საქართველოს კონსტიტუციით და საერთაშორისო აქტებით პოლიტიკური თუ სხვა შეხედულებებისთვის ადამიანის დევნა აკრძალულია. მიუხედავად ამისა, რეგიონებში, ადგილობრივი და სამხარეო ხელისუფლების ხელმძღვანელები, ასევე მაჟორიტარი დეპუტატები პედაგოგებს და საგანმანათლებლო დაწესებულებების ხელმძღვანელებს, რომელთა პოლიტიკურ მორჩილებაშიც ეჭვი ეპარებათ, განცხადებებს აწერინებენ და ხსნიან. გამოთავისუფლებულ ადგილებზე მმართველი პარტიის წარმომადგენლები ნათესავებსა და მეგობრებს ნიშნავენ.
ამბავი N1
ქალაქ გურჯაანის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრის დირექტორი დალი მინდიაშვილი სამსახურიდან პირადი განცხადების საფუძველზე გაათავისუფლეს. ოფიციალურად საგანმანათლებლო რესურსცენტრი გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობას არ ექვემდებარება და განათლების სამინისტროს ადგილობრივ სამსახურს წარმოადგენს, თუმცა მინდიაშვილს განცხადება ზეწოლის შედეგად სწორედ გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა კახაბერ ლაბუჩიძემ დააწერინა. ჩვენთვის ცნობილი გახდა, რომ მინდიაშვილს მის წინააღმდეგ პროკურატურაში სისხლის სამართლის საქმის აღძვრით დაემუქრნენ.
"თანამდებობიდან გათავისუფლების თაობაზე განცხადების დაწერა მართლაც მოსთხოვეს. დაემუქრნენ, რომ განცხადებას თუ არ დაწერ, ორ ადამიანს მაინც ვათქმევინებთ, რომ საჯარო სკოლების დირექტორებად მათი დანიშვნისთვის, ქრთამის სახით თანხა აიღეო", - განაცხადა ჩვენთან საუბარში ქალაქ გურჯაანის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრის ერთ-ერთმა თანამშრომელმა, რომელმაც არ ისურვა საკუთარი ვინაობის გამხელა.
მინდიაშვილის გათავისუფლების შემდეგ გურჯაანის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრის უფროსად ლალი გაბიტაშვილი დაინიშნა, რომელიც 2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნების დროს კახეთის ამჟამინდელ გუბერნატორს გიორგი ღვინიაშვილს საარცევნო კამპანიის წარმოებაში ეხმარებოდა. გაბიტაშვილი ღვინიაშვილს, რომელიც მაშინ გურჯაანის მაჟორიტარი დეპუტატობისთვის იყრიდა კენჭს, საჯარო სკოლებში დაჰყვებოდა და მის სასარგებლოდ წინასაარჩევნო აგიტაციას ეწეოდა.
უნდა აღინიშნოს, რომ სამსახურიდან გათავისუფლებამდე, ხელისუფლების სასარგებლოდ წინასაარჩევნო კამპანიაში მონაწილეობაზე უარი თქვა დალი მინდიაშვილმა. ერთ-ერთ რეგიონულ გაზეთთან საუბრის დროს მან განაცხადა, რომ წინასაარჩევნო კამპანიაში მონაწილეობა და კონკრეტული კანდიდატის სასარგებლოდ სკოლის დირექტორებისთვის დავალებების მიცემა, მის კომპეტენციაში არ შედიოდა.
ამბავი N2
სამსახურიდან გაათავისუფლეს სოფელ გურჯაანის საჯარო სკოლის ხელოვნების პედაგოგი და ამავე სკოლის დირექტორის მოადგილე თამარ ქოროღლიშვილიც. სკოლის დირექტორმა ქოროღლიშვილის გათავისუფლების მიზეზად, ოფიციალურად, საქართველოს შრომის კანონთა კოდექსის 37-ე მუხლის "დ" პუნქტი მიუთითა – შრომის ხელშეკრულების მოშლა. სინამდვილეში, როგორც თავად ქოროღლიშვილი ამბობს, დირექტორმა მას არაერთხელ მოსთხოვა, რომ მისი ოჯახის ახლობელს პრეზიდენტობის კანდიდატის არკადი (ბადრი) პატარკაციშვილის საარჩევნო შტაბში მუშაობა შეეწყვიტა. "დირექტორს ვპასუხობდი, რომ ჩემი მეუღლის ძმის სამსახურთან მე არავითარი კავშირი არ მქონდა და შესაბამისად, არ შემეძლო, მისთვის პატარკაციშვილის შტაბში მუშაობა დამეშალა, მაგრამ არ მისმენდა. ვთხოვდი, ეთქვა ვინ სთხოვდა სკოლიდან ჩემს გათავისუფლებას, რაზედაც განმარტებას არ მაძლევდა. ბოლოს გამათავისუფლა", - აღნიშნავს თამარ ქოროღლიშვილი.
