კანონი კრძალავს, მაგრამ ადგილობრივი ბიუჯეტიდან პოლიცია მაინც ფინანსდება
"ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ" ორგანული კანონისა და "ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეული ბიუჯეტის შესახებ" საქართველოს კანონით ადგილობრივი თვითმმართველობის უფლებამოსილებებს არ განეკუთვნება ისეთი დაწესებულებების დაფინანსება, რომელიც კანონით ცენტრალური ბიუჯეტიდან ფინანსდება. მიუხედავად ამისა, შს სამინისტროს რაიონული სამმართველოები ადგილობრივი ბიუჯეტებიდან გარკვეულ დაფინანსებას მაინც იღებენ.
"საზოგადოებრივი უსაფრთხოების სამსახურის შესახებ" საქართველოს კანონის I მუხლის I პუნქტის თანახმად, საზოგადოებრივი უსაფრთხოების სამსახური არის საქართველოს აღმასრულებელ ხელისუფლებაში შემავალი სამართალდაცვის სპეციალური გასამხედროებული დაწესებულებების სისტემა, რომელიც თავისი კომპეტენციის ფარგლებში უზრუნველყოფს საზოგადოებრივ უსაფრთხოებას საშინაო და საგარეო საკითხებში. ამავე კანონის მე-17 მუხლის I პუნქტის შესაბამისად, საზოგადოებრივი უსაფრთხოების სამსახური ფინანსდება საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან, მაგრამ პოლიციის რაიონული სამმართველოები ადგილობრივი ბიუჯეტებიდან დაფინანსებას მაინც იღებენ.
ოფიციალური ინფორმაციით, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის 2007 წლის ბიუჯეტში პოლიციის ადგილობრივი სამმართველოს დასაფინანსებლად გამოყოფილი იყო 335 041 ლარი. აქედან კომუნალური ხარჯი 19 117 ლარი, ოფისის ხარჯი 900 ლარი, ტრანსპორტის ხარჯი 800 ლარი და კაპიტალური ხარჯი 314 224 ლარი. მუნიციპალიტეტის გამგეობის საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირის ვასილ უტიაშვილის ცნობით, თანხის გადარიცხვა გურჯაანის პოლიციის ანგარიშზე არსებული ხელშეკრულების საფუძველზე განხორციელდა. გურჯაანის 2008 წლის ადგილობრივ ბიუჯეტში პოლიციის რაიონული სამმართველოსთვის თანხის გამოყოფა დაგეგმილი არ ყოფილა და შს გურჯანის სამმართველოს დაფინანსება გათვალისწინებული არც 2009 წლის ბიუჯეტშია.
2007 წელს სიღნაღის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტიდან პოლიციის რაიონული სამმართველოსთვის გათვალისწინებული იყო 52 ათასი ლარი, საიდანაც ათვისებულ იქნა 50180 ლარი. აქედან, ოფისის ხარჯებისთვის 1890 ლარი, კომუნალური ხარჯებისთვის 10017 ლარი, კაპიტალური ხარჯებისთვის 21642 ლარი. 2008 წლის ბიუჯეტით გათვალისწინებული იყო 7440 ლარი. აქედან, კომუნალური ხარჯებისთვის 3406 ლარი და სხვა ხარჯებისთვის 4034 ლარი. სიღნაღის გამგეობის ინფორმაციით, მუნიციპალიტეტის 2009 წლის ბიუჯეტის პროექტი დასამტკიცებლად საკრებულოშია წარდგენილი. აღნიშნული პროექტით პოლიციის რაიონული სამმართველოსთვის გათვალისწინებულია 2008 წლის ვალდებულება 2 300 ლარი.
დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტიდან პოლიციის რაიონულ სამმართველოს 2007 წელს 45 ათასი ლარი აქვს მიღებული. ოფიციალურად, ეს თანხა ბიუჯეტიდან საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს 2007 წლის 21 მაისის წერილის საფუძველზე გამოიყო. ხოლო 2008 წელში გათვალისწინებული და გამოყოფილი იქნა 64 500 ლარი, აქედან კომუნალური ხარჯებისათვის 22 ათასი ლარი, ხოლო კაპიტალური ხარჯებისათვის 42 500 ლარი, ესეც შინაგან საქმეთა სამინისტროს 2008 წლის 9 ოქტომბრის წერილის საფუძველზე დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის 2009 წლის ბიუჯეტი 2008 წლის 23 დეკემბერს დამტკიცდა. პოლიციის რაიონული სამმართველოს დასაფინანსებლად 20 ათასი ლარია გათვალისწინებული.
სერიოზული თანხები აქვს ადგილობრივი ბიუჯეტიდან მიღებული შს ლაგოდეხის რაიონულ სამმართველოსაც. ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს 2007 წლის 7 თებერვლის #10 და 31 აგვისტოს #47 დადგენილებით, ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტიდან პოლიციის რაიონული განყოფილების საქმიანობისა და მომსახურებისათვის 20 ათასი ლარია გამოყოფილი. 2008 წლის 12 თებერვლის #2 დადგენილებით კი ლაგოდეხის პოლიციას კომუნალური და კაპიტალური ხარჯებისათვის 220 ათასი ლარი გამოეყო. მოგვიანებით, საკრებულოს 2008 წლის 10 სექტემბრის დადგენილებით, კომუნალური ხარჯი 7 ათასი ლარით გაიზარდა. როგორც ჩვენთან საუბარში ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა გია გოზალიშვილმა აღნიშნა, მართალია, ამ დროისთვის ჯერ არ არის დამტკიცებული ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის 2009 წლის ბიუჯეტი, თუმცა შს სამინისტროს რაიონული სამმართველოს საქმიანობისა და მომსახურებისათვის 20 ათასი ლარია გათვალისწინებული.
რატომ იხარჯება თანხები ადგილობრივი ბიუჯეტებიდან პოლიციის რაიონული სამმართველოების შესანახად, მაშინ როცა ამას კანონმდებლობა კრძალავს, ამ კითხვით მივმართეთ ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარეს, გიორგი წვერავას. "გეთანხმებით, რომ პოლიცია ცენტრალური ბიუჯეტიდან უნდა ფინანსდებოდეს, მაგრამ კომუნალური, სატრანსპორტო და საკომუნიკაციო ხარჯების დასაფარად ჩვენც ვეხმარებით".
- ბატონო გია, რის საფუძველზე გასცემთ ადგილობრივი ბიუჯეტიდან ასეთ ხარჯებს, კანონი თუ კრძალავს?
- კანონი არ გვავალდებულებს, მაგრამ როგორც გითხარით, კომუნალური ხარჯების გადახდაში ვეხმარებით და ამის უფლება პოლიციის შესახებ კანონით და ასევე საქართველოს მთავრობის განკარგულებით, რომელსაც ხელს ყოფილი პრემიერ – მინისტრი ზურაბ ნორაიდელი აწერს, გვაქვს.
- მაგრამ, ლაგოდეხის პოლიციის სამმართველოსთვის კაპიტალური ხარჯებიც გაქვთ დაფინანსებული.
- იცით როგორ იყო, ეკონომიკური განვითარების სამინისტრომ ლაგოდეხში სამხედრო ნაწილის ტერიტორია საკუთრებაში ადგილობრივ თვითმმართველობას გადმოგვცა პრივატიზების მიზნით, ოღონდ გვთხოვეს, რომ გაყიდვის შედეგად მიღებული თანხიდან 200 ათას ლარს პოლიციის შენობის სარეაბილიტაციო სამუშაოებისთვის შს ლაგოდეხის სამმართველოს ანგარიშზე ჩავრიცხავდით. 132 ათასი ლარი კი მუნიციპალიტეტს დარჩა და ინფრასტრუქტურის განვითარებას მოხმარდა.

