4 კანონიერი იარაღის მფლობელი ყოფილი პოლკოვნიკი, იარაღის უკანონოდ ტარების ბრალდებით, წინაპატიმრობაში იმყოფება
4 ივნისი, 2009
თბილისის საქალაქო სასამართლომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყოფილი მაღალჩინოსნის, პოლიციის პოლკოვნიკს, ბრალდებულ ზაზა ბრეგვაძეს ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა. საქალაქო სასამართლოს ინფორმაციით, წინასწარი გამოძიების მიერ შეკრებილი მტკიცებულებების თანახმად, ზაზა ბრეგვაძეს ბრალი დაედო ვალტერის სისტემის ცეცხლსასროლი იარაღისა და ხუთი საბრძოლო ვაზნის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარებისთვის.
ზაზა ბრეგვაძემ სასამართლოს სხდომაზე წინასწარი პატიმრობის შეფარდების დროს და ასევე სახალხო დამცველისადმი მიმართვაში განაცხადა, მას დაკავებისას პოლიციის თანამშრომლებმა ცეცხლსასროლი იარაღი ჩაუდეს და უთხრეს, რომ ეს იყო მათი "საჩუქარი" იმის გამო, რომ ის "რესპუბლიკური პარტიის" ერთ-ერთ ლიდერთან ირაკლი ბათიაშვილთან მეგობრობდა და საპროტესტო აქციებზე სისტემატურად დადიოდა. მან ასევე განაცხადა, რომ აღიარებით ჩვენებაზე ხელი ფსიქოლოგიური ზეწოლის შედეგად მოაწერა. იმ დარღვევებზე, რაც ბრეგვაძის დაკავებისა და მისი ჩვენების ჩამორთმევის დროს მოხდა და რაზეც ბრალდებულმა სასამართლო პროცესზე ღიად განაცხადა, მოსამართლე გიორგი გოგინაშვილს რეაგირება არ მოუხდენია.
სასამართლო პროცესზე დაცვის მხარის მოთხოვნა, ბრალდებულის აღმკვეთი ღონისძიებების გარეშე დატოვების ან მისი გირაოს სახით 5000 ლარის შეფარდებით გათავისუფლება, მოსამართლემ არ დააკმაყოფილა.  ადვოკატ ლევან სამუშიას თქმით, მოსამართლემ ამ მოთხოვნის დაკმაყოფილებაზე იმ მოტივით თქვა უარი, რომ ყოფილი პოლკოვნიკის გათავისუფლება საფრთხეს უქმნიდა საქმეში ნივთმტკიცების განადგურებას. ერთადერთი ნივთმტკიცება, რომლის საფუძველზეც ბრეგვაძეა დაკავებული უკანონო იარაღია და ის უშიშროების სამსახურის შესაბამის საცავში ინახება. აქედან გამომდინარე, გაუგებარია, თუ რა მტკიცებულებების განადგურება შეეძლო ეჭვმიტანილს.