2009 წლის მაისში სამსახურიდან გაათავისუფლეს თავად სოფელ გურჯაანის საჯარო სკოლის დირექტორი მარინე უტიაშვილიც. სამეურვეო საბჭოს ცნობით, დირექტორს შრომითი ხელშეკრულება სკოლაში დარღვევების არსებობის გამო შეუწყვიტეს.
თუ დირექტორად მუშაობის დროს მარინე უტიაშვილი ადგილობრივი და სამხარეო ხელისუფლების ხელმძღვანელების მხრიდან პედაგოგებსა და სკოლის დირექტორებზე ზეწოლას კატეგორიულად უარყოფდა, გათავისუფლების შემდეგ ვრცელ განმარტებას აკეთებს:
"სკოლაში მუშაობა პოლიტიკურ ორიენტაციაზე ყოფილა დამოკიდებული. 5 იანვრისა და 21 მაისის არჩევნებამდე ცოტა ხნით ადრე საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრის ხელმძღვანელმა ლალი გაბიტაშვილმა დამიბარა და მითხრა, შენი სკოლის ფრანგული ენის მასწავლებელმა შვილი უფასოდ მომიმზადა, მისგან დავალებული ვარ და საათებით მაქსიმალურად დატვირთეო, რაზედაც უარი ვუთხარი. მერე გუბერნატორის მოადგილე გიორგი სიბაშვილმა დამიბარა და მითხრა, ესა და ეს მასწავლებელი სასწავლო ნაწილად უნდა გაუშვაო. პირდაპირ მინდა ვთქვა, რომ რესურს-ცენტრის ხელმძღვანელი ლალი გაბიტაშვილი გუბერნატორის მოადგილის ხელდასმულია. რესურს-ცენტრში თათბირებზე სკოლის საკითხებზე არავინ საუბრობდა. ძირითადად გვმოძღვრავდნენ, რომ უნდა ვიცოდეთ სად ვდგავართ, რომ თუ მუშაობა გვინდა, უნდა მივხვდეთ, ვის მხარეს უნდა ვიდგეთ და ა.შ.
2008 წლის ნოემბერი იყო, როცა სკოლის დირექტორებს თბილისში, ხელისუფლების მხარდასაჭერ აქციაზე წასვლა გვიბრძანეს. ისე მოხდა, რომ გამგეობის ყვითელ ავტობუსს ვეღარ მივუსწარი და იძულებული გავხდი, თბილისში ტაქსით წავსულიყავი, რადგან ვიცოდი, რომ თუ აქციაზე არ წავიდოდი, მეორე დღეს სკოლის დირექტორი აღარ ვიქნებოდი~, - აღნიშნავს მარინე უტიაშვილი. /გაზეთი ალია. 06. 06. 2009 წ/.
ამბავი N3
ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციიდან მიღებული დავალებით გაათავისუფლეს სოფელ ვაზისუბნის საჯარო სკოლის დირექტორი ნონა აჩუაშვილიც. "სხვაგვარად რომ ყოფილიყო, განათლების სამინისტროს გენერალური ინსპექციის დასკვნაში არსებითი სახის დარღვევა უნდა იყოს დაფიქსირებული. მაგრამ ინსპექციის დასკვნაში ისეთი არაფერია დაფიქსირებული, რაც გათავისუფლების პასუხისმგებლობას დამაკისრებდა", - ამბობს აჩუაშვილი.
ვაზისუბნის საჯარო სკოლის დირექტორად, რამდენიმე დღის წინ, კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილის, გიორგი სიბაშვილის მეგობარი ქეთევან ბერიაშვილი დაინიშნა. სოფელ გურჯაანის საჯარო სკოლის დირექტორის ადგილიც სიბაშვილის მეგობრის, დავით პაპუაშვილის მეუღლემ, რუსუდან მამულაშვილმა დაიკავა.
