ბუნტი ქალთა კოლონიაში ძალით ჩაახშეს.
თბილისის ქალთა კოლონიაში მომხდარი ბუნტის შემდეგ, რუსთავის  პირველ საპყრობილეში გადაყვანილი პატიმარი ქალები, მძიმე ყოფით პირობებში იმყოფებიან. როგორც საქართველოს ადვოკატთა პროფკავშირების პრეზიდენტი ზაზა ხატიაშვილი აცხადებს  მათი უფლებები დარღვეულია.
- მათ არ აქვთ სასმელი წყალი, არ გააჩნიათ არანაირი ჰიგიენური საშუალებები, ვერ იღებენ ვერანაირ ამანათებს ოჯახის წევრებისგან და  არა მარტო ამანათებს. ოჯახის წევრებს ინფორმაციაც კი არ მიეწოდებათ პატიმრების შესახებ. რაც მთავარია, ისინი მიიჩნევენ, რომ  აქცია პროვოცირებული იყო ციხის ხელმძღვანელობის მიერ.
ადვოკატები აცხადებენ, რომ თავდაპირველად პატიმრების მოთხოვნა იყო, შეხვედროდნენ ადამიანის უფლებების  დამცველებსა და ჟურნალისტებს. პატიმრები უნდოდათ საზოგადოებისთვის აეხსნათ საკუთარი პრობლემები. მსჯავრდებულები საკუთარი  უფლებების დაცვის მოთხოვნებით გამოდიოდნენ, აპროტესტებდნენ პრეზიდენტის მიერ შეწყალების  კრიტერიუმებს, სადაც შეწყალებულთა რიგებში განზრახ მკვლელობის მუხლით დაპატიმრებული ადამიანები მოხვდნენ.  ფეხმძიმე ქალები და წვრილშვილიანი დედები, კი ისევ საკნის კარის მიღმა დარჩნენ.
პატიმრების მოთხოვნა, შეხვედროდნენ ადამიანის უფლებების დამცველებს, ლალი აფციაურსა და ნანა კაკაბაძეს არ დაკმაყოფილდა, რამაც მათ შორის  უკმაყოფილების ტალღა უფრო გაზარდა. შედეგად 3 ქალის მიერ დაწყებული პროტესტი, მთელ საპყრობილეს მოედო.
როგორც ადვოკატები ამბობენ, პატიმრები შენობის უკან, სახელდახელოდ გამონგრეული კედლიდან მანქანებში შესვეს და რუსთავის საპყრობილეში გადაიყვანეს. ნანა კაკაბაძის თქმით, უკლებლივ ყველა მათგანს მიაყენეს ფიზიკური თუ სიტყვიერი შეურაცყოფა. შედეგად 10 პატიმარს აღენიშნება სხეულზე დაზიანების კვალი. ორი პატიმარი, მანანა მსხილაძე და ვულსაფა აივაზოვა მძიმედ არიან დაშავებულები.
ნანა კაკაბაძე კოლონიაში  ბუნტის  ჩახშობის დროს მიმდინარე დარღვევებზეც საუბრობს:
-გარდა იმისა, რომ იქ შეყვანილი იყო პოლიცია, კუდი და სოდის წარმომადგენლები, იყვნენ აგრეთვე ადამიანები, რომლებსაც არანაირი ფორმა არ ეცვათ. ისინი მოსულები იყვნენ ჩვეულებრივი ჯიპებით, ანუ მათი იდენტიფიცირება, რომელიმე უწყებასთან შეუძლებელი იყო. კითხვაზე, თუ რომელი უწყებიდან იყვნენ ისინი, მათ პასუხი არ გაგვცეს, თუმცა ჩვენ შევძელით რამოდენიმე მანქანის ნომრების ამოცნობა და დღეს შეგვიძლია განვაცხადოთ,რომ ეს სამოქალაქო ფორმაში გამოწყობილი ადამიანები მონაწილეობას იღებდნენ  მიმდინარე მიტინგების დარბევაშიც.
სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და სახალხო დამცველის წარმომადგენლებთან ერთად  ქალთა კოლონიაში მივიდა.