18 მაისს, ვაკის პარკის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ირაკლი ბათიაშვილთან მიმავალ ზაზა ბრეგვაძეს, სამოქალაქო ნომრის მქონე ავტომანქანამ გზა გადაუღობა და მძღოლმა მანქანის გაჩერება მოსთხოვა. ავტომანქანაში მყოფებმა, მას უთხრეს, რომ ისინი პოლიციიდან იყვნენ და დამორჩილება მოსთხოვეს. როგორც ბრაგვაძემ მოგვიანებით საკუთარ ადვოკატ ლევან სამუშიას უამბო, მას წარმოდგენაც კი არ ჰქონდა მოსალოდნელ დაკავებაზე, კითხვაზე თუ რა მიზეზით გააჩერეს ყოფილი პოლკოვნიკი, პასუხი არ დაუბრუნებიათ. მათ ძალის გამოყენებით გადმოიყვანეს ბრეგვაძე მანქანიდან, პოლიციის ავტომობილში ჩასვეს და 40 მეტრის მოშორებით, ჩიხში გადაიყვანეს. მის დაჟინებულ მოთხოვნაზე, აეხსნათ, თუ რა უნდოდათ პოლიციელებს მისგან, პოლიციელებმა მოთმინების გამოჩენა თხოვეს, რადგან ის სულ მალე გაიგებდა დაკავების მიზეზს. პოლიციელები ბრეგვაძის იარაღით დაინტერესდნენ, რომელიც მას თან ქონდა და რომლის ტარების უფლებაც აქვს, ბრეგვაძემ იარაღი პოლიციელებს გადასცა. მას ოთხი კუთვნილი იარაღი აქვს, ოთხივე ტარების უფლებით. აქედან ერთი, ვანო მერაბიშვილის ნაჩუქარია, ხოლო მეორე ზურაბ ჟვანიას სახსოვარი. ბრეგვაძეს საკუთარი კუთვნილი იარაღის ჩვენების შემდეგ, პოლიციის თანამშრომლებისთვის მას შემდეგ კითხვაზე  უნდა გაეცა პასუხი – მიშა ხომ მაგარია? “უეცრად ავტომანქანის უკანა მხრიდან ჯიბეში სხვა იარაღი ჩამიცურეს და მითხრეს, ეს ჩვენი საჩუქარიაო. გავგიჟდი, რატომ მღუპავთ, რას მიშვებით, რას მერჩით? –იხსენებს ადვოკატ ლევან სამუშიასთან საუბრისას დაკავებული - რას დადიხარ ბათიაშვილთან ერთად ოპოზიციის მიტინგებზე? აბა რა გეგონა, ამის გამო ცოტა ხნით დასვენება მოგიწევსო”- იყო პასუხი. ამასთან, მას უთხრეს, რომ ძმები გორგიაშვილები, რომლებიც ასევე საპროტესტო აქციებში მონაწილეობდნენ და ბათიაშვილთან მეგობრობდნენ, ანალოგიურ ბედს გაიზიარებდნენ.
ბრეგვაძის დაკავების შემდეგ, მის კუთვნილ სახლსა და ახლო ნათესავის ბინაში ჩხრეკა ჩატარდა. საყურადღებოა, რომ ჩხრეკის შედეგად ბინიდან ამოიღეს ის დანარჩენი სამი იარაღი, რომლის შენახვისა და ტარების უფლებითაც დაკავებული სარგებლობდა და ამასთან 400 ცალი ვაზნა, რომელიც ანალოგიურად იმ კალიბრის იყო, რისი შენახვის უფლებაც მას ქონდა. იმ იარაღის ერთი ვაზნაც კი არ უპოვიათ სახლში, რომელსაც სავარაუდოდ, ეჭვმიტანილი დაკავებისას თან ატარებდა.
ჩხრეკის დამთავრების შემდეგ ბრეგვაძეს ადვოკატი ლევან სამუშია, მისი მეგობარი ირაკლი ბათიაშვილი და მისგან ჩართული კომპეტენტური პირები, 9 საათის განმავლობაში ამაოდ ცდილობდნენ დაპატიმრებულის ადგილსამყოფელისა და მისი მდგომარეობის გარკვევას. ადვოკატისა და მის დაცვის ქვეშ მყოფი პიროვნების შეხვედრა, ბრეგვაძის პირველ ე.წ. აღიარებით ჩვენებაზე ხელის მოწერის შემდეგ მოხდა. თუ რა ვითარებაში მიიღო გამომძიებელმა აღიარებითი ჩვენება დაკავებულისგან, ბრეგვაძემ ამის შესახებ სასამართლო პროცესზე განაცხადა. ადვოკატ ლევან სამუშიას თქმით, ბრეგვაძეს აიძულეს ჩვენებაზე ხელი მოეწერა, წინააღმდეგ შემთხვევაში მას “პირდებოდნენ”, რომ მის კუთვნილ ავტომობილში უკანონო იარაღთან ერთად, სხვა კანონსაწინააღმდეგო ნივთებსაც “აღმოაჩენდნენ”, რაც კიდევ უფრო დაამძიმებდა დაკავებულის მდგომარეობას.