ამბავი N4
ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ იდევნება ქალაქ დედოფლისწყაროს #1 საჯარო სკოლის დირექტორი მაია ლაპიაშვილიც.
ოფიციალური ინფორმაციით, სკოლის დირექტორად კენჭისყრის დროს მაია ლაპიაშვილის კონკურენტი დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის ამჟამინდელი გამგებლის დედა, თამარ ბაღაშვილი იყო, რომელიც მაშინ სკოლის სამეურვეო საბჭომ დაიწუნა. მას შემდეგ, რაც თამარ ბაღაშვილის შვილი, ლევან ბაღაშვილი დედოფლისწყაროს გამგებელი გახდა, სკოლის სამეურვეო საბჭოს რამდენიმე წევრი სკოლის მოქმედ დირექტორს დაუპირისპირდა და მას ხმათა უმრავლესობით შრომითი ხელშეკრულება შეუწყვიტა. დირექტორმა სამეურვეო საბჭოს გადაწყვეტილება სასამართლოს გზით გააბათილა. ამის შემდეგ, როგორც ლაპიაშვილი ამბობს, გამგებლის წაქეზებით, მას სკოლიდან გათავისუფლებული პედაგოგების ნაწილიც დაუპირისპირდა. პედაგოგებმა სამსახურში აღდგენის მოთხოვნით პედაგოგთა პროფკავშირებს, სხვა ორგანიზაციებს და სასამართლოსაც მიმართეს. რაიონულმა სასამართლომ პედაგოგების სარჩელი დააკმაყოფილა, თუმცა თბილისის სააპელაციო სასამართლომ პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება დაუსაბუთებლად სცნო და გააუქმა. მაია ლაპიაშვილს დაუპირისპირდა პედაგოგთა თავისუფალი პროფკავშირების დედოფლისწყაროს რაიონული ორგანიზაციის ამჟამინდელი ხელმძღვანელი მაყვალა მაძღარაშვილიც, რომელიც დირექტორის არჩევნების დროს აღნიშნულ სკოლაში ლაპიაშვილის კონკურენტის თამარ ბაღაშვილის ოფიციალური წარმომადგენელი იყო.
14 ივნისს საქართველოს საჯარო სკოლებში სამეურვეო საბჭოს არჩევნები ჩატარდა. არჩევნების წინა დღეს მშობელთაგან სამეურვეო საბჭოს წევრობის იმ კანდიდატებმა, რომლებიც დირექტორის მხარდამჭერები არიან, საარჩევნო კომისიას კანდიდატურის მოხსნის თაობაზე განცხადებებით მიმართეს. ეკატერინე ზუროშვილი, ნინო წიკლაური, გურანდა გურგენიძე და როზა გოგილაშვილი კანდიდატურის მოსხნის თაობაზე კომენტარს არ აკეთებენ, წერილობით განცხადებებში კი საფუძვლად ოჯახურ პირობებს მიუთითებენ.
დედოფლისწყაროს #1 საჯარო სკოლის დირექტორის მაია ლაპიაშვილის თქმით, სამეურვეო საბჭოს წევრობის კანდიდატებმა კანდიდატურების მოხსნის შესახებ განცხადებები ზეწოლის შედეგად დაწერეს. ზეწოლის ფაქტებზე საუბრობს საარჩევნო კომისიის წევრი ლია ალადაშვილიც, რომელიც კომისიაში ერთადერთი დამოუკიდებელი წევრი იყო. როგორც მან განმარტა, ზეწოლას მასზეც ჰქონდა ადგილი. კერძოდ, მოსთხოვეს, რომ კომისიის წევრობაზე უარი ეთქვა. ამის გამო, ალადაშვილი საარჩევნო უბანში წარმომადგენელთან ერთად გამოცხადდა, რა დროსაც კიდევ ერთხელ თქვა, რომ მასზე ზეწოლას ჰქონდა ადგილი და თავს იცავდა.
