აბორტების ასაკი გაახალგაზრდავდა და 14 წლის გოგონები იკეთებენ
21-ე საუკუნეში არალეგალური აბორტები ისევ პრობლემაა. არადა, აღნიშნულის გამო,  მსოფლიო მასშტაბით, 67 900 ქალი იღუპება. ეს თემა აქტუალურია საქართველოშიც, მით უფრო, რომ აბორტების ასაკი გაახალგაზრდავდა და მუცლის მოსაშლელად 14-19 წლის გოგონები ექიმებს ხშირად მიმართავენ.
მართალია, არცერთი გინეკოლოგი აღიარებს, რომ მას პაციენტისთვის არალეგალური აბორტი გაუკეთებია, თუმცა სხვების მისამართით ამბობენ, რომ უსინდისო კოლეგები ფულის გამო ამაზე მიდიან. „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ერთ-ერთი ინკოგნიტო რესპონდენტი, რომელიც საკმაოდ ცნობილი გინეკოლოგია, ამბობს, რომ მას არალეგალური აბორტების შეთავაზება არაერთხელ ჰქონია: „სასაცილოა, რომ 21-ე საუკუნეში არალეგალურ აბორტებზე გვიწევს საუბარი, მაგრამ ეს რეალობაა. აღნიშნულის შესახებ სტატისტიკა არ არსებობს და ვერც იარსებებს, რადგან ასეთი აბორტები სახლებში და არასამადიცინო ადგილებში კეთდება. სწორედ ამიტომაც არის ის საშიში, რადგან ქალი არასტერილური გარემოდან ათასნაირ ინფექციას იკიდებს, რაც შემდეგ რთულდება, სხვადასხვა დაავადებებში გადადის და იღუპება ან მთელი ცხოვრება იტანჯება. რაც შეეხება ჩემს კოლეგებს, რომლებიც არალეგალურ აბორტებს აკეთებენ, კრიმინალები არიან. მათი ინტერესი მხოლოდ ფულია და სხვა არაფერი. თუ ლეგალური აბორტი, ვთქვათ, 50 ლარი ღირს, არალაგალურად მას 5-ჯერ ძვირს უხდიან. მსგავსი შემოთავაზება მეც არაერთხელ მქონია. კიდევ ერთი პრობლემა სწორედ ის არის, რომ არალეგალური აბორტების მოთხოვნილება საკმაოდ გაზრდილია თინეიჯერებში, 14-19 წლის გოგონებში. ისინი არალეგალურ და რისკიან აბორტებს იმიტომ იკეთებენ, რომ ეშინიათ მათი ფეხმძიმობა ოჯახის წევრებმა არ გაიგონ.“
16 წლის გოგოს ისტორია
იმისათვის, რომ 16 წლის ნინა საკუთარი ისტორიაზე სასაუბროდ დაგვთანხმებოდა, საკმაოდ დიდი დრო დაგვჭირდა. როცა დარწმუნდა, რომ მის ვინაობას არ გავამხელდით, სასაუბროდ გაიხსნა კიდეც. მას პრობლემები 15 წლის ასაკში შეექმნა, რის გამოც, იძულებული გახდა, 4 თვის ნაყოფი არალეგალურად მოეცილებინა. მისი ისტორია კი მაშინ დაიწყო, როცა 15 წელს მიუღწეველი მოიტაცეს.
ნინა: მართალია, ის ბიჭი არ მიყვარდა, თუმცა იძულებული გავხდი, დავრჩენილიყავი. იმის შიშით, რომ მამა და ძმა იმ ბიჭს მოკლავდნენ, მასთან 6 თვე ვიცხოვრე. შემდეგ კი გავშორდი. იცოდა, რომ არ მიყვადრა და გავეყრებოდი და ამიტომ უნდოდა, ბავშვი გამეჩინა. სქესობრივ ცხოვრებაზე და მით უმეტეს ფეხმძიმობაზე არანაირ ინფორმაციებს არ ვფლობდი. როცა დაორსულების შესახებ გავიგე, უკვე 3 თვის ფეხმძიმე ვიყავი. რადგან ოჯახის შენარჩუნებას არ ვაპირებდი, გადავწყვიტე, აბორტი გამეკეთებინა. დიდი პრობლემების შემდეგ, როგორც იქნა, ვიპოვე გენოკოლოგი, რომელმაც აბორტი საკუთარ სახლში 250 ლარად გამიკეთა. როგორც ჩანს, კარგი სპეციალისტი არ იყო. სისხლის დენა დამეწყო და სერიოზული პრობლემები მქონდა. მოკლედ, დაწვრილებით საუბარი არ მინდა, მაგრამ პრობლემებს დღემდე ვმკურნალობ. 6 თვის წინ ერთი ოპერაციის გაკეთებაც კი მომიწია.“
რესპონდენტმა დიაგნოზის შესახებ საუბარი არ ისურვა, თუმცა არ დამალა, რომ შესაძლოა, შვილი არ ეყოლოს.
