გიორგი ბექაურის მიმართ მუქარის ფაქტები გრძელდება. რამდენიმე დღის წინ მას კორპუსთან ახლოს 3 „უცნობი“ ადამიანი დახვდა და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა.
„დაახლოებით დღის 5 საათი იქნებოდა, როცა ეზოში მიმავალმა კორპუსის ახლოს სტადიონთან მანქანა შევნიშნე. ვერცხლისფერი მერსედესი იყო, თუმცა საეჭვო არაფერი მიფიქრია. როცა მანქანას გავცდი მომესმა „ე ბიჭო მოდი აქო“, რომ შემოვბრუნდი ერთი მანქანიდან გადმოვიდა (სულ 3 იყვნენ). მე მაშინვე ვიცანი, ერთ-ერთი იმათგანი იყო ვინც განყოფილებაში უმოწყალოდ მცემა, მიცანიო მკითხა, კი გიცანი-მეთქი ვუპასუხე. „15 ივნისის მერე სულ ტელევიზიით გამოდიხარო, რა ინტერვიუებს აძლევ, რატომ ლაპარაკობ ეგეთ რამეებსო. მე შენ ხელი დაგარტყიო - მკითხა, კი მეთქი დავუდასტურე. ახლა მეორე გადმოვიდა მანქანიდან და დამიწყეს გინება და სიტყვიერი შეურაცხყოფა. ეხლავე წადი სახლშიო. მე კი შემოვლითი გზით მივედი ჩემს კორპუსამდე. შემდეგ როგორც ჩემმა მეგობარმა მითხრა, რომ წახვედი უკან მოგყვებოდნენო. მე იმ დღეს იქ მყოფმა ხალხმა გადამარჩინა, ისინი რომ არ ყოფილიყვნენ, ან მცემდნენ ან ვინ იცის სად წამიყვანდნენ“.
შეგახსენებთ, რომ გიორგი ბექაური 15 ივნისს პოლიციის სამმართველოსთან მომხდარი დარბევის ერთ-ერთი მსხვერპლია. იგი დარბევისას მიღებული დაზიანებების გამო დღემდე მკურნალობს. 15 ივნისის ინციდენტის შედეგად სასტიკად ნაცემი გიორგი ღუდუშაურის კლინიკაში მოხვდა მას ტვინის შერყევა, 60-მდე ნაკერი და სხეულის სხვადასხვა სიმძიმის დაზიანებები აღენიშნებოდა. მის საბოლოო გამოჯანმრთელებას ფეხის ტრავმა აფერხებს, რომელიც დროდადრო უსივდება და სიარულში უშლის ხელს.
აღსანიშნავია ისიც, რომ 15 ივნისის დარბევამდე ცოტა ხნით ადრე გიორგი ბექაურს
გლდანში ნაციონალური მოძრაობის ოფისთან, 5 უცნობი დაესხა თავს და სასტიკად სცემა. „რეპეტიციიდან მოვდიოდი, ღამის 12 საათი იქნებოდა , როცა 5 უცნობი ახალგაზრდა წინ გადმომიხტა და ცემა და გინება დამიწყო, ასევე მემუქრებოდნენ ბიჭო სად დადიხარო, ტანსაცმლის შემოხევა დამიწყეს, ეგონათ „რატომ“-ის მაისური მეცმეოდა, მაგრამ სამწუხაროდ არ მეცვა. ფანდურის წართმევას შეეცადნენ, მაგრამ წინააღმდეგობა გავუწიე. საბოლოოდ ფული წამართვეს, მობილური კი არ მოეწონათ და უკან მომიგდეს“ - იხსენებს გიორგი ბექაური.
