სოციალურად დაუცველ მოქალაქეს განცხადების უარყოფას აიძულებენ
"ადამიანის უფლებათა ცენტრი" სოციალური მომსახურების სააგენტოს გურჯაანის განყოფილების უფროსს ლეილა მურაკაშვილს, სოციალურად დაუცველ მოქალაქეზე ზეწოლაში ადანაშაულებს.
23 აპრილს  "ადამიანის უფლებათა ცენტრმა" გაავრცელა ინფორმაცია, რომ გურჯაანის რაიონის სოფელ გურჯაანში მცხოვრები დარეჯან და გიორგი ქაჩლიშვილები მეოთხე წელია საარსებო შემწეობის დანიშვნას უშედეგოდ ითხოვენ. სოციალური აგენტი, რომელმაც უკიდურესად გაჭირვებული ოჯახი მესამედ 2007 წელს შეამოწმა, აცხადებს, რომ ოჯახი ღატაკია, მაგრამ სააგენტომ ოჯახს დახმარება მაინც არ დაუნიშნა. განცხადებაში ნათქვამი იყო, რომ ოჯახის უფლებამოსილმა წარმომადგენელმა დარეჯან ქაჩლიშვილმა დახმარებისათვის "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" კახეთის ოფისს მიმართა. სოციალურად დაუცველი დარეჯან ქაჩლიშვილი აცხადებდა, რომ იმის გასარკვევად თუ რატომ არ უნიშნავს სააგენტო დახმარებას მის ოჯახს, ბოლოს სააგენტოს გურჯაანის განყოფილებას 14 აპრილს მიაკითხა, რა დროსაც განყოფილების უფროსმა ლეილა მურაკაშვილმა მას სოციალურად დაუცველთა ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში რეგისტრაციის მოწმობები დაუხია. დარეჯან ქაჩლიშვილს აღნიშნული წერილობით აქვს მოცემული.
შეგახსენებთ, რომ დარეჯან და გიორგი ქაჩლიშვილებს შემოსავალი საერთოდ არ აქვთ. რამდენიმე წელია ოჯხს პურს და საკვებს მეზობლები აძლევენ. გიორგი ქაჩლიშვილი მძიმე ავადმყოფია. ის ღვიძლის ციროზით არის დაავადებული და აუტანელი ტკივილების მიუხედავად, გაუსაძლისი სოციალური პირობების გამო, ტკივილგამაყუჩებელსაც კი ვერ იღებს. საცხოვრებელ სახლში, რომელიც ერთი ოთახისგან შედგება, ისევე წვიმს, როგორც გარეთ. კარ – ფანჯრებზე კი მინის ნაცვლად პოლიეთილენის და მეშოკის პარკებია აკრული.
"ადამიანის უფლებათა ცენტრის" მიერ გამოქვეყნებული ინფორმაცია გუშინვე საინფორმაციო სააგენტოებით და მასმედიის სხვა საშუალებებით გაშუქდა და გაზეთ "24 საათშიც" გამოქვეყნდა.
დღეს, დილით, დარეჯან ქაჩლიშვილი მისი ნების საწინააღმდეგოდ, სოციალური მომსახურების სააგენტოს გურჯაანის განყოფილების უფროსის ლეილა მურაკაშვილის დავალებით, განყოფილების თანამშრომლებმა განყოფილებაში მიიყვანეს, სადაც მას ადგილობრივი ტელეკომპანიის კამერების წინ და სხვა ჟურნალისტების თანდასწრებით, აიძულებდნენ ეთქვა, რომ მის მიერ "ადამიანის უფლებათა ცენტრში" შეტანილ განცხადებაში მოცემული ინფორმაცია სინამდვილეს არ შეესაბამება. ამასთან ერთად, თვითმხილველების განცხადებით, დარეჯან ქაჩლიშვილი ქუჩიდან განყოფილებაში ფიზიკური ძალის გამოყენებით, თავად ლეილა მურაკაშვილმა შეიყვანა. სოციალურად დაუცველ მოქალაქეზე რომ ზეწოლა განხორციელდა, ამას "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" კახეთის რეგიონული კოორდინატორიც ადასტურებს. მისი თქმით, განყოფილების უფროსი ლეილა მურაკაშვილი მას დაჰყვიროდა და განცხადების უარყოფას მოითხოვდა.
"ადამიანის უფლებათა ცენტრი" შეშფოთებას გამოთქვამს აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით და სოციალური მომსახურების სააგენტოს ხელმძღვანელობისგან მოითხოვს, დაუყოვნებლივ აღიკვეთოს სააგენტოს გურჯაანის განყოფილების ხელმძღვანელისგან ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები, მიუხედავად იმისა, ვისი მფარველობითაც არ უნდა სარგებლობდეს იგი. აქვე, "ადამიანის უფლებათა ცენტრი" მოუწოდებს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს სასწრაფოდ დაინტერესდნენ დარეჯან ქაჩლიშვილის საქმით, უმოკლეს ვადაში განმეორებით გადამოწმდეს მისი ოჯახის სოციალურ – ეკონომიკური მდგომარეობა და როგორც უკიდურესად ღატაკ ოჯახს, მანამ, სანამ ოჯახის წევრები შიმშილისგან დაიღუპებიან, დაენიშნოს საარსებო შემწეობა.

Socially Excluded Person Is Compelled To Withdraw Her Appeal
The Human Rights Center blames Leila Murashasvili, director of the Gurjaani office of the Agency for Social Service for having oppressed socially excluded person.
On April 23, the Human Rights Center spread information about Darejan and Giorgi Kachlishvili, residents of the village of Gurjaani in Gurjaani district. They have been unsuccessfully requesting the allowance for four years. The social agent, who evaluated the impoverished family in 2007 for the third time, stated that the family is really poor but the agency could not grant them the allowance. The Center reported that Darejan Kachlishvili, authoritative representative of the vulnerable family, applied to the Kakheti office of the Human Rights Center for help. Kachlishvili stated that she had visited the Gurjaani office of the Agency for Social Service on April 14 for the last time; she tried to find out why the agency does not grant an allowance to the family. Leila Murakashvili, the director of the office, tore the certificates on the registration in the data base of socially excluded families. Darejan Kachlishvili has written a complaint regarding fact.
Darejan and Giorgi Kachlishvilis do not have any income. The neighbors have been giving them bread and food for many years. Giorgi Kachlishvili is seriously ill. He has cirrhosis and cannot even take pain-killers because of poverty. There is only one room in their house and during the rain the water is leaking into it. Instead of glass the window-frames are covered by polyethylene.
The information spread by the Human Rights Center was published by various news agencies and media source; it was published in the newspaper “24 Hours”.
Today, in the morning, employees of the Gurjaani office of the Agency for Social Service forcefully took Darejan Kachlishvili to the office as it was ordered by Leila Murakashvili. The socially excluded woman was compelled to say in front of the cameras of the local TV Stations and other journalists that the facts mentioned in her appeal to the Human Rights Center was not right. Besides that, as witnesses claimed, Leila Murakashvili dragged the woman into the office under force. The socially excluded woman was oppressed and it is confirmed by the regional coordinator of the Human Rights Center. The coordinator said Leila Murakashvili was shouting at the woman and demanded her to cancel previous statement.
The Human Rights Center is concerned regarding the fact and requests the administration of the Agency to eradicate similar facts in Gurjaani office regardless all other factors. The Human Rights Center calls upon the Ministry of Health and Social Welfare to study the case of Darejan Kachlishviil immediately in order to examine the social-economical conditions of the impoverished family before the members die of hunger.