Local Police Divisions Funded from Local Budgets against the Law
The bodies of local self governance are not entitled to fund the institutions that are funded from national budget, according to Organic Law on Local Self-Governance and Georgian Law on the Budget of Body of Local Self-Governance. However, the Kakheti district divisions of the Ministry of Internal Affairs of Georgia (MIA) are partially funded by local bodies of self governance.
According to Paragraph I of Article I of Georgian Law on Public Security Service, Public Security Service is a system of law enforcing, special militarized institutions that is the part of executive government. Public Security Service provides public security in domestic and foreign issues in the frames of its competence. According to Paragraph I of Article 17 of Georgian Law on Public Security Service, Public Security Service is funded from the state budget. Despite this, district police divisions are funded from district budgets either way.
Officially, 335 041GEL was allocated from Gurjaani district budget for Gurjaani district police division in 2007. 19 117 GEL from this money was apportioned for paying bills, 900 GEL for office expenses, 800 GEL for transportation and 314 224 GEL for reconstruction work. Vasil Utiashvili, the public information granting officer of Gurjaani District Administration informed that in 2007 the money was transacted on the account of Gurjaani district police based on a contract between Gurjaani Police and District Municipality. He also informed that the Gurjaani district Municipality did not allocate money to Gurjaani district Police Division in 2008. The Gurjaani District Administration does not plan to allocate money to the police in 2009 too.
The Signagi district municipality allocated 52 000 GEL to district police division in 2007. The police division spent 50 180 GEL. 1 890 GEL was spent on office expenses, 10 017 GEL on bills, 21 642 GEL on reconstruction work. In 2008 7 440 GEL was apportioned, 3 406 GEL for various kinds of bills and 4 034 for other expenses. According to draft budget 2009 district police division will receive only 2 300 GEL that was indebted by the municipality in 2008.
Dedoplistskaro Police Division received 45 000 GEL from Dedoplistkaro district municipality in 2007. This money was allocated based on the official letter of MIA to district municipality dating May 21, 2007. In 2008 64 500 GEL was allocated from district budget for district police based on official letter of MIA dating October 9, 2008 too. 22 000 GEL were allocated for bills, 42 500 - for reconstruction.
2009 Dedoplistkaro district budget was approved on December 23, 2008. 20 000 GEL is allocated for district police division.
Lagodekhi district police division received large sum of money from district budget too. According to Resolution # 10 dating February 7, 2007 and Resolution # 47 dating August 31, 2007 of Lagodekhi district council, Lagodekhi district police division received 20 000 GEL from the district budget. 220 000 GEL was allocated for the reconstruction and for covering bill from district budget based on Resolution #2 dating February 12, 2008 of district council. The district police division received 7 000 GEL in addition for covering bills based on the resolution dating September 10, 2008. Gia Gozalishvili, Lagodekhi District Governor told us that 20 000 GEL will be allocated to Lagodekhi district police division according to the district draft budget 2009.
We asked Giorgi Tsverava, the chairperson of Lagodekhi district council why money is allocated from district budgets to district police divisions when it is against the law. “I agree that police must be funded from national budget. We help the police only in covering communal, transportation and communication related expenses.
- Mr. Gia, what is the basis for allocation money from district budgets to district police divisions when it is against the law?
- The law does not prescribe allocation of money to police divisions by district municipalities. We only help them in covering communal expenses as I have already told you. We have the right to do so based on Georgian Law on Police and based on the Order of the Government of Georgia. The Order is signed by Zurab Nogaideli, former Premier Minister of Georgia.
- But you have also funded reconstruction expenses for Lagodekhi district police division.
- The Ministry of Economic Development gave us a former military base to sell it and transfer 200 000 GEL on the account of Lagodekhi district police division. The money would be spent on reconstruction police division building. We sold the military base. We transacted 200 000 GEL. The rest 132 000 GEL was spent on development of district infrastructure.”