ტელევიზიის დაპყრობა ქვეყნის კონტროლისათვის
როდესაც საქართველო და რუსეთი დაუპირისპირდა ერთმანეთს აგვისტოში სამხრეთ ოსეთში ბევრ ადამიანს გაუჩნდა ასოციაცია, რომ ბიბლიური დავითი და გოლიათი შეებნენ ერთმანეთს - რეფორმატორი პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის ახალი დემოკრატიის საქართველო და რუსეთის ავტორტარული რეჟიმი, რომელსაც ანგარიშიანი პუტინი მართავს.
მიუხედავად იმისა, რომ ეს ორი ლიდერი ერთმანეთისგან განსხვავდება, მათ შორის მსგავსებაც შეიმჩნევა. კერძოდ, შეუწყნარებლობა კრიტიკისადმი და გავლენიანი ეროვნული ტელევიზიების კონტროლის დიდი სურვილი. ორივე ლიდერმა მსგავსი ტაქტიკით შექმნა სატელევიზიო მედია, რომელიც მთვრობის მიმართ არ არის კრიტიკული. უფრო მეტიც, თავისი ქვეყნის მთავრობის მხარდამჭერადაც გამოდის. ეს ყოველივე აგვისტოს ომმა კარგად დაგვანახა, როცა ორივე ქვეყნის ტელევიზია ომს მხოლოდ თავისი ქვეყნის მთავრობის სასარგებლოდ წარმოადგენდა.
მას შემდეგ, რაც სააკაშვილმა სამხედრო იერიშის მიტანა ბრძანა სამხრეთ ოსეთის დედაქალაქ ცხინვაზე 7 აგვისტოს, რუსეთმა სეპარატისტულ რეგიონში გაგზავნა თავისი სამხედრო ძალები და საჰაერო იერიშები მიიტანა ფოთსა და გორზე - იმ ქალაქებზე, რომლების საქართველოს მეირ კონტროლირებად ტერიტორიაზე მდებარეობს.
საქართველოსა და რუსეთის მოსახლეობას, რომელიც ტელევიზიით ადევნებდა თვალს ომის დროს მიმდინარე მოვლენებს, არ მიუღია ამომწურავი ინფორმაცია კონფლიქტთან დაკავშირებით და იმ წინაპირობაზე, რომელმაც ომამდე მიიყვანა მდგომარეობა. უფრო მეტიც, ბევრი ანალიტიკოსი ამბობს, რომ ქართული და რუსული მედია ისე განსხვავებულად წარმოადგენდა ომს სამხრეთ ოსეთში, გეგონებოდა ორ სხვადასხვა კონფლიქტზე იყო საუბარი.
საქართველოში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით მაუწყებელმა ტელეკომპანიებმა რუსთავი 2-მა და საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა კონფლიქტი წარმოადგინა, როგორც საქართველოს პასუხი რუსულ აგრესიაზე, რომ საქართველო იცავდა ქვეყნის ტერიტორიულ მთლიანობას. ორ ქართულ არხს, რომელიც მთელი ქვეყნის მასშტაბით მაუწყებლობს, ომის დროს საინფორმაციო გამოშვებები საერთოდ აღარ ქონდა. „კონფლიქტი აღქმული იყო, როგორც ქართველი ხალხის ბრძოლა რუსული სამხედრო ძალის წინააღმდეგ,“ - აღნიშნა მედია ტრეინინგ ორგანიზაცია „ინტერნიუს საქართველოს“ მედია ანალიტიკოსმა, თამუნა კაკულიამ. „ტელევიზიას არ დაუხატავს მოვლენათა სრული სურათი. ყველაზე მეტად იფილტრებოდა ინფორმაცია დაღუპულ და დაჭრილ სამხედრო და სამოქალაქო პირებზე. ქართულ ტელემედია საშუალებებს, რომელბიც მთელს საქართველოზე მაუწყებლობდნენ არ გაუკრიტიკებიათ საქართველოს მთავრობა და არც ერთი მისი ქმედება.“
რუსეთში, სამი მთავარი მაუწყებელი ,,პირველი არხი“, „რასია“ და ,,NTV“, რომელიც მთელს რუსეთს ფარავს, საქართველოს, როგორ აგრესორს ისე მოიხსენიებდა. ამ მედია საშუალებების მტკიცებით, რუსეთის ჯარი სამხრეთ ოსეთში შევიდა ოსების ეთნიკური წმენდის აღსაკვეთად და ოსების ქართული აგრესიისგან დასაცავად. „რუსეთის სახელმწიფო არხი აქტიურად აკრიტიკებდა საქართველოს და რუსეთს მორალური სამართლიანობის დამცველად სახავდა,“ - განაცხადა კვლევითმა ორგანზიაცია „კარნეგი მოსკოვის ცენტრის“ მედია ანალიტიკოსმა მაშა ლიპმანმა.
ოლეგ პანფილოვმა, მოსკოვში მოქმედი პრესის დაცვის ორგანიზაცია „ექსტრემალური ჟურნალისტიკის ცენტრის“ დირექტორმა განაცხადა, რომ რუსეთის ტელევიზია ცალმხრივად აშუქებდა ომს. „ტელევიზიებს არ უსაუბრიათ ომის პრელუდიაზე, მის მიზეზებზე, სიტუაციის ესკალაციაზე, იმ 2-კვირიან პერიოდზე, რომელიც 7 აგვისტოს მოვლემებს უძღოდა წინ,“ - აღნიშნა მან. „ვრცელდებოდა ასევე ცალსახად არასწორი ინფორმაცია. “რუსი მაუწყებლები არასწორ ინფორმაციას ავრცელებდნენ მსხვერპლის რაოდენობსა და სამხედრო ძალების მოქმედებების შესახებ, რაც სამთავრობო ვერსიას ამყარებდა", - აღნიშნა მან.
