სიბაშვილის გამოცდები
რამდენიმე დღის წინ გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში არსებული 47 ვაკანტური ადგილის დასაკავებლად კონკურსი ჩატარდა. კონკურსში მონაწილეობისათვის სულ 210 განცხადება იყო რეგისტრირებული, თუმცა ტესტურ გამოცდაზე მხოლოდ 176 განმცხადებელი გამოცხადდა. კონკურსის 176 მონაწილიდან საკონკურსო – საატესტაციო კომისიის დებულებით დადგენილი გამსვლელი მინიმალური 75 ქულა მხოლოდ 13-მა მონაწილემ დააგროვა, მათ შორის ისეთებმაც, რომლებიც იურისპუდენციის გაგებაში არ არიან.
გამოცდამდე
კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციაში, შემდეგ კი მუნიციპალიტეტების გამგეობებში დასაქმებული საჯარო მოხელეებისთვის ატესტაციისა და ვაკანტური ადგილების შესავსებად კონკურსის ჩატარების წინადადება კახეთის გუბერნატორის პირველ მოადგილეს გიორგი სიბაშვილს ეკუთვნის. მისი მითითებით, გურჯაანის ახლადდანიშნულმა გამგებელმა გიორგი ჩივიაშვილმა გამგეობის თანამშრომლებს ჯერ კიდევ 2008 წლის 2 დეკემბერს დააწერინა განცხადებები სამსახურიდან წასვლის შესახებ. გამგებლის უკანონო მოთხოვნისთვის წინააღმდეგობა გამგეობის არცერთ თანამშრომელს არ გაუწევია. თანამშრომლების თქმით, იმ შემთხვევაში თუ ისინი გამგებლის მოთხოვნას არ დაემორჩილებოდნენ, მათ სამსახურიდან გაათავისუფლებდნენ, განცხადების დაწერის შემთხვევაში კი გამგებელი გადაწყვეტდა, ვის დატოვებდა თანამდებობაზე მოვალეობის შემსრულებლად. სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ განცხადებების დაწერის შემდეგ გამგებელმა თანამდებობიდან მხოლოდ გამგეობის საფინანსო – საბიუჯეტო სამსახურის უფროსი გიორგი ბიბილაშვილი და თანაშემწე ნონა თათრიშვილი გაათავისუფლა. იმის გამო, რომ მათ სამსახურიდან წასვლის თაობაზე განცხადებები თავად ჰქონდათ დაწერილი, ერთი თვის ხელფასის ოდენობით კომპენსაცია ვერ მიიღეს.
კონკურსის ჩატარების თარიღი არაერთხელ გამჟღავნდა, მაგრამ გაურკვეველი მიზეზებით, 24 მაისამდე არ ჩატარდა. მოთხოვნის მიუხედავად გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა გამოცდამდე არ თქვა, ვინ მოამზადებდა საგამოცდო ტესტებს. "მე მიმაჩნია, რომ არ უნდა იყოს საჯაროდ დასახელებული იმ ფირმის თუ პირის ვინაობა, ვინც ტესტებს ამზადებს და გვაწვდის. ჩვენ საქართველოში ვცხოვრობთ და არ გამოვრიცხავ, რომ ტესტების შემდგენი შეაწუხონ, საერთო ენა გამოძებნონ და ინფორმაცია მოსთხოვონ", - განაცხადა გამგებელმა.
- ბატონო გიორგი, მაშინ არც ის არის გამორიცხული, რომ ტესტები, კონკურსის იმ მონაწილეებისათვის, რომელთაც თქვენთან ან კომისიის სხვა წევრებთან ახლო ურთიერთობა და ნათესაური კავშირი აქვთ, წინასწარ გახდეს ცნობილი?
- გამორიცხულია, რადგან ტესტებს დალუქულს მივიღებთ".
