23 მარტს, მთელი ღამის განმავლობაში პოლიტიკური პარტია ,,დემოკრატიული მოძრაობა – ერთიანი საქართველოსთვის”  ლიდერის  ნინო ბურჯანაძის   პარტიის ცხრა წევრის დაკავება მიმდიარეობდა. როგორც გაირკვა, ბათუმში დააკავეს ზურა ავალიანი, ნუგზარ გოგრიჭიძე და დათო გოგრაჭაძე, თბილისში ვახო ნარსია, მამუკა შენგელია, ვახო თუშმალიშვილი, როინ ბუღაშვილი, გიორგი გიას-ძე ბოლაშვილი (დაბ. 1981 წელს) და გიორგი ბოლაშვილი. დაკავებულია    ბადრი ბიწაძის (პოლიტიკური პარტია ,,დემოკრატიული მოძრაობა – ერთიანი საქართველოსთვის” ლიდერის, ნინო ბურჯანაძის  მეუღლე)  მძღოლიც. გარდა ამისა,  პარტიის ლიდერების ტელეფონზე მთელი კვირის განმავლობაში ისმოდა მუქარის ზარები, ამავე დროს  აკავებდნენ მათ მხარდამჭერებს სრულიად უკანონო გარემოში და ამბობდნენ, რომ მათ იარაღი აღმოუჩინეს.  პარტიის აჭარის ორგანიზაციის თავმჯდომარე ზურაბ ავალიანი სპეცრაზმელებმა  დილის 5 საათზე დააკავეს, მის ადვოკატს რამაზ შანიძეს   საქმეში ჩართვის უფლება არ მისცეს. ადამიანის უფლებათა ცენტრი აჭარის მთავარ სამმართველოს დაუკავშირდა, თუმცა  შინაგან საქმეთა სამინისტროში  ამ თემაზე კომენტარს არ აკეთებენ.
23 მარტს  გამთენიისას   დააკავეს კიდევ ერთი ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიის „სახალხო მოძრაობა საქართველოს გადარჩენისთვის”  წევრი,   მალხაზ გველუკაშვილი. დაკევების საფუძვლად ანტისახელმწიფოებრივი ქმედება  სახელდება.
აღნიშნულ დაკავებებს არასამთავრობო ორგანიზაცია ,,ადამინის უფლებათა ცენტრი“ პოლიტიკურ დევნას უწოდებს, გამოთქვამს შეშფოთებას და მოუწოდებს  საერთაშორისო ორგანიზაციებს და დიპლომატიურ მისიებს რეაგირებისკენ. ,,ადამინის უფლებათა ცენტრი“ გმობს   ძალოვნების მიერ საერთაშორისო დეკლარაციით აღიარებული და ნორმატიული აქტებით გარანტირებული ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დარღვევას.

Last night nine members of Nino Burjanadze’s party “Democratic Movement for United Georgia” were arrested. Reportedly, Zura Avaliani, Nugzar Gogrichidze and Dato Gogrichidze were arrested in Batumi; Vakho Narsia, Mamuka Shengelia, Vakho Tushmalashvili, Roin Bughashvili, Giorgi Bolashvili (born in 1981) and Giorgi Borashvili were arrested in Tbilisi. Driver of Badri Bitsadze (husband of Nino Burjanadze) is also arrested. Besides that, leaders of the party received threatening phone calls during entire last week; their supporters were arbitrarily detained and blamed for the possession of weapon. Zurab Avaliani, chairperson of Adjara office of the political party, was arrested at 5:00 am; his attorney Ramaz Shanidze was not allowed to attend the search and detention process. The Human Rights Center got in touch with the main department of the Ministry of Internal Affairs though they did not comment on the fact.
On March 23, Malkhaz Gvelukashvili, member of the political party “Public Movement for Georgia”, was arrested for anti-state activities.
Non-governmental organization Human Rights Center assesses the detention of abovementioned people as persecution on political ground. The center is deeply concerned about the fact and calls upon the international organizations and diplomatic missions to draw their attention to the situation. The Human Rights Center condemns violation of basic human rights guaranteed by the universal declaration and normative acts.