გაზეთი „ბათუმელები“ აჭარის პროკურატურის წინააღმდეგ
„გაზეთი ბათუმელები“ აჭარის პროკურატურის პასუხის გასაჩივრებას აპირებს. სახელმწიფო ბრალდება რედაქციას უცხადეს, რომ გაზეთის ჟურნალისტის, ნათია როყვას მიმართ კანონსაწინააღმდეგო ქმედებას ადგილი არ ჰქონია. აღნიშნულ განცხადებას  პროკურატურა ჟურნალისტის დაკითხვის გარეშე აკეთებს.
გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტი ნათია როყვა სოდ-მა 23 იანვარს დააკავა.  მაშინ ჟურნალისტი სპეცოპერაციას შეესწრო და რამდენიმე ფოტო გადაიღო: „საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მივდიოდი  გორგასლის (ყოფილი ერას ქუჩა) და დავინახე, რომ სოდ-ის თანამშრომლები სპეცოპრაციას ატარებდნენ. დავინახე, თუ როგორ ყრიდნენ კორპუსის ფანჯრიდან ნიღბიანები ნივთებს. ჩამოვედი და რამდენიმე ფოტო გადავიღე. ამ დროს ჩემთან მოვიდნენ სოდ–ის თანამშრომლები და ფოტოს წაშლა მომთხოვეს. მე არ დავემორჩლე, რის გამოც მიმიყვანეს სოდის ხელმძღვანელთან, რომელიც სპეცოპერაციის ადგილზე იმყოფებოდა. მათ მანქანაში ჩამსვევს და  მითხრეს, რომ დაკავებული ვიყავი. მიმიყვანეს კონტდაზვერვის შენობასთან და შემდეგ გამათავისუფლეს“ - ყვება ჟურნალისტი.
ამ ფაქტთან დაკავშირებით, გაზეთ „ბათუმელებმა“ აჭარის პროკურატურას მიმართა და ითხოვდნენ გაზეთის ჟურნალისტის მიმართ სამართალდამცავების მხრიდან განხორციელებულ ქმედებაზე გამოძიების ჩატარებას: „... ნათია როყვა, ჟურნალისტი დაახლოებით 25 წუთის განმავლობაში აღკვეთილი ჰქონდა თავისუფლება მისი ნების საწინააღმდეგოდ და არ შეეძლო დამოუკიდებლად გადაწყვეტილების მიღება გადაადგილების შესახებ. იმ მომენტიდან როცა აიყვანას იმ სადარბაზოში, სადაც ტარდებოდა სპეცოპერაცია, როცა მისი ნების საწინააღმდეგოდ მანქანაში ჩასვეს და წაიყვანეს ე.წ. უშიშრობეის შენობასთან, სანამ არ დააბრუნებდნენ უკან იმ ადგილას, საიდანაც წაიყვანეს. დღემდე გაუგებარია რა სტატუსით იყო დაკავებული და ეს არც სამართალდამცავებს განუმარტავთ ჟურნალისტისთვის. ზემოთ აღნიშნულიდან გამომდინარე გთხოვთ დაიწყოთ გამოძიება ნათია როყვას მიმართ განხორციელებული თავისუფლების უკანონო აღკვეთისა და ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელიშეშლის ფაქტთან დაკავშირებით“.
რედაქციას გააჩნია ჩანაწერი, რომლის ჩაწერაც  ჟურნალისტმა მოახერხა. ჩანაწერი 17 წუთიანია და კარგად ისმის თუ როგორ ემუქრებიან სამართალდამცავები ჟურნალისტს დაკავებით. „საუბარია როგორ აჰყავთ ზემოთ შენობაშ, რომ ვიღაც უფროსი იბარებს. შენ გოგო რაებს ბედავ... კარგად ისმის, ისიც თუ როგორ ემუქრება საკანში შეგდებით. შემდეგ ვიღაც ბატონ დავითს უკავშირდებიან და ეუბნებიან, რომ ვიღაც ჟურნალისტმა ხელი შეუშალა და სთხოვენ განკარგულებას, თუ როგორ მოიქცენ. ჩანაწეში არ ჩანს თუ ვინაა ბატონი დავითი, მაგრამ რამდენი ხნის შემდეგ ჟურნალისტს ათავისუფლებენ“ - აღნიშნავს რედაქტორი.