“ორივე მხარემ მიიღო მონაწილეობა პროპაგანდაში,“ - განაცხადა გაზეთ „ფინანსების“ რედაქტორმა , ზვიად ფოჩხუამ. თამუნა კაკულიას განცხადებით, კონფლიქტის ზონა დახურული იყო ქართველი ჟურნალისტებისთვის, რამაც ხელი შეუწყო ომის ცალმხრივ გაშუქებას ქართული მედიის მიერ.
„იმის გამო, რომ ქართულ არხებს არ შეეძლოთ კონფლიქტის ზონაში შესვლა, ისინი საერთაშორისო მაუწყებლების ინფორმაციას ავრცელებდნენ ქართული მხარის კრიტიკის გარეშე,“ - აღნიშნა კაკულიამ.
ომის წინა თვეებში ორივე ქვეყნის ეროვნული ტელევიზიები მზარდ უნდობლობას უფრო მეტად აღრმავებდნენ. რუსული არხები „აკრიტიკებდნენ და დასცინოდნენ კიდეც სააკაშვილს,“ მაშინ როცა, არ აშუქებდნენ იმ ანგარიშებს, რომელბიც ეხებოდა ეროვნებათაშორის ძალადობას კონფლიქტის რეგიონში, რაც მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანდა რუსეთის მოსახლეობის მიერ პრობლემის გააზრებაში, განაცხადა პანფილოვმა. მან განაცხადა, რომ ამის ნაცვლად რუსული არხები დროს ხარჯავდნენ ისეთი ტრივიალური საკითხების განხილვაზე, როგორიცაა „სააკაშვილის მიერ ჰალსტუხის ღეჭვა ნერვიულობის დროს.“ საქართველოში, ქართველი მაუწყებლები უკრიტიკოდ წარმოადგენდნენ სააკაშვილის სურვილს და მოქმედებებს სამხრეთ ოსეთის საქართველოსთან შეერთებასთან დაკავშირებით.
რუსეთშიც და საქართველოში საზოგადოებრივი აზრის ჩამოყალიბებაში დიდი როლს თამაშობს ტელევიზია. 1990-იანი წლების დასაწყისში საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ ბეჭდური მედიის გავლენა საგრძნობლად შემცირდა. გამომცემლობებმა დაკარგეს სახელმწიფო დაფინანსება, რის გამოც დამოკიდებულნი გახდნენ ხელმოწერებზე, გაზეთის გაყიდვებსა და რეკლამაზე. მძიმე ეკონომიკური კრიზისის დროს გარდამავალ წლებში, როდესაც ბევრი მოქალაქე იდგა არჩევანის წინაშე ეყიდა პური თუ გაზეთი, ისინი რათქმაუნდა არჩევდნენ პურს. ამ დროს ტელევიზია უფასო იყო.
20 წლის შემდეგაც ტელევიზია ინფორმაციის მთავარ წყაროდ რჩება. რუსეთში გაზეთების ტირაჟი რამდენიმე ასეული ათასია. ბიბისის 2008 წლის ანგარიშის მიხედვით, დამოუკიდებელი გაზეთი „ნოვაია გაზეტა“, რომელიც მთელს რუსეთში ვრცელდება, ორკვირაში ერთხელ გამოდის და მისი ტირაჟი 170,000 ეგზემპლარია, მაშინ როცა, კრემლის მომხრე „კამსამლსკაია პრავდა“ 660, 000-ის ტირაჟით გამოდის. ბიბისის მიხედვით, ყოველკვირეული გაზეთის „არგუმენტი ი ფაქტის“ ტირაჟი 2,7 მილიონია. ბიბისის ცნობით, რუსეთის 142 მილიონიანი მოსახლეობის 98 %-ზე მეტი რუსეთის პირველ არხს უყურებს, რაც არ უნდა გასაკვირი იყოს. საქართველოში გაზეთების ტირაჟზე სანდო ინფორმაცია ნაკლებად მოიპოვება, მაგრამ საქართველოში პოპულარული გაზეთის „კვირის პალიტის“ ცნობით, კვირის გაყიდვები 50 000 ცალს აღწევს. ეს ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია გაზეთების გაყიდვების მიხედვით, თუმცა მასაც კი აჭარბებს ყველაზე პოპულარული ქართული არხის „რუსთავი 2“ ყურებადობა: საქართველოს 4,6 მილიონი მოქალაქის 85 % უყურებს ამ არხს.
ინტერნეტის მომხმარებელთა რაოდენობა ორივე ქვეყანაში მცირეა. არამომგებიანი კვლევითი ჯგუფი „საერთაშორისო კველვისა და გაცვლების საბჭოს“ კვლევის „2008 წლის მედიის მდგრადობის ინდექსის“ მიხედვით რუსეთის მოსახლეობის 18 პროცენტი, ხოლო საქართველოს მოსახლების 7 % არის ინტერნეტის მომხმარებელი.
რუსეთში ,,NTV“-ს და საქართველოში „რუსთავი 2-ის“ ისტორიები კარგი მაგალითია იმისა, ამ ქვეყნების მთავრობებმა როგორ მოიპოვეს კონტროლი ნელ-ნელა ამ არხებზე. „ჟურნალისტების დაცვის კომიტეტმა“ კომენტარი სთხოვა ორივე ტელეკომპანიას ანგარიშთან დაკავშირებით, მაგრამ უშედეგოდ. რუსეთისა და საქართველოს მთავრობებმა კონტროლი აიღეს ამ ორ ერთ დროს აგრესიულ და გავლენიან მაუწყებლებზე მთავრობის მიერ კონტროლირებადი ბიზნესმენებისა ან ადმინისტრაციული მოკავშირეების საშუალებით.
