რა კავშირი აქვს ლუკა რამაზაშვილის პატიმრობას თელავის ტელეკომპანიასთან
კონსერვატორული პარტიის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომისიამ პარტია „მრეწველების“ კახეთის რეგიონალური ორგანიზაციის ყოფილ ხელმძღვანელს, ლუკა რამაზაშვილს პოლიტიკური პატიმრის სტატუსი მიანიჭა. თელავის რაიონული სასამართლოს მიერ ყაჩაღობაში, სხვისი ნივთის დაზიანება-განადგურებაში, გამოძალვასა და სხვა დანაშაულებში მსჯავრდებული რამაზაშვილი სასჯელს უკვე მეოთხე წელია იხდის. რამაზაშვილის საქმე წარმოებაში მიიღო ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ. თელავის ტელეკომპანია „თანამგზავრის“ დირექტორი ენრი კობახიძე და მისი ბიზნესპარტნიორი, კომპანია „ყაზბეგის“ გენერალური დირექტორი გოგი თოფაძე ირწმუნებიან, რომ ადგილობრივმა ხელისუფლებამ ლუკა რამაზაშვილი ციხეში დამოუკიდებელი რეგიონალური ტელეკომპანიის ხელში ჩაგდების მიზნით ჩასვა.
კახეთის საოლქო პროკურატურამ აფხაზეთის ომის მონაწილე, ვახტანგ გორგასლის ორდენის კავალერი ლუკა რამაზაშვილი 2006 წლის 30 იანვარს დააკავა. თავდაპირველად, რამაზაშვილს ბრალი 13 ცალი სამშენებლო ფილის ქურდობაში დასდეს, თუმცა მას შემდეგ, რაც ამ ფილების მფლობელი გელა ნინიაშვილი გამოჩნდა და განაცხადა, რომ მისთვის ფილები არავის მოუპარავს, რამაზაშვილს ბრალდება დაუმძიმეს. პროკურატურამ მას ბრალი აზერბაიჯანელი ეროვნების მოქალაქეებისთვის ქონების წართმევაშიც დასდო. ამავე დროს, სამართალდამცავებმა, დააკავეს გელა ნინიაშვილიც, რომელიც რამდენიმე დღე დაპატიმრებული იყო.
სისხლის სამართლის საქმე თელავის რაიონულმა სასამართლომ განიხილა. სასამართლო პროცესების მონიტორინგს ეუთოს პროექტის ფარგლებში არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი ახორციელებდა. როგორც ორგანიზაციის ანგარიშშია ნათქვამი, პროცესზე დასაკითხად მოწვეული მოწმეები ხმამაღლა და ხაზგასმით აცხადებდნენ, რომ მათ წინასწარ გამოძიებას რამაზაშვილის საწინააღმდეგო ჩვენებები პროკურატურის მხრიდან ზეწოლისა და მუქარის შედეგად მისცეს.
„რამდენიმე მოწმემ სასამართლო პროცესზე განაცხადა, რომ გამომძიებელმა მათ ხელი ცარიელ ფურცლებზე მოაწერინა. ერთ-ერთმა დაზარალებულმა მუსრადინ ნაბი ოღლიმ კი სასამართლოს უჩვენა, რომ ჩვენებას, რაზედაც მისი ხელმოწერაა, საერთოდ არ იცნობს. მოწმეებმა აივენგო წიქარაძემ, ბესარიონ ქიტიძემ და არსენ პავლიაშვილმა კი აღნიშნეს, რომ მათ ჩვენებებში ის დაწერეს, რასაც გამომძიებლები კარნახობდნენ. ამ განცხადებების შემდეგ ცრუ ჩვენებების მიცემის ბრალდებით, ეს მოწმეები კახეთის საოლქო პროკურატურამ დააკავა და მათ პატიმრობა შეუფარდეს“, - ნათქვამია სასამართლოს მონიტორინგის ანგარიშში.
რამაზაშვილის ადვოკატები შალვა შავგულიძე და ალექსი შოშიკელაშვილი ბრალდებულის უდანაშაულოდ ცნობას და გათავისუფლებას, პროკურატურა კი მისთვის 9 წლით თავისუფლების აღკვეთას ითხოვდა. 2006 წლის 26 ოქტომბერს მოსამართლე ლია ოთარაშვილმა ლუკა რამაზაშვილს 8 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
რამაზაშვილის ბიზნესპარტნიორი და პარტია „მრეწველების“ თავმჯდომარე გოგი თოფაძე სასამართლოს მიერ განაჩენის გამოცხადებამდეც ამბობდა და ახლაც იმეორებს, რომ ლუკა რამაზაშვილი კახეთის იმდროინდელი ხელმძღვანელების პირადი პატიმარია, რომლებიც ამჟამადაც მაღალი თანამდებობის პირები არიან.