რჩება ერთ ძალიან მნიშვნელოვანი ასპექტი, რითაც დაკავებულის უდანაშაულობის დამტკიცება შეიძლება მოხდეს. ეჭვმიტანილის მტკიცებით, იმ იარაღისთვის, რომელიც მას სამართალდამცავებმა შარვლის სარტყელში ჩაუცურეს, ხელი არ უხლია. პოლიციის თანამშრომლებმა ჩადებული იარაღი თვითონვე ამოიღეს მისი სარტყელიდან. ადვოკატის მოთხოვნით, აღნიშნულ იარაღს უახლოს დღეებში ჩაუტარდება ექსპერტიზა, რითაც უნდა დამტკიცდეს, რომ ბრეგვაძეს ამ იარაღთან შეხება არ ქონია.  “თუმცა არ არის გამორიცხული, რომ ექსპერტიზის პასუხი არადამაკმაყოფილებელი იყოს. პრაქტიკიდან გამომდინარე, არ გამიკვირდება თუ ექსპერტიზის დასკვნში აღნიშნული იქნება, რომ ნივთმტკიცება იდენტიფიკაციისთვის უვარგისია და რომ თითის კვალის გარკვევა არ არის შესაძლებელი და ა.შ”- განაცხადა ადვოკატმა სამუშიამ ჩვენთან საუბრის დროს.
ზაზა ბრეგვაძე 17წლის მანძილზე სახელმწიფო სამსახურში კეთილსინდისიერად მსახურობდა. მას ბევრი მადლობის სიგელი აქვს მიღებული. მისი ცხოვრებიდან გამომდინარე, ბრეგვაძის ახლობლები ვერანაირ მიზეზს ვერ ხედავენ, იმისათვის, თუ რატომ გახდა იგი დღევანდელი ხელისუფლებისათვის არასასურველი პიროვნება. თუ არ ჩავთვლით იმ ფაქტს, რომ უშისროების სამსახურიდან წამოსვლის შემდეგ, ბრეგვაძე აქტიურ მონაწილეობას იღებდა საპროტესტო აქციებში, ხშირად ჩნდებოდა ირაკლი ბათიაშვილის გვერდით, რასაც ხელისუფლებაში გარკვეული პირების გაღიზიანება უნდა გამოიწვია. ირაკლი ბათიაშვილი მოგვითხრობს, რომ მისი მეგობარი მას შემდეგ გახდა არასასურველი ამ რეჟიმისთვის, რაც მან ბათიაშვილის წინააღმდეგ გამართულ სასამართლო პროცესზე ჩვენება მისცა. “საქმე იმაში იყო, რომ კოდორის ხეობის ამბების დაწყებისას, განუწყვეტლივ ვცდილობდი ვანო მერაბიშვილთან დაკავშირებას, საკუთარი სამსახურის შეთავაზების მიზნით. ზაზას დავურეკე და ვთხოვე, მერაბიშვილთან ან მის რომელიმე მოადგილესთან დავეკავშირებინე, რომლებიც ამ ამბებს კურირებდნენ, რომ მათთვის ჩემი შუამავლობა, დახმარება შემეთავაზებინა. თუ საჭირო გახდებოდა, შემეძლო ადგილზე ჩასვლა. მე დარწმუნებული ვიყავი, რომ ჩემი შუამდგომლობით, შემეძლო სიტუაციის მშვიდობიანად განმუხტვა. ზაზამ  მომცა შალვა ჯანაშვილის ტელეფონის ნომერი, რომელიც მერაბიშვილის მოადგილეა და ამ საქმეს კურირებდა. რამდენჯერმე ვცადე მასთან დაკავშირება, მაგრამ ვერ შევძელი. იმის დასამტკიცებლად, რომ მე უშიშროების თანამშრომლებთან დაკავშირებას ვცდილობდი, მაგთის ოფისიდან ამოვიღეთ ნომრები, რომელზეც მე ვრეკავდი, იმ დროის განმავლობაში. ამასთანავე მოწმედ მოიწვიეს ზაზა ბრეგვაზე, რომელმაც მისცა ჩვენება და თქვა ის, რაც სიმართლე იყო. როგორც თვითონ ამბობს, იმ მომენტიდან შეიცვალა მისდამი დამოკიდებულება უშიშროების თანამშრომლების მხრიდან, მას აშკარად მოღალატედ აღიქვამდნენ”- განაცხადა ირაკლი ბათიაშვილმა.  ზაზა ბრეგვაძემ გასული წლის ოქტომბერში, პირადი განცხადების საფუძველზე დატოვა უშიშროების სამსახური, თუმცა განცხადების რეალური მიზეზი, მის წინააღმდეგ შექმნილი მტრულად განწყობილი გარემო იყო.
