„ლომიძე ადვოკატის გარეშე დაკითხეს და აღიარება ზეწოლით მიიღეს“
შს კახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს გამომძიებლებმა რესპუბლიკური პარტიის წევრის და „ალიანსი საქართველოსთვის“ ყვარლის რაიონული შტაბის უფროსის, ვანო ლომიძის მიმართ გამოძიება დაასრულეს. ლომიძეს ბრალი ცრუ დასმენასა და თაღლითობის მომზადებაში ედება, რაც 8 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. წინასწარი გამოძიების დროს ლომიძემ დანაშაული აღიარა. მან განაცხადა, რომ საკუთარი ავტომანქანა პიარის მიზნით დაწვა, თუმცა ჩვენთვის ცნობილი გახდა, რომ ლომიძე ამჟამად დანაშაულს არ აღიარებს და ამის შესახებ განცხადების გაკეთებას სასამართლო პროცესზე გეგმავს. ბრალდებულის ადვოკატი ვაჟა ვარადაშვილი ვარაუდობს, რომ გადაწყვეტილების შეცვლის მიზნით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფზე, შესაძლოა, ზეწოლა მანამდე განხორციელდეს, სანამ ყვარლის სასამართლო მის საქმეს განიხილავს.
ინციდენტი ყვარელში
რესპუბლიკური პარტიის ერთ-ერთი ლიდერის, თინა ხიდაშელის ინფორმაციით, პარტიის წევრზე და ამავე დროს „ალიანსი საქართველოსთვის“ ყვარლის რაიონული შტაბის ხელმძღვანელზე თავდასხმა 2009 წლის 28 აპრილს, დაახლოებით 00 საათსა და 40 წუთზე მოხდა. ხიდაშელის განცხადებით, უცნობი პირები ვანო ლომიძეს თავს მაშინ დაესხნენ, როცა ის თბილისიდან ყვარელში ბრუნდებოდა, ოპოზიციის მხარდამჭერების დედაქალაქში ჩასაყვანად.
„ვანო ლომიძე საკუთარი მანქანით ყვარელში მიემგზავრებოდა. მას მანქანა აედევნა და გაჩერება სთხოვა. გაჩერებისთანავე ორმა უცნობმა პირმა ნიღბების გარეშე ლომიძე ძალის გამოყენებით მანქანიდან გადმოათრია, სასტიკად სცემა და თხრილში გადააგდო. ლომიძის ავტომანქანა დაქოქეს და ასევე თხრილში გადააგდეს, რის შემდეგაც მას ცეცხლი გაუჩნდა. ამის შემდეგ თავდამსხმელებმა შემთხვევის ადგილი დატოვეს. ვანო ლომიძემ გზის სავალ ნაწილზე ამოსვლა მოახერხა და საპატრულო პოლიციას დაუკავშირდა, თუმცა პატრული შემთხვევის ადგილზე დაგვიანებით მივიდა“, - ეს განცხადება თინა ხიდაშელმა ინციდენტის ღამეს გააკეთა.
იმავე დროს თავად ვანო ლომიძემ ჩვენთან საუბარში მომხდარს ასე იხსენებდა: „ტრასაზე ოთხი ადამიანი დამესხა თავს. მიყვიროდნენ, ხომ გაფრთხილებდითო. სხვა მეტი არაფერი უთქვამთ. მანქანიდან გადმომაგდეს და ხრამში გადამაგდეს. შემდეგ მცემეს და მანქანა დამიწვეს“. მისი თქმით, ინციდენტამდე რამდენიმე დღის განმავლობაში, ის თბილისში, საკანში ცხოვრობდა.
ინციდენტის შემდეგ ლომიძე ყვარლის რაიონულ საავადმყოფოში გადაიყვანეს. ექიმების განცხადებით, ლომიძეს სერიოზული დაზიანებები არ აღენიშნებოდა, მხოლოდ მსუბუქი დაჟეჟილობები ჰქონდა.
ინციდენტთან დაკავშირებით გამოძიება იმავე ღამეს შს ყვარლის რაიონულ სამმართველოში დაიწყო. გურჯაანის რაიონული პროკურორის გელა ლაზაშვილის ინფორმაციით, სისხლის სამართლის საქმე სსკ-ის 187-ე მუხლის მე-2 ნაწილით აღიძრა, რაც ცეცხლის წაკიდებით ნივთის განზრახ დაზიანებას გულისხმობს, თუმცა მოგვიანებით დანაშაული სსკ-ის სხვა მუხლით დაკვალიფიცირდა და საქმე გამოძიებისათვის შს კახეთის სამხარეო მთავარ სამმართველოს გადაეცა.