როგორც გაზეთ „ბათუმელების“ მთავარი რედაქტორი ეთერ თურაძე აცხადებს, მაშინ სოდ-ის ხელმძღვანელმა მასთან საუბარში უარყო რომ გაზეთის ჟურნალისტი ჰყავდათ დაკავებული: „არავინ არის დაკავებული, - ასე მითხრა საუბარში გოგიტა კახიძემ. თუმცა, იგივე ჩანაწერში, რომელიც ჟურნალისტმა ჩაწერა, ისმის მისი ხმა. ჩანაწერშივე ისმის მეორე ხმა, რომელიც ვინმე ბატონ დავითს ესაუბრება. არ ვიცი ზუსტად, თუ რის საფუძველზე იქნა მაშინ მიღებული გადაწყვეტილება რომ ჟურნალისტი გაეთავისუფლებინათ“.
სახელმწიფო ბრალდებამ აღნიშნულ ფაქტზე გამოძიება არ დაიწყო. პასუხად, რაც რედაქციამ მიიღო, წერია: „...დადგენილია, რომ „გაზეთ ბათუმელების“ ჟურნალსიტის ნათია როყვას მიმართ მისი ნების საწინააღმდეგოდ რაიმე კანონსაწინააღმდეგო ქმედების განხორციელებას ადგილი არ ჰქონია. შესაბამისად, არ არსებობს წინასწარი გამოძიების დაწყების სამართლებრივი საფუძველი“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი პროკურორ დავით ჭარბაძეს დაუკავშირდა. ჭარბაძის განცხადებით, მათ საქმის მასალები შეისწავლეს. დამატებითი ინფორმაციისთვის კი წერილობით მომართვა და საქართველოს მთავარი პროკურატურის პრესცენტრთან დაკავშირება მირჩიეს. უნდა აღინიშნოს, რომ პროკურატურა არ აკონკრეტებს თუ რა მასალების შესწავლა მოხდა.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“  იურისტის ედიშერ მახარაძის განცხადებით, „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ საქართველოს კანონის 8 მუხლის პირველი ნაწილის „გ“ პუნქტის თანახმად, საავტორო უფლება არ ვრცელდება ინფორმაციებზე ფაქტებისა და მოვლენებების შესახებ. ჟურნალისტი, რომელიც აფიქსირებს კონკრეტულ ფაქტს ან მოვლენას ვიდეო თუ აუდიო ფირზე და შემდგომ აქვეყნებს მას, მოქმედებს მართლზომიერად. შესაბამისად  ჟურნალისტის დაკავება იმ საფუძვლით, რომ განადგურდეს მოპოვებული მასალა, სცილდება თანამდებობის პირთა მოქმედების სამართლებრივ საზღვრებს.
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 263 მუხლის I ნაწილის თანახმად, წინასწარი გამოძიების დაწყების საფუძველია მათ შორის ცნობები დანაშაულის შესახებ, რომელიც პროკურორს მიაწოდა იურიდიულმა პირმა – „გაზეთ ბათუმელების“ რედაქციამ. ამავე კოდექსის #24 მუხლის I ნაწილის თანახმად, საჯარო სისხლის სამართლებრივი დევნა, მიუხედავად დაზარალებულის პოზიციისა, ხორციელდება ყველა კატეგორიის სისხლის სამართლის საქმეზე. ინფორმაცია–ცნობა, იმის შესახებ, რომ ჟურნალისტი დაკავებული იქნა გარკვეული (თუნდაც ხანმოკლე) ვადით, შეიცავს მინიშნებას, რომ ჩადენილია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 143–ე და თანამდევი თანამდებობრივი (მოტივის მიხედვით, გადამეტება ან ბოროტად გამოყენება) მუხლებით გათვალისწინებული დანაშაული. რაც საჯარო დევნის საგანია.
აჭარის პროკურატურის უარი გამოძიების დაწყებაზე უსაფუძვლო, დაუსაბუთებელი და სამართლებრივად არაკორექტულია. აგრეთვე მიანიშნებს სამსახურეობრივი უფლებამოსილებისადმი გულგრილ დამოკიდებულებას“.