„რატომ“-ის წევრებისთვის ეს ფაქტი მოგვიანებით გახდა ცნობილი, რის გამოც მისი გახმაურება დაგვიანებულად ჩათვალეს. სამწუხაროდ, მოძრაობის წევრების დევნის შემთხვევები საკმაოდ ხშირია. „რატომის“ წევრი ნათია ქობალია მუქარების გახშირებას იმ სარჩელს უკავშირებს, რომელიც მოძრაობამ სასამართლოში შეიტანა. ახალგაზრდული მოძრაობა ყველა იმ ადამიანის დასჯას ითხოვს, რომლებმაც 15 ივნისს სასტიკად სცემეს პოლიციის მთავარ სამმართველოსთან შეკრებილი ადამიანები. „გვინდა რომ ჩვენი ნაცემი აქტივისტების საქმეს ბოლომდე მივყვეთ და სარჩელი სტრასბურგის სასამართლომდე მივიტანოთ. ეს იწვევს ზუსტად მუქარების გახშირებას ჩვენი წევრების მიმართ, რომელთა საქმეც სარჩელშია წარმოადგენილი. განსაკუთრებით მძიმე კი მათთვის ბექაურის ცემის ფაქტია, რადგან ის განსაკუთრებული სისასტიკით იყო ნაცემი. უნდათ აიძულონ დაზარალებულები, რომ თვითონ თქვან უარი მათი ცემის ფაქტების გამოძიებაზე, თუმცა ამას ისინი ვერ მიაღწევენ, ყველას მოუწევს პასუხისგება ჩადენილი დანაშაულისთვის“ - აცხადებს ნათია ქობალია.
„მე მხოლოდ ერთადერთი რამ მინდა, არავის არ უნდა შერჩეს ადამიანის უმოწყალოდ ცემა. მარტო ჩემს თავს არ ვგულისხმობ, ჩემთან ერთან ბევრი სხვაც იყო სასტიკად ნაწამები. დამნაშავეები უნდა დაისაჯონ“, - აცხადებს გიორგი ბექაური და ამბობს, რომ ვერანაირი მუქარა ვერ აიძულებს უარი თქვას ამ სურვილზე.

Members of the Youth Movement “Why?” Often Have Been Threatened
“It was about 5:00 pm when I noticed a car near the stadium close to my house. It was silver Mercedes but I did not think anything was suspicious about it. When I passed by the car I heard “hey, guy come here” and when I turned back one of the three people who were sitting in the car got out of the car. I recognized him at once. He was one of those people who ruthlessly beat me in the police station. He asked if I recognized him and I nodded. “Since June 15 you have been on TV all the time giving interviews to various companies. Why are you speaking so much?” He asked me if he had beaten me and I said yes. Then another person got out of the car and started to curse and insult me. Later they ordered me to go home but I reached my house by a roundabout route. Afterwards, my friend told me the car was following me. That day I survived because people were in the yard; otherwise they could have beaten med or kidnapped me.”
Giorgi Bekauri is one of the victims who were beaten on June 15 during the clash near the police station. He is still taking medical treatment because of injuries he sustained during the dispersal. On June 15 he was taken to Ghudushauri hospital for a brain concussion; he has about 60 stitches and various injuries on the body. His final recovery has been delayed by the trauma to his leg that gets swollen from time to time and does not allow him to walk.
A short time before the dispersal on June 15 five strangers attacked Giorgi Bekauriclose to the office of the National Movement in the Gldani district of Tbilisi and beat him. “I was going home from a rehearsal for a folk music program.
It was midnight. 5 strangers blocked my way and started beating and cursing me. They threatened me for attending the rallies and tore my clothes; they thought I was wearing a t-shirt of the youth movement “Why?” but unfortunately I was not. They tried to seize my fanduri (Georgian musical instrument) but I resisted. Finally, they seized money; but did not like my mobile phone and returned it,” said Giorgi Bekauri.
The other members of the “Why?” learned about the incident later and thought it was too late to inform the general society about it. Unfortunately, the members of the youth movement are often persecuted. Natia Kobalia, a member of the movement, connects the increased intimidation with the groups appeal to the court.
The youth movement demands the punishment of those people who beat demonstrators on June 15 in front of the Police Main Department. “We want to pursue this incident to the end and send it to the Strasbourg Court if Georgia violates the European Convention. This persecution intimidates our members. Particularly complicated is the case of Bekauri because he was beaten with extreme cruelty. Supporters of the harassers try to compel the victims to refuse to investigate the incidents. However, they cannot succeed because everybody will be punished for the crime,” said Natia Kobalia.
“I want only one thing to secure the punishment every person who beat demonstrators ruthlessly. I do not mean only myself; many other people were severely beaten together with me there. Offenders shall be punished,” said Giorgi Bekauri and he added that no intimidation will make him change his mind.