აღსანიშნავია ისიც, რომ 14 ივნისს, დედოფლისწყაროს #1 საჯარო სკოლაში სამეურვეო საბჭოს არჩევნებს დამკვირვებლის სტატუსით 16 პირი აკვირდებოდა. დამკვირვებელთა უმრავლესობა გამგეობასთან დაკავშირებული ადამიანები იყვნენ. ასე მაგალითად, დამოუკიდებელი დამკვირვებლის სტატუსით იყო წარმოდგენილი საარჩევნო უბანში ლევან ჯამალაშვილი - დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგეობის სოციალური სამსახურის უფროსი; ასევე დამოუკიდებელ დამკვირვებლად იყო რეგისტრირებული ქალაქ დედოფლისწყაროს ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებული ლევან ნატროშვილი; დამოუკიდებებელ დამკვირვებლად იყო წარმოდგენელი გია შუშტაკიშვილიც, - ლევან ჯამალაშვილის ახლო მეგობარი;
სამეურვეო საბჭოს წევრობის ერთ-ერთი კანდიდატი მშობლების კვოტით გასული დამკვირვებელი მუნიციპალიტეტის გამგებლის მდივანი მაკა მენთეშაშვილი გახლდათ; სამეურვეო საბჭოს წევრობის ერთ-ერთი კანდიდატი იყო ასევე მშობლების დამკვირვებელი ადგილობრივი არქივის დირექტორი ინგა თარაშვილი; რაც შეეხება საარჩევნო კომისიას, მას ხელმძღვანელობდა მარინე ცხვედიაშვილი – პრივატიზაციის სამმართველოს წარმომადგენელი დედოფლისწყაროს რაიონში, რომელსაც სამუშაო ოთახი გამგეობის შენობაში აქვს; კომისიის მდივანი იყო ჯუნა შეითნიშვილი, იმ ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენელი, რომელსაც დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგებლის დედა თამარ ბაღაშვილი ხელმძღვანელობს;
კომისიის წევრები იყვნენ: მარი ჯამალაშვილი – ლევან ჯამალაშვილის შვილი; ეთერ დავითაშვილი – სკოლის სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარე. თითქმის მთელი დღის განმავლობაში დედოფლისწყაროს #1 საჯარო სკოლაში იმყოფებოდა განათლების სამინისტროს მიერ რაიონებში საარჩევნოდ დანიშნული კოორდინატორი, გამგეობის ყოფილი თანამშრომელი მარინე მეხრიშვილი. პრაქტიკულად, მეხრიშვილი და გამგეობის მიერ წარმომადგენელი დამკვირვებლები წარმართავდნენ საარჩევნო პროცესს.
კენჭისყრის შედეგად მშობელთაგან სამეურვეო საბჭოს წევრები გახდნენ: ლალი ზურაშვილი, - გამგეობის სოციალური სამსახურის თანამშრომელი; ეთერ კიკილაშვილი – დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის საკრებულოს იურისტი; ხათუნა ზურიკაშვილი – დედოფლისწყაროს სასწრაფო-სამედიცინო დახმარების უფროსი; იამზე ბაღაშვილი – ამავე სამედიცინო სამსახურის ექიმი; ია უსენაშვილი – ამავე სამედიცინო სამსახურის ექიმი.
დაფიქსირდა მშობლებზე ზეწოლის ფაქტებიც. კერძოდ, ლევან ჯამალაშვილმა და სხვებმა ხმის მისაცემად მოსული არაერთი მშობელი არ დაუშვეს საარჩევნო უბანში. ეს ის მშობლები იყვნენ, ვისგანაც არ ჰქონდათ მიღებული გარანტია, რომ არჩევანს მათი კანდიდატების სასარგებლოდ გააკეთებდნენ.
საარჩევნო კომისიის მუშაობას რომ მუნიციპალიტეტის გამგეობა წარმართავდა, ამის ისიც ადასტურებს, რომ კომისია, არჩევნებამდე მთელი ერთი კვირის განმავლობაში, საჯარო სკოლის შენობის ნაცვლად, გამგეობის შენობაში მუშაობდა.
