შემოსავლების სამსახურის საგამოძიებო დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოს თანამშრომლებმა საბაჟო-გამშვები პუნქტი „სამთაწყაროს“ უფროსი ინსპექტორი კოტე კაპანაძე დააკავეს. კახეთის საოლქო პროკურატურა კაპანაძეს, 2007 წელს, თელავის საგადასახადო ინსპექციაში მუშაობის დროს, სახელმწიფოსთვის 208 ათასი ლარის ოდენობის ზიანის მიყენებაში ადანაშაულებს. კაპანაძეს თელავის რაიონულმა სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაო შეუფარდა, 20 ათასი ლარის ოდენობით. ბრალდებულის განცხადებით, ის და მისი ოჯახი ოპოზიციის მხარდაჭერის გამო იდევნება.
ოფიციალური ინფორმაციით, თელავის საგადასახადო ინსპექციის თანამშრომლების მიერ სახელმწიფოსთვის ზიანის მიყენების ფაქტზე გამოძიება 2009 წლის 23 მაისს დაიწყო. გამოძიების მტკიცებით, კაპანაძემ და ამავე საქმეზე დაკავებულმა საგადასახადო ინსპექციის თანამშრომელმა თენგიზ იარაჯულმა ინდმეწარმე მაილოვის მიერ საქართველოში უცხო ქვეყნიდან შემოტანილი საქონელი არასწორად დაბეგრეს და მას სახელმწიფო ბიუჯეტის სასარგებლოდ მხოლოდ 15 ათასი ლარის გადახდა დააკისრეს.
კოტე კაპანაძე ეჭვმიტანილად 15 ივნისს ცნეს. კახეთის საოლქო პროკურორის ხვიჩა ბეგიაშვილის თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ გამომძიებელმა კაპანაძე დაკითხვაზე არაერთხელ დაიბარა, ის გამოძიებას დაემალა. სამართალდამცავებმა კაპანაძე 22 ივნისს ქალაქ თბილისში დააკავეს.
„მეგობრის სახლში იმყოფებოდა, როცა მის დასაკავებლად 15-ზე მეტი სპეცრაზმელი შევარდა. ისე დააკავეს, თითქოს იგი განსაკუთრებით საშიში დამნაშავე და ბოროტმოქმედი იყოს“, - აღნიშნავს კოტე კაპანაძის ადვოკატი გიორგი რაზმაძე. მისივე თქმით, პროკურორის განცხადება იმის შესახებ, რომ კაპანაძე გამოძიებას ემალებოდა, სიცრუეა. „გამომძიებელს და პროკურატურას არცერთი უწყება არ აქვს გაგზავნილი, რომლითაც კოტე კაპანაძეს შეატყობინებდნენ, რომ მისგან ჩვენების მიღება სურდათ. გამომძიებელმა მას მხოლოდ ერთხელ დაურეკა და უთხრა, რომ დაკითხვის მიზნით, მასთან შეხვედრა სურდა. კონკრეტული დრო და ადგილი არ უთქვამს. მას შემდეგ კაპანაძისთვის აღარ დაურეკავთ. შესაბამისად, ის პროკურატურაში არ გამოცხადებულა. რაც შეეხება ძალოვნების განცხადებას, თითქოს მასთან დაკავშირება მერე ვეღარ მოახერხეს, ესეც სიცრუეა, რადგან კაპანაძეს მობილური ტელეფონი ჩართული ჰქონდა.
საერთოდ, უსაფუძვლოდ ედავებიან. მას ბრალს სდებენ სსკ-ის 332-ე მუხლის I ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენაში, რაც სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებას ნიშნავს. ამ მუხლში განმარტებულია, რომ პირი დანაშაულს იდენს თავისთვის ან სხვისთვის რაიმე გამორჩენის ან უპირატესობის მისაღებად, რაც სახელმწიფოს კანონიერი ინტერესის არსებით დარღვევას იწვევს. პროკურატურის მიერ წარმოდგენილ საბრალდებო დასკვნაში დანაშაულის შემადგენლობა არ არსებობს, რადგან კაპანაძეს თავისთვის ან სხვისთვის რაიმე გამორჩენის ან უპირატესობის მისაღებად ქმედება არ განუხორციელებია“, - განაცხადა ადვოკატმა.