გამოცდა სპორტდარბაზში
ტესტური გამოცდა 24 მაისს 13 საათზე დაიწყო. დებულებით გამოცდის ხანგრძლივობა 4 საათით იყო განსაზღვრული, თუმცა კომისიის წევრებმა კონკურსის მონაწილეებს სამუშაოდ 5 საათი მისცეს. კონკურსის მონაწილეებს "დალუქულ" კონვერტში ჩადებული ტესტები დაურიგდათ. კონვერტის ლუქი გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობის ბეჭდით იყო დამოწმებული, რაც იმას მოწმობს, რომ კომისიის ყველა წევრისთვის თუ არა, მინიმუმ გამგებლისთვის, რომელიც კომისიას ხელმძღვანელობს, ტესტები წინასწარ იყო ცნობილი.
ტესტირების პროცესს აკვირდებოდნენ ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, რომელთაც ტესტური გამოცდის მიმდინარეობის დროს შენიშვნები არ ჰქონიათ, გარდა "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" დამკვირვებლისა. მისი შენიშვნები კონკურსის მონაწილეებს შორის პასუხების გადაწერას და ტესტირების დარბაზში არაუფლებამოსილი პირების ყოფნას ეხებოდა.
კონკურსის ერთ-ერთმა მონაწილემ ანა კუტიბაშვილმა, რომელიც "ბ" ვარიანტის ტესტებზე მუშაობდა, ხარვეზი აღმოაჩინა. კერძოდ, 70-ე ტესტი მოცემული იყო შემდეგი შინაარსით: "საკრებულოს განსაკუთრებულ უფლებამოსილებას არ განეკუთვნება: ა/. ადგილობრივი სამსახურების შექმნა, რეორგანიზაცია და ლიკვიდაცია საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით. ბ/. თემის შექმნა და გაუქმება. გ/. საკრებულოს დროებითი სამუშაო ჯგუფების შექმნა. დ/. საკრებულოს განსაკუთრებული უფლებამოსილება არ გააჩნია. იმის გამო, რომ კითხვა არასწორად იყო ფორმულირებული, რადგან საკრებულოს განსაკუთრებული უფლებამოსილებები აქვს, მაგრამ ჩამოთვლილ პასუხებს შორის არცერთი არ იყო სწორი, კომისიის წევრმა გიორგი სიბაშვილმა განაცხადა, რომ კონკურსის მონაწილეებს აღნიშნული ტესტი ღიად დაეტოვათ და კომისია მათ ერთ ქულას ჩაუთვლიდა. "ა" ვარიანტის ტესტებზე მომუშავე პირების პროტესტის მიუხედავად, რომ კომისია ამით კონკურსის მონაწილეებს არათანაბარ პირობებში აყენებდა, კომისიის წევრებს გადაწყვეტილება არ შეუცვლიათ.
ტესტურ გამოცდას თვალს ჟურნალისტები ტრიბუნებიდან ადევნებდნენ. ერთ-ერთმა მათგანმა დამკვირვებლებს მიუთითა, რომ კონკურსის მონაწილეები, მაია ნარიაშვილი, ნინო ქაჩლიშვილი, გიორგი ყვირალაშვილი, გელა გოგიაშვილი და იზოლდა თერგიაშვილი პასუხებს პირდაპირ იწერდნენ, თუმცა დამკვირვებლებმა აღნიშნული დარღვევა ვერ შენიშნეს.
საგულისხმოა, რომ მაია ნარიაშვილი კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციის თანამშრომლის და გუბერნატორის მეგობრის გელა კაპანაძის მეუღლეა. 2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩვნებისთვის, ნარიაშვილი გურჯაანის რაიონის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის გიორგი ღვინიაშვილის თანაშემწე გახლდათ.
ნინო ქაჩლიშვილი და გელა გოგიაშვილიც მაია ნარიაშვილის ახლობლები არიან.
