შერჩევითი სამართალი ჟურნალისტებისთვის
პარადოქსების ქვეყანაში ვცხოვრობთ. თუ ხელისუფლებას პირნათლად ემსახურები დაცული ხარ, თუ ნაკლებად ემსახურები საფრთხე გემუქრება და თუკი სიმართლეს ამბობ, ენას მუცელში “ჩაგჩრიან”. რამდენიმე დღის წინ, ერთობ სახალისო ამბავი მოხდა. შსს-მ ვინმე ნიკოლოზ ჩიხრაძე დააკავა იმის გამო, რომ მან ლევან ყუბანეიშვილს, როგორც ამტკიცებენ, მუქარის წერილი მისწერა. არადა საქართველოში ათობით ჟურნალისტია დაშინებული, გატაცებული და ნაცემი.
საზოგადოებრივი  მაუწყებლის გენერალური დირექტორის ლევან ყუბანეიშვილის მიმართ ”ძალადობის მუქარით პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის გამო” თბილისის საქალაქო სასამართლომ დამნაშავედ ცნო ნიკოლოზ ჩიხრაძე და 6 თვით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. ამასთან, საქალაქო სასამართლომ, პრესრელიზის თანახმად, ჩიხრაძესთან საპროცესო შეთანხმება გააფორმა.
30 აპრილს შსს-მ განაცხადა, რომ დააკავა ჩიხრაძე, რომელმაც 26 აპრილს გააგზავნა მუქარის ელექტრონული წერილი, სადაც ”ყუბანეიშვილს და მისი ოჯახის წევრებს ანგარიშსწორებით დაემუქრა”. შსს-მ ასევე გაავრცელა დაკავებულის აღიარებითი ვიდეოჩვენება, სადაც პირი, რომელიც შსს-ს თქმით, ნიკოლოზ ჩიხრაძეა, აღიარებს ყუბანეიშვილის ”სიცოცხლისადმი” მუქარას და აცხადებს: ”დავემუქრე იმიტომ, რომ გამაჩნია ამ პიროვნების მიმართ ანტიპათია, რაც გამოწვულია იმით, რომ მისი ხელმძღვანელობის დროს არაობიექტურად შუქდება მოვლენები საზოგადოებრივი მაუწყებლის მიერ”.
არავინ ამბობს,  რომ თუ ვინმე ყუბანეიშვილს დაემუქრა, მან პასუხი არ უნდა აგოს. გასაკვირია შერჩევითი სამართლის პრინციპი. გამოდის, რადგან ყუბანეიშვილი პირველი არხის გენდირექტორია, დაცულია, ხოლო ნათია როყვა (გაზეთი „ბათუმელები“), რამაზ საყვარელიძე (რადიო „ჰერეთი“), მალხაზ ბასილაია (რადიო „ფორტუნა“), ნატო გოგელია და გიორგი გირკელიძე (გაზეთი „გურია ნიუსი“) არ არიან დაცულები მხოლოდ იმიტომ, რომ სიმართლეს ლაპარაკობენ და წერენ.
შინაგან საქმეთა მინისტრ ვანო მერაბიშვილს შევახსენებთ ჟურნალისტების ცემის იმ გახმაურებულ საქმეებს, რომელზეც „თემიდამ თვალები აიხვია“.
რამდენიმე წლის წინ სასტიკად სცემეს რადიო „ჰერეთის“ დამფუძნებელი და დირექტორი რამაზ სამხარაძე. თავდასხმის ორგანიზატორი ლაგოდეხის რაიონის ყოფილი მაჟორიტარი დეპუტატი დავით კაპანაძე აღმოჩნდა. ყოფილ დეპუტატს არ მოეწონა კახეთის რადიო "ჰერეთში" გასული რეპორტაჟი, რომელიც ექსპარლამენტარის წარსულ საქმიანობას ეხებოდა. კაპანაძე თანამზრახველებთან ერთად სახლიდან გამოსულს ქუჩაში დახვდა და სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. მომხდარ ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმე კი აღიძრა, მაგრამ გურჯაანის რაიონულმა პროკურატურამ საქმეში დანაშაულის ნიშნების არსებობის მიუხედავად, გამოძიება შეწყვიტა. ამის საპასუხოდ, ხელისუფლებამ საქართველოს პარლამენტის ყოფილი წევრი დავით კაპანაძე, რომელიც ლაგოდეხის რაიონულმა სასამართლომ 2008 წელს თავისუფალი აზრის დევნაში დამნაშავედ ცნო, კონტროლის პალატის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილედ დანიშნა.
ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე ანტონ ხუნდაძე გურიის გაზეთ "გურია ნიუსის" ჟურნალისტებს ნატო გოგელიას და გიორგი გირკელიძეს ცემითა და სიცოცხლის ხელყოფით დაემუქრა. ჟურნალისტებმა მისი საქმიანობის შესახებ კრიტიკული პუბლიკაციები მოამზადეს და გამოაქვეყნეს.
