ექსპერტების შეფასებით, საგადასახადო კოდექსში შესული ცვლილებებით მეწარმეებს კიდევ უფრო შეავიწროვებენ
მეწარმეების მხრიდან გადასახადების დამალვის ფაქტების თავიდან აცილების მოტივით პარლამენტმა საგადასახადო კოდექსში ცვლილებები შეიტანა. ცვლილების მიხედვით, საგადასახადო ინსპექტორს უფლება მიეცა, სასტუმროს ან კვების ობიექტს გასული წლის გადასახადები წლევანდელი წლის ბრუნვის შესაბამისად გადაახდევინოს. ამავე ცვლილებებით, იმ შემთხვევაში, თუ ყადაღადადებული ქონება მეორედ ჩატარებულ აუქციონზეც ვერ გაიყიდა, შემოსავლების სამსახურის უფროსი უფლებამოსილია ქონებაზე ყადაღა მოხსნას და აღნიშნული ქონება სახელმწიფო საკუთრებაში მიაქციოს.
პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის ინფორმაციით, კანონის სრულად ასამოქმედებლად ფინანსთა მინისტრის ბრძანებაა საჭირო. კომიტეტის თავმჯდომარის ზურაბ მელიქიშვილის განცხადებით, სწორედ ამ ბრძანებით დაზუსტდება, თუ რა შემთხვევაში შეიძლება საგადასახადო ინსპექტორმა გადასახადების დამალვაზე ეჭვი მიიტანოს.
„ყველამ კარგად იცის, რომ ხშირია გადასახადების დამალვის შემთხვევები. მინისტრის მიერ გამოცემული ნორმატიული აქტის საფუძველზე ზუსტად გაიწერება პირობები და გათვალისწინებული იქნება განსაკუთრებული შემთხვევები, თუ რა ობიექტური მდგომარეობის საფუძველზე გახდება შესაძლებელი კონკრეტულ დაწესებულებას შემცირებული ჰქონოდა შემოსავლები“, - განმარტეს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტში.
ფინანსთა მინისტრის მოადგილის ირაკლი ღვალაძის თქმით, საკანონმდებლო ცვლილებების საფუძველზე საგადასახადო ინსპექციას უფლებამოსილება 10 აგვისტოდან გაეზრდება.
„საქართველოში გადასახადების საკმაოდ დაბალი განაკვეთია. ამასთან, მეწარმეს სულ 6 სახის გადასახადი აქვს დაწესებული. ამიტომ, მათი ადმინისტრირება მაქსიმალურად უნდა მოხდეს“, - აღნიშნავს მინისტრის მოადგილე.
ეკონომიკის ექსპერტების შეფასებით, საგადასახადო კოდექსში შეტანილი ცვლილებები სასტუმროებისა და კვების ობიექტების მიმართ საჯარიმო სანქციების გაზრდას გამოიწვევს. მათივე თქმით, საკანონმდებლო ცვლილებებით საგადასახადო ინსპექციებს საფუძველი ეძლევათ მეწარმეები კიდევ უფრო მეტად შეავიწროვონ.
ამ პროგნოზს სპეციალისტები შემდეგნაირად ასაბუთებენ: ცვლილებით, საგადასახადო ინსპექტორს უფლება მიეცა რამდენიმე დღის განმავლობაში აკონტროლოს კონკრეტული სასტუმროს ან კვების ობიექტის მომხმარებელთა ოდენობა. შემდეგ, მიღებული მონაცემები შეადაროს გასულ წლის მონაცემებს, აღმოაჩინოს სხვაობა და გადასახადების დამალვის საფუძვლით, სასტუმროს ან კვების ობიექტს გასული წლის გადასახადები წლევანდელი წლის ბრუნვის შესაბამისად გადაახდევინოს.
„აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილება ბიზნესს საერთოდ გაანადგურებს. ჩვენ ვამაყობდით, რომ ბოლო პერიოდში აღრიცხვიანობა მიწესრიგდა, ჩრდილოვანი სექტორი აღარ არის და ა. შ., მაგრამ ეს გადაწყვეტილება მიუღებელია. საგადასახადო ორგანოს აქამდეც ჰქონდა უფლება და უფრო მეტიც - ვალდებულება, რომ რეაგირება მოეხდინა კონკრეტული საწარმოს მიერ გადასახადების დამალვის ფაქტზე, თუკი ინსპექციას ამის დამადასტურებელი მტკიცებულებები გააჩნდა. ერთი წლის მონაცემების გადატანა მეორე წლის დაბეგვრაზე, ჩემი აზრით, აბსოლუტურად გაუმართლებელია“, - ამბობს ეკონომიკის ექსპერტი ნოდარ ხადური.
ყოფილი პარლამენტარის შოთა გვენეტაძის თქმით კი, ადმინისტრირების გამკაცრებას თავისი მნიშვნელობა აქვს და ის ყველასთვის ერთაინირი უნდა იყოს. „ამ მუხლში კი მხოლოდ საკვები ობიექტები და სასტუმროებია გამოყოფილი. ადამინისტრირების კუთხით დღეს ქვეყანაში ცუდი მდგომარეობა არ არის. ამიტომ, ასეთი გამკაცრება გაუგებარია“, - აღნიშნავს გვენეტაძე.