ინციდენტთან დაკავშირებით, გვიან ღამით ხელისუფლებიდან პირველი კომენტარი კახეთის გუბერნატორის პირველმა მოადგილემ გიორგი სიბაშვილმა რადიო „ჰერეთის“ კორესპონდენტთან გააკეთა. „სიბაშვილმა განაცხადა, რომ მან არ იცის ვინ დაწვა მანქანა, მაგრამ თქვა, რომ ლომიძე ნასვამი იყო“, - აცხადებს რადიო „ჰერეთის“ ყოფილი ჟურნალისტი რომან ქევხიშვილი.
„ლომიძე არავის უცემია. მე მიმაჩნია, რომ პროვოკაციას აქვს ადგილი, რასაც ისიც ადასტურებს, რომ ყვარლის რაიონულ საავადმყოფოში ვანო ლომიძე მთვრალი მიიყვანეს“, - ეს კომენტარი ვიცე-გუბერნატორმა, ინციდენტიდან რამდენიმე საათში, უკვე დილით, კახეთის საინფორმაციო ცენტრთან გააკეთა. მისივე თქმით, საგულისხმო იყო ისიც, რომ ლომიძის ძვირადღირებული მანქანა დაზღვეული იყო.
სიბაშვილის განცხადებებს „ალიანსი საქართველოსთვის“ ყვარლის შტაბის ხელმძღვანელმა ვანო ლომიძემ სისულელე უწოდა.
„სიბაშვილი ცრუობს, როცა ამბობს, რომ მთვრალი ვიყავი და მანქანა მე დავწვი. ოთხი წელია ალკოჰოლური სასმელი საერთოდ არ მიმიღია. როცა ამას რეგიონის მეორე პირი ამბობს, ამის შემდეგ იმედი აღარ მაქვს, რომ მომხდარს ობიექტურად გამოიძიებენ“, - გვითხრა ლომიძემ დაკავებამდე ორი საათით ადრე.
თინა ხიდაშელმა სიბაშვილის დაკითხვა მოითხოვა
ლომიძის დაკავებამდე ყვარელში მომხდარ ინციდენტთან დაკავშირებით, რესპუბლიკური პარტიის ოფისში პარტიის ერთ-ერთმა ლიდერმა თინა ხიდაშელმა პრესკონფერენცია გამართა. ხიდაშელმა ლომიძეზე თავდასხმის ფაქტს პოლიტიკური ანგარიშსწორება უწოდა და კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილის გიორგი სიბაშვილის დაკითხვა მოითხოვა.
აღნიშნულის მიზეზად თინა ხიდაშელმა ერთი ფაქტი დაასახელა. მისი განცხადებით, მაშინ, როდესაც „ალიანსი საქართველოსთვის“ ყვარლის შტაბის ხელმძღვანელს ვანო ლომიძეს თავს დაესხნენ, მან პირველი ზარი რესპუბლიკური პარტიის ლიდერთან დავით უსუფაშვილთან განახორციელა, ხოლო პატრულს აღნიშნულთან დაკავშირებით ზუსტად 00:49 საათზე შეატყობინა. თუმცა, ხიდაშელის თქმით, რადიო „ჰერეთის“ ჟურნალისტმა კახეთის გუბერნატორის მოადგილე გიორგი სიბაშვილის კომენტარი ამ ფაქტზე 00:43 საათზე ჩაწერა, ანუ ხუთი წუთით ადრე, ვიდრე პატრულში ოფიციალური შეტყობინება გაკეთდებოდა.
ხიდაშელის თქმით, გიორგი სიბაშვილმა განაცხადა, რომ მან არ იცის ვინ დაწვა მანქანა, მაგრამ თქვა, რომ ლომიძე ნასვამი იყო.
სიბაშვილი ხიდაშელის ბრალდებებს უარყოფს
კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილე გიორგი სიბაშვილი რესპუბლიკური პარტიის ერთ-ერთი ლიდერის, თინა ხიდაშელის განცხადებებს უარყოფს.