“კონსერვატიული პარტიის” ადამიანის უფლებატა კომისიამ, შსს-ს ყოფილ მარალჩინოსან ზაზა ბრეგვაძეს პოლიტიკური პატიმრის სტატუსი მიანიჭა. მათ მიაჩნიათ, რომ დაკავებული სრულიად უდანაშაულოა და მის დაპატიმრებას მხოლოდ და მხოლოდ პოლიტიკური სარჩული უდევს საფუძვლად. "ჩვენ განვიხილეთ ამ ადამიანების საქმეები და აღმოვაჩინეთ, რომ ისინი სრულიად უდანაშაულოები არიან. ამ დროისათვის საქართველოს უკვე ჰყავს 24 პოლიტპატიმარი. ამას ემატება პოლიტიკური დევნილებიც და დღეიდან მათ სიას კობა კობალაძის და ზაზა ბრეგვაძის გვარებიც შეემატება",- განაცხადა სხდომის დასრულების შემდეგ "კონსერვატიული პარტიის" ლიდერმა კახა კუკავამ. როგორც ცნობილია, "კონსერვატიული პარტიის" ადამიანის უფლებათა კომისიის მუშაობაში საქართველოს ყველა წამყვანი უფლებადამცავი ორგანიზაცია, კერძოდ, "ყოფილი პოლიტპატიმრები – ადამიანის უფელბებისათვის", "ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია", "ადამიანის უფლებათა ცენტრი", "კონსტიტუციური უფლებების დაცვის ცენტრი" მონაწილეობენ.
არასაპარლამენტო ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიები საქართველოში აკრედიტებულ საელჩოებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციებს დაკავებული ზაზა ბრეგვაძის საქმით დაინტერესებას და მოქალაქეთა პოლიტიკური დევნის აღსაკვეთად რეაგირებას სთხოვენ.

Former colonel, a legal owner of four arms was detained for carrying arms illegally; he is in pretrial detention.
June 4, 2009
Tbilisi  City Court sentenced accused Zaza Bregvadze, the former high-ranking officer of the Ministry of Internal Affairs and police colonel, to two-month pretrial imprisonment. According to the evidence collected during the preliminary investigation the Civil Court charged the accused Zaza Bregvadze for illegal purchase, storage and usage of arms so called Valteri and 5 military cartridges as well.
Zaza Bregvadze stated at the trial when he was sentenced to pretrial detention that police officers planted guns in his clothes and told him that it was their present for his friendship with Irakli Batiashvili and for taking part in the protest rallies actively. He also added that, he signed the testimony of pleading himself guilty under physiological oppression. Giorgi Goginashvili, the Judge, did not react on the shortcomings which took place during the detention of Bregvadze and while he was giving testimony. The accused stated about these wrongdoings at the court trial.
The judge did not satisfy the request of the defense side to release the accused under bail of 5000 GEL. Attorney Levan Samushia stated that Judge did not satisfy their request because the latter claimed the accused could destroy the evidence. The only proof, which was the basis for Bregvadze’s detention, is gun discovered in the building of Security Service that is claimed to be illegal. So we wonder what evidence could be destroyed by the suspect.
On May, 18 nearby Vake Park in Tbilisi when Zaza Bregvadze was going to Irakli Batiashvili’s place a car blocked his way and a driver required to stop his car. People sitting in his car told Bregvadze they were police officers and demanded to obey them. As Bregvadze later told to his lawyer, Levan Samushia, he did not expect to be detained and when the former colonel asked them why they were arresting him, the officers did not reply.