შაშკინის ინფორმაციით, იმისათვის, რომ ქვეყანაში არ იყოს შეთქმულების თეორიები, საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს თავად ჰქონდათ საშუალება დარწმუნებულიყვნენ იმაში, რომ #5 კოლონიიდან რუსთავის #1 კოლონიაში გადაყვანისას პატიმარ ქალებს არანაირი დაზიანებები არ მიუღიათ.
“ჩვენ ვთხოვეთ მოსულიყვნენ და თავად დარწმუნებლიყვნენ, რომ ძალადობა არ ყოფილა. ისე არიან პატიმრები გადმოყვანილები, რომ არაფერი აქვთ დაზიანებული. ეს ციხე თებერვალში გავხსენით და ყველა სტანდარტებს შეესაბამება საკნები გადატვირთული არ არის. #1 კოლონია 630 პატიმარზეა გათვლილი  და დღეისათვის იქ 600 პატიმარი ქალია მოთავსებული.“, _ განაცხადა  დიმიტრი შაშკინმა.
საქართველოს ადვოკატთა პროფკავშირი უნდობლობას უცხადებს დღევანდელ ხელისუფლებასა და ქვეყანაში არსებულ სამართლებრივ სტრუქტურებს და რუსთავის I საპყრობილეში გადაყვანილი 742 პატიმრის უფლებების დასაცავად ევროპის სასამართლოში აპირებენ საჩივარის შეტანას.

Rebellion in Women’s Colony Was Subdued by Force
After the rebellion in the Tbilisi Women’s Colony the female inmates were taken to Rustavi Prison # 1. Their conditions in custody are unbearable. Zaza Khatiashvili, president of the Trade Union of the Lawyers of Georgia, stated that the rights of the inmates are violated.
They do not have drinking water; they are not supplied with hygiene items; the prisoners cannot get parcels from their family members and moreover, their relatives cannot get information from the prisoners. The family members think, the rebellion was provoked by the administration of the Women’s Colony. The attorneys claim that the inmates requested to meet human rights defenders and journalists. The inmates wanted to inform the society about their problems. They demanded to protect their rights and protested the criteria for the selection of the inmates who were pardoned by the president. They claimed that women who were charged for premeditated murder were pardoned, but pregnant women and those with many children were not and remained prisoners.
Attorneys stated the prisoners were taken out through a hole in the back wall of the Women’s Colony, which had been made rapidly, and then put them into cars. From there, the female inmates were taken to Rustavi Prison. Nana Kakabadze, director of the non-governmental organization Former Prisoners for Human Rights, stated that all of them were physically assaulted. 10 women have injuries on their bodies. Two of them, Manana Mskhiladze and Vulsafa Aivazova are seriously injured.
Nana Kakabadze spoke about the violations that occurred during the subduing of the rebellion in the Women’s Colony.
In conjunction with the policemen, officials from the Constitutional Security Department and Special Operative Department were deployed in the Women’s Colony. They were not wearing their uniforms and arrived at the place by jeeps. As a result, it was impossible to identify them. We asked which institution they represented but nobody answered us. However, we managed to recognize the state numbers of several cars and today we can declare that the same people took part also in the dispersal of the demonstrators in front of the Parliament. Dimitri Shashkin, Minister of Penitentiary, Probation and Legal Aid, arrived in the Women’s Colony together with the representatives of the international organizations and the public defender’s office. Shashkin stated that in order to avoid being accused of plotting the rebellion the representatives of the international organizations personally observed that the female inmates were not injured while being transported from Colony N 5 to Rustavi Prison N 1.
Dimitri Shashkin said: “We asked them to accompany us to the Rustavi Prison to show that there had been no violence used against inmates. These people were transported to Rustavi Prison without any injuries. This prison was opened in February 2009 and complies with all standards; the cells are not overcrowded. The Colony N 1 is designed for 630 inmates and 600 women are placed there”
The Trade Union of Lawyers do not trust the current government and the law enforcement bodies of Georgia and is going to appeal to the European Court to protect the rights of the 742 inmates who were taken to Rustavi Colony 1.