ამბავი N5
როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, რამდენიმე დღის წინ სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ განცხადება დაწერა დედოფლისწყაროს საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრის უფროსმა ნონა გომელაურმაც. რესურს-ცენტრში გვითხრეს, რომ გომელაურს განცხადების დაწერა დედოფლისწყაროს მაჟორიტარი დეპუტატის ავთანდილ ლეკაშვილის დავალებით მოსთხოვეს. ამასთან დაკავშირებით, თავად გომელაური დუმილს ამჯობინებს. რესურს-ცენტრში კი დაგვიდასტურეს, რომ უფროსად მარინე მეხრიშვილის კანდიდატურა განიხილება, რომელიც დედოფლისწყაროს მაჟორიტარი დეპუტატის ავთანდილ ლეკაშვილის კადრია.
პარლამენტის წევრი ავთანდილ ლეკაშვილი არ უარყოფს, რომ დაახლოებით ორი კვირის წინ ნონა გომელაურს შეხვდა, მაგრამ მისი თქმით, გომელაურისთვის სამსახურიდან წასვლის შესახებ განცხადების დაწერა არ მოუთხოვია. `მხოლოდ ვისაუბრეთ~, - განაცხადა დეპუტატმა.

In accordance to the Constitution of Georgia and international acts a person shall not be intimidated on political rounds. Nevertheless, district and regional governmental officials, single mandate MPs force teachers and personnel of public schools to write resignation letters and fire them if their political views are not acceptable for the authority. The governmental officials then employ their close people on the vacant places.
Story N1
Dali Mindiashvili, director of the Gurjaani district educational resource center, was fired based on her personal statement. Officially the resource center does not subordinate to the Gurjaani municipality board and it is a branch of the Ministry of Education. However, Mindiashvili was forced to file resignation letter by Kakhaber Labuchidze, chairperson of Gurjaani municipality board. According to our information, Mindiashvili was threatened with launching criminal case against her unless she obeyed the order.
“I was really demanded to write resignation letter and threatened with launching a criminal case against me unless I obeyed them. They said it was easy for them to find at least two people who could blame me for having accepted a bribe from them for appointing them as directors of public schools,” said an employee of Gurjaani district educational resource center in her conversation with us but preferred to keep her name anonymous.
After Mindiashvili was dismissed Lali Gabitashvili was appointed as the head of the educational resource-center. Gabitashvili was assisting current Kakheti regional governor Giorgi Ghviniashvili during the parliamentary elections on May 21, 2008. The latter was a single mandate candidate for the parliament from the district. Gabitashvili was accompanying him to public schools in the district and tried to assure teachers to vote for him.
Before being dismissed Dali Mindiashvili refused the ruling party to support their candidate during the pre-election campaign. In her interview with a regional newspaper Mindiashvili said it was beyond her competence to support any concrete candidate during the campaign.
Story N 2.
Tamar Koroghlishvili, art teacher and deputy director of the Public School in the village of Gurjaani was also fired. The official reason for her dismissal was violation of Article 37, part “D” of the Labor Code of Georgia.
In fact, Koroghlishvili said that the director had demanded her several times to request her relative to quit his work at the election HQ of the late candidate for presidential elections Badri Patarkatsishvili. Although I used to ask her to tell me who demanded her to fire me, she did not say anything,” said Tamar Koroghlishvili. In May 2009 Marine Utiashvili, the director, was also fired from the same school. According to the Board of Trustees the director was fired because some violations were discovered in the school.
When Marine Utiashvili was director of the public school, she categorically denied being ordered by the local authority to oppress teachers to support the ruling party.
“Political orientation was very important to get a job at school. Short time before the presidential elections on January 5, 2008 and parliamentary elections on May 21, 2008 Lali Gabitashvili, head of resource center, asked me to give as many working hours to a teacher of French language at my school as possible because she had given free French lessons to her child. I refused Gabitashvili. Afterwards, deputy regional governor Giorgi Sibashvili requested me to appoint certain person as the deputy director at school. I can say that Lali Gabitashvili is a protégé of Giorgi Sibashvili. At the meetings in the resource-center the problems at public schools were never discussed; we only received directions how to support the ruling party.”
‘It was November 2008 when directors of public schools in the district were ordered to go to Tbilisi to join the demonstration organized by the ruling party. I missed the bus of the district administration and had to take a taxi to get to Tbilisi on time. Otherwise I could have been fired,” said Marine Utiashvili, newspaper “Alia” June 6, 2009.
