ადვოკატი ვახტანგ მაისაიას დაცვის უფლებას ითხოვს
ვახტანგ მაისაიას ადვოკატი ნათია კორკოტაძე ბრალდებულის საქმის მასალების ძირეულად გაცნობის საშუალებას ითხოვს. სახალხო დამცველის ოფისში გამართულ პრესკონფერენციაზე, ადვოკატი ამ მასალების ქსეროასლების გადაღების უფლებას და მისი დაცვის ქვეშ მყოფი პიროვნებისთვის წარდგენის მოთხოვნით გამოვიდა. ნათია კორკოტაძის თქმით, მაისაიას პრაქტიკულად ადვოკატი არ ყავს, ის მხოლოდ კურიერის ფუნქციას ასრულებს.
საქმის მასალების გაცნობას ადვოკატი სამი კვირის მანძილზე ამაოდ ცდილობდა. სამი დღის წინ კი ამ მასალების გაცნობის უფლება მოიპოვა, თუმცა ასლების გადაღების საშუალება არ აქვს. „მე არ მაქვს საშუალება, საქმეში არსებული საბრალდებო რეპორტები გავაცნო ბრალდებულს. შესაბამისად მესპობა იმის საშუალება, რომ მაისაიას პასუხები მივიღო ამა თუ იმ ბრალდებაზე, რომელსაც მას გამოძიება უყენებს. მე ვარ ადვოკატი და არა სამხედრო ექსპერტი, რის გამოც არ შემიძლია ვთქვა, არის თუ არა ეს მასალები სახელმწიფო საიდუმლო მასალის შემცველი. არც იმის უფლება მეძლევა, რომ აღნიშნული რეპორტები სამხედრო ექსპერტს გავაცნო და კომენტარი გავაკეთებინო“, - განაცხადა ნათია კორკოტაძემ.
სახალხო დამცველის მოადგილის, გიორგი ჩხეიძის განცხადებით, იმისთვის რომ მოხერხდეს ბრალდებულის სრულყოფილი დაცვა საქმის მასალები ხელმისაწვდომი უნდა იყოს, როგორც ადვოკატისთვის, ასევე ბრალდებულისთვისაც.
შეგახსენებთ, რომ სამხედრო ექსპერტი ვახტანგ მაისაია 5 მაისს ჯაშუშობის ბრალდებით იქნა დაკავებული. მაისაიამ აღიარებითი ჩვენება მისცა, რის საფუძველზეც კიდევ ორი პიროვნება, ირაკლი ბატუკაშვილი და ბესო ობოლაძე დააპატიმრეს. მოგვიანებით მან განაცხადა, რომ ჩვენება ფსიქოლოგიური ზემოქმედების შედეგად დააწერინეს. ადვოკატ ნათია კორკოტაძის თქმით, მან გამომძიებელ ლალი ზუმბაძეს მერვე საპყრობილის დირექტორის მიერ ოფიციალურად დამოწმებული ვახტანგ მაისაიას განცხადება გადასცა, რომელშიც ბრალდებული ხელახალ დაკითხვას ითხოვს, რეალური და ობიექტური ჩვენების მისაცემად.
ვახტანგ მაისაიას წინასწარი პატიმრობის ორთვიანი ვადა გაუგრძელდა,  სასამართლოში საქმე 5 აგვისტოს გადაიგზავნება.

Attorney of Vakhtang Maisaia, Natia Korkotadze requests the permission to study the case materials thoroughly. At the press-conference in the Public Defender’s Office the attorney requested to allow her to make copies of the case materials. Natia Korkotadze said that Maisaia does not have any attorney at all and she is acting like a currier.
The lawyer was trying to get access to the case materials for three weeks in vain. Three days ago she succeeded but now she is not allowed to make copy of documents. “I am not allowed to introduce the detainee with the reports of accusation side. Consequently, I cannot hear the comments of Maisia on the accusations against him. I am a lawyer and not military expert so I cannot say whether the materials belong to state secret. I cannot show the materials to any other military expert to hear their comments on the accusations,” said Natia Korkotadze.
Deputy Public Defender Giorgi Chkheidze said that in order to guarantee the complete protection of the detainee the attorney and the detainee should have access to the documents.
Vakhtang Maisaia was arrested for espionage on May 5, 2009. Maisia pleaded guilty that resulted into the detention of two more people Irakli Batkuashvili and Beso Oboladze. Later Maisaia said that he made testimony under psychological oppression. Attorney Natia Korkotadze said she handed the statement of Vakhtang Maisia, officially approved by the director of the detention Setting N 8 to the investigator Lali Zumabdze where the detainee requests repeated interrogation to make impartial and real testimony.
Two-month pretrial detention on Vakhtang Maisaia was prolonged and the case will be sent to the court on August 5.