სიბაშვილის თქმით, 28 აპრილს, ყვარელში მომხდარი ინციდენტის შესახებ, გვიან ღამით, რადიო „ჰერეთის“ კორესპონდენტისგან შეიტყო.
„როდესაც მე „ჰერეთის“ ჟურნალისტმა დამირეკა, 00:42 საათი იყო. მას ვუთხარი, რომ ფაქტს გადავამოწმებდი. ამის შემდეგ, 01:02 წუთზე ჟურნალისტს გადავურეკე და ვუთხარი, რომ სავარაუდოდ, ვანო ლომიძე ნასვამი იყო. აქვე გაჩნდა ეჭვი, რომ მან საკუთარი მანქანა პროვოკაციისათვის დაწვა“, - აღნიშნავს სიბაშვილი.
შსს: ლომიძემ ჩადენილი დანაშაული აღიარა
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ვანო ლომიძის კუთვნილი ავტომანქანის დაწვის ფაქტზე ინფორმაცია ინციდენტის დღესვე, საღამოს გაავრცელა.
„მიუხედავად იმისა, რომ გამოძიება არ არის დასრულებული საზოგადოებას საქმის გარკვეულ დეტალებს ვაცნობებთ. აღნიშნულ საქმეში ფიგურირებს მოწმე, რომლის ჩვენების საფუძველზე ირკვევა, რომ ვანო ლომიძემ 27 აპრილს, 23:00 საათიდან 23:30 წუთამდე მოწმისგან შეიძინა ბოთლით 2 ლიტრის ოდენობის ბენზინი.
ექსპერტ კრიმინალისტების მიერ, ვანო ლომიძის დამწვარი ავტომანქანის და მიმდებარე ტერიტორიის დათვალიერებისას ნაპოვნი იქნა ბოთლი. ბოთლის ექსპერტიზის ჩატარებისას დადგინდა, რომ მასში მოთავსებული იყო ნავთობპროდუქტი, კერძოდ, ბენზინი. კრიმინალისტიკური სამსახურის მიერ, აღნიშნული ბოთლიდან ამოღებული იქნა ანაბეჭდი, რომელიც იდენტურია ვანო ლომიძის ანაბეჭდთან.
გამოძიების მიერ ასევე დადგენილია, რომ ვანო ლომიძეს კუთვნილი ავტომანქანა დაზღვეული ჰქონდა სადაზღვეო კომპანია „ალდაგი ბისიაიში“, - განაცხადეს შს სამინისტროში.
ინციდენტის მეორე დღეს, 29 აპრილს შს სამინისტრომ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ვანო ლომიძემ ჩადენილი დანაშაული აღიარა. გამოძიებისთვის მიცემულ ჩვენებაში ლომიძე ამბობს, რომ საკუთარ მანქანას ცეცხლი თავად წაუკიდა.
„2008 წლის არჩევნებში რესპუბლიკური პარტიის სიით ყვარლის რაიონში კენჭს ვიყრიდი. ყოველდღე პიარი მინდოდა, რომ ვიღაცამ ვიღაცას სცემა, ვიღაცამ ვიღაცა დააყაჩაღა. ვიფიქრე, რომ გამოვიყენებდი სიტუაციას და საკუთარ მანქანას ცეცხლი წავუკიდე. მთავარი იყო გაპიარება“, - აცხადებს ლომიძე შსს-ს მიერ გავრცელებულ აღიარებით ჩვენებაში.
ამ ჩვენების მიღების შემდეგ ლომიძეს ბრალი წაუყენეს. აღკვეთის ღონისძიების სახით ყვარლის რაიონულმა სასამართლომ მას ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა.
ვანო ლომიძის მიერ შსს-სთვის აღიარებითი ჩვენების მიცემასთან დაკავშირებით რესპუბლიკურ პარტიაში აცხადებენ, რომ ეს ზეწოლის შედეგად მიღებული ჩვენებაა.
„დაკავებამდე ლომიძეს ანაბეჭდები ისე აუღეს, რომ იგი არც ეჭვმიტანილად იყოს ცნობილი და არც მოწმედ. შს სამინისტროს მიერ აღიარებითი ჩვენების გავრცელებამდე, რამდენიმე საათის განმავლობაში, ვანო ლომიძის ადგილსამყოფელი უცნობი იყო. მოგვიანებით გაირკვა, რომ ის თელავის პოლიციაში ჰყავდათ. ლომიძის დაკითხვას ადვოკატი არ დასწრებია“, - აღნიშნავს რესპუბლიკური პარტიის წევრი სოფო ხორგუანი.