მსგავსი მიზეზების გარდა, საკმაოდ ხშირია სხვა, შედარებით მარტივი მიზეზები. მაგალითად, შემთხვევითი სქესობრივი კავშირები, რის გამოც თინეიჯერები აბორტებს (როგორც ლეგალურ ისე არალეგალურს) იკეთებენ. 15 წლის ინკოგნიტო რესპონდენტი თეო ამბობს, რომ შეყვარებულისგან დაფეხმძიმდა, მაგრამ რადგან შვილის გაჩენა მისთვის ადრე იყო და თან მშობლების ეშინოდა, მუცელი არალეგალურად მოიშორა: „ერთმანეთი დღემდე გვიყვარს, მაგრამ ბავშვი არ გვინდოდა. 2 თვის ვიყავი, როცა ფეხმძიმობის შესახებ გავიგე. სხვა რა გზა მქონდა, ნაცნობი ექიმი ვნახე და მუცელი მოვიშალე. ამაში პრობლემას ვერ ვხედავ. თუ ჯერ დედობისთვის მზად არ ხარ და ბავშვის მოვლა არ შეგიძლია, ცუდად გაზრდას არ ჯობია, საერთოდ არ გააჩინო?”
რას ფიქრობენ ექსპერტები
ექსპერტები აბორტების გაახალგაზრდავებისა და ალარეგალური აბორტების ერთ-ერთ მიზაზად ახალგაზრდების უცოდინრობას ასახელებენ, კერძოდ იმას, რომ თინეიჯერები კონტრაცეფტივებისა და უსაფრთხო კავშირების შესახებ ინფორმაციას არ ფლობენ.
როგორც “ქალთა ცენტრის” პრეზიდენტი, პროფესორი ია ვერულაშვილი “ადამიანის უფლებათა ცენტრთან” საუბრისას აცხადებს, ეს ის საკითხია, რომელიც საქართველოში ტაბუდადებულია და არსად ისწავლება: „სამწუხაროდ, აბორტების საკითხი ჩვენთან ტაბუდადებულია და ვერ ილაპარაკებ. საკითხი რომ დააყენო, საგანმანათლებლო მუშაობა სკოლებში უნდა ჩაატარო. მოგმცემს ეკლესია ამის უფლებას? არადა, აუცილებელია, ახალგაზრდას, ასწავლო რატომ უნდა თქვას აბორტზე და მით უმეტეს არალეგალურზე უარი. იმიტრომ, რომ ეს მავნეა მისი ჯანმრთელობისთვის. მას უნდა ასწავლო, რომ ახალგაზრდა არ უნდა ქმნიდეს ოჯახს დატვირთული და სექსუალური გზით გადამგდები უამრავი დაავადებებით, რაც უშვილობის ერთ-ერთი მიზეზია. სამწუხაროდ, საქართველოში საგანმანათლებლო პოლიტიკა არ ხორცელდება, რატომ არ უნდა გაიკეთოს ქალმა აბორტი და რატომ უნდა იხმაროს კონტრაცეფტივი. ასევე პრობლემაა ისიც, რომ ჩვენთან ორსულობის დაგეგმვის შინაგანი კულტურა არ არსებობს.”
