რეგიონებში პოლიციამ მძღოლებს 9 აპრილს მუშაობა აუკრძალა
პოლიციის თანამშრომლებმა რეგიონებში მიკროავტობუსების და ავტობუსების მძღოლებს 9 აპრილს მუშაობა აუკრძალეს. მძღოლების თქმით, სამართალდამცავებმა ისინი გააფრთხილეს, რომ 9 აპრილს, თბილისში დაგეგმილ აქციაზე რეგიონებიდან მოქალაქეები არ უნდა ჩაიყვანონ, მიუხედავად იმისა, მომსახურებისათვის რა ოდენობის თანხაც არ უნდა შესთავაზონ. მათივე თქმით, პოლიციის თანამშრომლებმა ისიც უთხრეს, რომ იმ შემთხვევაში თუ აღნიშნულ მოთხოვნას არ დაემორჩილებიან, საპატრულო პოლიციასთან და სხვა სამსახურებთან სერიოზული პრობლემები შეექმნებათ.
9 აპრილის საპროტესტო აქციამდე, რომელსაც საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის გადადგომის მოთხოვნით ორგანიზებას რამდენიმე ოპოზიციური პოლიტიკური პარტია უწევს, აქციის საორგანიზაციო კომიტეტმა რეგიონებში ხელმოწერები შეაგროვა.
მართალია, ხელმოწერების შეგროვების სამდღიან აქციას, მაგალითად, თელავსა და გურჯაანში პოლიციის რაიონული განყოფილებების თანამშრომლები მეთვალყურეობდნენ, რათა ზუსტად გაეგოთ და დაედგინათ ვინ გაბედავდა და საკუთარ პოზიციას ღიად დააფიქსირებდა, მაგრამ აქციის შედეგად კახეთში 5 ათასამდე ხელმოწერა მაინც შეგროვდა.
ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების მიერ, პრეზიდენტის გადადგომის მოთხოვნით, 9 აპრილს დაგეგმილ საპროტესტო აქციასთან დაკავშირებით, 26 თებერვლიდან 2 მარტის ჩათვლით, კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა რეგიონში გამოკითხვა ჩაატარა. გურჯაანის, თელავის, სიღნაღის, ლაგოდეხის, ყვარლის და საგარეჯოს რაიონებში, კარდაკარ, შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით, 674 რესპონდენტი გამოიკითხა. გამოკითხვა რაიონული ცენტრების გარეთ, სოფლებში ჩატარდა. კითხვაზე, აპირებთ თუ არა მონაწილეობის მიღებას ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების მიერ, პრეზიდენტის გადადგომის მოთხოვნით, 9 აპრილს, თბილისში დაგეგმილ აქციაში, გამოკითხულთაგან აქციაში მონაწილეობის მიღებას საკუთარი ხარჯებით მხოლოდ 43 ადამიანი აპირებს; აქციის ორგანიზატორების მიერ ტრანსპორტით უზრუნველყოფის შემთხვევაში აქციაში მონაწილეობის მიღებას გამოკითხულთაგან 221 ადამიანი გეგმავს. აქციაში მონაწილეობის მიღებას არ აპირებს 184 მოქალაქე; გამოკითხულთაგან 116-მა მოქალაქემ განაცხადა, რომ აქციაში მონაწილეობის მიღება ჯერ არ გადაუწყვეტია; 110 - მა მოქალაქემ კითხვაზე პასუხის გაცემა არ ისურვა.
გამოკითხვის შედეგებიდან ჩანს, რომ 9 აპრილის აქციაში მონაწილეობას გამოკითხულ მოქალაქეთა უმრავლესობა აპირებს, ოღონდ რეგიონებიდან მოსახლეობა საპროტესტო აქციას იმ შემთხვევაში შეუერთდება, თუ აქციის ორგანიზატორები მათი ტრანსპორტირების საკითხს მოაგვარებენ.