რუსეთის მთავრობამ ,,NTV“ მოხერხებულად ჩაიგდო ხელში პუტინის პრეზიდენტობის პირველ ხანებში, მაშინ როცა, ხალხს ჯერ კიდევ არ ჰქონდა გაცნობიერებული მისი როგორც პოლიტიკური ლიდერის ნამდვილი მიზნები,“ -განაცხადა რადიო „თავისუფალი ევროპა“/ „რადიო თავისუფლების“ ანალიტიკოსმა რობერტ კოალსონმა. „ის მოიქცა ისე, როგორც მისი ტიპის პოლიტიკოსები იქცევიან ხოლმე - ჯერ მედიას დაეპატრონა, შემდეგ კი კონტროლი აიღო ქვეყანაში მიმდინარე ყველა მოვლენაზე.“
,,NTV“ - საბჭოთა კავშირის დაშლიდან მცირე ხანში გაჩნდა. ,,NTV“ იყო სახელმწიფო ტელევიზიის აღმასრულებელი დირექტორის იგორ მალაშენკოს, ტელეწამყვან ევგენი კისილოვის და ყოფილი თეატრის დირექტორის, ვლადიმირ გუსინსკის საერთო კომპანია. ტელეკომპანიამ პოპულარობა მოიპოვა კრიტიკული მოსაზრებების, ცოცხალი რეპორტაჟებისა და ანალიტიკური გადაცემების საფუძველზე. ორი მთავარი ტელემაუწყებელი „ოსტანკინო“ (მოგვიანებით „ORT“-ს და უფრო მოგვიანებით პირველი არხის სახელით ცნობილი) და „RTR“ ( ამჟამად „როსიას“ სახელით მაუწყებელი) საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგაც სახელმწიფო გავლენის ქვეშ დარჩნენ. ,,NTV“ პოსტ-საბჭოთა რუსეთის სინამდვილეში არსებულ მონოტონურობას დაუპირისპირდა და უფრო ხშირად აკრიტიკებდა თავად ქვეყნის მმართველობას.
,,NTV“ -ს დიდი გავლენა ჰქონდა კრემლზე. სწორედ „NTV“-ს დამსახურება იყო ის, რომ მოსახლეობას ჩეჩნეთის პირველი ომის წინააღმდეგ მკვეთრად უარყოფითი დამოკიდებულება ჰქონდა. ჩეჩნეთის პირველი ომი რუსეთის პრეზიდენტმა ბორის იელცინმა წამოიწყო 1994 წელს ჩეჩნეთში აჯანყების ჩასახშობად. მაშინ როცა ორი სახელმწიფო არხის წამყვანები რუსეთის სამხედრო მოქმედებების შესახებ მოსახლეობას მშრალ ინფორმაციას აწვდიდნენ, „NTV“ -ს ახალგაზრდა კორესპონდეტები საკუთარი სიცოცხლის ფასად ცოცხალ, ხშირად შემაშფოთებელ კადრებს გადმოსცემდნენ გროზნოდან და მოსახლეობას შოკში აგდებდნენ ომის შემაძრწუნებელი რეალობით. NTV-ს ძალა კიდევ ერთხელ მაშინ გამოჩნდა, როცა ტელეკომპანიამ გადაწყვიტა იელცინს 1996 წლის არჩევნების მოგებაში დახმარებოდა. ტელეკომპანიის პროდიუსერები გადაჭარბებულად დადებითი კუთხით წარმოაჩედნენ მას, მაშინ როცა, მისი მთავარი მეტოქის კომუნისტური პარტიის ლიდერის გენადი ზიუგანოვის დისკრედიტაციას ახდენდნენ. ჟურნალისტებმა მალევე გააცნობიერეს, რომ მათი მანიპულირება ხდებოდა, მაგრამ უკან დასახევი გზა აღარ ჰქონდათ, რადგან არ სურდათ ისევ ძველი (კომუნისტური) რეჟიმი დაბრუნებულიყო ქვეყანაში - წერენ პიტერ ბეიკერი და სუზან გლასერი თავიანთ წიგნში „კრემლის აღმასვლა“. ელცინი, რომლის რეიტინგიც საგრძნობლად იყო დაცემული ჩეჩნეთის ომის გამო, მეორე ვადით აირჩია მოსახლეობამ.
მაგრამ იმ ძალაუფლებამ, რომელიც „NTV“-ს 1990-იანი წლების შუა ხანებში ჰქონდა, საბოლოოდ მისი როგორც დამოუკიდებელი მედია საშუალების დასამარება გამოიწვია.
კრემლმა სახელმწოფოს მიერ კონტროლირებადი გაზის კომპანია „გაზპრომის“ საშუალებით გუსინსკის კომპანია „მედია-მოსტში“ მილიონობით დოლარი დააბანდა და ამით გუსინსკი გაწეული დახმარებისთვის საპრეზიდენტო არჩევნების დროს დააჯიდოვა. ბეიკერისა და გლასერის თქმით, ტელეკომპანიას სხვანაირად შემოუბრუნდა. „NTV“ -ს მოსთხოვეს, რომ ელცინის მიერ არჩეული პუტინის სასარგებლო კამპანია ეწარმოებინათ.