აღკვეთის ღონისძიების შეფარდების საკითხის განხილვის დროს ბრალდებულმა კოტე კაპანაძემ აღნიშნა, რომ დანაშაულს არ აღიარებს. იგი არ დაეთანხმა პროკურატურის შუამდგომლობას, მისთვის წინასწარი ორთვიანი პატიმრობის შეფარდების თაობაზე.
პროკურორი ბეგიაშვილი ამტკიცებდა, რომ კაპანაძის თავისუფლებაში ყოფნა ხელს შეუშლიდა გამოძიებას, რადგან მას შეეძლო მოწმეებზე ზეწოლა მოეხდინა. ამასთან ერთად, პროკურორმა სასამართლოს წინაშე იშუამდგომლა კოტე კაპანაძე გადაყენებული ყოფილიყო საბაჟო-გამშვები პუნქტი „სამთაწყაროს“ უფროსი ინსპექტორის თანამდებობიდან. ბრალდების მხარემ აღნიშნულის დასაბუთება იმით სცადა, რომ თანამდებობაზე დარჩენის შემთხვევაში, კაპანაძეს, შესაძლოა, კვლავ ჩაედინა სამოხელეო დანაშაული. დაკავებულმა და მისმა ადვოკატმა პროკურორის ეს შუამდგომლობაც გააპროტესტეს. ადვოკატის განცხადებით, კაპანაძე საბაჟო სამსახურში თითქმის ორი წელია მუშაობს და მას აქამდე შენიშვნაც კი არ მიუღია.
საბოლოოდ, თელავის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ გიორგი გოგიჩაშვილმა კახეთის საოლქო პროკურატურის შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა. მოსამართლემ კოტე კაპანაძეს წინასწარი ორთვიანი პატიმრობის ნაცვლად გირაო შეუფარდა 20 ათასი ლარის ოდენობით.
კოტე კაპანაძე აცხადებს, რომ ის და მისი ოჯახი ოპოზიციის მხარდაჭერის გამო იდევნება. „ჩემი ძმა, ვაჟა კაპანაძე „ალიანსი საქართველოსთვის“ ცენტრალურ შტაბში მოღვაწეობს და „ახალი მემარჯვენეების“ წარმომადგენელია. ამის გამო ხშირად მსაყვედურობდნენ და მანიშნებდნენ, რომ სახელმწიფო სამსახურში ჩემი მუშაობა არ შეიძლებოდა. სანამ რამეს მოიმოქმედებდნენ, დაახლოებით 2 კვირის წინ, ხელმძღვანელის სახელზე განცხადება თვითონ დავწერე სამსახურიდან გათავისუფლების თაობაზე, მაგრამ არ დააკმაყოფილეს“, - აღნიშნა კოტე კაპანაძემ.
შორენა ნეფარიძე, ბრალდებულის მეუღლე: „კოტეს დაკავებამდე რამდენიმე დღით ადრე, როცა ის ჯერ კიდევ არ იყო ეჭვმიტანილად ცნობილი, ჩვენთან სახლში, ლაგოდეხის რაიონის სოფელ კართუბანში, უცნობი პირები შემოიჭრნენ და გვაიძულებდნენ, მათთვის ოჯახის ყველა წევრის პირადობის მოწმობა და საკონტაქო ტელეფონების ნომრები წარგვედგინა. ვაჟას მისამართითაც დაინტერსდნენ, ზუსტად სად ცხოვრობს და პარტიაში მუშაობის გარდა კიდევ რა საქმიანობას ეწევაო. პოლიციის რაიონული განყოფილების და შს სამინისტროს სხვა უწყებების თანამშრომლები ყოველდღე გვითვალთვალებენ. სადაც მივდივართ, უკან დაგვყვებიან“.