They forced him to get out the car and put him in the police car. Afterwards they took him to the blind alley 40 meters away. He insisted on being told why he was detained but the policemen suggested him to be patient. The policemen were interested in the weapon he was carrying legally and he gave it to them. He owns 4 guns legally. One of the guns was given to him by Vano Merabisvili as a present and the second one-by Zurab Zhvania, late Prime Minister of Georgia. After handing the gun, Bregvadze was asked: “Is Misha good man?”“Suddenly they put another weapon in my clothes and told me it was their present, I went crazy,” said Bregvadze. He asked them why they wanted to wreck him and what they wanted from him. Talking to Levan Samushia the detainee remembered the policemen told him that as he was taking part in the demonstrations with Irakli Batiashvili now he would have to relax in the custody for a while. He was told that brothers, Gorgiashvili, who are friends of Batiashvili and are taking part in the rallies, would find themselves in the same situation as Bregvadze.
After Bregvadze was arrested his and his close relative’s houses were searched. As a result of the search three guns were withdrawn from his house and Bregvadze had right to posses and carry these guns. Besides that, 400 bullets were also found in his house and those bullets belonged to those guns that were in legal possession of Bregvadze. The law enforcers could not find a single bullet of a gun which was supposedly deprived from him during the detention.
After the search, Attorney Levan Samushia, his friend Irakli Batiashvili and other competent people tried to identify the location of the detainee. Bregvadze met his attorney only after he signed so-called testimony and plead guilty. Bregvadze stated at the trial how the investigator made him to plead guilty. Attorney Levan Samushia stated that Bregvadze was compelled to sign the testimony; otherwise he was threatened with planting other illegal substances in his car together with illegal weapon and it could worsen his position.
One more important point, which can prove the innocence of the detainee, is that the suspect had not touched the gun that was stuck in his belt by law enforcers. The policemen took out the gun themselves. According to the request of the attorney the gun will be examined in near future and it will prove that Bregvadze did not have any connection with the gun. “However, it is not excluded that the result of the expertise might be unsatisfactory. Based on our practice I will not be surprised if the conclusion of the expertise will state that the evidence was not valid for identification and it is impossible to detect the finger-prints on it, etc”, said Attorney Samushia.
Zaza Bregvadze worked in the state agency for 17 years honestly. He has received many awards. The relatives of the detainee cannot understand why he became undesirable person for the current government. However, after Bregvadze left the Security Service he actively participated in the rallies together with Irakli Batiashvili and it might have annoyed the government. Irakli Batiashvili told that his friend became undesired person for the current government after Bregvadze made a testimony at the trial in favor of Batiashvili. “When the tension in Kodori Valley started, I permanently tired to get in touch with Vano Merabishvili to offer him my help. I called Zaza and requested him to arrange my meeting with Merabishvili or with his deputies. I wanted to offer them my mediation; I could even arrive in Kodori if it was necessary. I was sure that because of my reputation I could resolve the problem peacefully. Zaza gave me the phone-number of Shalva Janashvili who is deputy of Vano Merabishvili and was in charge of Kodori incident. I tried to call him several times but could not. In order to prove that I tried to call the official of the Security Service, we requested the recordings of my phone-calls from the Magti Office (Company for mobile communications) during that period. Besides that, I invited Zaza Bregvadze as a witness to my trial and he gave a testimony to the court and confirmed my statements. Since then, the officials from the Security Department changed attitude towards him and he was treated like a traitor,” said Irakli Batiashvili. In October of 2008 Zaza Bregvadze left the Security Service Department based on his resignation letter. However, the real reason for his decision was hostile environment in the department.
Human Rights Commission of the Conservative Party granted former official Zaza Bregvadze with the status of political prisoner. They think that the detainee is innocent and he was arrested only on political grounds. “We discussed the cases of these people and discovered that they are completely innocent. There are 24 political prisoners in Georgia at the moment. In addition to that we have political refugees and now names of Koba Kobaladze and Zaza Bregvadze are added to this list,” stated Kakha Kukava, leader of the Conservative Party at the end of the meeting. Reportedly, all leading human rights organizations of Georgia are involved in the activities of the human rights commission of the Conservative Party. Those organizations are: Former Political Prisoners for Human Rights; Young Lawyers Association, Human Rights Center, Center for Constitutional Rights.
Non-parliamentary opposition parties request diplomatic corps and international organization to study the case on Zaza Bregvadze and to support the eradication of political persecution in Georgia.