„NTV“ -ს ხელმძღვანელობამ ამაზე უარი განაცხადა. შედეგად კი, 2000 წლის 7 მაისის პუტინის საპრეზიდენტო ინაუგურაციიდან 4 დღის შემდეგ, რუსი ნიღბიანი სამართალდამცველები „მედია-მოსტის“ მთავარ ოფისში შეიჭრნენ. ფედერალური უშიშროების სამსახურის განცხადებით, რომლის ხელმძღვანელი ერთ დროს პუტინი იყო, რეიდი ფინანსური დარღვევებით იყო გამოწვეული. რეიდის შედეგად გუსინსკი დააპატიმრეს თაღლითობისა და კორუფციის ბრალდებებით. თავისუფლების სანაცვლოდ, გუსინსკიმ გადასცა „NTV„ და სხვა ბიზნეს აქტივები „გაზპრომს“ 2000 წლის ივლისში და სამუდამოდ დატოვა რუსეთი. „გაზპრომ-მედიას“ გენერალური დირექტორი გახდა ერთ დროს გუსინსკის მეტოქე ბიზნესმენი ალფრედ რ. კოხი.
„NTV“ -ს ჟურნალისტების ბოლო გაბრძოლება დამოუკიდებლობისათვის 2001 წლის აპრილში მოხდა: 3 აპრილს „გაზპრომმა“ NTV-ს ახალი დირექტორად კოხის ბიზნეს პარტნიორი 34 წლის რუსი-ამერიკელი ბანკირი ბორის ჯორდანი დანიშნა. ,,NTV“- ს თანამშრომლებმა უარი თქვეს ახალი ადმინისტრაციის აღიარებაზე; ჟურნალისტები ჩაიკეტნენ ტელეკომპანიის შიგნით და იქიდან აგრძელებდნენ მაუწყებლობას უწყვეტ რეჟიმში. 11 დღის შემდეგ უშიშროების სამსახურის წარმომადგენლები შეიჭრნენ ტელევიზიაში და გათიშეს „NTV“ ეთერიდან. „ჟურნალისტების დაცვის კომიტეტის“ ინფორმაციით, 40-ზე მეტმა თანამშრომელმა, მათ შორის 10-მა ჟურნალისტმა და 5-მა წამყვანმა დატოვა სამსახური.
NTV-ს დახურვის შემდეგ არც ერთ რუსულ არხს არ გაუშუქებია მეორე ომი ჩეჩნეთში. რუსეთის საზოგადოებამ დაივიწყა ეს კონფლიქტი, მაშინ როცა, სწორედ ამ საზოგადოების მოთხოვნით დამთავრდა პირველი ომი. სამივე მთავარი ეროვნული მაუწყებლის კონტროლით, კრემლი კვლავ ინარჩუნებს მყარად და ფარულად გავლენას მაუწყებლობაზე.
რუსულ „ნიუს ვიკში“ აგვისტოში გამოქვეყნებულ სტატიაში მიხეილ ფიშმანმა და კონსტანტინ გააზემ აღწერეს როგორ გეგმავენ ტელე-პროდიუსერები ეთერს კრემლის წარმომადგენლებთან შეთანხმებით. „საინფორმაციო ეთერი ტელეფონით თანხმდება,“- წერდნენ ფიშმანი და გააზე.
„ყველაზე დიდ ეროვნულ ტელევიზიებს მკაცრად აკონტროლებს კრემლი,“ - განაცხადა ლიპმანმა, კარნეგი მოსკოვის წარმომადგენელმა. „ტელეკომპანიებს დახელოვნებულად მართავენ ტელევიზიების ხელმძღვანელები და მათი დამხმარეები კრემლიდან. რუსული ტელებაზარი საკმაოდ მომგებიანია გასართობი პროგრამების წყალობით. ასე რომ, ტელევიზიის ხელმძღვანელები დიდი სიამოვნებით ემსახურებიან კრემლის ინტერესებს, პოლიტიკურ და საზოგდოებრივ მოვლენებს აშუქებენ „ისე როგორც საჭიროა,“ ამის სანაცვლოდ კი, შემოსული რეკლამებიდან შემოსავლებს იღებენ.
„NTV“- ს და ქართული „რუსთავი 2-ის“ ისტორიები ერთმანეთს გავს. „რუსთავი 2“ ერთ დროს გავლენიანი, დამოუკიდებელი ტელევიზია იყო, რომელმაც დიდი წვილი შეიტანა პრეზიდენტ ედუარდ შევარდნაძის კორუმპირებული რეჟიმის გამოაშკარავებაში. ამ შემთხვევაშიც ტელევიზიის ჟურნალისტები აქტიურად აკრიტიკებდნენ პოლიტიკურ ლიდერებს.
როცა „რუსთავი 2-ში“ უშიშროების სამინისტროს წარმომადგენლები შევიდნენ ფინანსური დარღვევების გამოძიების მოტივით 2001 წლის ოქტომბერში, ტელეკომპანიის ჟურნალისტები ჩაიკეტნენ „რუსთავი 2-ის“ შენობაში და უწყვეტ რეჟიმში განაგრძეს მაუწყებლობა.“ "NTV“-სგან განსხვავებით „რუსთავი 2-ის“ დასაცავად უამრავი მხარდამჭერი შეიკრიბა ტელევიზიის შენობის წინ, რის შედეგადაც უშიშროების თანამშრომლები იძულებულნი გახდნენ უკან დაეხიათ. ტელევიზიის გაკონტროლების წარუმატებელი მცდელობით დაიწყო შევარდნაძის მმართველობის დასასრულის დასაწყისი.