გაზეთის მთავარმა რედაქტორმა ია მამალაძემ ჟურნალისტების ხელშეუხებლობის მოთხოვნით, სამართალდამცავი და სახელისუფლებო ორგანოების გარდა, ადგილობრივ და საერთაშორისო უფლებათა დამცველ ორგანიზაციებსაც მიმართა. არასამთავრობო სექტორის გარდა, გაზეთ „გურია ნიუსს“ არავინ გამოხმაურებია,  ანტონ ხუნდაძე კი თანამდებობას დღემდე ინარჩუნებს.
გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტი ნათია როყვა სპეციალურმა ოპერატიულმა დეპარტამენტმა 2009 წლის  23 იანვარს დააკავა.  მაშინ ჟურნალისტი სპეცოპერაციას შეესწრო და რამდენიმე ფოტო გადაიღო. გათავისუფლების შემდეგ ჟურნალისტმა „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ განუცხადა – „საზოგადოებრივი ტრანსპორტით მივდიოდი  გორგასლის (ყოფილი ერას ქუჩა) და დავინახე, რომ სოდ-ის თანამშრომლები სპეცოპერაციას ატარებდნენ. დავინახე, თუ როგორ ყრიდნენ ნივთებს კორპუსის ფანჯრიდან ნიღბიანები. ჩამოვედი და რამდენიმე ფოტო გადავიღე. ამ დროს ჩემთან მოვიდნენ სოდ–ის თანამშრომლები და ფოტოს წაშლა მომთხოვეს. მე არ დავემორჩლე, რის გამოც მიმიყვანეს სოდ–ის ხელმძღვანელთან, რომელიც სპეცოპერაციის ადგილზე იმყოფებოდა. მათ მანქანაში ჩამსვევს და  მითხრეს, რომ დაკავებული ვიყავი. მიმიყვანეს კონტრდაზვერვის შენობასთან და შემდეგ გამათავისუფლეს“.
ამ ფაქტთან დაკავშირებით, გაზეთმა „ბათუმელებმა“ აჭარის პროკურატურას გაზეთის ჟურნალისტის მიმართ სამართალდამცავების მხრიდან განხორციელებულ ქმედებაზე გამოძიების ჩატარების მოთხოვნით მიმართა. სახელმწიფო ბრალდებამ აღნიშნულ ფაქტზე გამოძიება არ დაიწყო. რედაქციამ მიიღო პასუხი, სადაც წერია: „დადგენილია, რომ „გაზეთ ბათუმელების“ ჟურნალისტის ნათია როყვას მიმართ მისი ნების საწინააღმდეგოდ რაიმე კანონსაწინააღმდეგო ქმედების განხორციელებას ადგილი არ ჰქონია. შესაბამისად, არ არსებობს წინასწარი გამოძიების დაწყების სამართლებრივი საფუძველი“.
რადიო „ფორტუნას“ ჟურნალისტი მალხაზ ბასილაია აფხაზების ტყვეობის შემდეგ ქართველების ტყვეობაში აღმოჩნდა. დაუდგენელმა პირებმა, გმირი ჟურნალისტი გაიტაცეს და სასტიკად სცემეს. „7 კაცი  უმოწყალოდ მირტყამდა მუცელში, თავში და საერთოდ მთელ სხეულზე. თან მაიძულებდნენ მეღიარებინა აგიტაცია და აგენტობა, მაგრამ ვერ გეტყვით ვისი ან რისი. მიმეორებდნენ, შენ სააკაშვილის ღირსების ორდენმა ხომ არ გაგათამამაო, ეგ ვერ გიშველის, აღიარეო. ორი სამხედროფორმიანი, რომელიც მე მამაგრებდა, ვითომ “შეფისგან” მალულად ყურში მიჩურჩულებდა, აღიარე აგენტობა, თორემ მოგკლავენო“, - განუცხადა მალხაზ ბასილაიამ „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“.
ეს ჟურნალისტებზე ზეწოლისა და ცემის ფაქტების არასრული ჩამონათვალია. როცა ხელისუფლება გამუდმებით „ძიალოგზე“ საუბრობს, უპრიანი იქნებოდა ეს საქმეები გამოეძიებინა. რაც შეეხება ლევან ყუბანეიშვილის დამშინებელ ნიკოლოზ ჩიხრაძეს, მისი ვინაობის გარკვევა გაჭირდა. როგორც ოპოზიციაში განაცხადეს, ჩიხრაძე არც ერთი პოლიტიკური პარტიის წევრი ან აქტივისტი არ ყოფილა. ჟურნალისტებმა ვერ დაადგინეს ვერც მისი ადვოკატის ვინაობა. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ და სასამართლომ კი დამატებითი კომენტარი არ გააკეთა.