რაც შეეხება გიორგი ყვირალაშვილს, ის გურჯაანის რაიონული პროკურატურის ყოფილი პროკურორია და ბოლო საპარლამენტო არჩევნების დროს, ქალაქ გურჯაანში ერთ-ერთ საარჩევნო უბანს ხელმძღვაელობდა. გავრცელებული ინფორმაციით, კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციის მითითებით, გიორგი ყვირალაშვილი გურჯაანის გამგეობის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსის თანამდებობაზე უნდა დაინიშნოს.
"ნაციონალური მოძრაობის" აქტივისტია პროფესიით ექიმი სტომატოლოგი იზოლდა თერგიაშვილი, რომელმაც კონკურსის შედეგად 77 ქულა მიიღო. მას გურჯაანის გამგეობაში აპარატის უფროსის თანამდებობაზე აქვს პრეტენზია. ოფიციალურად, თერგიაშვილი ამ დრომდე მუშაობს გურჯაანის მუნიციპალიტეტის ნიადაგის, წყალმომარაგებისა და დასუფთავების წესების დაცვაზე ზედამხედველობის სამსახურის სპეციალისტად, თუმცა დაზუსტებული ინფორმაციით, ის სამსახურში მხოლოდ ხელფასის მისაღებად მიდის.
შედეგები
ტესტური გამოცდის 176 მონაწილიდან საკონკურსო – საატესტაციო კომისიის დებულებით დადგენილი გამსვლელი მინიმალური 75 ქულა მხოლოდ 13 მონაწილემ დააგროვა. ამ მცირე ოდენობის მიზეზით, კომისიამ მიიღო გადაწყვეტილება და გამსვლელი მინიმალური ქულების ოდენობა 60-მდე შეამცირა. შედეგად, გამსვლელი ქულები კონკურსის 36 მონაწილეს დაუგროვდა.
კონკურსის მონაწილეთა თქმით, ტესტები საკმაოდ რთული იყო. უნდა აღინიშნოს, რომ გამსვლელი მინიმალური ქულების დაგროვება გაუჭირდათ პროფესიით იურისტებსაც, რომლებსაც ადვოკატის, მოსამართლის და პროკურატურის საკვალიფიკაციო გამოცდები აქვთ ჩაბარებული.
კონკურსის მეორე ეტაპი, ანუ გასაუბრება პირველ ეტაპზე გასულ კანდიდატებთან გასულ კვირას გაიმართა. ჯერ - ჯერობით უცნობია,  ვინ დაინიშნებიან თანამდებობებზე. შედეგები ცნობილი რამდენიმე დღეში გახდება. უნდა აღინიშნოს, რომ კომისიის წევრები კანდიდატებს, ძირითადად, გარეგნობის მიხედვით არჩევდნენ და შეკითხვებიც მათ ოჯახურ მდგომარეობას ეხებოდა.
ოფიციალური ცნობით, კონკურსის პირველი ეტაპის ორგანიზებისათვის ადგილობრივი ბიუჯეტიდან 1333 ლარი გაიხარჯა. აქედან 1000 ლარი, ტესტების შედგენისათვის, იუსტიციის სამინისტროს კონსტიტუციური სამართლის სამმართველოს უფროსს ვასილ გონაშვილს ჩაერიცხა.

Tests Initiated by Sibashvili
Several days ago, competition was announced for 47 vacant places at the Gurjaani Municipality Board. A total of 210 applications were submitted to the board but only 176 applicants took tests. 75 points were required to pass the exam. Only 13 applicants managed to score that many points. Among the winners were people who have no experience in, or knowledge of, the law.
Before the Tests
Giorgi Sibashvili, deputy governor of the Kakheti region, proposed to announce competitive tests for the vacant places at the Kakheti regional administration and district municipality boards. According to his directives, the recently appointed governor of Gurjaani district, Giorgi Chiviashvili, compelled employees of the Gurhaani municipality board to write resignation letters on December 2, 2008. Nobody resisted the illegal request of the district governor. The former employees of the municipality board stated that unless they wrote resignation letters, the governor would have fired everyone. So, after obeying his order, some of them had a chance to be recruited again. After the resignation letters were signed, only two people – Giorgi Bibilashvili, former head of Finance and Budget Department and Nona Tatrishvili, the assistant were dismissed from the office. Since, these people had written the resignation letters; according to the law after being dismissed they were not compensated with one month’s salary.