შემდგომი 2 წლის მანძილზე „რუსთავი 2-ის“ გავლენა და საზოგადოების მხარდაჭერა მის მიმართ გაიზარდა მუდმივად კრიტიკური სიუჟეტებისა და საგამოძიებო ფილმების წყალობით. „რუსთავი 2-ის“ გადაცემებმა ხალხი შევარდნაძის მთავრობის წინააღმდეგ დარაზმა, რასაც „ვარდების რევოლუციის“ სახელით ცნობილი მშვიდობიანი აჯანყება მოჰყვა. შედეგად კი 2003 წლის ნოემბერში შევარდნაძე გადადგა.
„რუსთავი 2“ ისევე როგორც „NTV“ , საკუთარმა გავლენამ გაანადგურა.
როცა ახალი, დასავლეთზე ორიენტირებული მთავრობა, 36 წლის ამერიკაში განათლებამიღებული იურისტი მიხეილ სააკაშვილის ხელმძღვანელობით მოვიდა ქვეყნის სათავეში 2004 წლის იანვარში, „რუსთავი 2-ის“ ჟურნალისტებს ეგონათ, რომ ქვეყანაში პროგრესული ერა დადგებოდა, რომლის დროსაც პრესის თავისუფლება და ადამიანის უფლებები აყვავდებოდა. სააკაშვილსა და მის მოკავშირეებს ერთთვიანი თაფლობის თვე ჰქონდათ პრესასთან. „რუსთავი 2“ საკმაოდ ახლოს იყო ახალ ადმინისტრაციასთან და უფრო ამხნევებდა, ვიდრე აკრიტიკებდა მას. ტელეკომპანიამ გააუქმა თავისი პოლიტიკური თოქ-შოუ „ღამის კურიერი“ სააკაშვილის არჩევიდან ერთ თვეში. მედია მმართველებზე მთავრობის ზეწოლის შესახ სპეკუაციების ფონზე, სხვა მაუწყებლებმაც შეწყვიტეს პოლიტიკური შოუები.
მას შემდეგ რაც, „რუსთავი 2-ის“ მფლობელმა ეროსი კინწმარიშვილმა 2004 წლის ზაფხულში უხმაუროდ გაყიდა ტელეკომპანია, მაშინდელმა პრემიერ-მინისტრმა ზურაბ ჟვანიამ გააკრიტიკა „რუსთავი 2“ მისი ერთ-ერთი ნათესავის ვითომდა კორუმპირებულობის შესახებ ინფორმაიის გავრცელებისთვის. მაშინ რუსთავი 2-ის მფლობელი უკვე ქიბარ ხალვაში, გავლენიანი ბიზნესმენი იყო, რომელიც დაახლოებული იყო იმ დროს თავდაცვის მინისტრ ირაკლი ოქრუაშვილთან. კინწმარიშვილმა მხოლოდ 2008 წლის ნოემბერში გააკეთა ოფიციალური განმარტება ტელეკომპანიის გაყიდვასთან დაკავშირებით. მან თბილისში გამართულ პრეს-კონფერენციაზე განაცხადა, რომ მთავრობის მაღალჩინოსნებმა მოხერხებულად „ჩაიგდეს ხელში“ ტელევიზია ბიურიკრატიული ზეწოლის შედეგად. მან განაცხადა, რომ სააკაშვილის წინააღმდეგ საჩივარს შეიტანდა სასამართლოში. პრეზიდენტს არ უპასუხია ამ ბრალდებაზე.
2004 წელს „ რუსთავი 2“ -ის პირველად გაყიდვას მოჰყვა ტელეკომპანიის მფლობელთა და თანამშრომელთა მრავალჯერადი ცვლილება, რამაც მთავრობის ზეწოლის შესახებ მოსაზრება უფრო გააღრმავა და საბოლოოდ რუსთავი 2-მა ლიდერი სამაუწყებლო კომპანიის სტატუსი დაკარგა. 2006 წლის იანვარში, ხალვაშმა და სააკაშვილის მოკავშირემ და საქართველოს პარლამენტის წევრმა დავით ბეჟუაშვილმა გადაწყვიტეს მედია ჰოლდინგის ჩამოყალიბება. ამ მედია ჰოლდინგში „რუსთავი- 2“ და ბეჟუაშვილის ტელეკომპანია „მზე“ გაერთიანდნენ. ეს გარიგება, როგორც ჩანს, მთავრობასაც აძლევდა ხელს.
2006 წლის ივლისში, ტელეკომპანის ,,რუსთავი 2-ის“ გადაცემა „თავისუფალი თემის“ წამყვანმა ეკა ხოფერიამ გადაცემის პირდაპირ ეთერში განაცხადა სამსახურის დატოვების შესახებ, მიზეზად კი ის დაასახელა, რომ მთავრობა ცდილობდა გაეკონტროლებინა ვინ მოვიდოდა სტუმრად მის გადაცემაში. „რამდენიმე მაღალჩინისანი მირეკავდა სისტემატიურად და მეუბნებოდა, როგორ უნდა მომემზადებინა მომავალი გადაცემები,“ განუცხადა ხოფერიამ „ჟურნალისტების დაცვის კომიტეტს.“ შემდეგ თვეში “რუთავი 2“-დან დაითხოვეს გენერალური დირექტორი ნიკა ტაბატაძე და ახალი ამბების სამსახურის ხელმძღვანელი თამარ რუხაძე. დამოუკიდებელი ყოველდღიური გაზეთის „რეზონანსის“ ცნობით, ნიკა ტაბატაძე იმიტომ დაითხოვეს, რომ იგი წინ აღუდგა პრეზიდენტის აპარატის ხელმძღვალენელს გიორგი არველაძის მცდელობას გაეკონტროლებინა „რუთავი 2“-ის ახალი ამბების პროგრამები. ტაბატაძე კობა დავარაშვილმა შეცვალა, რომელიც ერთ-ერთი სარეკლამო კომპანიის აღმასრულებელი დირექტორი და არველაძის მეგობარი იყო. ტელეკომპანია 6-მა ცნობლმა ჟურნალისტმა დატოვა მაშინ.