„ლუკა რამაზაშვილი თელავის რაიონის მაშინდელი გამგებლის - გოჩა მამაცაშვილის და გუბერნატორის - პეტრე ცისკარიშვილის მითითებით დააპატიმრეს. მამაცაშვილსა და მის ბანდას ძალიან არ მოსწონდათ ის, რომ ჩვენ თელავის რაიონში ხე-ტყის გადამამუშავებელი საწარმო გავხსენით. მათ სურდათ, რომ უკონტროლოდ მოჭრილი ხე-ტყე ისევ უცხოეთში გაეტანათ“, - აღნიშნავს თოფაძე.
თოფაძის ამ ბრალდებას მამაცაშვილი და ცისკარიშვილი მაშინაც და ახლაც კატეგორიულად უარყოფენ. მამაცაშვილი ამჟამად გარემოს დაცვის მინისტრის მოადგილეა, ხოლო ცისკარიშვილი საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი.
ლუკა რამაზაშვილის დაპატიმრებას თელავის ტელეკომპანია „თანამგზავრის“ მუშაობას უკავშირებს ტელეკომპანიის ხელმძღვანელი ენრი კობახიძე. ადგილობრივი ტელევიზიის დირექტორად კობახიძე, ლუკა რამაზაშვილის რეკომენდაციით, მას შემდეგ დაინიშნა, რაც ტელეკომპანიაში არსებული წილის განკარგვის შესახებ რამაზაშვილს დახმარება ტელევიზიის ერთ-ერთმა მეპატრონემ მარიეტა კორინკოროვა-გრიშიკაშვილმა სთხოვა.
ენრი კობახიძე: „თელავის ტელეკომპანიის დირექტორად 2006 წელს დავინიშნე. დაახლოებით ერთ თვეში თელავის რაიონის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელმა გოჩა მამაცაშვილმა დამიბარა და მითხრა, რომ ტელეკომპანიას ახალი ამბები მმართველი პარტიის სასარგებლოდ უნდა გაეშუქებინა. ამაზე მან ჩემგან უარი მიიღო. პირდაპირ ვუთხარი, რომ სარედაქციო საქმიანობაში არავის ჩავრევდით, თუმცა ყველა ამბავს გავაშუქებდით. საუბარი არ დამამთავრებინა, მითხრა, რადგან ვერ შევთანხმდით, გადაწყვეტილებას ჩვენ მივიღებთო“.
მარიეტა გრიშიკაშვილი: „ამის შემდეგ, რამდენიმე დღეში მე დამიკავშირდნენ და ტელევიზიაში ჩემი კუთვნილი წილის დათმობა მომთხოვეს. რა ფორმით, არ დაუკონკრეტებიათ, თუმცა თუ გავასხვისებდი, იყიდიდნენ. უარი ვთქვი“.
ენრი კობახიძე ამბობს, რომ ტელევიზიის დამფუძნებლისგან წილის დათმობაზე უარის მიღების შემდეგ, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები თავად ლუკა რამაზაშვილს დაუკავშირდნენ. „ლუკამ რამდენჯერმე მითხრა, გამაფრთხილეს, ტელევიზიის გამო დიდ პრობლემებს შეგიქმნითო“, - ამბობს კობახიძე.
მისივე თქმით, ტელეკომპანიასა და ადგილობრივ ხელისუფლებას შორის ვითარება განსაკუთრებით მას შემდეგ დაიძაბა, რაც სერიოზული ზეწოლის მიუხედავად, ეთერში, პანკისის ხეობაში ჩატარებული სპეცოპერაციის ამსახველი კადრები გაუშვეს. სპეცოპერაციის დროს პოლიციის თანამშრომლებმა ორი ადამიანი დახოცეს.
„მასალის გავრცელებამდე კახეთის გუბერნატორის მოადგილე შალვა ერისთავი მირეკავდა და მოითხოვდა, რომ სიუჟეტი ეთერში არ გაგვეშვა. იგივეს პოლიციის სამხარეო სამმართველოს ხელმძღვანელობაც მოითხოვდა, მაგრამ მასალა ეთერში მაინც გავუშვით. ისე მოხდა, რომ მომდევნო დღეებში ეთერში გავიდა სიუჟეტი, სადაც ნაჩვენები იყო, როგორ იჩეხებოდა უკანონოდ და როგორ გაჰქონდათ ხე-ტყე თურქეთში. სიუჟეტის თანახმად, ამ ყველაფრის უკან თელავის გამგებელი გოჩა მამაცაშვილი იდგა“, - იხსენებს ენრი კობახიძე.