საქმე ყვარელის სასამართლომ უნდა განიხილოს
დაკავებულის ახლობლების განმარტებით, აღიარებითი ჩვენების მიღების დროს ლომიძეს დაპირდნენ, რომ აღკვეთის ღონისძიების სახით მას გირაოს შეუფარდებდნენ, თუმცა როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, სასამართლომ დაკავებულს ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა. ლომიძე ამ დრომდე პატიმრობაში იმყოფება. დაკავებულის ადვოკატის ვაჟა ვარადაშვილის განცხადებით, გამოძიების დროს აღკვეთის ღონისძიების შეცვლის შესახებ სასამართლოს მიმართეს, მაგრამ უშედეგოდ.
„პატიმრობის პერიოდში დაკავებულის ჯანმრთელობის მდგომარეობა გაუარესდა და სასამართლოს აღკვეთის ღონისძიების შეცვლა ამიტომ ვთხოვეთ. მოსამართლეს აღკვეთის ღონისძიებად გირაოს გამოყენება შევთავაზეთ 5 ათასი ლარის ოდენობით, თუმცა სასამართლოდან შუამდგომლობა უკან თვითონ გავითხოვე, რადგან მქონდა ინფორმაცია, რომ სასამართლო ჩვენს შუამდგომლობას არ დააკმაყოფილებდა. ასეთ შემთხვევაში კი განმეორებით, იგივე შუამდგომლობის დაყენების უფლება აღარ მექნებოდა“, - ამბობს ადვოკატი.
მისივე ინფორმაციით, სისხლის სამართლის საქმე განსახილველად ყვარელის რაიონულ სასამართლოს უკვე გაეგზავნა, თუმცა საქმის განხილვის თარიღი ჯერ-ჯერობით უცნობია.

“Lomidze Was Interrogated Without Attorney and He Plead Guilty Under Oppression”
Investigator of the Kakheti Regional Police Department finished the investigation on Vano Lomidze, member of the Republic Party and head of the district office of the Alliance for Georgia. Lomidze is accused for denouncement and slander; the crime is punished by 8-year-imprisonment. During the preliminary investigation Lomidze pleaded guilty. He said he had burnt his car because of PR campaign of the party though according to the spread information at the moment Lomidze does not plead guilty and intends to make the statement at the trial. Vazha Varadashvili, attorney of the accused, supposes his client will be oppressed because of changed decision before Kvareli district court discusses his case.
Incident in Kvareli
A leader of the Republic Party Tina Khidasheli reported that their party member and head of Kvareli district office of the Alliance for Georgia was attacked at 12:40 am on April 28, 2009. Khidasheli said strange people attacked Vano Lomidze when he was traveling from Tbilisi to Kvareli. He was planning to take supporters of the opposition parties to Tbilisi.
“Vano Lomidze was traveling to Kvareli by his car. A car chased him and asked to stop. Two strange people in masks dragged him out of the car; beat him ruthlessly and threw him into the channel. Lomidze’s car was also pushed into the channel which later blew up. Afterwards, attackers left the territory. Vano Lomidze managed to crawl up to the central way and called patrol police which arrived there late,” said Tina Khidasheli on the same night.
Vano Lomidze said in his conversation with us: “Four people attacked me on the roadway. They were shouting “We have warned you, haven’t we?” they did not say anything more. I was pushed out of the car and thrown away in the channel. Then they beat me and burnt my car,” he said.
Several days before the incident, Lomidze was living in the cell in Tbilisi.
After the incident Lomidze was taken to Kvareli district hospital. Doctors said he did not have serious injuries, just minor bruises.
The Kvareli district police department started the investigation on the incident on the same day. Gela Lazashvili, Gurjaani district prosecutor, reported that the criminal case was launched under Article 187, Part II of the Criminal Code of Georgia that envisages premeditated damage of other person’s thing; however, later the charge was changed and the case was sent to Kakheti regional police department for investigation.
Giorgi Sibashvili, deputy governor of Kakheti region, made first comment about the incident in his interview with the correspondent for the Radio Hereti. “Sibashvili told me he did not know who had burnt the car but added that Lomidze was drunk during the incident,” said Roman Kevkhishvili, former journalist of the Radio Hereti.