2006 წლის ნოებმერში სააკშვილთან კონფლიქტის შემდეგ ხალვაშმა უეცრად მიყიდა თავისი წილი „რუსთავი 2-ში“ ნაკლებად ცნობილ კომპანია „გეოტრანს“ (ამ კომპანიას მოგვიანებით „გეომედია“ დაარქვეს.) 2008 წლისთვის ტელეკომპანია „რუსთავი 2-ს“ სამი მეწილე ჰყავდა: მარშალის კუნძულებზე დარეგისტრირებული კომპანია „გეომედია გრუპი“, რომელთა მფლობელების ვინაობა უცნობია, ბეჟუაშვილის „საქართველოს ინდუსტრიული ჯგუფი“ და „რუსთავი 2-ის“ აღმასრულებელი დირექტორი ირაკლი ჩიქოვანი.
„ჩვენ მრაფალფეროვნების მხოლოდ ილუზია გვაქვს,“ განუცხადა „ჟურნალისტთა დაცვის კომიტეტს“ ფოჩხუამ. „ქვეყნის მასშტაბით მაუწყებელი სამი ტელეკომპანია მხოლოდ სერიალებით განსხვავდება ერთმანეთისგან.“
საქართველოს და რუსეთის მთავრობებს შორის ბევრი განსხვავებაა, მაგრამ ორივე მათგანმა ერთნაირ ტაქტიკას მიმართა ერთგვაროვანი, სამთავრობო ახალი ამბების გადაცემების შესაქმნელად. ჟურნალისტები და პროდიუსერები ფარულ ზეწოლაზე საუბრობენ, მაშინ როცა ტელეკომპანიები მთავრობის თანამოაზრეების ხელშია. ორივე ქვეყანაში ორი ყველაზე ცნობილი მაუწყებელი სამთავრობო გახდა.
„NTV“ და „რუსთავი 2“ იმით გავს ერთმანეთს, რომ ორივე შესაბამისი ქვეყნის მთავრობის მიერ კონტროლდება. ორივემ ეს ისე გააკეთა, რომ ნამდვილი მოტივი არ გამოაშკარავებულიყო,“ - განაცხადა კოალსონმა რადიო თავისუფლებიდან. „NTV“-მ, ისევე როგორც „რუსთავი 2-მა“ საკუთარი დამოუკიდებლობა მანამ დათმო, სანამ მას გაანადგურებდნენ. მართალია არც ერთი მათგანი ობიქტური, დასავლური ტიპის ჟურნალისტიკის განსახიერება არ იყო, მაგრამ ქვეყანაში რამდენადმე იმედის ნაპერწკალი გახლდათ, სანამ სასტიკად არ გააცამტვერებდნენ.“
ნინა ოგნიანოვა, „ჟურნალისტების დაცვის კომიტეტის“ ევროპისა და ცენტრალური აზიის პროგრამების კოორდინატორი

EUROPE & CENTRAL ASIA 2008; ANALYSIS
When Georgia and Russia clashed over the disputed region of South Ossetia in August, many saw a David-versus-Goliath struggle between a fledgling democracy led by reform-minded Mikhail Saakashvili and an autocratic regime run by the calculating Vladimir Putin.
As different as these leaders may be, both have demonstrated intolerance to criticism and a strong desire to control influential national television. Using strikingly similar tactics, both leaders have helped fashion uncritical television media that are supportive of their governments. The results were on display during the South Ossetian conflict, when television in each country portrayed the fighting in one-sided, one-dimensional ways.
After Saakashvili ordered Georgian military strikes on the South Ossetian capital, Tskhinvali, on August 7, Russia responded by sending troops into the disputed region and eventually into the cities of Poti and Gori in Georgia proper. The eruption of military action followed months of tension between ethnic Ossetians and Georgians, fanned by Moscow’s encouragement of Ossetian separatists and Tbilisi’s aggressive efforts to assimilate the long-restive region.
Yet audiences in Georgia and Russia saw and heard little of the nuances of the conflict or the context that led to the fighting. In fact, many analysts said, it was as if there were two different conflicts going on.
In Georgia, the national television channels Rustavi 2 and the Georgian Public Broadcaster depicted a country responding to Russian aggression and protecting its territorial integrity. The other two Georgian stations with national coverage, Mze and Imedi, carried no news programming at the time. “The conflict was widely perceived as a war of the Georgian people against Russian military might,” said Tamuna Kakulia, media analyst with Internews Georgia, a Tbilisi-based media training organization. “Television did not translate the full picture of events. Most tightly controlled was information on Georgian military casualties and peaceful civilian losses. Acutely absent was criticism of the Georgian government and its actions.”
In Russia, the three key national broadcasters—Channel One, Rossiya, and NTV—called Georgia the aggressor and said the Russian military had gone to the aid of embattled Ossetians to prevent ethnic cleansing.  “Russian state television coverage of the conflict was characterized by the vilification of Georgia and the portrayal of Russia as the party of moral righteousness,” said Masha Lipman, media analyst for the Carnegie Moscow Center, a research and policy organization.
