სამართალდამცავებმა აქცია დაარბიეს
„რატომ მოკალით როინ შავაძე“, „დაისაჯონ ზურა ვაზაგაშვილის მკვლელები“, „დაისაჯონ სანდრო გირგვლიანის მკვლელები“ _ ამ ლოზუნგებით დღეს, ბათუმში გამართული აქცია სამართალდამცავებმა ძალის გამოყენებით დაშალეს. სამართალდამცავების მხრიდან ადგილი ჰქონდა აქციის ორგანიზატორებზე კამერის წართმევასაც.
დაჩი ცაგურია, აქციის ორგანიზატორი: „ჩვენ ვითხოვთ როინ შავაძის მკვლელების დასჯას. არავის აპატიებს ქართველი საზოგადოება ტყეში ადამიანების წამებით მოკვლას. უნდა იცოდნენ ეს ამ ხელისუფლებამ. ყველა პოლიციელს მივმართავთ თხოვნით, ჩემო ძმებო, ნუ ჩაყვებით მიშა სააკავშვილს საფლავში“.
სამართალდაცავებთან ერთად, აქციის დაშლაში აჭარის მთავარი სამმართველოს უფროსის მოადგილე რამაზ გვარჯალაძეც მონაწილეობდა. გვარჯალაძემ პრესასთან კომენტარზე კატეგორიული უარი განაცხადა.
აქციის, რომლის მიზანიც პროტესტის გამოხატვა იყო, მოძრაობა „7 ნოემბერი“ ხელმძღვანელობდა. აქციაში  ოპოზიციური პარტიის წარმომადგენლებიც მონაწილეობდნენ.
აქციის გამართვასთან დაკავშირებით, ორგანიზატორებმა მერიას ჯერ კიდევ 4 მარტს მიმართეს განცხადებით. ბათუმის მერიის 5 მარტს გაცემული პასუხით, „ხელისუფლებას უფლება აქვს შეწყვიტოს შეკრება, თუ იგი მიიღებს კანონსაწინააღმდეგო ხასიათს. ამ მიზნით ქალაქ ბათუმის მერიის მიერ გაფრთხილებული არიან სამართალდამცავი ორგანოები. თქვენს მიერ კანონმდებლობის მთხოვნათა შეუსრულებლობა გამოიწვევს ადმინისტრაციულ ან სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას“.
დღეს პასუხისმგებლობა  არავის  დაკისრებია. თუმცა, აქცია, რომელსაც კანონსაწინააღმდეგო ხასიათი არ ქონია  ძალის გამოყენებით დაშალეს.

Law Enforcers Dispersed Demonstration
“Why did you kill Roin Shavadze?” “Murderers of Zura Vazagashvili must be punished,” “Murderers of Sandro Girgvliani must be punished,” these were slogans of the demonstrators in Batumi. However, law enforcers forcefully dispersed the demonstration. The policemen seized video-cameras from the organizers of the demonstration.
Dachi Tsaguria, organizer of the demonstration: “We request punishment of Roin Shavadze’s murderers. Georgian society will not forgive anyone killing of people in the forests with torture. Our government should know it. We appeal to every policeman: brothers, don’t follow Misha Saakashvili into the grave.”
Ramaz Gvarjaladze, deputy head of main department of Adjara Autonomous Republic, took part in the dispersal of the demonstrators together with law enforcers. Gvarjaladze categorically refused to make comments with media sources.
The protest demonstration was organized by the movement “November 7”. Representatives of the opposition party also participated in the demonstration.
The organizers had applied to the City Hall of Batumi on March 4 and informed them about the planned demonstration. The reply of the City Hall on March 5 was “the government has right to stop the assemblage if it contradicts the law. For that purpose, the City Hall informed law enforcement bodies regarding the fact. If you breach the law, you will be charged under administrative or criminal law.”
Nobody was charged today. However, the demonstration, which was not illegal at all, was forcefully dispersed.