“Hei girl, how do you dare to do that … We will put you in the cell…”
Newspaper “Batumelebi” is going to sue against the reply of the Prosecutor’s Office of Adjara Autonomous Republic. In its reply prosecutor stated that nobody had breached the law in regard with Natia Rokva, correspondent of the newspaper. The Prosecutor’s Office made the statement without having interrogated the journalist.
Special Operative Department within the Ministry of Internal Affairs arrested Natia Rokva, journalist for “Batumelebi” on January 23, 2009. Before detention, she witnessed and took some photos of special operation of the SOD. “I was travelling by public transport along Gorgasali Street (former Era Street) and saw officers of the SOD were conducting special operation. I saw masked people throwing things out of the windows of the residential building. I got off the transport and took some photos. At that moment, officers of the SOD approached me and demanded to erase photos. I did not obey their order; thus they led me towards the head of the department who personally attended the special operation. They ordered me to sit into the car after declaring that I was arrested. When we approached the building of Counter Intelligence Office they set me free,” stated the journalist.
Regarding the incident newspaper “Batumelebi” appealed to Adjara Prosecutor’s Office and requested to start investigation on the harassment of the journalist implemented by law enforcers. “Journalist Natia Rokva had her freedom restricted for 25 minutes against her will and did not have right to move. Her freedom was restricted after she was detained in the entrance of the residential building where special operation was being conducted; she was placed into the car against her will and taken to the building of so called Security Service Department; the intimidation lasted until the journalist was taken back to the place where she was detained. It is still unclear why Natia Rokva was detained; neither law enforcers explained to the journalist the reason for her detention. Based on the abovementioned circumstances we request you to start investigation on illegal restriction of the freedom of Natia Rokva and interference in her professional activities.”
The editorial board holds an audio-recording the journalist managed to make during the detention. 17-minute-long audio-recording demonstrates how law enforcers threatened the journalist with detention. “The recording shows how she was taken upstairs where she met certain high-ranking official. “hei girl, how do you dare to do that…” is very well heard in the  recording; the person threatens her with detention. Then certain Mr. Davit is called and reported that a journalist prevented them from conducting special operation and they are waiting for his order what to do with the girl. We cannot identify who is Mr. Davit but short time after this conversation Natia Rokva was set free,” said the editor.
Eter Turadze, editor-in-chief of the newspaper “Batumelebi”, stated that head of the SOD denied the detention of any journalist in the conversation with her. “Nobody is arrested,” said Gogita Kakhidze to me. However, his voice is heard in the audio-recording. One more voice is also heard who is talking with Mr. Davit.  I do not know exactly who decided to release the journalist.”
Prosecutor’s Office did not start investigation on the incident. Their reply to the editorial board states: “”We estimated that nobody has conducted any illegal activity against the will of Natia Rokva, journalist for the newspaper “Batumelebi”. Consequently, there is no ground for preliminary investigation.”
The Human Rights Center called Prosecutor Davit Charbadze who reported that they have studied case materials. For further details he suggested the center to get in touch with the press-service center of the Main Prosecutor’ Office of Georgia. It must be pointed out that prosecutor’s office does not clarify which materials were studied by them.
Edisher Makharadze, lawyer for the Human Rights Center, stated that in accordance to the Article 8, Part I-“c” of the Law of Georgia on Copyright and Neighboring Rights copyright does not apply to the information of events and facts. Journalist, who records concrete fact or event by video or photo-camera and then publishes the material, acts in accordance to the law. Consequently, detention of the journalist aiming to destroy the recorded materials is illegal activity.
In accordance to the Article 236, Part I of the Criminal Procedural Code of Georgia, information about the crime can act as a ground for preliminary investigation which was provided by legal entity; in this particular case it was editorial board of the newspaper “Batumelebi”. According to Article 24, Part I of the same Code, prosecution shall be launched on any criminal case regardless the position of the victim side. Information about the detention of the journalist (even for short time) demonstrates that crime envisaged under Article 143 of the Criminal Code of Georgia was committed and offender shall be prosecuted.
Refusal of Adjara Prosecutor’s Office on starting investigation on the incident is groundless, and illegal. The fact demonstrates negligence of professional activities.