The date for the competition was announced several times but for uncertain reasons it was not held until May 24. Despite the requirements, the Gurjaani district governor did not announce the name of the person who was in charge of preparing the tests. “I think we should not announce the company or the person who will prepare the tests. We live in Georgia and I do not exclude the possibility that the author will be bothered and agree to issue confidential information about the tests,” stated the governor.
-Mr. Giorgi, in this case is it also quite possible that applicants, who are close to you or commission members, will be provided with confidential information?
-It is impossible because we will receive the tests under seal.”
Tests in the Gym
The tests started at 1:00 pm on May 24. According to the charter the duration of the exam was to be 4 hours. However, commission members allowed the applicants to work for 5 hours. The tests were distributed to the applicants in “sealed” envelopes. The sealing wax was sealed by the Gurjaani Municipality Board. That means that if not every commission member, at least the district governor, who was the head of the exam-commission knew the tests.
Representatives of local non-governmental organizations who observed the exams did not have any remarks regarding the process except the representative of the Human Rights Center. He complained that applicants copied the answers from each other and that un-authoritative people were in the hall.
An applicant, Ana Kutibashvili, working on variant “b” of the test, discovered some mistake in question N 70. It stated: “the municipality board is not responsible for: a) creation, reorganization and liquidation of local agencies according to the Law of Georgia; b) creation or abolishing the community; c) establishment of temporary working groups at the municipality board; d) the municipality board does not enjoy special authority. Since the question was not formulated correctly (the municipality board does enjoy special responsibilities) all listed answers were correct. Commission member Giorgi Sibashvili stated that applicants should leave the question open and the commission would assign one point for this question. Although the applicants working on the variant “a” of the tests protested the decision because that created unequal conditions for applicants, the commission members did not change their mind.
Journalists from the tribunes were observing the tests.. One of them indicated to observers that applicants Maia Nariashvili, Nino Kachlishvili, Giorgi Kviralashvili, Gela Gogiashvili and Izolda Tergiashvili were copying the answers. However the official observers failed to notice the violation.
It is noteworthy that Maia Nariashvili is a wife of Gela Kapanadze, An employee of the Kakheti regional administration and a friend of the regional governor. On May 21, 2008, on the day of the Parliamentary elections, Nariashvili was an assistant to Giorgi Ghviniashvli, the MP of the Gurjaani region.
Nino Kachlishvili and Gela Gogiashvili are relatives of Maia Nariashvili.
As for Giorgi Kviralashvili, he was Gurjaani district prosecutor and he was the leading one of the polls in Gurjaani during the last parliamentary elections. According to information, Giorgi Kviralashvili will be appointed by the Kakheti regional administration as a head of the supervision service of the Gurjaani.
Izolda Tergiashvili (a dentist by profession) is an activist of the National Movement and scored 77 points in the competition. She wants to be a head of the office of Gurjaani district administration. Officially, Tergiashvili works as a specialist of the supervision service of ground, water-supply and cleaning. According to accurate information she goes to work only to get the salary.
The Results
Only 13 out of the 176 participants in the test competition got the required minimum of 75 points. Because of the small number of people who received required points the commission decided to reduce the minimum from 75 to 60 points. 36 participants got that minimum.
According to the applicants, the test was quite difficult. It is remarkable that even lawyers who had already passed the qualification exams for lawyers, judges and procurators, could hardly get enough points.
Last week the second stage, the interview, was held with those candidates who had taken tests. It is unknown yet who will be selected. The results will be known in several days. The commission members select applicants based on their appearances and they ask questions about their families.
According to the official information, 1333 GEL from the local budget was spent to organize the first stage. 1000 GEL was allocated for Vasil Gonashvili, the head of the Constitutional Law Department at the Ministry of Justice, who prepared the tests.