Ms. Iza, have you ever applied to local authority and requested their help to guard the museum better; besides that, water is leaking in the museum and exponents are getting spoiled, etc.
-We always mention these problems in our annual report to Culture Department of the local authority.
-But nobody pays attention to you, don’t they?
-No I think they do not have time for us.
-What do you mean by “not having time”? Who cannot find time for you?
-Those, who is competent in our field.
-Who do you mean? Who is responsible for culture monuments?
-It is not necessary to report everything to you.
According to local residents, several days before the museum was robbed, a strange man was noticed in the settlement nearby the museum. This man introduced himself to locals as a resident of Telavi but did not say his name. He said he wanted to buy old guns in the village and was going to pay good money for them. “We did not pay attention to that fact. Only after the museum was robbed we thought that the man announced his wish to buy old guns in order to encourage police to blame locals for robbing the museum. In fact, like it happened in previous incidents, the crime was committed by organized group. Nothing was broken and robbers could not get into the locked museum,” said locals.