Oleg Panfilov, director of the Moscow-based Center for Journalists in Extreme Situations, a press advocacy group, also called Russian television coverage one-sided. “Television never explained the lead-up to the conflict, its roots, its escalation, the two weeks that led up to the events of August 7,” he said. “There was outright wrong information, too.” Broadcasters misstated casualties and misrepresented troop activities, he noted, in ways that furthered the government’s position.
“Both sides took part in the propaganda,” said Zviad Pochkhua, editor of the Tbilisi-based newspaper The Financial. He and Kakulia of Internews noted that Russian troops had barred Georgian journalists from entering conflict areas, which contributed to one-sided coverage.
“Because they did not have access to the conflict zone, [Georgian] national channels carried translations of international broadcasts,” Kakulia said. “When those broadcasts contained criticism of the Georgian side, however, the segments were not translated.”
In the months leading up to the fighting, national television in each country amplified the growing mistrust. Russian television “vilified and mocked Saakashvili,” but failed to explore reports of interethnic violence in the region that would have been crucial to viewers’ understanding of the issues, Panfilov said. Instead, he noted, Russian television spent time on trivial matters such as Saakashvili’s “chewing his tie when nervous.” In Georgia, Saakashvili’s increasingly assertive efforts to reunite Georgia with the disputed region were unchallenged by television broadcasters.
In both Russia and Georgia, public opinion is shaped largely by national television. The collapse of the Soviet Union in the early 1990s led to a steep decline in the influence wielded by print media. Publications, having lost state subsidies, scrambled to sustain themselves through subscriptions, newsstand sales, and advertising. In the economically tough times of the transitional years, when many citizens had to choose between buying bread and buying a newspaper, the choice was unsurprising. Television was free.
Almost two decades later, television continues to be the predominant source of information. In Russia, popular newspapers measure circulation in the hundreds of thousands. The national edition of the twice-weekly independent newspaper Novaya Gazeta reaches about 170,000, for example, while the generally pro-Kremlin Komsomolskaya Pravda has a circulation of 660,000, according to a 2008 BBC report. The newsweekly Argumenty i Fakty reports circulation of 2.7 million, the BBC said. By contrast, Channel One, the highest-rated national station, reaches more than 98 percent of Russia’s 142 million people, according to the station. Reliable newspaper circulation figures are less available in Georgia, although the popular Kviris Palitra reports a weekly circulation of 50,000, according to online reports. That number is eclipsed by Rustavi 2, the most popular national channel, which reaches 85 percent of Georgia’s population of 4.6 million, according to station figures.
Internet penetration remains low in both countries—about 18 percent in Russia and 7 percent in Georgia, according to the 2008 Media Sustainability Index, a study by the nonprofit research group International Research and Exchanges Board.
The stories of Russia’s NTV and Georgia’s Rustavi 2 illustrate creeping government control over television. Neither station responded to CPJ’s requests for comment for this report. Once aggressive and influential broadcasters, the stations were effectively taken over by the state through government-controlled interests or administration allies.
“The NTV takeover was sophisticated, and it happened in the very beginning of Putin’s tenure when people hadn’t yet realized his true stripes as a political leader,” said Robert Coalson, an analyst with the U.S. government-funded Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). “It was indicative of the way politicians of his type act—they go after the media first, then they control the narrative.”
NTV was born in the early days of post-Soviet Russia. A mutual venture of state television executive Igor Malashenko, anchor Yevgeny Kiselyov, and theater-director-turned-banker Vladimir Gusinsky, the station became popular for its critical stances, live reporting, and informed analysis. Russia’s two other main national television stations—Ostankino (later known as ORT and now as Channel One) and RTR (now Rossiya)—remained under state control after the Soviet Union dissolved. NTV defied the dreariness of post-Soviet television and, more than occasionally, defied leadership itself.
NTV’s impact was not lost on the Kremlin. It was NTV that turned public opinion overwhelmingly against the first Chechen war, launched in 1994 by President Boris Yeltsin to quell an insurgency in the southern republic. As anchors on the two state channels read scripted, impersonal accounts of Russian military action, NTV’s young correspondents offered live and often-disturbing images from Grozny, risking their own lives and shocking the public with the realities of the war. The power of NTV was demonstrated anew when the station took upon itself the task of helping Yeltsin win re-election in 1996. Station managers devoted overwhelmingly positive coverage to the incumbent while smearing his main rival, communist leader Gennady Zyuganov. Caught in the middle, NTV’s journalists realized they were being manipulated, but played along to prevent a return of the old regime, Peter Baker and Susan Glasser noted in their 2005 book Kremlin Rising. Yeltsin, whose popularity had plunged because of the war, ended up winning the vote.
But the power NTV exhibited in the mid-1990s would eventually lead to its demise as an independent voice.
The Kremlin rewarded Gusinsky by investing millions in his company, Media-Most, through the state-controlled natural gas company Gazprom. These investments made in the late 1990s, according to Baker and Glasser, would eventually come with demands: NTV was expected to build a favorable public image of Yeltsin’s chosen successor, Putin.
NTV management refused to go along. Four days after Putin’s May 7, 2000, inauguration, camouflage-garbed agents armed with machine guns raided Media-Most headquarters. The Federal Security Service—which Putin once headed—said the search was related to financial irregularities. The raid was followed by the imprisonment of Gusinsky on fraud and corruption charges. After making a deal in July 2000 to hand over NTV and other business assets to Gazprom in exchange for his release, he left Russia and never returned. Alfred R. Kokh, a one-time business rival of Gusinsky, was installed as general director of Gazprom-Media.