რამდენიმე დღის წინ, პოლიტიკური პარტია "დემოკრატიული მოძრაობა – ერთიანი საქართველოს" ლიდერმა, პარლამენტის ყოფილმა თავმჯდომარემ ნინო ბურჯანაძემ, თელავში, პარტიის რეგიონული ორგანიზაციის დაფუძნებისას  განაცხადა, რომ 9 აპრილის აქციაში მონაწილეობის მისაღებად რეგიონებიდან ხალხის ჩაყვანას მისი პოლიტიკური მოძრაობა უზრუნველყოფს. ბურჯანაძეს არ დაუკონკრეტებია, ხალხის ჩაყვანა თბილისში როგორ და როდის მოხდება, მაგრამ როგორც კახეთში მომუშავე მიკროავტობუსების და ავტობუსების მძღოლებმა გვითხრეს, სამართალდამცავებმა მათ 9 აპრილს მუშაობა უკვე აუკრძალეს. მათივე თქმით, პოლიციის თანამშრომლებმა აღნიშნეს, რომ ეს შს სამინისტროდან მიღებული დავალებაა და ქვეყნის ყველა რეგიონზე ვრცელდება.
"სამუშაოდან ახალი დაბრუნებული ვიყავი, რომ სახლში პოლიციის თანამშრომელმა დამიძახა, ჩვენს უბანს კურირებს. მითხრა, რომ დავალებას ასრულებს და გამაფრთხილა, 9 აპრილის აქციაზე კახეთიდან თბილისში ხალხის ჩაყვანა თუ გთხოვეს, რამდენიც არ უნდა გადაგიხადონ, არ უნდა დასთანხმდეო. ისიც მითხრა, რომ თუ ამ მოთხოვნას არ დავემორჩილები, საპატრულო პოლიციასთან და სხვა სამსახურებთან პრობლემები შემექმნება. ვფიქრობ, რომ სააკაშვილი თანამდებობას მაინც არ დათმობს და პრობლემების შექმნა ნამდვილად არ მინდა. ამიტომაც, რამდენიც არ უნდა გადამიხადონ, 9 აპრილს ვერ ვიმუშავებ", - განაცხადა თელავი – თბილისის მიმართულებით მომუშავე მიკროავტობუსის ერთ – ერთმა მძღოლმა, რომლის ვინაობასაც გასაგები მიზეზების გამო საჯაროდ არ ვამჟღავნებთ.
კიდევ ერთი მძღოლის თქმით, 9 აპრილის აქციაზე რეგიონებიდან ხალხი რომ არ უნდა ჩაიყვანონ, ამის შესახებ მათ ავტოსატრანსპორტო საწარმოს ხელმძღვანელებმა განუცხადეს.
"პირდაპირ გვითხრეს, რომ დავალება პოლიციის სამმართველოდან მიიღეს და შესასრულებლად სავალდებულოა. ეს მოთხოვნა საქართველოს ყველა რეგიონს ეხება და პრობლემებს ჩვენ ნუ შეგვიქმნითო, გვთხოვეს ავტოსატრანსპორტო საწარმოს ხელმძღვანელებმა", - აღნიშნა ავტობუსის მძღოლმა ი. ე-შვილმა.
მძღოლები ცოტა ხნის წინ მომხდარ ფაქტებსაც იხსენებენ, როცა რეგიონებიდან თბილისში, ოპოზიციის მიერ ორგანიზებულ საპროტესტო აქციებში მონაწილეობისათვის ხალხის გადაყვანის დროს, საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა მათ მართვის მოწმობები ჩამოართვეს, დააჯარიმეს, დაუდგენელმა პირებმა მიკროავტუბუსები დააზიანეს, მათი ოჯახის წევრები ან ახლობლები, რომლებიც სახელმწიფო ან საბიუჯეტო დაფინანსებაზე მყოფ ორგანიზაციებში მუშაობდნენ, სამსახურიდან გაათავისუფლეს და ა.შ.
მძღოლებისთვის, 9 აპრილის აქციაზე რაიონებიდან ხალხის ჩაყვანის აკრძალვასთან დაკავშირებით შს სამინისტროდან კომენტარი ვერ მოვიპოვეთ. არაერთი მცდელობის მიუხედავად შს სამინისტროს ადმინისტრაციის უფროსმა შოთა ხიზანიშვილმა და სამინისტროს პრესასმსახურის წარმომადგენელმა ზურაბ გვენეტაძემ ჩვენი სატელეფონო ზარები უპასუხოდ დატოვეს.