როგორც რესპონდენი ამბობს, “ქალთა ცენტრმა” შიდსთან და სხვა დაავადებებთან დაკავშირებით, ცხელი ხაზი შექმნა და საკმაოდ რთული სურათი მიიღო: “ზარები  არ წყდებოდა, ყველა რეკავდა, სიმპტომებს გვეუბნებოდა და კითხულობდა, მას შიდსი ხომ არა აქვს. მათ ოფისში მოსვლას და კონსულტაციებს ვთავაზობდით, თუმცა, ვერ ვაგებინებდით, რომ ამ დაავადების გამოვლენა ტელეფონზე საუბრით არ ხდებოდა. ოფისში მოსვლა არ სურდათ. სამწუხაროდ, ძირითადად სწორედ თინეიჯერები რეკავდნენ.”
პრობლემის მოსაგვარებლად მოსახლეობის განათლებას მიიჩნევს აკადემიკოსი, საქართველოს ოჯახის დაგეგმვის ფედერაციის პრეზიდენტი, ჟორდანიას სახელობის ადამიანის რეპროდუქციის კვლევითი ინსტიტუტის გენერალური დირექტორი არჩილ ხომასურიძეც. მისი თქმით, საქართველოში ოჯახის დაგეგმვის და კონტრაცეფტივების მოხმარების კულტურა არ არსებობს: “აუცილებელია, მოსახლეობა გავანათლოთ, ვასწავლოთ, რომ აბორტი ცუდია და კონტრაცეფტივების მოხმარებისა და ოჯახის დაგეგმვის კულტურა უნდა ავწიოთ. ამაში კი სწორედ მედიის დახმარება გვჭირდება. 1987 წელს ჩვენ ეპიდემიოლოგიოური (ანონიმური გამოკითხვა) კვლევა ჩავატარეთ, რომლის მიზანი არალეგალური აბირტების რიცხვის გამორკვევა იყო. მაშინ რეგისტრირებული იყო 100 000 ლეგალური აბორტი. არალეგალური აბორტების რიცხვი კი 200 000 აღმოჩნდა, ანუ 2-ჯერ მეტი. ჩვენთან ქალები 5,10,15, 30 აბორტს ისე იკეთებდნენ, თითქოს არაფერი. მაშინ კონტრაცეფცია არ არსებობდა და აბორტებით  ჯანმრთელობას ინგრევდნენ. დღეს კი სხვა რეალობაა და ვფიქრობ, აბორტები პრობლემა არ უნდა იყოს. დღეს საქართველოში კონტრაცეპტივებს დაახლოებით 50% ხმარობს.”
რაც შეეხება აბორტების ასაკის გაახალგაზრდავებას, რესპონდენტი აღნიშნულ პრობლემასაც გაუნათლებლობას უკავშირებს და ამბობს, რომ ჩვენი საზოაგადოება ამ მხრივ სქესობრივად ინვალიდია: “აბორტები ძალიან გაახალგაზრდავდა და თითქმის 14 წელს მიაღწია. ძალიან გაიზარდა აბორტის შემთხვევები 15 წლის ასაკში. ერთ-ერთი მიზეზი ის არის, რომ საქართველოში სქესობრივი განათლება საერთოდ არ არსებობს. არადა, მაგალითად, დანიაში დოზირებულ, შემოწმებულ, ფრთხილ სქესობრივ აღზრდას თითქმის მეორე კლასიდან ასწავლიან. ჩვენთან კი თითქმის არაფერი იციან სქესობრივი ცხოვრების შესახებ არა მარტო ქალებმა, არამედ მამაკაცებმაც. ჩვენი საზოგადოება ამ მხრივ სქესობრივი ინვალიდია.”
სტატისტიკა
რაც შეეხება აბორტების სტატისტიკას, მსოფლიოში წელიწადში 46 მილიონი აბორტი კეთდება. აქედან, 19 მილიონი რისკიანი და საშიშია, რადგან არაკვალიფიციური ადამიანის მიერ ისეთ ჭუჭყიან და არაჰიგიენურ ადგილებში კეთდება, რომელიც მინიმალურ სამედიცინო სტანდარტებსაც კი ვერ აკმაყოფილებს.