ამის შემდეგ, თელავის ტელეკომპანია, ყოფილი დირექტორის და ერთ-ერთი მფლობელის ზურაბ ქუმსიაშვილის მოთხოვნით, შენობიდან გააძევეს. ტელევიზიის მოქმედმა ხელმძღვანელობამ ტელეკომპანიის ფუნქციონირებისათვის ქალაქ თელავში კერძო ბინა იქირავა, მაგრამ მისი დატოვებაც რამდენიმე დღეში მოუხდათ. ზუსტად ამ დღეებში ლუკა რამაზაშვილიც დააკავეს. ამავე დროს ტელევიზიაში ფინანსური პოლიციაც შევიდა.
ნატო მეგუთნიშვილი, „თანამგზავრის“ საინფორმაციო სამსახურის უფროსი: „სახლის მეპატრონემ დაგვირეკა და გვითხრა, თანხა რაც გადამიხადეთ, უკან დაგიბრუნებთ, მემუქრებიან, ბინა ტელევიზიას რატომ მიაქირავეო. ოფისისა და სტუდიის უქონლობის გამო გადაცემების მომზადებას ვეღარ ვახერხებდით. შევაჩერეთ ყოველკვირეული გადაცემა „დიალოგი“, რომელიც პირდაპირ ეთერში გადიოდა. ზეწოლა იყო ჟურნალისტებზეც: - კორესპონდენტებს გამგეობის და საკრებულოს შენობებში არ უშვებდნენ, ინფორმაციას და კომენტარს არ აძლევდნენ, იძულებული გავხდით ყოველდღიური საინფორმაციო გამოშვებაც დაგვეხურა“.
2006 წლის 01 თებერვალს სამართალდამცავებმა ტელეკომპანია „თანამგზავრის“ დირექტორი ენრი კობახიძეც დააკავეს. თელავის პოლიციის თანამშრომელი უჩა იაგორაშვილი კობახიძეს წვრილმან ხულიგნობაში ადანაშაულებდა. საქმის მასალების მიხედვით, კობახიძემ სასამართლო დარბაზში იმ დროს შეიგინა, როცა მოსამართლემ ლუკა რამაზაშვილს აღკვეთის ღონისძიების სახით ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა. მიუხედავად იმისა, რომ პოლიციის ერთი თანამშრომლის გარდა კობახიძის მხრიდან გინებას არავინ ადასტურებდა, სასამართლომ ტელევიზიის დირექტორი ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევად მაინც სცნო და მას ჯარიმის სახით 7,5 ლარის გადახდა დააკისრა.
ენრი კობახიძის განცხადებით, მარიეტა გრიშიკაშვილს ტელევიზიაში 40 პროცენტიანი წილი რომ დაეთმო, ამაზე ლუკა რამაზაშვილთან მოლაპარაკებები მისი დაპატიმრების შემდეგაც მიმდინარეობდა.
უნდა აღინიშნოს, რომ ტელეკომპანია „თანამგზავრის“ ერთ-ერთი დამფუძნებელი ელდარ გრიშიკაშვილი (მარიეტა გრიშიკაშვილის შვილი) მამასთან ერთად თავის სახლში 1998 წელს მოკლეს. ეს საქმე დღემდე გამოუძიებელია.

What Is the Connection between the Imprisonment of Luka Ramazashvili and Telavi TV Company
Human Rights Commission of the Conservative Party granted Luka Ramazashvili, former head of Kakheti regional office of the political party “Entrepreneurs”, with the status of political prisoner. Telavi District Court charged Ramazashvili for robbery, damage of other person’s property, extortion and other crimes. Ramazashvili has been serving his term for four years already. The Human Rights European Court accepted the suit of Ramazashvili. Enri Kobakhidze and his business-partner, director-general of the Company “Kazbegi” Gogi Topadze claim that local authority sent Ramazashvili to prison in order to get hold of the regional TV Company.
Kakheti regional prosecutor’s office arrested Luka Ramazashvili on January 30, 2006; he participated in the Abkhazian War and was decorated with Vakhtang Gorgasali Award. Initially, Ramazashvili was accused for stealing 13 construction plates; but after the owner of the plates Gela Niniashvili appeared to the court and said that nobody had stolen his property, Ramazashvili’s charge was aggravated. Prosecutor’s office blamed him for seizing the property of ethnic Azerbaijan people. In parallel to it, law enforcers arrested Gela Niniashvili too who spent several days in prison.
Telavi district court discussed the criminal case. The lawyer for the Human Rights Center was monitoring the trial within the OSCE Project. The report of the organization states that witnesses stated loudly and clearly they had made testimonies against Ramazashvili as a result of the oppression from the prosecutor’s office.