Story N 3
According to our information Nona Achuashvili, director of Public School in the village of Vazisubani was also fired based on the orders from Kakheti regional administration. “Otherwise there should have been some concrete violation indicated in the conclusion of the General Inspection of the Ministry of Education as a reason for my dismissal. However, there was nothing mentioned in the document for what I deserved to be fired,” said Achuashvili.
Several days before, a friend of Giorgi Sibashvili Ketevan Beriashvili was appointed as a director of the public school in Vazisubani. The wife of Sibashvili’s friend Davit Papuashvili occupied the position of the director of the public school in the village of Gurjaani; her name is Rusudan Mamulashvili.
Story N 4
Maia Ghapishvili, director of Public School N1 in Dedoplistskaro is also intimidated by the local governmental officials. According to official information her rival during the polls was mother of current Dedoplistskaro district governor Tamar Baghashvili. The latter was not supported by the board of trustees. Since son of Tamar Baghashvili Levan Baghashvili was appointed as the district governor, members of the board opposed the director and ceased labor agreement with her. The director appealed to the court against their decision and the court satisfied her appeal. Since then, part of teachers, who were dismissed from school by her, started to oppose her too. They appealed to the Trade Union of Teachers, other organizations and court. District Court satisfied the appeal of the teachers; however Tbilisi Appeal Court canceled the decision of the first court. Makvala Madzgarashvili, head of the branch of the Trade Union in Dedoplistskaro district opposed Ghapiashvili too. During the election of directors Madzgarashvili was official representative of Tamar Baghashvili at school. On June 14 election of board of trustees was conducted in public schools throughout Georgia. On the previous day, the candidates among parents who supported the director submitted their applications to the commission and refused to participate in the elections. Ekaterine Zuroshvili, Nino Tsiklauri, Guranda Gurgenidze and Roza Gogilashvili do not comment why they refused to be elected. Their official reasons in the applications are family problems. Maia Ghapiashvili said the candidates refused under oppression. Member of the election commission Lia Aladashvili also speaks about intimidation; she was the only independent member of the commission. She said she was also demanded to resign and consequently she arrived at the election district together with a lawyer and there she declared that certain people tried to oppress her.
On June 14, 16 people observed the elections in Dedoplistskaro public school N 1. Majority of observers were local governmental officials. For example, Levan Jamalashvili was head of Social Department within the Dedoplistskaro Municipality Board; Levan Natroshvili, representative of the territorial body of the Dedoplistskaro district administration and Gia Sheshtakishvili, close friend of Levan Jamalashvili.
One candidate for the board of trustees among parents was Maka Menteshashvili who is secretary of the district governor, another candidate was director of district Achieve Inga Tarashvili; as for the election commission, Marine Tskhvediashvili – representative of the privatization department in Dedoplistskaro district was the chairperson of the commission; Juna Sheitnishvili was the secretary of the commission; she represented the local NGO of Tamar Baghashvili, the mother of the district governor.
Commission members were: Mari Jamalashvili-daughter of Levan Jamalashvili, Eter Davitashvili – chairperson of the board of trustees of the school. Coordinator from the Ministry of Education was in the polling station all day long who is former member of the district administration – Marine Mekhrishvili. In fact, Mekhrishvili and officials from the district administration were conducting the elections.
As a result of voting Lali Zurashvili – an official of the social department within the district administration, Eter Kikilashvili – lawyer of the Municipality Board, Khatuna Zurikashvili – head of medical emergency service of the district, Imaze Baghashvili – doctor of the medical emergency service and Ia Usenashvili, doctor of the same service became the members of the board.
Parents also were oppressed. More precisely, Levan Jamalashvili and others did not allow several parents into the polling station. Those parents had not guaranteed the election commission to vote for the candidates of the local authority.
The municipality board was running the election commission. Before the elections the commission worked not in the public school but in the building of the district administration.
Story N 5
As we were reported several days ago Nona Gomelauri, head of the Dedoplistskaro district educational resource center also wrote resignation letter. The officials from the resource-center state that single mandate MP from the district Avtandil Lekashvili had ordered Gomelauri to resign. Gomelauri prefers to keep silence regarding the issue. The resource-center confirmed that next candidate for the position of Gomelauri is Marine Mekhrishvili who is a protégé of the MP Lekashvili.
MP Lekashvili does not deny having met Gomelauri two weeks ago but he claims that he had not demanded her to resign from the position. “We just conversed,” said the MP.