An extraordinary standoff in April 2001 dealt the final blow to the station’s independence. On April 3, Gazprom installed a new news director—Kokh’s business partner, a 34-year-old Russian-American banker named Boris Jordan. NTV staff refused to recognize the new management; journalists locked themselves inside the station and aired reports on the takeover. Finally, after 11 days, security forces raided the premises and took NTV off the air. More than 40 staffers resigned, including 10 journalists and five news anchors, according to CPJ research.
With an independent NTV gone, no national television channel has covered the ongoing second war in Chechnya; the conflict is largely forgotten by the same public that pressured the Russian government to end the first war. With government interests running the three main national stations, the Kremlin has maintained steady, behind-the-scenes influence on coverage.
Writing in Russian Newsweek in August, Mikhail Fishman and Konstantin Gaaze described regular contact between Kremlin officials and television managers to determine the on-air agenda. “Over the phone,” Fishman and Gaaze wrote, “the Kremlin managers construct the news picture for the day.”
“The largest national television channels are tightly controlled by the Kremlin,” added Lipman of Carnegie Moscow. “They are thoroughly and skillfully managed by a joint effort of top television managers and Kremlin aides. The national television channels are lucrative businesses thanks to entertainment programming, so television managers are happy to serve Kremlin interests and provide ‘appropriate’ political and public affairs coverage, while drawing profits from advertising.”
The NTV story is similar in many respects to that of Georgia’s Rustavi 2, a once influential, independent television station that helped expose President Eduard Shevardnadze’s corrupt regime. Here, too, outspoken staff defied political leaders.
When agents with the National Security Ministry, angered by Rustavi 2’s critical reporting on government corruption, stormed the station in October 2001, allegedly to investigate financial irregularities, the staff locked themselves in and broadcast the standoff live. Unlike the NTV case, throngs of Rustavi 2 supporters arrived at the building to protest the raid and caused the agents to back off. The failed attempt to rein in the channel was the beginning of the end of the Shevardnadze rule.
Over the next two years, Rustavi 2 gained additional influence and public support with its persistently critical commentary and investigative reporting. Rustavi 2’s broadcasts mobilized public outcry against the Shevardnadze government, leading to the peaceful uprising known as the Rose Revolution. In November 2003, Shevardnadze was out.
But just as NTV’s power had sealed the station’s fate, so too had Rustavi 2’s influence made it a target.
When the new, Western-oriented government led by Saakashvili, a 36-year-old, U.S-educated lawyer, took power in January 2004, journalists hoped it would usher in a progressive era in which press freedom and human rights would thrive. Saakashvili and his allies enjoyed a months-long honeymoon with the press. Rustavi 2 was particularly close to the administration, cheering rather than scrutinizing its activities. The station canceled the political talk show “Night Courier” a month after Saakashvili’s election. Amid speculation of government pressure on media executives, other national channels also canceled popular political shows.
By summer 2004, Rustavi 2 owner Erosi Kitsmarishvili had quietly sold the channel after then-Prime Minister Zurab Zhvania denounced the station for covering corruption allegations involving one of his relatives. The new principal owner was Kibar Khalvashi, a powerful businessman with ties to the defense minister at the time, Irakli Okruashvili. It was only in November 2008 that Kitsmarishvili offered an explanation for the sale. He told a news conference in Tbilisi that authorities had effectively “seized” the station through official pressure, and he vowed to file a lawsuit against Saakashvili. The president did not respond to the allegation.
The 2004 sale was the first in a series of ownership and personnel changes that would fuel perceptions of government pressure and eventually strip Rustavi 2 of its role as a news leader. In January 2006, Khalvashi struck a deal with David Bezhuashvili, a Saakashvili ally and member of parliament, to merge media holdings. The new company joined Rustavi 2 with Bezhuashvili’s national station, Mze. The deal appeared to embolden the government as well.
In July 2006, Rustavi 2 anchor Eka Khoperia abruptly resigned during a live broadcast of her political talk show “Free Topic” to protest what she said were government efforts to dictate who the guests should be on her show. “Several senior people in the government would regularly call me and tell me how to prepare upcoming programs,” Khoperia told CPJ at the time. The next month, Rustavi 2 dismissed general director Nickoloz Tabatadze and news chief Tamar Rukhadze. According to the independent daily Rezonansi, Tabatadze had resisted attempts by the president’s chief-of-staff, Giorgi Arveladze, to set editorial policy for Rustavi 2’s news programs. Tabatadze was replaced by Koba Davarashvili, an advertising executive and friend of Arveladze. Six prominent journalists resigned in protest.
In November 2006, after a falling-out with Saakashvili, Khalvashi abruptly sold his shares to a little-known holding company named Geotrans. (The company was apparently renamed GeoMedia later.) By 2008, according to reports, ownership was split among three parties: GeoMedia Group, which was registered in the Marshall Islands and did not disclose its principals; the Georgian Industrial Group, controlled by presidential ally Bezhuashvili; and Rustavi 2’s top executive, Irakli Chikovani.
“We have only the illusion of diversity,” The Financial’s Pochkhua told CPJ. “The only way to differentiate between the three national television channels now is by the soap operas they transmit.”
The administrations in Tbilisi and Moscow have many significant differences, but they have used notably similar tactics in promoting homogenous, pro-government news coverage. Reporters and managers complain of behind-the scenes pressure, while ownership has shifted into the hands of administration allies. In each country, the two most outspoken broadcasters have become reliably pro-government.
“The cases of NTV and Rustavi 2 are similar in that both were taken over by their governments. Both governments tried to do it in ways that covered up their true political motivation,” said RFE/RL’s Coalson. “NTV, like Rustavi 2, had compromised its independence before it was destroyed. It was hard to view it as an objective, Western-type model of journalism. … But it was still by far the best thing in the country and a ray of hope before it was brutally quashed.”