არასამთავრობო ორგანიზაცია "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" იურისტების შეფასებით, მძღოლებისთვის, 9 აპრილს, რეგიონებიდან თბილისში ხალხის გადაყვანის აკრძალვა, მათთვის კანონიერი ქმედების შეზღუდვა და ნების თავისუფლად გამოვლენაში ხელშეშლაა, რაც საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობით დასჯადია. თუმცა, ამავე იურისტების თქმით, პოლიციის თანამშრომლებს ამისათვის არათუ დასჯიან, არამედ დავალების საუკეთესოდ შესრულების შემთხვევაში, დააწინაურებენ.

Police Prohibited Drivers to Work on April 9, 2009 in the Regions
Policemen prohibited the drivers of mini-buses and buses to work on April 9 in the regions. According to the drivers, law enforcers warned them against transporting people from the region to the capital where protest demonstration is planned on that day. The drivers will have to refuse people to take them to Tbilisi despite the amount of the offered money. The policemen threatened them with having problems with patrol police and other structures unless they obey their warning.
On April 9 several opposition political parties intend to hold protest demonstration where they will demand resignation of the President of Georgia. Organizing committee of the demonstration has collected signatures in the regions.
Officers from Telavi and Gurjaani police departments were watching the process of collecting signatures in their towns because they wanted to find out who would dare to join the protest of opposition parties in their districts; despite the fact almost 5 000 signatures were collected.
From February 26 to March 2 Kakheti News Agency carried out polls in the region to find out how many people would support the protest demonstration of opposition parties. 674 respondents were interviewed in the villages of Gurjaani, Telavi, Sighnaghi, Lagodekhi, Kvareli and Sagarejo districts. The question was: are you going to take part in the demonstration of the political parties and demand resignation of the president? Only 43 people out of the interviewed is going to take part in the demonstration with their own expenses; 221 people will take part in the demonstration if they are provided with transport; 184 people are not going to take part in the protest and 116 people have not made their minds yet. 110 people did not answer the question.
The polls show that majority of population is going to take part in the demonstration; however, they will join the protest if they are provided with transport.
Several days ago, Nino Burjanadze, leader of the political party “Democratic Movement-United Georgia” and former chairperson of the Parliament of Georgia stated in Telavi that her party will provide residents of Kakheti region with transport to get to Tbilisi and take part in the demonstration. However, Burjanadze did not say when and how the people will be taken to Tbilisi.
However, according to the drivers of mini-buses and buses law enforcers prohibited them to work on April 9. Policemen added that it was order coming from the Ministry of Internal Affairs for every region of Georgia.
“I had just returned from work when a policeman called me out in the street. He warned me not to accept the offer of taking people from Kakheti to Tbilisi despite the amount of money I would be offered. He added that unless I obeyed this order I would have problems with patrol police and other governmental structures. I think Saakashvili will not resign and I do not want to have problems. So, regardless the offered money I will not work on April 9,” said one of the drivers working on Telavi-Tbilisi itinerary whose name is kept anonymous for obvious reasons.
Another driver stated he was warned by the board of their transport enterprise not to take people from the region to Tbilisi on April 9.
“The board directly told us that police department had ordered them to give similar directions to us and we have to obey the orders. This order was made for every region of Georgia and boards of transport enterprises asked us not to create problems for them,” said driver of the bus, I. E.
The drivers recall the incidents that occurred short time ago when patrol policemen ceased driving licenses from them for having transported people from region to Tbilisi; some drivers were even fined; unidentified people damaged their buses and sacked their relatives from governmental agencies.
The Ministry of Internal Affairs did not make comment in regard with the prohibition. Despite many attempts, Shota Khizanishvili, head of administration of the ministry and Zurab Gvenetadze, spokesperson of the ministry, did not answer our phone calls.
Lawyers of the Human Rights Center state that prohibiting drivers to transport people from the region to Tbilisi on April 9 is restriction of their legal right that is punished under the Georgian law. However, the lawyers said that unfortunately those policemen will not be punished; even more, they will be promoted for well-done job.