ვაჟა კაპანაძე, ბრალდებულის ძმა: „ცოტა ხნის წინ, როცა ლაგოდეხის რაიონში „ალიანსი საქართველოსთვის“ ადგილობრივი ორგანიზაცია ჩამოვაყალიბეთ, ჩემი ძმა მეხმარებოდა. მანამდეც არ მოსწონდათ ეს ოჯახი, რადგან იცოდნენ, რომ ამ ხელისუფლების მხარდამჭერები არ არიან და მას შემდეგ, რაც დაინახეს, რომ საორგანიზაციო საკითხების მოგვარებაში ჩემი ოჯახის წევრები მეხმარებოდნენ, მათი დაშინებისათვის კიდევ უფრო გააქტიურდნენ. კოტეს პოლიტიკური ნიშნით დევნიან“.

According to official information the investigation on the crime started on May 23, 2009. The investigation claimed Kapanadze and another employee of the tax Inspection Tengiz Iarajuli taxed the goods transported by the individual entrepreneur Mailov with 15 000 GEL and it was not correct.
Kote Kapanadze was declared suspect on June 15. Khvicha Begiashvili, Kakheti regional prosecutor, said although the investigator invited Kapanadze to the interrogation several times he did not appear. On June 22, law enforcers arrested Kapanadze in Tbilisi.
“He was at his friend’s house when more than 15 officers of the Special Unit broke into the house. He was arrested like particularly dangerous criminal,” said Giorgi Razmadze, attorney of Kapanadze. He added that prosecutor lied when he blamed his client for hiding from law enforcers. “The investigator and prosecutor’s office have not sent a single warrant to Kapanadze. The investigator called him only once on the phone and said he wanted to meet him for interrogation; however he did not say any concrete place or time of meeting. Since then, nobody called Kapanadze from the prosecutor’s office. As for the statement of law enforcers as if they could not get in touch with him, it is also false because Kapanadze had had his phone on all the time.
In general, they have groundless arguments with him. He is accused under Article 332, Part I of the Criminal Code of Georgia that means abuse of power. This article defines a person commits the crime for his/her own or other person’s benefit that contradict the legal interests of the state. The bill of particulars provided by the prosecutor’s office does not demonstrate any signs of crime because Kapanadze has not done anything for his or other person’s benefit,” said the attorney.
Kote Kapanadze does not plead guilty. He did not agree with the solicitation of the prosecutor on imposing two-month pretrial detention on him.
Prosecutor Begiashvili claimed the freedom of Kapanadze could hinder the investigation because he could influence witnesses. Besides that, the prosecutor requested the court to resign Kapanadze from his position at the Samtatskaro Custom-House. The accuser side tried to persuade the court the detainee could commit another crime at the Custom-House. The detainee and his attorney protested all solicitations of the prosecutor. The attorney said Kapanadze had worked at the Custom-House for two years and he had not received any remarks all this time.
Finally, Giorgi Gogichaishvili, Judge at Telavi district court, did not satisfy the request of Kakheti district prosecutor and bailed Kapanadze with 20 000 GEL.
Kote Kapanadze stated he and his family are persecuted for supporting opposition parties. “My brother Vazha Kapanadze works in the central HQ of the Alliance for Georgia and he represents New Rights in the district. Because of it I was often rebuked and reminded that I had no right to work in the governmental structure. Two weeks before the incident, I wrote resignation letter to the head of the department, but they did not satisfy it,” said Kote Kapanadze.
Shorena Neparidze, wife of the accused: “Several days before Kote was arrested, until he was declared suspect, strange people broke into our house in the village of Kartubani in Lagodekhi district and demanded us to produce IDs and phone numbers of each member of our family. They were interested about Vazha too. They inquired where he lived and what else he was doing besides his activities in the political party. The law enforcers were watching us every day; they follow us everywhere.”
Vazha Kapanadze, brother of the accused: “Short time ago, when we established the branch of Alliance for Georgia in the district, my brother was assisting me. The local officials did not like our family before that too, because they knew we were not fond of the government but after they saw my family members assisted me in the activities of the opposition parties they became more active to threaten us. Kote is persecuted on political grounds.”