მსოფლიო მასშტაბით, 5 ფეხმძიმობიდან ყოველი 1 შემთხვევა აბორტით მთავრდება. 10 შემთხვევიდან კი ერთი რისკიანი და საშიში აბორტია. 2 შემთხვევა ყოველი 5 რისკიანი აბორტიდან არის 15 წლამდე გოგონებში, ერთი შერმთხვევა კი 7-დან არის 20 წლამდე ასაკის გოგონებში. რისკიანი აბორტების შედეგად, დედათა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი შემდეგია: მსოფლიო მასშტაბით – 67 900, განვითარებულ ქვეყნებში – 300, განვითარებადში – 67 500. რაც შეეხება საფრთხიანი აბორტების ასაკობრივ ზღვარს, განვითარებად ქვეყნებში 26%-ს 20-24 წლის გოგონები შეადგენენ, 25%-ს 25-29 წლის ქალბატონები, 19%-ს 30-34 წლის ქალები, 17%-ს 35-44 წლის, 14%-ს  - 15-19 წლის ახალგაზრდები.
განვითარებად ქვეყნებში დაახლოებით 6 ქორწინებიდან ერთი ქალი არასასურველი ფეხმძიმობის წინაშე დგას. მათ ურჩევნიათ არ დაფეხმძიმდნენ, მაგრამ კონტრაცეფტივებს არ იყენებენ. იმ ქვეყნებში, სადაც აბორტები ლეგალურია, ქალები  უფრო დაცულები არიან, რადგან აბორტებს სპეციალისტები აკეთებენ.
რაც შეეხება კონტრაცეფტივების მოხმარებას, საქართველოში არსებული სტატისტიკით, 2007 წელს 2005 წელთან შედარებით მისი მოხმარება 11,5%-ით შემცირდა.

Abortion Age Decreased – Now Girls of 14 Have Abortions
The problem of illegal abortions is still serious in the 21st century. 67 900 women died from illegal abortions in the world ever year. Illegal abortion is a problem in Georgia as well. 14-19 year old girls apply to doctors for abortions more frequently.  It is new for the country.
None of the gynecologists admit that they make abortions. However, none of them hesitates to accuse their colleagues in making illegal abortions and to call them the dishonest people that do this because of money. The Human Rights Centre interviewed one of the famous Georgian gynecologists. We do not reveal his identity under his request. He says that he had been asked to make an abortion illegally many times: “It is ridiculous that we have to talk about illegal abortions in the 21st century but this is the reality we are facing. There is no statistics regarding illegal abortions because illegal abortions are made at home and in non medial institutions. Illegal abortion is dangerous because women are being operated on in non sterile rooms where they might take up various inspections which cause various diseases. The diseases might complicate and the woman might either dies or suffer from various diseases for the rest of the life. I think the gynecologists who make illegal abortions are criminals. They are only interested in making money, nothing else. If legal abortion costs for instance 50 GEL, illegal abortions are  five times expensive. I myself have been offered many times to make abortion illegally. Another problem is that the demand on illegal abortions has increased among teenagers, in particular among girls of 14-19 years that are conceived out of wedlock. They have illegal and risky abortions because they are afraid that their family might find out about their pregnancy.”
The story of a 16-year- old girl
It took us much time to convince 16-year-old Nina to retell her story. When she realized that we would not reveal her identity she started to speak openly. She got pregnant when she was 15. The embryo was 4 months old when she had abortion. Her sad story begins when she was kidnapped. Nina was not 14 at that time.
Nina: I did not love my husband but I had to stay with him when he kidnapped me. I was afraid if I did not stay my father and brother would kill him. I lived 6 months with him. Then we split. He knew that I did not love him and I would leave him sooner or later. Therefore, he wanted me to become pregnant and deliver a child. I had not had any information about sexual life and pregnancy before getting married. The embryo was 3 months old when I found out that I was pregnant. I decided to have abortion because I was not planning to stay with my husband any longer. I found one gynecologist after long search. I had abortion for 250 GEL in the house of this gynecologist. Apparently, he was not a professional. I started bleeding. In the end I faced serious medical problems. I do not want to go into details but I am being treated up to present time. I was operated on 6 months ago.”
Our interviewee did not reveal her diagnosis. However, she said that probably she will not be able to have a baby in the future.