“Several witnesses stated at the court hearing that investigator made them sign empty sheets of paper. One of the victims Musardin Nabi Oghli showed the testimony to the court which had his signature but he did not know the document at all. Witnesses Ivanhoe Tsikaradze, Besarion Kitidze and Arsen Pavliashvili said they wrote what the investigators were dictating to them. After those statements the witnesses were arrested for false testimonies and imprisonment was imposed on them,” stated the report.
Attorneys of Ramazashvili Shalva Shavgulidze and Aleksi Shoshikelashvili requested the court to find their client innocent and the prosecutor requested nine-year-imprisonment. On October 26 2006 Judge Lia Otarashvili sent Luka Ramazashvili to prison for 8 years.
Gogi Topadze stated before the judgment was announced and still repeats that Luka Ramazashvili was political prisoner of that-time local authority; former local officials now occupy higher positions in the central government.
“Luka Ramazashvili was arrested according to the directions of former Telavi district governor Gocha Mamatsashvili and Kakheti region governor Petre Tsiskarishvili. Mamatsashvili and his team did not like that we opened wood-factory in Telavi district. They wanted to import illegally cut trees abroad,” said Topadze.
Mamatsashvili and Tsiskarishvili categorically denied and still deny the accusations of Topadze. Mamatasashvili currently is deputy minister of environment; Tsiskarishvili is leader of parliamentary majority.
Enri Kobakhidze connects the detention of Luka Ramazashvili with the activities of Telavi TV Company “Tanamgzavri”. Based on the recommendation of Luka Ramazashvili Kobakhidze was appointed to the position of the director of the local TV Company. It happened after an owner of the company Marieta Korinkorova-Grishikashvili asked Ramazashvili to help her in the management of her share in the company.
Enri Kobakhidze: “I occupied the position of the director in the TV Company in 2006. One month later Gocha Mamatsashvili, interim Telavi district governor, invited me to his office and demanded to prepare news-programs of the TV Company in favor of the ruling party. I refused and said that nobody could interfere in the activities of the editorial board. However, we were covering all news. He interrupted and said that they would make the decision themselves since we could not agree.”
Marieta Grishikashvili: “Several days after this meeting they called me and offered to cede my share in the company. They did not explain how I had to do it; though they were ready to purchase it if I sold. I refused.”
Enri Kobakhidze said that after the founder of the TV Company refused the local officials to cede her share they got in touch with Luka Ramazashvili. “Luka told me several times that they had threatened him with huge problems unless we ceded the company,” said Kobakhidze.
Kobakhidze said the relationship between the TV Company and the local authority complicated after they showed the materials of the special operation in Pankisi Gorge though the local officials categorically forbade. During the special operation the policemen killed two people.
“Before we showed the material deputy regional governor Shalva Eristavi called me and asked to block it. The administration of the regional police department demanded the same. But we showed it. Several days later we showed how trees were being cut in the forests illegally and how wood was imported to Turkey. According to the TV-item Gocha Mamatsashvili was guilty in all this illegality,” said Enri Kobakhidze.
Afterwards, based on the request of former director and one of the owners of the TV Company Zurab Kumsiashvili, the TV Company was expelled from the building. Consequently, the board of the TV Station hired a house in Telavi but soon they had to leave it too. Meanwhile Luka Ramazashvili was also arrested and Financial Police started investigation in the TV Company.
Nato Megutnishvili, head of news-room at the “Tanamgzavri”: “The owner of the house called us and said he would return the money we had paid because he was threatened for having rented the house to us. Since we did not have office and studio we could not prepare programs. We stopped the weekly program “Dialogue” which was broadcasted on-live. Journalists of the company were also oppressed; they were not allowed into the buildings of the district administration and municipality board; local officials did not give any comments to them. So, we had to close the daily news-program too.”
On February 1, 2006 law enforcers arrested Enri Kobakhidze, director of the “Tanamgzavri.” Policeman Ucha Iagorashvili from Telavi blamed him for minor hooliganism. According to case materials Kobakhidze cursed in the court-room when the judge announced the verdict and sent Luka Ramazashvili to two-month pretrial detention. Although nobody confirmed the fact except one policeman, the court found him guilty and bailed with 7, 5 GEL.
Enri Kobakhidze said in order to make Marieta Grishikashvili to cede her 40 % share in the TV Company, the negotiations with Luka Ramazashvili was going on even after his detention.
It must be added, that one of the founders of the TV Company “Tanamgzavri” Eldar Grishikashvili (son of Marieta Grishikashvili) was murdered together with his father at home in 1998. This crime is not investigated yet.