ცვლილება შეეხო საგადასახადო კოდექსის 88-ე მუხლსაც. ამ მუხლის მე-13 ნაწილმა გარკვეული ცვლილება განიცადა. ცვლილების შედეგად, თუ მეორედ ჩატარებულ აქუციონზე მყიდველი ვერ შეძლებს აუქციონზე შესყიდული ქონების ღირებულების დადგენილი წესით გადახდას ან აუქციონზე არ იქნება შეთავაზებული შესაბამისი ფასი, შემოსავლების სამსახურის უფროსი უფლებამოსილია ქონებაზე ყადაღა მოხსნას და აღნიშნული ქონება სახელმწიფო საკუთრებაში მიაქციოს. ე. ი. ახალი კანონით, რომელიც ძალაში უკვე შევიდა, შემოსავლების სამსახურის უფროსს უფლება აქვს, მაგალითად, ქიბარ ხალვაშის კუთვნილ კომპანიას, რომელსაც ყადაღა ადევს და აუქციონზე ორჯერ ვერ გაიყიდა, ყადაღა მოხსნას და ქონება სახელმწიფო საკუთრებაში გადავიდეს.
ნოდარ ხადური: „საქართველოში სასამართლო რომ დამოუკიდებელი იყოს და ხელისუფლების დავალებებს არ ემორჩილებოდეს, შესაძლოა, ეს ასეც ყოფილიყო. მაგრამ, ვიცით, რომ ჩვენს ქვეყანაში ამ მიმართულებით სერიოზული პრობლემებია. შესაბამისად, მოსალოდნელია, რომ ამგვარი ქონების მყიდველები მომავალში დაზარალდებიან, რადგან მათ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს თუ სხვა უწყებათა გადაწყვეტილებების მეშვეობით, დიდი ალბათობით, შეძენილი ქონების დათმობა მოუწევთ. საერთო ჯამში, ეს ბიზნესზე და ინვესტიციებზე უარყოფითად აისახება“.
უნდა აღინიშნოს, რომ პარლამენტმა, საგადასახადო კოდექსში მთავრობის მიერ ინიცირებული ცვლილებები, მანიფესტაციებისა და შეკრებების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის პარალელურად განიხილა. იქიდან გამომდინარე, რომ საზოგადოების მთელი ყურადღება მანიფესტაციების გამართვის შეზღუდვის კანონპროექტის განხილვაზე იყო გადატანილი, საგადასახადო კოდექსში ცვლილებები ისე შევიდა, რომ ამის შესახებ რამდენიმე ექსპერტის გარდა არავის არაფერი გაუგია.

Amendments to the Tax Code will cause Further Difficulties to Businesspersons, Experts Think
The Parliament of Georgia introduced amendments to the Tax Code to avoid  businesspersons hiding income from taxes. The amended Tax Code will grant the right to a tax inspector to demand  a hotel or a an eating establishment to pay the taxes from previous year according to the income they had this year. According to another amendment if the property confiscated by the state is not sold at a second auction, the head of the Income Department may have the right to declare the property to be owned by the state.
According to the Budget and Finance Committee of the Parliament of Georgia, the Minister of Finance must issue an order that will start the amended Tax Code to function in practice. Zurab Melikishvili, the Chairperson of the Budget and Finance Committee stated that the order will define in which cases a tax inspector should suspect that a businessperson is hiding income from taxes.
“Everyone knows that  hiding income from taxes occurs often in this country. The normative act that the Minister of Finance issues will strictly define the conditions and instances when an establishment could be suspected of artificially decreasing its income,” notes the Budget and Finance Committee.
Irakli Ghvaladze, the Deputy Minister of Finance states that the broadened authority of the Tax Inspection based on the amendments will enter into force on August 10, 2009.
“The taxes are rather low in Georgia. A businessperson has to pay only 6 types of taxes. These taxes should be administered as well as possible,” noted the Deputy Minister of Finance.
Experts on economics claim that the amendments will cause an increase of sanctions on hotels and eating establishments. They also claim that the amendments to Tax Code will give to tax inspection offices a possibilty to further oppress businesspersons.
This is how the experst justify their allegation: the amended law gives a tax inspector the authority to observe the entrance of constumers of a hotel or an eating establishment, then compare the figures with the results of the previous year , then mark the difference between years and demand that the hotel or the eating establishment pays the last year taxes according to the present year income alleging that the establishment is hiding income from the taxes.
“This amendment will destroy the business. We proudly claim that the income doumentation is in order; there is no “shadow”sector in business and so on. This decision (amendments to the Tax Code) is unacceptable. The tax inspection had the right and moreover, the obligation to take action t on the hiding of income from taxes if an inspector presented  evidence that aparticular business was hiding income from taxes. I think it is unacceptable that the last year tax should be paid according to the income of the present year,” says Nodar Khaduri, the expert on economic issues.
Shota Gvenetadze, a former MP, states that  making  income administration more strit has its particular purpose and it should cover all kinds of businesses.” This article deals with only  hotels and eating establishments. The situation  of income administration in this country is not bad in. Therefore, it is obscure why the law was made more strick in this regard,” aid Gvenetadze.
Amendments also were introduced into  Part 13 of Article 88 of the Tax Code . The amended Part 13 of Article 88  states that if after the second the auction winner does not pay the money according to the rule prescribed or if the bidders do not offer enough money at an auction, the head of the Income Department is authorized to declare the property to be owned by the state. This means that the head of the Income Department may have the legal right to declare the company of, for instance, businessperson Kibar Khalvashi, to be owned by the state because  the company was twice  put up for for  auction and was not sold.
Nodar Khaduri: “If the court wereindependent in Georgia and did not follow the order of the state it could have been so but we know that there are serious problems in our country in this regard (court independence). However, the purchasers of such property might lose it there is a case filed atthe European Court of Human Rights or another body. This will have a negative effect on business and investors.”
The Parliament of Georgia discussed the amendments to the Tax Code and to the Law on Manifestation and Assembly at the same time. Public attention was drawn fully to amendments to the Law on Manifestation and Assembly since the amendments imposed restrictions on  freedom of assembly but no one except several experts paid attention to the amendments to the Tax Code.