იპოდრომზე პოლიციამ მოზარდები სასიკვდილოდ სცემა
საერთაშორისო მუსიკალური ფესტივალი - Tbilisi Open Air – Alter/Vision დასრულდა. ხელისუფლების მიერ გაპიარებული „ალტერნატიული ევროვიზია“ ფიზიკური დაპირისპირების ფონზე მიმდინარეობდა. საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის მისვლამდე იპოდრომზე პოლიციის თანამშრომლებმა სასტიკად სცემეს ოცამდე მოზარდი.
ინციდენტის გამომწვევი მიზეზი უცნობია. ფაქტი კი ისაა, რომ ოცამდე მოზარდს სხვადასხვა სახის დაზიანებები აღენიშნებათ. შემთხვევა იპოდრომზე დაახლოებით 21:00 საათზე მოხდა.  ინციდენტში ორმოცდაათამდე პოლიციელი მონაწილეობდა. ამ ფაქტს არაერთი თვითმხილველი ჰყავს, მათ შორის „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი სოსო პაპუაშვილი:
– წუხელ დაახლოებით ცხრა საათზე, ჩემს რამდენიმე მეგობართან ერთად ვიყავი კონცერტზე. სცენის წინ ვიდექი, ჩვენს გვერდით დაახლოებით 100 მეტრში რაგბის ბურთით რამდენიმე ბავშვი თამაშობდა, მოულოდნელად პოლიციელების ჯგრომ დაუწყო ამ მოზარდებს უმოწყალოდ ცემა.
პოლიციელებს ეცვათ შავი შარვლები და ბაცისფერი მაისურები, ჩვეულებრივად იყვნენ გამოწყობილი პოლიციის ფორმებში. ამ ბავშვებს იმდენად უმოწყალოდ სცემდნენ, რომ შემზარავი სანახავი იყო. წარმოიდგინეთ 15-16 წლის მოზარდებს ოცდაათამდე ვერზილა პოლიციელები წიხლებით შედგა. ვინც ამ ფაქტს შეესწრო, მოზარდების გამოსარჩლება გადაწყვიტა, თუმცა პოლიციელებმა მათაც ცემა დაუწყეს. ნახევარი მოედანი ხუთ წუთში პოლიციელებით გაივსო.
- პოლიციელებმა თუ გამოიყენეს ხელკეტები?
- ხელკეტები არ გამოუყენებიათ, თუმცა უმოწყალოდ სცემდნენ ამ ბავშვებს, ძირს დაგდებულებს აფურთხებდნენ და აგინებდნენ დედას. საკმაოდ დიდ ხანს გაგრძელდა ეს ძალადობა. პოლიციელებს წინ ვინც გადაუდგებოდა, ყველას მიზდევდნენ და ურტყამდნენ. როცა გამოვედი იპოდრომის ტერიტორიიდან დავინახე ის ნაცემი ბავშვები, მივედი და ვკითხე თუ რა მოხდა. მათ მიპასუხეს, რომ ისინი თამაშობდნენ ბურთს და პოლიციელები მოულოდნელად დაესხნენ თავს. რამდენიმეს ნეკნი აქვს გატეხილი ერთს კი თავი.
ნიკოლოზ ლუტიძე ერთ-ერთი თვითმხილველი:
- ცემის ფაქტი დაახლოებით 9–10 საათზე მოხდა, საკმაოდ ბნელოდა. კონცერტის მიმდინარეობისას მოულოდნელად ჩხუბი ატყდა. ამ დროს ბრბოდან გამოიქცა ორი ბავშვი და დავინახე, რომ ამ გამოქცეულ ბავშვებს დაახლოებით თხუთმეტამდე პოლიციელი მოსდევდა. ერთ-ერთმა პოლიციელმა მოზარდები დაიჭირა და წააქცია. ამის შემდეგ 15 პოლიციელი წიხლებით შედგა ამ ბავშვებს და უმოწყალოდ დაუწყეს ცემა. ნანახმა შეგვძრა.  ფოტოს გადაღება ვერ მოვახერხე, რადგან ამ დროისთვის უკვე ბნელოდა. ეს პოლიციელები გაცოფებულები იყვნენ, სასიკვდილოდ ურტყამდნენ  მოზარდებს. ვინც გამოსარჩლება გადაწყვიტა, იმათაც აგინებდნენ და შეურაცხყოფას აყენებდნენ. თავიდან რა მოხდა არ ვიცი. ცოტა მოშორებით ვიდექი, მაგრამ რაც ეს მოზარდები გამოიქცნენ და პოლიციამ ისინი დაიჭირა ეს დავინახე. ჩემი თვალით ვნახე ჩასუქებული პოლიციელები წიხლებს როგორ უმოწყალოდ ურტყამდნენ ამ მოზარდებს.  ეს იყო ამაზრზენი სანახავი. ამ ფაქტის მრავალი თვითმხილველია.
აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროს შოთა უტიაშვილს დაუკავშირდა. როგორც უტიაშვილმა განაცხადა შსს-ში ამ ფაქტზე საჩივარი არ შემოსულა. უტიაშვილი დაინტერესდა დეტალებით და „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ ვითარებაში გარკვევას დაჰპირდა.
ფესტივალი – Tbilisi Open Air – Alter/Vision ორი დღის განმავლობაში იპოდრომზე მიმდინარეობდა. ამ ფესტივალის დევიზი იყო – “მუსიკა ათავისუფლებს!”. ქართულ ჯგუფებთან ერთად, მაყურებლის წინაშე მსოფლიოს 9 ქვეყნის წარმომადგენლებიც წარდგნენ, რომლებიც ძირითადად ჯაზს, როკს, FUNK –ს, ბლუზს ასრულებენ.

The Adults Were Beaten at the Hippodrome by the Policemen
The International Music Festival – Tbilisi Open Air – Alter/Vision is finished. The government made PR for Alternative Eurovision, but it was passed with incidents. Before Georgian President Mikheil Saakashvili came to the hippodrome, the policemen brutishly beat about 20 adults.
The reason which caused the incident is unknown. The fact is that about 20 adults have different types of injuries. The incident happened at 21:00 at the hippodrome. About 50 policemen participated in the incident. Some people saw this incident, including the lawyer of the Human Rights Center Soso Papuashvili:
- I was at the concert with some of my friends at 21:00 yesterday. I was standing in front of the stage. Some children were playing with the rugby ball about 100 meters away from us. Suddenly the policemen began beating these adults.
The policemen were wearing black trousers and light coloured shirts. They were dressed in the police uniforms. These children were being beaten so brutishly that it was terrible. Imagine 15-16 adults were beaten by about 30 policemen. Who saw this incident decided to help the adults, but the policemen began beating them. Half of the square was full of the policemen in 5 minutes.
- Did the policemen use the cudgels?
- They did not use the cudgels, but they brutishly beat the children. They abused and spat at the fallen children. This violence lasted for a long time. They were beating everyone who opposed them. When I came out of the hippodrome I saw those beaten children. I came up to them and asked what had happened. They told me that they were playing with the ball when the policemen attacked them. One had  a broken rib and the other – a head.
Nikoloz Lutidze, one of the witnesses:
- This incident happened about at 21:00-22:00. It was quite dark. Suddenly the quarrel started during the concert. At this time two children ran out of the crowd and I saw that about 15 policemen were running after them. One of the policemen seized and pushed the adults. After this about 15 policemen beat them with their legs. We were shocked. I could not manage to take a photo because it was dark. These policemen were furious. They were brutishly beating the children. They were abusing and insulting everyone who decided to help the children. I do not know what happened at first. I was standing apart, but I saw the running children and the policemen caught them. I saw how fat policemen were brutishly beating the children with their legs. This was terrible. There are a lot of witnesses who saw this incident.
The Human Rights Center applied to Shota Utiashvili, head of the Analytics Department of the Interior Ministry, about the mentioned fact. Utiashvili stated that nobody made a complaint about this fact. Utiashvili was interested in details and the Human Rights Center promised to help him to find out what had happened.
The festival – Tbilisi Open Air – Alter/Vision lasted for 2 days at the hippodrome. The motto of this festival was – Music breaks free! The representatives of 9 countries with Georgian groups performed for the Georgian audience. Basically they played jazz, rock, funk and blues.