“Nobody has beaten Lomidze. I think it was provocation; the fact that Lomidze was drunk in hospital also proves our suppositions,” said deputy regional governor several hours after the incident with the Kakheti News Center. He added that expensive car of Lomidze was ensured.
Vano Lomidze assessed the statements of Sibashvili as nonsense.
“Sibashvili is lying when claiming that I was drunk and I burnt the car. I have not drunk alcohol for four years already. When the second official in the region is making similar statement, I cannot hope the incident will be investigated impartially,” said Lomidze two hours before the detention.
Tina Khidasheli requested interrogation of Sibashvili
Before Lomidze was arrested Tina Khidasheli gave a press-conference in the office of Republic Party regarding the incident in Kvareli. She assessed the attack on Lomidze as political revenge and requested interrogation of Sibashvili.
Tina Khidasheli mentioned the reason of her request. According to her, when Vano Lomidze was attacked, he initially called Davit Usupashvili and then called patrol police at exactly 12:49 am. However, as Khidasheli said, journalist of Radio Hereti interviewed Giorgi Sibashvili about the incident at 12:43 am; that means five minutes before patrol police was reported about it.
Khidasheli said Giorgi Sibashvili reported to the Radio that he did not know who had burnt the car but added that Lomidze was drunk.
Sibashvili Denies Accusations of Khidasheli
Deputy regional governor Giorgi Sibashvili denies the accusations of Tina Khidasheli, leader of the Republic Party.
Sibashvili said he had learned about the incident from the correspondent of the Radio Hereti late at night of April 28.
“When the journalist of the Radio Hereti called me it was 12:42 am. I told him I would check the information. Then I called him back at 1:02 am and told him supposedly Vano Lomidze was drunk. We also doubted that he had burnt his car for provocation,” said Sibashvili.
MIA: Lomidze Pleaded Guilty
Ministry of Internal Affairs spread information about the incident in the evening of the same day.
“Although the investigation is not finished we would like to provide the society with some details. There is a witness in this case who states that on April 27, from 11:00 pm to 11:30 pm Vano Lomidze bought two liters of petrol from him.
“Expert-criminalists found a bottle near the burnt car and the scene of accident. The expertise of the bottle exposed that petrol was in the bottle. A finger-print was taken by the expert-criminalists and it belongs to Vano Lomidze.
“Investigation also found out that Vano Lomidze’s car was ensured at Aldagi BCI,” it was reported by the MIA.
On April 29, two days after the incident, the MIA spread information that Vano Lomidze had pleaded guilty. In his testimony to the investigation Lomidze said he had burnt the car.
“I was a single mandate candidate of Republic Party in Kvareli district in the elections of 2008. I needed PR everyday so I created stories that somebody was beaten; somebody was robbed, etc. I thought I could get use of this situation and burnt my own car. My purpose was to publicize myself,” said Lomidze in his testimony to the MIA.
After this testimony Lomidze was charged and Kvareli district court sentenced him to two-month pretrial imprisonment.
“Lomidze Was Interrogated without Attorney and He Made Testimony under Oppression”
Members of the Republic Party state Lomidze made testimony under oppression.
“Before detention finger-prints were taken from him though he was neither accused nor witness. Before the MIA spread the information about his confession, location of Vano Lomidze was unknown for several hours. Later we found out that he was in Telavi police station. Attorney did not attend the interrogation of Lomidze,” said Sopo Khorguani, member of Republic Party.
Kvareli District Court Shall Discuss the Case
Relatives of the detainee stated that law enforcers had promised Lomidze to impose a bail if he pleaded guilty. However, as it was above-stated the court sentenced the detainee to two-month imprisonment. Lomidze is still in prison. Vazha Varadashvili stated they have already appealed to the court and requested to change the penalty but in vain.
“Health conditions of the detainee have worsened during the detention and we requested the court to change the sentence. We offered the judge to impose a bail of 5 000 GEL on Lomidze l. However, we soon withdrew the petition from the court because we were informed = the court would not satisfy our appeal. In this case, we could lose the right to petition to the court for the second time,” said the lawyer.
Attorney added that case materials were already sent to Kvareli district court for discussion however the date of trial is not fixed yet.