Optional Justice for Journalists
We live in the country of paradoxes. If you serve the government completely, you are secure; but if you serve it only partially, you are in danger and if you say the truth, you will be hushed up. Several days ago,a very funny incident happened. The Ministry of Internal Affairs arrested a certain Nikoloz Chikhradze for sending a threatening letter to Levan Kubaneishvili, Director General of the Public Broadcasting; meanwhile, tens of journalists are threatened, kidnapped and beaten in Georgia.
Tbilisi City Court found Nikoloz Chikhradze guilty of “interfering in the professional activities of Levan Kubaneishvili by sending a threatening letter and sentenced him to prison for 6 months. Besides that, according to the press-release, the City Court signed a plea bargain with Chikhradze.
On April 30, the Ministry of Internal Affairs reported that they had arrested Chikhradze who had sent a threatening letter on April 26 where he “threatened Kubaneishvili and his family members.” The MIA also distributed a video recording of Chichradze in which he confessed having threatened Kubaneishvili. Chichradze said: “I threatened him because I do not like this person. Because he is the director-general of the Public Broadcasting the information has been reported only partially.”
Nobody claims that a person who threatened Kubaneishvili should not be punished but the optional principle of the court about “interfering in professional activities” is curious. So, since Kubaneishvili is the director general of the PB he is protected, but Natia Rokva, (correspondent for the regional newspaper “Batumelebi”) Nato Gogelia and Giorgi Girkelidze (regional newspaper “Guria News) are not protected because they are writing and telling only the truth.
We kindly remind Vano Merabishvili, Minister of Internal Affairs about those infamous facts of beating journalists as being like “Temida Blinded Her Eyes” to the beatings.
Several days ago, Ramaz Samkharadze, the founder and director of the regional Radio Station “Hereti”,was seriously beaten. The organizer of the physical assault was Davit Kapanadze, former single mandate candidate from Lagodekhi district. He did not like the news-release prepared by the Kakheti radio station “Hereti” about his past activities. Kapanadze,together with his allies, met Samkharadze and assaulted him. Although a criminal investigation was launched into the incident, Gurjaani district prosecutor’s office dropped the investigation because there was no evidence of the crime in the case materials. Former MP Davit Kapanadze, who was accused of persecuting people for their opinion in 2008, was assigned as a deputy head of the administration of the Chamber of Control.
Anton Khundadze, chairperson of the Chokhatauri municipality board, threatened Nato Gogelia and Giorgi Girkelidze, correspondents for the Guria region newspaper “Guria News” after the journalists prepared and published critical letters about his activities.
Chief editor of the newspaper, Ia Mamaladze, petitioned law enforcement bodies, governmental agencies, local and internal human rights organizations to protect the inviolability of the journalists. Except non-governmental organizations nobody replied to their petition. Anton Khundadze still keeps his position.
On January 23, 2009 officers from the Special Operative Department arrested Natia Rokva, a journalist for the newspaper “Batumelebi”. She witnessed a special operation and took several photos. After her release the journalist said to the Human Rights Center: “I was traveling along Gorgasali Street (former Era Street), Batumi by public transport. I saw officers of the SOD carrying out a special operatio--masked people were throwing things out of the windows of the residential building. I got off the transport and took photos. Officers of the SOD approached me and demanded to erase my photos; I did not obey them so they took me to the high-ranking official of the department who was at the place as well. They made me sit in the car and then declared that I was arrested. I was taken to the building of the Counter Intelligence and then they set me free.”
Regarding the incident, the newspaper “Batumelebi” appealed to the prosecutor’s office of the Adjara Autonomous Republic and requested it to start an investigation of the law enforcers who intimidated the journalist. The prosecutor’s office did not start an investigation. The editorial board of the newspaper received a letter which states: “It is concluded that a crime was not committed against Natia Rokva, journalist for the “Batumelebi”. Consequently, there is no ground to launch an investigation.”
Malkhaz Basilaia, a journalist for the Radio “Fortuna”, was initially a hostage of Abkhazians and then of the Georgian side. Unidentified people kidnapped the hero journalist and beat him severely. He told the Human Rights Center: “Seven people were beating me ruthlessly; they compelled me to confess espionage but I do not know what kind of espionage they demanded from me to confess. They were repeating to me: ‘Has the honor award granted by Saakashvili gone to your head? It will not save you; you must confess’. Two uniformed people who supplied me with food were ‘whispering”’ to me to confess espionage; otherwise I would be killed.”
This is the short list of harassment of journalists. When the government permanently speaks about the “dialogue” instead they should have those incidents investigated. As for Nikoloz Chikhradze who threatened Levan Kubaneishvili, it was difficult to find out his personal history. The opposition claims that he is not a member of any political party or an activist. Journalists could not guess who his attorney is. The Ministry of Internal Affairs and the court did not make any additional comments on the matter.