Illegal abortions are often caused by simple reasons, for instance, random sexual relations that end up in either legal or illegal abortion. 15-year-old Tea says that she got pregnant from her boyfriend but she had abortion illegally because she considered that she was too young to be a mum and besides she was afraid of her parents: “We still love each other but we did not want to have a baby in such an early age. The embryo was 2 months old when I found out that I was pregnant. I had no other option but to find a doctor and have abortion. I do not think that having abortion is a big problem. I think if you are not ready to raise a child it is better not to have a baby at all than to raise a bad child.”
The Experts’ Opinion
The experts consider that one of the reasons for illegal abortions and the fact that more teenagers have abortions is that youngsters have no information about contraceptives and safe sex.
Ia Verulashvili, president of Women’s Centre, the organization that focuses on the solution of women’s problems told the Human Rights Centre that abortion as a topic for conversation is tabooed in Georgia and youngsters do not study about the problem anywhere: “Unfortunately, abortion is tabooed and you can not speak about it openly. If you try to solve the problem you should start from speaking about the problem in schools. Will the Orthodox Church allow this? I doubt that but it is essential to teach a young person why she must refuse on abortion and on illegal abortion, in particular. Abortion is bad for a girl’s health. You must teach that a young girl must not get married if she has many contagious diseases that are distributed by sexual contact. She might become infertile if she suffers from one of the diseases of this kind. Unfortunately, there is no state politics in terms of teaching young people why they should not have abortions and why they should use contraceptives. There is no pregnancy planning tradition in our country and this is a big problem.”
Ia Verulashvili said that Women’s Centre established a hot line to grant people information about HIV/AIDS and other diseases. The interviewee claims that the hot line showed that the situation is very difficult: “We received many calls. People told their symptoms and asked if it were the symptoms of AIDS. We offered them to come into our office under the grounds that we could not find out if a person was ill with AIDS only with a telephone consultation. No one wanted to come to the office for the examination. Unfortunately, most of people who called were teenagers.”
Professor Archil Khomasuridze, the president of the Georgian Federation for Family Planning who is general director of the Research Institute of Human Reproduction named after Jordania also considers that the problem can be solved only by raising public awareness about negative sides of abortion. He said that there is no tradition of family planning and using contraceptive methods in Georgia: “It is necessary to teach people that abortion is bad. We must strengthen the tradition of using contraceptives and planning the family. Media outlets should support us in this regard. In 1987 we conducted epidemiological research. The research aimed at revealing the number of illegal abortions. 100 000 legal abortions were registered at that time. Our research revealed 200 000 illegal abortions- twice as much as legal abortions. Women had 5, 10, 15 and even 30 abortions without any hesitation in those years. This is because there were no contraceptives at that time. Today there is different reality. I think abortion should not be a problem nowadays. 50 % of women use contraceptives in Georgian at present.”
As for decreasing abortion age, the respondent considers that this is caused by illiteracy. He considers that our society is sexually disabled: “The age at which women have abortion has decreased. 14-year-old girls have abortions.  Abortion instances at 15 are very frequent. One of the reasons for this is that there is no education in terms of sex in Georgia at all. For instance, in Denmark sexual education starts from very young age. The education is moderate and cautious.  In our country not only women but also men do not know anything about sexual life. Our society is sexually disabled.”
Statistics
46 million abortions are made in the world per year. 19 million are risky and dangerous because they are made by unqualified people in dirty and unhygienic places that fail to meet minimal medical standards.
One pregnancy out of 5 ends up in abortion in the world. One out of 10 abortions is dangerous and risky. 2 risky abortions from 5 are made to 15-year-old girls and one from 5 risky abortions to the girls of 7-20. The death rate in cases of risky abortions is as follows: worldwide – 67 900, in developed countries – 300, developing countries – 67 500. As for the age limit in cases of risky abortions developing countries:  26 % - girls of  20-24 –, 25 % - of women between 25-29, 19 % of women of 30-34, 17 % of 35-44 and 14 % of girls of 15-19.
In developing countries about one married woman from 6 faces unwanted pregnancy. They prefer not to become pregnant. However, they do not use contraceptives as well. In the countries where abortions are legal, women are more protected because abortions are made by professionals.
As for the usage of contraceptives in Georgia: the usage rate have decreased in 11,5 % in 2007 in comparison with 2005.